Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.203.2024.4.MPU

W zakresie uznania wyodrębnionego Pionu Uruchomienia Produkcji za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych jego przeniesienia do Spółki Przejmującej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 9 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionego Pionu Uruchomienia Produkcji za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych jego przeniesienia do Spółki Przejmującej, wpłynął 9 maja 2024 r. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 18 czerwca 2024 r. (wpływ 18 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”) i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (jest rezydentem podatkowym w Polsce). Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) zarejestrowanym w Polsce.

Obecnymi akcjonariuszami Spółki są:

- (…). ((…)%),

- (…) ((…)%),

- (…) ((…)%),

- (…) ((…)%),

- (…) ((…)%).

Wnioskodawca jest spółką celową powołaną do realizacji projektu budowy (…).

W związku z powyższym, przedmiotem działalności Spółki jest szereg aktywności mających na celu budowę spójnego ekosystemu w tym obszarze oraz przygotowanie, uruchomienie oraz seryjną produkcję, jak również sprzedaż (…) (…), w tym w szczególności:

- program i budowa fabryki (…),

- rozwój techniczny gamy modelowej oraz

- stworzenie sieci ich dystrybucji.

Zgodnie z informacjami ujawnionymi w Krajowym Rejestrze Sądowym, przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest produkcja (…) (…). Ponadto, przedmiot pozostałej działalności Wnioskodawcy, to:

- sprzedaż hurtowa i detaliczna (…) (…) i (…);

- konserwacja i naprawa (…) (…), z wyłączeniem (…);

- sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do (…) (…), z wyłączeniem (…);

- transport drogowy towarów;

- działalność usługowa wspomagająca transport lądowy;

- pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych;

- pozostałe badania i analizy techniczne;

- badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych;

- wynajem i dzierżawa (…) (…) i (…).

Zarówno na moment złożenia niniejszego wniosku, jak i przeprowadzenia planowanych czynności, które stanowią tło zdarzenia przyszłego objętego niniejszym wnioskiem, Spółka pozostaje w fazie początkowej/rozwojowej działalności.

Mając na uwadze względy biznesowe, Wnioskodawca planuje przeprowadzenie reorganizacji (dalej: „Reorganizacja”), która powinna umożliwić wyodrębnienie część aktywów i funkcji w Spółce składających się na działalność produkcyjną, w tym nieruchomości, środków trwałych w budowie w postaci aktywowanych kosztów projektu fabryki, analiz geologicznych itp., licencji oprogramowania komputerowego oraz innych posiadanych licencji, jak również innych składników koniecznych do uruchomienia produkcji do istniejącej lub nowo powstałej spółki (dalej: „Spółka Przejmująca”).

Biorąc powyższe pod uwagę oraz zgodnie z modelem biznesowym Spółki, na moment powzięcia czynności opisanych niniejszym wnioskiem, w ramach działalności Wnioskodawcy wyróżnić można dwa segmenty działalności:

1) działalność produkcyjna (dalej: „Część Wyodrębniana”, „Działalność Produkcyjna” lub „Pion Uruchomienia Produkcji”). Spółka w związku z działalnością związaną z Pionem Uruchomienia Produkcji podejmuje działania oraz zawiera i realizuje umowy, których celem jest, w szczególności stworzenie podstaw do uruchomienia produkcji (…) (…), jak również podejmuje czynności w zakresie analiz oraz zgód niezbędnych do rozpoczęcia budowy fabryki.

2) działalność rozwojowa, wspierająca i dystrybucyjna (dalej: „Część Pozostająca” lub „Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających”). Aktywność Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających polegać będzie na moment oraz po realizacji Reorganizacji w głównej mierze na budowaniu dystrybucji dla przyszłej sprzedaży (…), marketingu a także realizowaniu funkcji badań i rozwoju (dalej: „(…)”), funkcji centrum usług wspólnych (dalej: „(…)”) oraz funkcji wspierających.

Jak zatem zostało wskazane, na moment zdarzenia przyszłego działalność Wnioskodawcy składać się będzie z dwóch wyodrębnionych jednostek biznesowych, posiadających odrębne nazwy.

Spółka rozważa dwa scenariusze skutecznej Reorganizacji:

- Scenariusz 1 – podział Spółki przez wyodrębnienie Pionu Uruchomienia Produkcji i przejęcie go przez Spółkę Przejmująca (dalej: „Podział”),

- Scenariusz 2 – aport Pionu Uruchomienia Produkcji do Spółki Przejmującej (dalej: „Aport”).

W ramach scenariusza 1, Podział zostałby dokonany przez wyodrębnienie (rodzaj podziału wymieniony w art. 529 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r., poz. 18 z późn. zm., dalej: „KSH”), tj. poprzez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na inną istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę za udziały spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, które obejmuje spółka dzielona.

Możliwość dokonania podziału spółki przez wyodrębnienie została wprowadzona do KSH na mocy ustawy z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany te obowiązują w polskim porządku prawnym od 15 września 2023 r.

W wyniku Podziału nie doszłoby do zakończenia bytu prawnego spółki dzielonej (Wnioskodawcy). Dotychczasowa działalność Wnioskodawcy będzie kontynuowana we wskazanym powyżej zakresie, odpowiednio, przez Wnioskodawcę (Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających) oraz Spółkę Przejmującą (Pion Uruchomienia Produkcji).

Z kolei w ramach scenariusza 2, Spółka alternatywnie zakłada, że planowana reorganizacja odbyć się może poprzez przeprowadzenia Aportu.

Tym samym, przeniesienie części majątku (…) (Pionu Uruchomienia Produkcji) na  rzecz innej spółki odbyłoby się w drodze wkładu niepieniężnego (aportu ZCP, którego częścią będą także środki pieniężne), a w wyniku tej transakcji EMP otrzymałaby udziały Spółki Przejmującej, do której wniesiony zostałby Aport.

Zarówno rozważany Podział, jak i Aport opisane w niniejszym wniosku zrealizowane zostałyby z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów Reorganizacji (bez względu na ostateczną formę jej przeprowadzenia – czy to zgodnie ze scenariuszem 1 lub 2) nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, że przedmiotem niniejszego wniosku nie jest potwierdzenie w ramach postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego kwestii weryfikacji posiadania uzasadnienia ekonomicznego. Kwestia ta powinna bowiem stanowić element zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku.

Na moment przeprowadzenia Reorganizacji, Wnioskodawca będzie posiadał regulamin organizacyjny, odzwierciedlający wewnętrzną organizację Wnioskodawcy (dalej: „Regulamin”). Zgodnie z treścią Regulaminu, każdy rodzaj działalności będzie wykonywany przez osobny pion – za działalność produkcyjną odpowiedzialny będzie Pion Uruchomienia Produkcji, z kolei za pozostałą działalność Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających.

Regulamin uwzględniać będzie, w szczególności wymienione poniżej aspekty wyodrębnienia:

Wyodrębnienie organizacyjne

Na moment Reorganizacji, zgodnie z Regulaminem, w ramach Wnioskodawcy funkcjonować będą wyodrębnione organizacyjnie piony: Pion Uruchomienia Produkcji oraz Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających.

Do danego pionu podlegają funkcje związane z przedmiotem działalności konkretnego pionu. Z uwagi na podział funkcji, w ramach pionów wyodrębnione zostały biura odpowiedzialne za dane funkcje, tj. w ramach:

- Pionu Uruchomienia Produkcji:

- Biuro Uruchomienia Produkcji (w tym także wewnętrzna logistyka zakładu);

Głównym zadaniem Biura jest koordynacja działań związanych z budową i strategią zakładu produkcyjnego wraz z uruchomieniem produkcji seryjnej gamy modelowej (…) (…). Biuro odpowiedzialne jest ponadto za wewnętrzną logistykę pionu.

- Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających:

- Biuro Strategii i Rozwoju Biznesu;

Głównym zadaniem Biura jest zarządzanie Programem „(…)” oraz jego składowymi projektami, ich koordynacja oraz nadzór nad terminową realizacją.

- Biuro Zakupów i Łańcucha Dostaw;

Biuro Zakupów i Łańcucha Dostaw poprzez swoje działania, w szczególności prowadzenie procesów zakupowych (…), realizuje cele biznesowe i optymalizuje wyniki finansowe (…). W zakresie nabywania towarów i usług, Biuro Zakupów i Łańcucha Dostaw dąży do zagwarantowania oczekiwanego poziomu jakości oraz optymalnych warunków zakupu poprzez działania nakierowane na maksymalizację pozyskiwanej poprzez zakupy wartości przy jednoczesnym maksymalnym zabezpieczaniu zdefiniowanych ryzyk biznesowych. W ramach działań projektowych głównym zadaniem Biura jest budowanie kompletnego łańcucha dostaw niezbędnego do uruchomienia seryjnej produkcji nowej/zmodyfikowanej gamy modelowej (…) oraz zapewnienie płynnej działalności fabryki. Biuro Zakupów i Łańcucha Dostaw odpowiada za opracowanie, aktualizację i przestrzeganie Polityki Zakupowej (…).

- Biuro Rozwoju Technicznego Produktu;

Głównym zadaniem Biura jest prowadzenie projektów w zakresie projektowania i wdrażania do produkcji gamy modelowej pojazdów oraz rozwój kompetencji inżynieryjnych w Spółce, niezbędnych do usamodzielnienia się Spółki w procesie projektowania i rozwoju (…). Biuro ściśle współpracuje z głównymi interesariuszami wewnątrz organizacji, w tym z produkcją, zakupami, sprzedażą i marketingiem w celu wspierania zadań tych działów od strony technicznej i stylistycznej. Wdraża innowacyjność i optymalizację procesu opracowania projektu technicznego (…). Biuro nadzoruje partnerów zewnętrznych wspierających prace projektowe.

- Biuro Komunikacji i Relacji Zewnętrznych;

Głównym zadaniem Biura jest tworzenie i wdrażanie polityki komunikacyjnej firmy oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki i jej przedsięwzięcia.

- Biuro Zarządu;

Głównym zadaniem Biura jest koordynacja prac Zarządu Spółki oraz zarządzanie obszarem administracji.

- Biuro HR; 

Głównym zadaniem Biura jest opracowanie i wdrożenie strategii zarządzania zasobami ludzkimi (HR) w Spółce.

- Biuro Prawne;

Głównym zadaniem Biura jest zapewnienie spójności i bezpieczeństwa formalnoprawnego wszystkim aspektom działalności Spółki. Biuro zapewnia również obsługę w zakresie ładu korporacyjnego.

- Biuro Finansów;

Głównym zadaniem Biura jest opracowywanie i realizacji strategii planowania i zarządzania finansami Spółki. Biuro realizuje zadania w następujących obszarach: zarządzanie finansami, księgowość, kontroling.

- Biuro Sprzedaży, Marketingu i Ścieżki Klienta;

Głównym zadaniem Biura jest przygotowanie i realizacja strategii Sprzedaży, Marketingu i obsługi posprzedażnej w Spółce.

- Biuro IT;

Głównym zadaniem Biura jest zapewnienie informatycznego fundamentu, organizacji, wspierającego realizację celów strategicznych Spółki.

- Biuro Jakości;

Głównym zadaniem Biura jest opracowywanie strategii zarządzania jakością w Spółce, w tym m.in. opracowanie procedur, metod i narzędzi oceny jakości oraz raportowania jej wyników, nadzór nas funkcjonowaniem systemem zarządzania jakością w poszczególnych Biurach Spółki.

- Biuro BHP i Ochrony Środowiska;

Głównym zadaniem Biura jest zapewnienie przestrzegania przepisów i procedur z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska w Spółce.

Każda ze wskazanych funkcji posiada swoje kierownictwo. Praca Biur jest nadzorowana i kontrolowana przez wyznaczone osoby wspierane przez specjalistów w danym obszarze.

Na strukturę pionów organizacyjnych (Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających oraz Pionu Uruchomienia Produkcji) składają się zatem kolejno:

1. Biuro;

2. Dział;

3. Zespół;

4. Samodzielne stanowiska.

Zarządzane odpowiednio przez:

1. Dyrektora Biura;

2. Kierownika Działu;

3. Kierownika Zespołu.

W ramach Pionu Uruchomienia Produkcji, zatrudnionych jest w oparciu o umowę o pracę (…) osób (przy czym liczba pracowników oczywiście będzie się znacznie  zwiększała zważywszy na szeroko zakrojone plany rozwoju fabryki) i posiada (…) współpracownika na umowie cywilnoprawnej, w tym B2B. Wszystkie te osoby należą i wykonujących swoje funkcje oraz zadania w ramach Biura Uruchomienia Produkcji. Osoby te pracują na następujących stanowiskach:

1. Dyrektor ds. Uruchomienia Produkcji;

2. Główny Inżynier procesu montażu;

3. Główny Specjalista ds. technologii zakładu (Dział utrzymania budynków i infrastruktury);

4. Kierownik ds. Inżynierii Produkcji;

5. Kierownik ds. logistyki wewnętrznej zakładu;

6. Kierownik L.;

7. Kierownik M.;

8. Kierownik S.;

9. p.o. Kierownika ds. Jakości;

10.p.o. Kierownika ds. Realizacji inwestycji;

11.Starszy Kierownik Projektu.

Z kolei, Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających zatrudnia obecnie (…) osób w oparciu o umowę o pracę i posiada (…) współpracowników na umowach cywilnoprawnych, w tym B2B. Osoby te pracują w ramach Biur należących do Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, na następujących stanowiskach:

- Biuro Strategii i Rozwoju Biznesu;

- Dyrektor Biura Strategii i Rozwoju, Kierownik Projektu, Starszy Kierownik Projektu, Młodszy Kierownik Projektu, Kierownik Projektu (zarządzanie jakością i procesami), Kierownik Zespołu ds. doskonałości projektowej i procesowej, Starszy Kierownik Projektu,

- Biuro Zakupów i Łańcucha Dostaw;

- Dyrektor ds. Zakupów i Łańcucha Dostaw, Kierownik kategorii zakupów pośrednich ((…)), Kierownik kategorii zakupów pośrednich ((…)), Kierownik kategorii zakupów bezpośrednich (w obszarze (…)), Starszy Kupiec ((…)), Kierownik kategorii zakupów bezpośrednich ((…)), Kierownik Kategorii Zakupów Pośrednich, Kierownik ds. zakupów bezpośrednich, Kierownik ds. (…), Starszy Kupiec (obszar zakupów bezpośrednich), Kierownik kategorii zakupów pośrednich ((…)), Kierownik kategorii zakupów bezpośrednich, Kierownik Kategorii Zakupów Inwestycyjnych, Starszy Kupiec w obszarze zakupów bezpośrednich, Starszy Specjalista ds. Transportu i Ceł, Starszy Kupiec w obszarze zakupów bezpośrednich, Młodszy Kupiec (obszar zakupów bezpośrednich), Główny inżynier ds. opakowań, Starszy Inżynier ds. Jakości Dostawców, Specjalista ds. Obsługi Dostaw, Kierownik ds. Zakupów Pośrednich oraz Inwestycyjnych, Kierownik kategorii zakupów bezpośrednich ((…)), Kierownik ds. Logistyki i Planowania Dostaw, Kupiec (obszar zakupów bezpośrednich), Starszy Inżynier ds. Jakości Dostawców,

- Biuro Rozwoju Technicznego Produktu;

- Dyrektor ds. Rozwoju Technicznego Produktu , Starszy inżynier produktu ds. (…) i wykończenia zewnętrznego (…), Kierownik ds. inżynierii systemów, Starszy inżynier produktu ds. (…) układów napędowych, Kierownik ds. Rozwoju Technicznego Produktu, p.o. Kierownika ds. inżynierii (…), Inżynier Systemowy ds. Integracji Systemów (…), Starszy Inżynier Produktu ds. Architektury (…), Kierownik ds. Inżynierii (…), Kierownik Zespołu Inżynierii (…), Młodszy Inżynier Integracji (…), Kierownik Projektów Inżynierskich, Starszy Inżynier ds. charakterystyki technicznej (…), specjalizacja (…) (Obszar Inżynierii (…)), Starszy Inżynier kosztów, Główny Inżynier ds. Inżynierii Wyposażenia Zewnętrza (…), Inżynier ds. zarządzania dokumentacją techniczną (specjalizacja (…), dokumentacja (…)/(…)),

- Biuro Komunikacji i Relacji Zewnętrznych;

- Dyrektor ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych, Główny Specjalista ds. PR i komunikacji, Specjalista ds. komunikacji,

- Biuro Zarządu;

- Kierownik Biura Zarządu, Specjalista ds. korporacyjnych, Młodszy Specjalista ds. administracyjnych, Główny Specjalista ds. administracyjnych, Kierownik ds. BHP i ochrony środowiska, Młodszy Specjalista ds. Wsparcia administracyjnego produkcji

- Biuro HR;

- Dyrektor ds. HR, Specjalista ds. HR, Specjalista ds. HR, HR Business Partner, HR Business Partner, HR Business Partner,

- Biuro Prawne;

- Dyrektor Biura Prawnego, Młodszy Prawnik, Specjalista ds. (…),

- Biuro Finansów;

- Dyrektor Finansowy, Główny Księgowy; Kontroler ds. Płynności i Finansowania, Kontroler Finansowy Projektów, Kontroler Finansowy, Starszy Specjalista ds. Księgowości, Kontroler Finansowy,

- Biuro Sprzedaży, Marketingu i Ścieżki Klienta;

- Dyrektor ds. Sprzedaży, Specjalista ds. analiz strategicznych, Kierownik ds. rozwoju sieci i ścieżki klienta, Marketingu oraz Ścieżki Klienta, Kierownik Projektu,

- Biuro IT;

- Dyrektor IT, Kierownik aplikacji IT, Analityk Biznesowy, Kierownik Projektu IT, Starszy specjalista ds. infrastruktury IT,

- Biuro Jakości; Kierownik d.s. Zapewnienia Jakości (obecny wakat);

- Biuro ds. BHP i Ochrony Środowiska;

- Kierownik ds. BHP i ochrony środowiska.

Dane pracownicze odzwierciedlają sytuację w Spółce na dzień składania wniosku. Nie wykluczone, że zarówno liczba pracowników, jak i piastowane przez nich stanowiska mogą ulec w pewnym zakresie zmianom z uwagi na warunki rynkowe oraz inne czynniki, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, w tym potrzeby Spółki.

W tym miejscu należy również wskazać, że do pionów (Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających) alokowane są składniki materialne i niematerialne związane bezpośrednio z działalnością pionu, a także z przynależnymi do jego działalności biurami, które są niezbędne do realizowania określonych funkcji.

Tym samym, do Części Wyodrębnianej zostaną przypisane aktywa i zobowiązania związane z jego działalnością, w szczególności:

- środki trwałe niezbędne do prowadzenia działalności Pionu Uruchomienia Produkcji, w szczególności nieruchomość budowlana w (…),

- nakłady na środki trwałe w budowie i prace rozwojowe poniesione w celu zaplanowania budowy fabryki,

- wartości niematerialne i prawne, w tym oprogramowanie wykorzystywane w działalności Pionu Uruchomienia Produkcji oraz licencje,

- prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z działalnością Pionu Uruchomienia Produkcji,

- wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów związanych z działalnością Pionu Uruchomienia Produkcji,

- prawa i obowiązki wynikające z uzyskanych do dnia Podziału bądź Aportu decyzji administracyjnych, w tym pozwoleń na budowę i zgód środowiskowych,

- prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z pracownikami, którzy wykonują czynności związane z działalnością Pionu Uruchomienia Produkcji,

- środki finansowe związane z prowadzeniem działalności Pionu Uruchomienia Produkcji i niezbędne do prowadzenia działalności, zgromadzone na rachunkach bankowych,

- należności i zobowiązania publicznoprawne związane z działalnością Pionu Uruchomienia Produkcji,

- Pożyczka zaciągnięta na zakup działki inwestycyjnej w (…) (o ile do dnia Podziału bądź Aportu nie zostanie spłacona),

- zobowiązania wynikające z kontraktów na budowę (…) i nakłady związane (koszty umów na projekty związane z budową będące w toku)

- zobowiązania wynikające z przeniesienia pracowników (w tym nie wypłacone/zwrócone na dzień wydzielenia rozrachunki z pracownikami i odpowiadająca liczbie przenoszonych pracowników część ZFŚS)

- zobowiązania z umów najmu biura/sprzętu dla pracowników przenoszonych do części wyodrębnionej (nowe umowy zostaną zawarte po przeprowadzeniu Reorganizacji).

Do Części Pozostającej zostaną przypisane aktywa i zobowiązania związane z Pionem Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających (m.in. (…), (…), działalnością wsparcia operacyjno-organizacyjnego), w szczególności:

- środki trwałe oraz wyposażenie i sprzęty niestanowiące środków trwałych oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do prowadzenia działalności Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, np. urządzenia techniczne i maszyny, środki transportu,

- prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z działalnością Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, np. umowy (…) (…) (dotyczącej dostawy części, umowy (…) (dotyczącej usług inżynieryjnych), umowy najmu biur, leasingu sprzętu (licencje, oprogramowanie, komputery, serwis), umowy dotyczącej obsługi księgowej oraz kadrowo-płacowa, umowy dotyczące doradztwa prawnego, podatkowego oraz transakcyjnego,

- prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z pracownikami, którzy wykonują czynności związane z działalnością Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających,

- środki finansowe związane z prowadzeniem działalności Części Pozostającej zgromadzone na rachunkach bankowych, a w szczególności środki finansowe pochodzące z lokat,

- wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów związanych z działalnością Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających.

- należności i zobowiązania publicznoprawne, związane z działalnością Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających.

Powyższy podział aktywów i zobowiązań będzie odzwierciedlał plan podziału, który będzie stanowił prawną podstawę przeprowadzenia procedury podziałowej albo umowa aportowa, która wskaże jakie składniki majątku zostaną przekazane do Spółki Przejmującej.

Wyodrębnienie finansowe

Prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja księgowa na poziomie rachunkowości zarządczej umożliwia przypisanie bezpośrednich kosztów do danego rodzaju działalności Wnioskodawcy (do działalności prowadzonej przez Pion Uruchomienia Produkcji oraz Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających). Spółka osiąga istotne (rzędu (…) (…) rocznie) przychody finansowe z lokat  bankowych, na których ulokowano kapitał z wkładów do Spółki – przychody te będą uzyskiwane przez Wnioskodawcę oraz Spółkę przejmującą po Reorganizacji stosownie do przydzielonych decyzją biznesową środków finansowych (pochodzących z wkładów i innego rodzaju finansowania). Z uwagi na fakt, że Spółka znajduje się w początkowej fazie rozwoju, nie generuje jeszcze przychodów ze sprzedaży – takie przychody będą osiągane, w szczególności ze sprzedaży (…) zarówno przez Spółkę Przejmującą (jako producenta na zlecenie), a także Wnioskodawcę (jako podmiot dystrybucyjny, zarządzający i wpierający).

Ponadto, prowadzona przez Spółkę analityka zapisów księgowych umożliwia wyodrębnienie aktywów związanych z poszczególnymi działalnościami Spółki. Tym samym możliwa jest identyfikacja środków trwałych (oraz środków trwałych w budowie) i wartości niematerialnych i prawnych i przypisanie ich odpowiednia do obu części działalności Spółki, tj. Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających.

Możliwe jest również sporządzenie rachunku zysków i strat dla każdej z dwóch części działalności Spółki. Ponadto, Spółka jest w stanie wyodrębnić rodzaje przychodów (kosztów), które będzie w przyszłości uzyskiwała (ponosiła) część przenoszona oraz część pozostająca w (…).  

Spółka również rozdziela koszty według ewidencji zadań inwestycyjnych, co odpowiada podziałowi organizacyjnemu Spółki i jej rozdzielania na dwa Piony (tj. Pion Uruchomienia Produkcji oraz Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających).

Tym samym do Części Wyodrębnianej przyporządkowuje oraz będzie przyporządkowywała następujące koszty i nakłady:

- koszty pracownicze (wynagrodzenia i inne świadczenia) pracowników Pionu Uruchomienia Produkcji,

- podatek od nieruchomości i inne opłaty publicznoprawne,

- nakłady inwestycyjne,

- usługi administracyjno-biurowe, telekomunikacyjne, IT, usługi księgowe, usługi bankowe, usługi doradztwa prawnego lub podobne, transportowe i inne,

- materiały biurowe, administracyjne, itp.,

- opłaty za energię i media,

- koszty finansowe,

- docelowo Część Wyodrębniana będzie ponosiła koszty typowe dla zakładu produkcyjnego,

- w powyższych znajdą się także koszty usług świadczonych przez Część Pozostającą.

Z kolei, do Część Pozostającej:

- koszty pracownicze (wynagrodzenia i inne świadczenia) pracowników Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających,

- opłaty publicznoprawne,

- nakłady inwestycyjne, w szczególności nakłady na środki trwałe w budowie i prace rozwojowe poniesione w celu rozwoju konstrukcji (…) (…) oraz zaplanowania budowy sieci sprzedaży (dystrybucji);

- koszty usług prawnych, doradczych, technicznych, telekomunikacyjnych, usług księgowych, usług bankowych, IT i innych,

- koszt usługi najmu biur, (…) itp.,

- opłaty za energię i media

- koszty finansowe

- materiały biurowe, administracyjne, itp.,

- docelowo Część Pozostająca będzie ponosiła koszty typowe dla firmy zajmującej się projektowaniem (…), ich sprzedażą i świadczeniem usług.

Na dzień przeprowadzenia Reorganizacji, Spółka będzie w stanie księgowo wyodrębnić kategorie zobowiązań związanych z obiema częściami jej działalności na podstawie stosowanej analityki księgowej.

Środki finansowe niezbędne do prowadzenia działalności danego Pionu zostaną przekazane odpowiednio na rzecz Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających. Na moment Podziału bądź Aportu będzie więc istniało wyodrębnienie środków na część związaną z Pionem Uruchomienia Produkcji oraz Pionem Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających.

Na moment Podziału/Aportu, zarówno Część Wyodrębniana i Część Pozostająca będą posiadały osobne rachunki bankowe.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Działalność Produkcyjna (wyodrębniana, realizowana przez Pion Uruchomienia Produkcji) składa się z zespołu składników (aktywów i zobowiązań) niezbędnych do wybudowania fabryki (…) i uruchomienia produkcji. Działalność związaną z Pionem Uruchomienia Produkcji zawiera i realizuje umowy, których celem jest, w  szczególności stworzenie podstaw do uruchomienia produkcji (…) (…), jak również podejmuje czynności w zakresie analiz oraz zgód niezbędnych do rozpoczęcia budowy fabryki produkcyjnej. Pion Uruchomienia Produkcji jest jednostką biznesową w ramach Spółki o charakterze producenta (…) na zlecenie.  

Z kolei Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających (Część Pozostająca) na moment Reorganizacji, będzie jednostką dedykowaną do budowy dystrybucji w kontekście przyszłej sprzedaży (…) oraz świadczenia usług związanych z tą działalnością, jak również będzie na sobie skupiać funkcje (…), funkcje (…) oraz funkcje wspierające.

Wyodrębnienie funkcjonalne części działalności Spółki (rozdzielenie funkcji produkcyjnych od funkcji (…), (…) oraz dystrybucyjnych), jakie chce osiągnąć Wnioskodawca jest powszechną praktyką rynkową w sektorze (…). Reorganizacja gwarantuje, iż każda ze spółek będzie posiadała środki wymagane do prowadzenie swojej działalności.

Jak zostało wskazane uprzednio, zarówno Część Wyodrębniana, jak i Część Pozostająca dysponują i na moment Reorganizacji będą dysponować własną kadrą zarządzającą.

Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających dysponuje również zapleczem operacyjno-organizacyjnym, które obejmuje usługi niezbędne w prowadzeniu działalności gospodarczej, a niestanowiące głównego przedmiotu działalności Wnioskodawcy. Praca w ramach wsparcia operacyjno-organizacyjnego jest wykonywana przez specjalistów ds. finansowych i kadrowo-płacowych, HR itp.

Po przeprowadzonej Reorganizacji, Część Pozostająca będzie świadczyła na rzecz Części Wyodrębnianej szereg usług, w tym usług w charakterze tzw. (…). Część pozostająca odpowiedzialna będzie za:

- wsparcie kompetencyjne Spółki Przejmującej, tj. będzie świadczyła usługi wsparcia na podstawie umowy gwarantowanego poziomu dostępności usług „(…)”.

Podkreślenia wymaga fakt, iż do obu Pionów przypisane są niezależne zespoły składników materialnych i niematerialnych, zorganizowane w sposób zapewniający spójność i skuteczność działań w zakresie prowadzonych przez dany Pion rodzajów działalności. Składniki majątkowe wchodzące w skład danego Pionu są ze sobą wzajemnie powiązane w sposób umożliwiający przyszłe świadczenie usług danego Pionu odrębnie.

Tym samym Piony (tj. Pion Uruchomienia Produkcji oraz Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających) na moment dokonania Reorganizacji będą gotowe do funkcjonowania w obrocie gospodarczym w oparciu o własne zasoby, w tym aktywa (materialne i niematerialne) oraz wykwalifikowany personel.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku na pytanie Organu nr 1:

Czy Spółka Przejmująca (istniejąca lub nowo zawiązana), która nabędzie zespół składników Państwa przedsiębiorstwa w postaci Pionu Uruchomienia Produkcji będzie kontynuowała dotychczasową działalności Spółki Dzielonej w zakresie Pionu Uruchomienia Produkcji wyłącznie w oparciu o nabyte składniki bez konieczności angażowania innych składników lub podejmowania dodatkowych działań?

Wskazali Państwo:

Tak, jak wskazano we Wniosku, Spółka Przejmująca po nabyciu Pionu Uruchomienia Produkcji w związku z podziałem Spółki bądź aportem ze Spółki będzie kontynuowała działalność Wnioskodawcy w zakresie prowadzonej przez niego działalności należącej do Pionu Uruchomienia Produkcji, a więc z wykorzystaniem wyłącznie składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem przeniesienia oraz nowonabywanych w przyszłości przez Spółkę Przejmującą składników majątku, z wyłączeniem składników aktywów pozostających w spółce Dzielonej, tj. wchodzących w skład Pionu Uruchomienia Produkcji –kontynuacja będzie realizowana w oparciu o te składniki nabyte od Wnioskodawcy, ale nie wyklucza to oczywiście zmian w zakresie posiadanych składników w toku dalszej działalności.

Jak wskazano we Wniosku: „Pion Uruchomienia Produkcji, jak również Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających będą stanowić wyodrębnione funkcjonalnie całości, zdolne do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność operacyjna już teraz wiąże się z realizacją odrębnych zadań gospodarczych. Po dokonaniu Podziału/Aportu, Część Wyodrębniana będzie kontynuowała aktywność w zakresie działalności produkcyjnej, zaś Część Pozostająca zajmie się kontynuowaniem funkcji (…), funkcji (…), funkcji wspierających oraz budowaniem dystrybucji. Zadania wspomnianych części będą realizowane przy użyciu przypisanych na podstawie planu Podziału/umowy Aportowej składników materialnych i niematerialnych. Składniki te nie będą w żadnym razie przypadkowym zbiorem elementów, gdyż będą wykorzystywane w prowadzonej przez Pion Uruchomienia Produkcji i Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających działalności. Zarówno zespół tychże składników majątkowych, przypisanych do Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, będzie wystarczający do realizacji funkcji gospodarczych (nawet z uwzględnieniem faktu, że część czynności m.in. czynności organizacyjno-administracyjnych będzie wykonywana na rzecz Spółki Przejmującej w ramach outsourcingu - fakt ten bowiem nie pozbawia Części Wyodrębnianej, ani Części Pozostającej cech gospodarczej samodzielności, albowiem owe funkcje wspólne nie są istotne z punktu widzenia możliwości prowadzenia przez ten części działalności, co zostało potwierdzone w przytoczonym wcześniej wyroku NSA)”.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka Przejmująca będzie miała możliwość kontynuowania działalności gospodarczej Pionu Uruchomienia Produkcji, wyłącznie w oparciu o nabyte składniki oraz nowonabyte w przyszłości składniki, bez konieczności angażowania innych składników majątku, które nie będą przedmiotem przeniesienia Pionu Uruchomienia Produkcji lub podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki majątkowe.

Na pytanie Organu nr 2:

Czy pozostający w Spółce Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających będzie tworzył zespół składników materialnych i niematerialnych, na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur?

Wskazali Państwo:

Tak, jak wskazano we Wniosku, po przeprowadzenie podziału Spółki lub aportu ze Spółki, Wnioskodawca będzie kontynuował działalność w zakresie prowadzonej przez niego działalności należącej do Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, a więc z wykorzystaniem wyłącznie składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających - kontynuacja będzie realizowana w oparciu o te składniki, ale nie wyklucza to oczywiście zmian w zakresie posiadanych składników w toku dalszej działalności.

Bowiem, jak wskazano we Wniosku: „Pion Uruchomienia Produkcji, jak również Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających będą stanowić wyodrębnione funkcjonalnie całości, zdolne do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność operacyjna już teraz wiąże się z realizacją odrębnych zadań gospodarczych. Po dokonaniu Podziału/Aportu, Część Wyodrębniana będzie kontynuowała aktywność w zakresie działalności produkcyjnej, zaś Część Pozostająca zajmie się kontynuowaniem funkcji (…), funkcji (…), funkcji wspierających oraz budowaniem dystrybucji. Zadania wspomnianych części będą realizowane przy użyciu przypisanych na podstawie planu Podziału/umowy Aportowej składników materialnych i niematerialnych. Składniki te nie będą w żadnym razie przypadkowym zbiorem elementów, gdyż będą wykorzystywane w prowadzonej przez Pion Uruchomienia Produkcji i Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających działalności. Zarówno zespół tychże składników majątkowych, przypisanych do Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, będzie wystarczający do realizacji funkcji gospodarczych (nawet z uwzględnieniem faktu, że część czynności m.in. czynności organizacyjno-administracyjnych będzie wykonywana na rzecz Spółki Przejmującej w ramach outsourcingu - fakt ten bowiem nie pozbawia Części Wyodrębnianej, ani Części Pozostającej cech gospodarczej samodzielności, albowiem owe funkcje wspólne nie są istotne z punktu widzenia możliwości prowadzenia przez ten części działalności, co zostało potwierdzone w przytoczonym wcześniej wyroku NSA)”.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca będzie miała możliwość kontynuowania działalności gospodarczej Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, wyłącznie w oparciu o pozostające składniki, tj. Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających będzie tworzył zespół składników materialnych i niematerialnych, na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur.

Na pytanie Organu nr 3:

Czy nastąpi przejęcie przez Spółkę Przejmującą pracowników zatrudnionych w wyodrębnionym Pionie Uruchomienia Produkcji/zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w trybie przewidzianym w art. 23¹ ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465)?

Wskazali Państwo:

Tak. W wyniku przeniesienia Pionu Uruchomienia Produkcji do Spółki Przejmującej dojdzie do przejęcia części zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610; dalej: „Kodeks pracy”).

Oznacza to, że przejęcie części zakładu pracy nastąpi z mocy prawa i dotyczyć będzie pracowników, którzy są niezbędni dla właściwego funkcjonowania działalności związanej z Pionem Uruchomienia Produkcji (tj. na moment Podziału/Aportu będą zatrudnieni na stanowiskach związanych z tym Pionem – jak zostało wskazane we Wniosku).

Biorąc pod uwagę powyższe, w wyniku przejęcia Pionu Uruchomienia Produkcji Spółka Przejmująca przejmie zakład pracy lub jego część w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy.

Na pytanie Organu nr 4:

Czy Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych składniki będące przedmiotem aportu w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład?

Wskazali Państwo:

Tak. Wnioskodawca pragnie wskazać, iż Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych składniki będące przedmiotem Aportu (lub Podziału) w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład (podlegającego podziałowi), tj. Wnioskodawcy.

Pytania w zakresie podatku od towarów i usług

1) Czy wyodrębniony przez Wnioskodawcę Pion Uruchomienia Produkcji, który zostanie przeniesiony do Spółki Przejmującej, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

2) Jeśli stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 3 jest prawidłowe, a więc jeżeli Pion Uruchomienia Produkcji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, to czy jego przeniesienie do Spółki Przejmującej nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od towarów i usług

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 3

Spółka stoi na stanowisku, że wyodrębniony przez Wnioskodawcę Pion Uruchomienia Produkcji, który zostanie przeniesiony do Spółki Przejmującej, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 4

Mając na uwadze, że w ocenie Wnioskodawcy, wyodrębniony przez niego Pion Uruchomienia Produkcji będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, to jego przeniesienie do Spółki Przejmującej nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 3

Zorganizowana część przedsiębiorstwa została zdefiniowana przez ustawodawcę w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Zgodnie z tą definicją, poprzez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

O zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić w sytuacji, w której zespół składników majątkowych i niemajątkowych spełnia łącznie następujące przesłanki:

- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych pozostających w funkcjonalnym związku i przeznaczonych do wykonywania określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne);

- posiada określone, wydzielone miejsce w strukturze organizacyjnej istniejącego przedsiębiorstwa (wyodrębnienie organizacyjne);

- jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie finansowe);

- zespół tychże składników materialnych i niematerialnych może stanowić odrębne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Wyodrębnienie organizacyjne

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, pion itp. W doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego we Wniosku, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza składać się będzie z dwóch niezależnych od siebie linii działalności - Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających. Każdy rodzaj działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, na moment Reorganizacji, posiadać będzie odrębny zespół składników materialnych i niematerialnych, niezbędnych do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Wśród tychże składników, przypisanych do Pionu Uruchomienia Produkcji, znajdą się zarówno aktywa (środki trwałe niezbędne do prowadzenia działalności Pionu  Uruchomienia Produkcji, w szczególności działka budowlana w (…), wierzytelności i zobowiązania związane z działalnością produkcyjną, środki finansowe niezbędne w prowadzonej działalności czy też umowy z nią związane), czynnik ludzki w postaci wyznaczonych do wykonywania danego rodzaju działalności osób, jak również zobowiązania wynikające przede wszystkim z zawartych umów, w tym należności i zobowiązania z tytułu umów o pracę, jak również należności i zobowiązania publicznoprawne związane z działalnością Pionu Uruchomienia Produkcji.

Z kolei wśród składników przypisanych do Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających znajdą się również aktywa (w szczególności środki trwałe oraz wyposażenie i sprzęty niestanowiące środków trwałych oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do prowadzenia działalności Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, np. urządzenia techniczne i maszyny oraz środki transportu, wierzytelności i zobowiązania związane z tą działalnością, środki finansowe niezbędne w prowadzonej działalności czy też umowy z nią związane), a także czynnik ludzki w postaci wyznaczonych do wykonywania danego rodzaju działalności osób, jak również należności i zobowiązania wynikające przede wszystkim z zawartych umów, oraz należności i zobowiązania publicznoprawne, związane z działalnością Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających.

Struktura zarządzania, podległość służbowa i funkcjonalna pracowników może przemawiać za wyodrębnieniem organizacyjnym (por. interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 stycznia 2018 r., Znak: 0114-KDIP1-1.4012.580.2017.2.KBR; interpretacja została co prawda wydana na gruncie ustawy o VAT, jednakże z uwagi na tożsamość definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartych w ustawie o CIT i w ustawie o VAT, w opinii Wnioskodawcy, znajdzie zastosowanie do oceny kwalifikacji danego zespołu składników majątkowych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa w oparciu o art. 4a pkt 4 ustawy o CIT).

O wyodrębnieniu organizacyjnym może również świadczyć obowiązująca struktura organizacyjna, wskazująca szczegółowy zakres obowiązków pracowniczych czy też zasady zwierzchnictwa nad wykonywaną pracą (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 lutego 2017 r., Znak: 1462-IPPB5.4510.1047.2016.1.AK).

Mając na względzie powyższe, wyodrębnienie organizacyjne Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających potwierdza dodatkowo Regulamin, który będzie obowiązywał u Wnioskodawcy na Dzień Podziału lub Aportu. Regulamin będzie określał zasady wydzielenia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego. Plan podziału, który będzie stanowił prawną podstawę przeprowadzenia procedury podziałowej lub umowa aportowa, będą odzwierciedlać powyższe wyodrębnienie i wskażą, jakie składniki majątku zostaną przekazane do Spółki Przejmującej. Powyższe dokumenty będą zawierały również listę pracowników przypisanych do wykonywania zadań i wyodrębnionych do Spółki Przejmującej w ramach Podziału albo Aportu.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Pion Uruchomienia Produkcji oraz Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających posiadają osoby uprawnione do podejmowania strategicznych decyzji dotyczących działań i kierunku rozwoju danego Pionu, a wykonywane w ramach danego Pionu i przynależnych mu Biur zadania przez pracowników są nadzorowane i kontrolowane przez wskazane osoby.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, kryterium wyodrębnienia organizacyjnego będzie spełnione w opisywanej sytuacji.

Wnioskodawca przy tym zauważa, że zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, elementem zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie muszą być tzw. działy wewnętrzne, świadczące usługi wsparcia niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładowo, w wyroku NSA z dnia 27 września 2011 r., sygn. akt I FSK 1383/10, Sąd zwrócił uwagę, iż: „istotą przedsiębiorstwa, jako zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest bowiem prowadzenie działalności gospodarczej, poprzez realizację określonych zadań gospodarczych, które mogą być wykonywane bez wewnętrznych działów obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej przedsiębiorstwa, które to zadania mogą być przedmiotem obsługi dokonywanej przez firmy zewnętrzne (outsourcing). Usługi te bowiem, jako niematerialne, nie decydują o realizacji przez przedsiębiorstwo jego zadań gospodarczych, lecz wspomagają jedynie jego funkcjonowania jako podmiotu gospodarczego”.

W dalszej części tego wyroku NSA doszedł do wniosku, że: „(...) dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) konieczny jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespól składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, co oznacza, że zespół ten nie musi obejmować działów obsługujących przedsiębiorstwo pod względem niematerialnym, w zakresie obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej, które nie są niezbędne do realizacji, przez zespół tak wyodrębnionych składników majątkowych, jego określonych zadań gospodarczych”.

Wprawdzie powyższy wyrok został wydany na gruncie ustawy o VAT, jednakże z uwagi na tożsamość definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartych w ustawie o CIT i w ustawie o VAT, w opinii Wnioskodawcy, powyższy wyrok w pełni znajdzie zastosowanie do oceny kwalifikacji danego zespołu składników majątkowych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa również w oparciu o art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

W tym kontekście Spółka pragnie zwrócić uwagę, że Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających dysponuje zapleczem operacyjno-organizacyjnym, które obejmuje usługi niezbędne wprowadzeniu działalności gospodarczej, a niestanowiące głównego przedmiotu działalności Wnioskodawcy. Praca realizowana w ramach wsparcia operacyjno-organizacyjnego jest wykonywana przez Biura (np. Biuro HR, Biuro Prawne, Biuro Finansów) i pracujących w nich specjalistów np. ds. finansowych i kadrowo-płacowych, HR itp. Osoby te nadzorują oraz koordynują realizację zadań o charakterze wsparcia operacyjno-organizacyjnego, w tym obsługują dany dział w aspektach finansowych, kadrowych oraz płacowych.

Po Podziale/Aporcie, Wnioskodawca będzie świadczył na rzecz Spółki Przejmującej szereg usług, w tym usług w charakterze tzw. (…). Spółka Przejmująca po Podziale/Aporcie będzie w stanie realizować zadania należące do jej głównego przedmiotu działalności poprzez jej własne zasoby oraz realizować zadania o charakterze operacyjno-organizacyjnym również przy wykorzystaniu usług zewnętrznych, świadczonych w szczególności przez Wnioskodawcę. Mając na uwadze wskazane powyżej orzecznictwo sądów administracyjnych, Spółka stoi na stanowisku, że fakt wykorzystywania w przyszłej działalności Spółki Przejmującej usług Wnioskodawcy, jak również innych podmiotów zewnętrznych, nie powinien negatywnie wpływać na ocenę wyodrębnienia organizacyjnego Pionu Uruchomienia Produkcji, który zostanie przetransferowany do Spółki Przejmującej.

Zdaniem Wnioskodawcy, okoliczność ta nie powinna wpływać na ocenę spełnienia wspomnianego kryterium.

Wyodrębnienie finansowe

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, a w szczególności nie wiąże się z koniecznością prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przyjmuje się, że wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 14 marca 2017 r., Znak: 1462- IPPB5.4510.1109.2016.1.PW, zwrócił uwagę, że: „w doktrynie prawniczej stawia się tezę, że minimalny poziom wydzielenia finansowego powinien polegać na wydzieleniu ewidencyjnym aktywów, pasywów oraz przychodów i kosztów związanych z ZCP. W tym kontekście istotne jest zastrzeżenie, że wyodrębnienie finansowe jednostki nie musi jednak oznaczać jej samodzielności finansowej. Przyjmuje się bowiem, że wyodrębnienie finansowe nie wiąże się z koniecznością prowadzenia odrębnej księgowości i sporządzania bilansu”.

Zgodnie natomiast ze stanowiskiem Dyrektora Krajowej Interpretacji Skarbowej wyrażonym w interpretacji z 23 lutego 2024 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.776.2023.3.SH „wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. Tożsame stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, np. w interpretacji indywidualnej z 1 marca 2024 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.669.2023.4.AK.

Mając na względzie powyższe, Wnioskodawca wskazuje, że na dzień Podziału/Aportu prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja księgowa na poziomie rachunkowości zarządczej będzie umożliwiać przypisanie przychodów, kosztów, aktywów i zobowiązań do danego rodzaju prowadzonej działalności. Dokonanie takiego wyodrębnienia będzie również możliwe na skutek analityki zapisów księgowych. Tym samym możliwa będzie identyfikacja środków trwałych (oraz środków trwałych w budowie) i wartości niematerialnych i prawnych i przypisanie ich odpowiednia do obu części działalności Spółki, tj. Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających.

Możliwe będzie również sporządzenie rachunku zysków i strat dla każdej z dwóch części działalności Spółki. Ponadto, Spółka jest w stanie wyodrębnić rodzaje przychodów (kosztów), które będzie w przyszłości uzyskiwała (ponosiła) część przenoszona oraz część pozostająca w EMP.

Spółka ma również możliwość rozdzielenia kosztów według ewidencji zadań inwestycyjnych, co odpowiada podziałowi organizacyjnemu Spółki i jej rozdzielania na dwa Piony (tj. Pion Uruchomienia Produkcji oraz Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających).

Dodatkowo, na dzień Podziału/Aportu możliwe będzie przypisanie aktywów i zobowiązań oraz stworzenie odrębnego bilansu oraz ustalanie wyniku na działalności gospodarczej odrębnie dla Części Wyodrębnianej i Pozostającej.

Wnioskodawca przypisze poszczególne składniki majątkowe wykorzystywane w działalności Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających na podstawie planu podziału albo umowy aportowej.

Za wyodrębnieniem finansowym przemawiać będzie również to, że środki finansowe niezbędne do prowadzenia bieżącej działalności Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających zostaną przekazane odpowiednio na rzecz działalności Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, a Piony te na moment Reorganizacji będą posiadały oddzielne rachunki bankowe.

Z powyższych względów, w ocenie Wnioskodawcy, również kryterium wyodrębnienia finansowego należy uznać za spełnione.

Wyodrębnienie funkcjonalne oraz zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo

Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć z kolei jako zdolność zespołu składników materialnych i niematerialnych do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Podkreśla się, że zespół tychże składników powinien być na tyle wyodrębniony, aby mógł on stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi zatem stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Zdolność ta oznacza możliwość samodzielnego działania na rynku, w oparciu o wyodrębnione składniki jako odrębny podmiot prowadzący zadania gospodarcze realizowane w ramach dotychczasowego przedsiębiorstwa. Jak wskazuje się w interpretacjach indywidualnych tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Takie stanowisko wyraził m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26 lutego 2024 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.685.2023.3., stwierdzając że: „Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy”.

Co więcej, składniki majątkowe tworzące zorganizowaną część przedsiębiorstwa powinny pozostawać we wzajemnych relacjach, pozwalając na stwierdzenie, że jest to coś więcej niż tylko przypadkowy zbiór elementów. Składniki te powinny zatem tworzyć pewną całość, których punktem odniesienia jest rola, jaką odgrywają one w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. 

Jak wskazał Wnioskodawca, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność, na moment zdarzenia przyszłego opisanego we Wniosku, składać się będzie z dwóch niezależnych od siebie linii działalności operacyjnej, tj. działalności produkcyjnej oraz działalności rozwojowej, wspierającej i dystrybucyjnej. Są to dwa odrębne rodzaje działalności gospodarczej, wymagające realizacji różnych zadań gospodarczych - działalność związana z Działalnością Produkcyjną - Pion Uruchomienia Produkcji zawiera i realizuje zadania, których celem jest w szczególności stworzenie podstaw do uruchomienia produkcji (…) (…), jak również podejmuje czynności w zakresie analiz oraz zgód niezbędnych do rozpoczęcia budowy fabryki produkcyjnej. Pion Uruchomienia Produkcji jest jednostką biznesową w ramach Spółki o charakterze producenta (…) na zlecenie. Z kolei, pozostała działalność realizowana za pośrednictwem Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających polegać będzie na moment realizacji Reorganizacji w głównej mierze na realizowaniu funkcji (…), funkcji (…) oraz funkcji wspierających. Na moment Reorganizacji, Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających będzie jednostką dedykowaną do budowy sieci dystrybucji (…) oraz świadczenia usług związanych z tą działalnością, jak również będzie na sobie skupiać funkcje zarządzania, (…), funkcje (…) oraz funkcje wspierające.

Planowany przez Wnioskodawcę Podział/Aport ma na celu rozdzielenie dwóch działalności nie tylko z uwagi na ich zasadniczo różny przedmiot działalności, lecz także ze względu na szereg innych czynników, w tym różnice dotyczące modeli operacyjnych podmiotów dystrybucyjnych i produkcyjnych oraz na powszechną praktykę rynkową wynikającą z potrzeb zarządzania ryzykiem.

Pion Uruchomienia Produkcji, jak również Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających będą stanowić wyodrębnione funkcjonalnie całości, zdolne do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność operacyjna już teraz wiąże się z realizacją odrębnych zadań gospodarczych. Po dokonaniu Podziału/Aportu, Część Wyodrębniana będzie kontynuowała aktywność w zakresie działalności produkcyjnej, zaś Część Pozostająca zajmie się kontynuowaniem funkcji R&D, funkcji SSC, funkcji wspierających oraz budowaniem dystrybucji. Zadania wspomnianych części będą realizowane przy użyciu przypisanych na podstawie planu Podziału / umowy Aportowej składników materialnych i niematerialnych. Składniki te nie będą w żadnym razie przypadkowym zbiorem elementów, gdyż będą wykorzystywane wprowadzonej przez Pion Uruchomienia Produkcji i Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających działalności. Zarówno zespól tychże składników majątkowych, przypisanych do Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, będzie wystarczający do realizacji funkcji gospodarczych (nawet z uwzględnieniem faktu, że część czynności m.in. czynności organizacyjno-administracyjnych będzie wykonywana na rzecz Spółki Przejmującej w ramach outsourcingu - fakt ten bowiem nie pozbawia Części Wyodrębnianej, ani Części Pozostającej cech gospodarczej samodzielności, albowiem owe funkcje wspólne nie są istotne z punktu widzenia możliwości prowadzenia przez ten części działalności, co zostało potwierdzone w przytoczonym wcześniej wyroku NSA).

Ponadto, jeśli chodzi o personel, Spółka dokona również wyodrębnienia pracowników dotychczas pracujących w ramach Pionu Uruchomienia Produkcji, którzy zostaną przeniesieni do Spółki Przejmującej, do której wniesiona zostanie wyodrębniona część działalności, aby umożliwić samodzielne prowadzenie działalności po Podziale/wniesieniu Aportu.

Dodatkowo, Wnioskodawca przedstawia przykładowe interpretacje indywidualne prawa podatkowego, w których Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał, że rozdzielenie funkcji produkcyjnej Spółki od jej pozostałych funkcji w ramach transakcji reorganizacyjnych może prowadzić do uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa, przy spełnieniu pozostałych ustawowych kryteriów, tj.:

- w interpretacji z dnia 10 sierpnia 2023 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.325.2023.2.PC, w której Organ wskazał, że zarówno wydzielana część produkcyjna, jak i pozostająca w spółce część wydobywcza stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa: „Tym samym, zarówno działalność produkcyjna i dystrybucyjna wyrobów produkowanych na bazie (...) - Oddział produkcja oraz zespół składników majątku służący realizacji działalności wydobywczej w formie kopalni - Pion Wydobycia/Zakład Górniczy stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT”.

- w interpretacji z dnia 5 czerwca 2023 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.209.2023.3.JKU, w której Organ potwierdził stanowisko wnioskodawcy dotyczące istnienia zorganizowanych części przedsiębiorstwa w ramach spółki, która poprzez podział swojej działalności chciała doprowadzić do wydzielenia dywizji produkcyjnej (wraz z częścią dywizji usług wspólnych) od pozostałego przedmiotu działalności, na który składały się dywizje zajmujące się inżynierią (…) i usługami operacyjnymi, badaniami i rozwojem, handlem oraz część dywizji usług wspólnych.

W świetle powyższej argumentacji, zdaniem Wnioskodawcy:

- wyodrębniony przez Wnioskodawcę Pion Uruchomienia Produkcji, który w ramach Podziału bądź Aportu zostanie przeniesiony do Spółki Przejmującej, będzie stanowić zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT,

- pozostający w Spółce Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, będzie stanowić zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa została zdefiniowana przez ustawodawcę w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Zgodnie z tą definicją poprzez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Definicja ta jest tożsama z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

O zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić w sytuacji, w której zespół składników majątkowych i niemajątkowych spełnia łącznie następujące przesłanki:

- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych pozostających w funkcjonalnym związku i przeznaczonych do wykonywania określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne);

- posiada określone, wydzielone miejsce w strukturze organizacyjnej istniejącego przedsiębiorstwa (wyodrębnienie organizacyjne);

- jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie finansowe);

- zespół tychże składników materialnych i niematerialnych może stanowić odrębne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Biorąc zatem pod uwagę, argumenty i analizę zdarzenia przyszłego przedstawioną powyżej, w ocenie Spółki Część Wyodrębniana spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa z ustawy o VAT.

W świetle powyższego, Spółka stoi na stanowisku, że wyodrębniony przez Wnioskodawcę Pion Uruchomienia Produkcji, który w ramach Podziału bądź Aportu zostanie przeniesiony do Spółki Przejmującej, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 4

Opodatkowaniu VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Jednocześnie, art. 6 ustawy o VAT zawiera katalog czynności, do których przepisów tejże ustawy się nie stosuje. Stosownie do punktu 1 wspomnianego artykułu, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W ocenie Wnioskodawcy, pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę czy też przeniesienie własności w innej formie, np. aportu czy tytułem podziału przez wydzielenie/wyodrębnienie.

Pogląd ten został zaaprobowany przez orzecznictwo sądów administracyjnych – przykładowo w wyroku WSA w Warszawie z dnia 6 października 2009 r., sygn. III SA/Wa 368/09, Sąd zwrócił uwagę, iż: „(...) przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. podział dokonywany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest ich końcowy efekt - przeniesienie własności. (...) podział spółki przez wydzielenie jest transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 ust. 1 u.p.t.u.” (por. wyrok NSA z dnia 10 marca 2011 r., sygn. akt I FSK 2101/09 czy też wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2016 r., sygn. III SA/Wa 869/15).

Stosownie do przytoczonych wcześniej przepisów należy zauważyć, iż aby transakcja zbycia nie podlegała opodatkowaniu VAT, jej przedmiotem musi być przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

W świetle powyższego Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż zarówno Część Pozostająca, jak i Część Wyodrębniana będąca przedmiotem transakcji zbycia, spełniać będą wszystkie przesłanki niezbędne do uznania ich za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt. 27e ustawy o VAT (stosownie do argumentacji przedstawionej przez Wnioskodawcę w uzasadnieniu stanowiska do poprzednich pytań niniejszego wniosku), w związku z czym przeniesienie Pionu Uruchomienia Produkcji do Spółki Przejmującej (czy to w ramach Podziału bądź Aportu) nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Mając na uwadze, że w ocenie Wnioskodawcy, wyodrębniony przez niego Pion Uruchomienia Produkcji będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, to jego przeniesienie do Spółki Przejmującej nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 361), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) w tym zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:

Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zatem, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:

- zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

- faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita-Modes C-497/01 „(...) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami materialnymi, które łącznie, stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”. Z orzeczenia tego wynika ponadto, że - w świetle tej normy Dyrektywy 2006/112/WE Rady - nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.

Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, wskazując, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak i nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

Powyższe wskazuje, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę itp. na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowych realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po jego zbyciu możliwe musi być kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Zatem o tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Zestawiając przedstawiony przez Państwa we wniosku opis zdarzenia przyszłego z przywołanymi przepisami prawa oraz orzecznictwem TSUE, wskazać należy, że część wyodrębniana tj. Pion Uruchomienia Produkcji przez (podział Spółki przez wydzielenie/Aport) przenoszona do Spółki Przejmującej będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną jako odrębny podmiot samodzielnie realizujący określone zadania gospodarcze.

Jak wynika bowiem z opisu sprawy, na moment przeprowadzenia Reorganizacji, Wnioskodawca będzie posiadał regulamin organizacyjny, odzwierciedlający jego wewnętrzną organizację. Zgodnie z treścią Regulaminu, każdy rodzaj działalności będzie wykonywany przez osobny pion - za działalność produkcyjną odpowiedzialny będzie Pion Uruchomienia Produkcji, z kolei za pozostałą działalność Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających. Na moment Reorganizacji, zgodnie z Regulaminem, w ramach Wnioskodawcy funkcjonować będą wyodrębnione organizacyjnie piony. Powyższy podział aktywów i zobowiązań będzie odzwierciedlał plan podziału, który będzie stanowił prawną podstawę przeprowadzenia procedury podziałowej albo umowa aportowa, która wskaże jakie składniki majątku zostaną przekazane do Spółki Przejmującej - zatem jest spełniony warunek wyodrębnienia organizacyjnego.

Podali Państwo również, że prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja księgowa na poziomie rachunkowości zarządczej umożliwia przypisanie bezpośrednich kosztów do danego rodzaju działalności Wnioskodawcy (do działalności prowadzonej przez Pion Uruchomienia Produkcji oraz Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających).

Na dzień przeprowadzenia Reorganizacji, Spółka będzie w stanie księgowo wyodrębnić kategorie zobowiązań związanych z obiema częściami jej działalności na podstawie stosowanej analityki księgowej. Środki finansowe niezbędne do prowadzenia działalności danego Pionu zostaną przekazane odpowiednio na rzecz Pionu Uruchomienia Produkcji oraz Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających. Na moment Podziału bądź Aportu będzie więc istniało wyodrębnienie środków na część związaną z Pionem Uruchomienia Produkcji oraz Pionem Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających. Na moment Podziału/Aportu, zarówno Część Wyodrębniana i Część Pozostająca będą posiadały osobne rachunki bankowe - zatem powyższe wskazuje, że spełniony jest warunek wyodrębnienia finansowego.

Ponadto, Działalność Produkcyjna (wyodrębniana, realizowana przez Pion Uruchomienia Produkcji) składa się z zespołu składników (aktywów i zobowiązań) niezbędnych do wybudowania fabryki (…) i uruchomienia produkcji. Tym samym Piony (tj. Pion Uruchomienia Produkcji oraz Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających) na moment dokonania Reorganizacji będą gotowe do funkcjonowania w obrocie gospodarczym w oparciu o własne zasoby, w tym aktywa (materialne i niematerialne) oraz wykwalifikowany personel, co świadczy o spełnieniu wyodrębnienia funkcjonalnego.

Podali Państwo również że, Spółka Przejmująca po nabyciu Pionu Uruchomienia Produkcji w związku z podziałem Spółki bądź aportem ze Spółki będzie kontynuowała działalność Wnioskodawcy w zakresie prowadzonej przez niego działalności należącej do Pionu Uruchomienia Produkcji, a więc z wykorzystaniem wyłącznie składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem przeniesienia oraz nowonabywanych w przyszłości przez Spółkę Przejmującą składników majątku, z wyłączeniem składników aktywów pozostających w spółce Dzielonej, tj. wchodzących w skład Pionu Uruchomienia Produkcji - kontynuacja będzie realizowana w oparciu o te składniki nabyte od Wnioskodawcy, ale nie wyklucza to oczywiście zmian w zakresie posiadanych składników w toku dalszej działalności.

Zatem, Spółka Przejmująca będzie miała możliwość kontynuowania działalności gospodarczej Pionu Uruchomienia Produkcji, wyłącznie w oparciu o nabyte składniki oraz nowonabyte w przyszłości składniki, bez konieczności angażowania innych składników majątku, które nie będą przedmiotem przeniesienia Pionu Uruchomienia Produkcji lub podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki majątkowe.

Wskazali Państwo również że, po przeprowadzenie podziału Spółki lub aportu ze Spółki, Wnioskodawca będzie kontynuował działalność w zakresie prowadzonej przez niego działalności należącej do Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, a więc z wykorzystaniem wyłącznie składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających - kontynuacja będzie realizowana w oparciu o te składniki, ale nie wyklucza to oczywiście zmian w zakresie posiadanych składników w toku dalszej działalności.

Tym samym, Wnioskodawca będzie miał możliwość kontynuowania działalności gospodarczej Pionu Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających, wyłącznie w oparciu o pozostające składniki, tj. Pion Rozwoju Biznesu i Produktu oraz Działów Wspierających będzie tworzył zespół składników materialnych i niematerialnych, na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur.

W konsekwencji, wyodrębniony Pion Uruchomienia Produkcji, który zostanie przeniesiony do Spółki Przejmującej, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy a tym samym transakcja jego przeniesienia do Spółki Przejmującej w myśl art. 6 pkt 1 ustawy, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług (pytania oznaczone we wniosku nr 3 i 4) należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych oraz konkretnych stanów prawnych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 109/15).

Ponadto powołane w stanowisku wyroki sądu nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Sąd wyrokiem lub postanowieniem rozstrzyga wyłącznie konkretną sprawę co do stwierdzenia naruszenia prawa i skutków prawnych tego naruszenia i jedynie w tej sprawie ma moc wiążącą. Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, o czym stanowi art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”). Zatem powołane wyroki nie posiadają waloru wykładni powszechnej, co w praktyce oznacza, że nie stanowią one podstawy dla analogicznego rozstrzygnięcia przez organy podatkowe.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz.2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy zdnia11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00