Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.216.2024.2.MPU

Czy transakcja zbycia zespołu składników materialnych i niematerialnych w przedstawionym zdarzeniu przyszłym stanowić będzie czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna

stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 23 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii, czy transakcja zbycia zespołu składników materialnych i niematerialnych w przedstawionym zdarzeniu przyszłym stanowić będzie czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wpłynął 23 maja 2024 r. Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 5 sierpnia 2024 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (wraz z uzupełnieniem)

(A) (dalej: Wnioskodawca, sprzedający, spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, polskim rezydentem podatkowym, czynnym podatnikiem VAT. Spółka planuje sprzedaż zespołu składników materialnych i niematerialnych organizacyjnie i finansowo wyodrębnionych w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który jest w stanie prowadzić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, o nazwie „(…)”. Wskazać należy, że:

- Zespół ten został wyodrębniony organizacyjnie poprzez uchwałę wspólników. Uchwała stwierdza, że Wydzielona ZCP „(…)” obejmować będzie wszelkie wartości niematerialne i prawne związane ze świadczeniem usług (…), w tym wszelkie prawa autorskie, znaki towarowe, umowy z klientami, licencje oraz know-how związane z powyższą działalnością gospodarczą.

- „(…)” stanowi jednolitą całość składników majątkowych spółki i jest gotowa do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Do „(…)” przypisane są również zobowiązania.

- W ramach „(…)” spółka na podstawie ksiąg rachunkowych, ma możliwość zidentyfikowania przyporządkowanych mu przychodów, kosztów oraz aktywów i pasywów (w tym należności i zobowiązań). Możliwe jest prowadzenie przez ten wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych samodzielnych funkcji gospodarczych. Na tej podstawie możliwe jest sporządzenie bilansu „(…)”.

- „(…)” pełni działalność dotyczącą świadczenia usług (…) na rzecz odbiorców indywidualnych oraz biznesowych. Ponadto, zostało ono wyposażone w składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności oraz przejmuje szereg umów generujących przychody oraz koszty, co pozwala na samodzielnie pełnienie powyższych zadań. Wskazać należy, że pozostała część spółki jest zdolna oraz prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości – zatem jest ona również zdolna do prowadzenia działalności. „(…)” prowadzi platformę (…), na której klienci mogą uczyć się wybranego spośród (…) (…), podążając stworzonym przez spółkę programem nauczania. Dostępne (…) to (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…) i (…). Po zakupie klient otrzymuje (…) lat dostępu do wszystkich materiałów, które znajdują się na platformie w ramach wykupionego (…).

Do składników majątkowych przynależnych do „(…)” należą m.in.:

1.(...) internetowa,

2.Prawa majątkowe do znaku towarowego,

3.Platforma edukacyjna dla klientów, stworzona w (…) (…), oparta o (…), z wieloma indywidualnymi rozwiązaniami, wraz z pełnymi prawami majątkowymi do projektu graficznego, na podstawie którego została zaprogramowana,

4.Zaprogramowana strona internetowa wraz z prawami majątkowymi do projektu graficznego strony internetowej wraz ze wszystkimi podstronami, które znajdują się pod tą (...),

5.Baza adresów E-mail osób ze zgodami marketingowymi,

6.Baza numerów telefonów osób ze zgodami marketingowymi,

7.Baza klientów zawierająca E-mail oraz numery telefonów,

8.Prawa majątkowe do materiałów edukacyjnych dostępnych na platformie,

9.Business Plan z kompletnym opisem działalności „(…)”,

10.Kanał na (...) wraz z prawami majątkowymi do wszystkich filmów, które są opublikowane do dnia zbycia „(…)”,

11.Konto w portalu (...) wraz z prawami majątkowymi do wszystkich filmów, które są opublikowane do dnia zbycia „(…)”,

12.Konto w serwisie (...) wraz z prawami majątkowymi do wszystkich filmów, które są opublikowane do dnia zbycia „(…)”,

13.Konto w serwisie (…) wraz z prawami majątkowymi do wszystkich filmów, które są opublikowane do dnia zbycia „(…)”,

14.Lista osób, które obecnie współpracują w ramach „(…)” wraz z kontaktem do tych osób w celu zawarcia lub aneksowania już istniejących umów,

15.Spisane notatki w aplikacji (…) zawierające procedury firmy, listę obecnie realizowanych celów firmy, spisaną strategię przyjętą przez firmę, listę potencjalnych influencerów do współpracy.

Zobowiązania spółki, które zostaną przeniesione na nabywcę:

1.Spółka posiada zobowiązanie wobec osób do świadczenia usługi przez okres (…) lat od daty zakupu platformy. Dokładna data dokonania zakupu przez każdego klienta jest zapisana w logach przekazywanej platformy. To zobowiązanie przejdzie na nowego nabywcę.

2.Spółka zobowiązuje się w okresie 6 miesięcy od dnia podpisania umowy do pełnego zaangażowania w pomoc przy przejęciu dotychczasowych obowiązków na nowego nabywcę. Zatem do „(…)” przypisane są składniki majątku przedsiębiorstwa, które umożliwiają samodzielne działanie, biorąc pod uwagę charakterystyczny typ działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu wskazali Państwo, że:

„(…)” jest zdolny do niezależnego działania i nie wymaga zaangażowania dodatkowych środków materialnych lub niematerialnych ani dodatkowych struktur po stronie nabywcy celem kontynuowania swojej działalności.

Nabywca „(…)” będzie kontynuować działalność w „(…)” w takim samym zakresie, w jakim prowadzona była przez (A). Kontynuowanie działalności „(…)” jest kluczowym elementem także z punktu widzenia nabywcy.

W skład działalności „(…)” nie wchodzą składniki materialne (lista składników wchodzących w skład „(…)” została wskazana we wniosku).

Działalność „(…)” nie wymaga własnych składników materialnych (jak np. infrastruktura stacjonarnych serwerów – co generowałoby niepotrzebne koszty zakupu, utrzymania, modernizacji, rozbudowy etc.) – działalność „(…)” opiera się na infrastrukturze rozproszonej dostarczanej przez zewnętrznych dostawców (jak np. domeny, przestrzeń na serwerach) z którymi umowy przechodzą na nabywcę „(…)” jako element ZCP.

Należy podkreślić, że „(…)” jest nowoczesną platformą edukacyjną – dlatego jej sposób działania odpowiada aktualnym standardom biznesów online i pozwala na ograniczenie tradycyjnych kosztów biznesu wykorzystując nowoczesne technologie.

„(…)” nie zatrudnia pracowników – nigdzie we wniosku nie wskazano, iż „(…)” zatrudnia pracowników, nie jest zatem jasne skąd pytanie o przejęcie pracowników. „(…)” swoje zadania biznesowe realizuje poprzez odpowiednią strukturę umów zlecenia, umów o dzieło oraz umów z podwykonawcami – zgodnie z business planem „(…)” oraz procedurami i strategią (które jak wskazano we wniosku również stanowią element transakcji ZCP).

Pytanie

Czy transakcja zbycia zespołu składników materialnych i niematerialnych w przedstawionym zdarzeniu przyszłym stanowić będzie czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja nie będzie podlegała VAT. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do: transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem, w celu określenia czy sprzedaż wyodrębnionego zespołu składników materialnych i niematerialnych służącego do świadczenia usług (…) i (…) będzie czynnością niepodlegającą VAT najistotniejsze jest określenie czy stanowić będzie ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jednocześnie, zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem wskazanym w indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego w celu stwierdzenia, iż wyodrębniona część przedsiębiorstwa będzie stanowić ZCP niezbędne jest wykazanie:

- istnienia zespołu składników niematerialnych oraz materialnych, w tym zobowiązań;

- wyodrębnienia organizacyjnego;- wyodrębnienia finansowego;

- wyodrębnienia funkcjonalnego.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

I.Istnienie zespołu składników niematerialnych oraz materialnych.

Uznanie danej masy majątkowej za ZCP wymaga istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących Zorganizowana część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także prawa wynikające z umów pozwalających na prowadzenie działalności gospodarczej.

We wskazanym przypadku mamy do czynienia z istnieniem zespołu składników materialnych, niematerialnych oraz zobowiązań. Po pierwsze elementem ZCP jest składnik niematerialny – platforma informatyczna, za pomocą której możliwe jest świadczenie usług edukacyjnych ((…)) na rzecz konsumentów. Wskazać również należy, że wszelkie zobowiązania związane ze świadczeniem usług (abonamenty oraz obowiązek świadczenia usług, jak również zobowiązania względem kontrahentów – przejdą również na nowego nabywcę). Składniki te zostały przyporządkowane do ZCP, opisane oraz stanowią jednolitą całość gotową do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przykładowo, powyższe stanowisko zostało potwierdzone w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 lipca 2018 r. sygn. 0111-KDIB1-2.4010.171.2018.2.AK: W związku ze sprzedażą ZCP do Sp.k. zostaną również wniesione zobowiązania. W opinii Zainteresowanych, dla uznania części przedsiębiorstwa za ZCP nie jest konieczne by do ZCP zostały przyporządkowane wszystkie zobowiązania związane z tą częścią przedsiębiorstwa. Tym samym, należy uznać, iż warunek dotyczący istnienia zespołu składników niematerialnych oraz materialnych zostanie niewątpliwie spełniony.

II.Warunek wyodrębnienia organizacyjnego.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza odrębny pod względem organizacyjnym zespół składników materialnych i niematerialnych zachowujący miejsce w strukturze organizacyjnej (dział, oddział, pion lub wydział). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza zazwyczaj wyodrębnienie części majątku przedsiębiorstwa (wraz ze składnikami niematerialnymi) w strukturze organizacyjnej całego podmiotu. Takie wyodrębnienie może przybrać formę np. oddziału, biura, zakładu, wydziału, departamentu, działu. Jednocześnie należy uznać, że nawet w przypadku, gdy fakt wyodrębnienia składników nie wynika z żadnych zapisów zawartych w dokumentach konstytuujących dany podmiot lub też regulujących jego funkcjonowanie, a takie wyodrębnienie w praktyce jest dostrzegalne i ono, chociaż nie ma oparcia w dokumentach podatnika, faktycznie istnieje - mamy do czynienia ze ZCP.

W świetle powyższego, należy wskazać, iż fakt wyodrębnienia został potwierdzony uchwałą wspólników spółki, która potwierdza zarówno wyodrębnienie tj. wskazanie, że mamy do czynienia z wyodrębnionym działem mającym nazwę własną odróżniającą ją od reszty przedsiębiorstwa, wyodrębnione i opisane składniki majątkowe, zobowiązania oraz strukturę. Uchwała ta została podjęta przed planowaną sprzedażą, i miała na celu faktyczne wyodrębnienie ZCP ze struktury spółki. Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż warunek wyodrębnienia organizacyjnego został spełniony.

III.Warunek wyodrębnienia finansowego.

Wyodrębnienie finansowe rozumiane jest jako stan, w którym poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zespół składników materialnych stanowiących ZCP nie musi stanowić jednostki samodzielnej finansowo, nie jest również zobowiązany do sporządzania samodzielnego bilansu w ramach przedsiębiorstwa podatnika. Zgodnie z interpretacjami podatkowymi podkreśla się, że w sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów ZCP. Przenoszone zobowiązania i należności powinny być wyodrębnione oraz przyporządkowane organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku tak, aby można było przejąć funkcje wyodrębnionego majątku w sposób umożliwiający przejęcie funkcji gospodarczych.

W świetle powyższego, należy stwierdzić, iż w sytuacji takiego prowadzenia ksiąg rachunkowych, aby możliwe było zidentyfikowanie przyporządkowanych do ZCP przychodów, kosztów oraz aktywów i pasywów (w tym należności i zobowiązań) możliwe będzie prowadzenie przez ten wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych samodzielnych funkcji gospodarczych. Dodatkowo, wskazać należy, iż księgi rachunkowe prowadzone są w ten sposób, aby w pełni odzwierciedlić wszelkie zobowiązania oraz należności przypisane do ZCP. W świetle powyższego, możliwe jest sporządzenie bilansu ZCP. Oznacza to w praktyce wypełnienie warunku w zakresie wyodrębnienia finansowego przez ZCP.

IV.Warunek wyodrębnienia funkcjonalnego.

Niezbędne jest, aby ZCP wykonywała odrębną od podmiotu z którego została utworzona, działalność. Zgodnie z interpretacjami podatkowymi podkreśla się, iż ZCP musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.

Tym samym, ZCP pełni działalność dotyczącą świadczenia usług (…) na rzecz odbiorców indywidualnych oraz biznesowych. Ponadto, warto zauważyć, iż zostało ono wyposażone w składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności oraz przejmuje szereg umów generujących przychody/koszty, co pozwala na samodzielnie pełnienie powyższych zadań. Wskazać należy, że pozostała część spółki jest zdolna oraz prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości – zatem jest ona również zdolna do prowadzenia działalności.

Oznacza to w praktyce wypełnienie warunku w zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego przez ZCP.

Tym samym, w związku ze spełnieniem warunków wyodrębnienia funkcjonalnego, finansowego oraz organizacyjnego należy uznać, iż wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych opisany w zdarzeniu przyszłym (ZCP) stanowić będzie ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Zatem, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT transakcja zbycia ZCP nie będzie stanowić czynności podlegającej ustawie o VAT. W konsekwencji, wnioskodawca dokonujący zbycia ZCP nie będzie zobowiązany do udokumentowania transakcji fakturą VAT jak również jej rozliczenia na gruncie ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...):

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Jednocześnie art. 6 ustawy o VAT wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przy czym użyte w ww. przepisie sformułowanie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:

Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.

Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy).

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1)istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2)zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3)składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4)zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:

- zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji, oraz

- faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „Trybunał” lub „TSUE”) w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Schriever „przekazanie całości lub części aktywów” należy interpretować w taki sposób, że obejmuje ono przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych (wyroki NSA: z dnia 25 czerwca 2013 r. sygn. akt I FSK 955/12 oraz z dnia 21 listopada 2016 r. sygn. akt I FSK 1316). Zgodnie natomiast z orzecznictwem TSUE (wyrok TSUE z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Christel Schriever, pkt 26) ocena, jakie dobra – ruchome lub nieruchome – są niezbędne do utworzenia przedsiębiorstwa lub ZCP, musi być dokonywana „(…) z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej”.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że są Państwo spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, polskim rezydentem podatkowym, czynnym podatnikiem VAT. Planują Państwo sprzedaż zespołu składników materialnych i niematerialnych organizacyjnie i finansowo wyodrębnionych w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który jest w stanie prowadzić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, o nazwie (…).

Zgodnie z powołanymi przez Państwa w opisie sprawy informacjami:

- Zespół ten został wyodrębniony organizacyjnie poprzez uchwałę wspólników. Uchwała stwierdza, że Wydzielona ZCP „(…)” obejmować będzie wszelkie wartości niematerialne i prawne związane ze świadczeniem usług (…), w tym wszelkie prawa autorskie, znaki towarowe, umowy z klientami, licencje oraz know-how związane z powyższą działalnością gospodarczą.

- „(…)” stanowi jednolitą całość składników majątkowych spółki i jest gotowa do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Do „(…)” przypisane są również zobowiązania.

- W ramach „(…)” na podstawie ksiąg rachunkowych, mają Państwo możliwość zidentyfikowania przyporządkowanych mu przychodów, kosztów oraz aktywów i pasywów (w tym należności i zobowiązań). Możliwe jest prowadzenie przez ten wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych samodzielnych funkcji gospodarczych. Na tej podstawie możliwe jest sporządzenie bilansu „(…)”.

- „(…)” pełni działalność dotyczącą świadczenia usług (…) na rzecz odbiorców indywidualnych oraz biznesowych. Ponadto, zostało ono wyposażone w składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności oraz przejmuje szereg umów generujących przychody oraz koszty, co pozwala na samodzielnie pełnienie powyższych zadań. „(…)” prowadzi platformę (…), na której klienci mogą uczyć się wybranego spośród (…) (…), podążając stworzonym przez spółkę programem nauczania. Po zakupie klient otrzymuje (…) lat dostępu do wszystkich materiałów, które znajdują się na platformie w ramach wykupionego (…).

Do składników majątkowych przynależnych do „(…)” należą m.in.:

1.(...) internetowa,

2.Prawa majątkowe do znaku towarowego,

3.Platforma edukacyjna dla klientów, stworzona w (…) (…), oparta o (…), z wieloma indywidualnymi rozwiązaniami, wraz z pełnymi prawami majątkowymi do projektu graficznego, na podstawie którego została zaprogramowana,

4.Zaprogramowana strona internetowa wraz z prawami majątkowymi do projektu graficznego strony internetowej wraz ze wszystkimi podstronami, które znajdują się pod tą (...),

5.Baza adresów E-mail osób ze zgodami marketingowymi,

6.Baza numerów telefonów osób ze zgodami marketingowymi,

7.Baza klientów zawierająca E-mail oraz numery telefonów,

8.Prawa majątkowe do materiałów edukacyjnych dostępnych na platformie,

9.(...) z kompletnym opisem działalności „(…)”,

10.Kanał na (...) wraz z prawami majątkowymi do wszystkich filmów, które są opublikowane do dnia zbycia „(…)”,

11.Konto w portalu (...) wraz z prawami majątkowymi do wszystkich filmów, które są opublikowane do dnia zbycia „(…)”,

12.Konto w serwisie (...) wraz z prawami majątkowymi do wszystkich filmów, które są opublikowane do dnia zbycia „(…)”,

13.Konto w serwisie (…) wraz z prawami majątkowymi do wszystkich filmów, które są opublikowane do dnia zbycia „(…)”,

14.Lista osób, które obecnie współpracują w ramach „(…)” wraz z kontaktem do tych osób w celu zawarcia lub aneksowania już istniejących umów,

15.Spisane notatki w aplikacji (…) zawierające procedury firmy, listę obecnie realizowanych celów firmy, spisaną strategię przyjętą przez firmę, listę potencjalnych influencerów do współpracy.

Zobowiązania spółki, które zostaną przeniesione na nabywcę:

1.Spółka posiada zobowiązanie wobec osób do świadczenia usługi przez okres (…) lat od daty zakupu platformy. Dokładna data dokonania zakupu przez każdego klienta jest zapisana w logach przekazywanej platformy. To zobowiązanie przejdzie na nowego nabywcę.

2.Spółka zobowiązuje się w okresie (…) miesięcy od dnia podpisania umowy do pełnego zaangażowania w pomoc przy przejęciu dotychczasowych obowiązków na nowego nabywcę. Zatem do „(…)” przypisane są składniki majątku przedsiębiorstwa, które umożliwiają samodzielne działanie, biorąc pod uwagę charakterystyczny typ działalności gospodarczej.

Wskazali Państwo, że „(…)” jest zdolny do niezależnego działania i nie wymaga zaangażowania dodatkowych środków materialnych lub niematerialnych ani dodatkowych struktur po stronie nabywcy celem kontynuowania swojej działalności.

Nabywca „(…)” będzie kontynuować działalność w „(…)” w takim samym zakresie, w jakim prowadzona była przez (A). Kontynuowanie działalności „(…)” jest kluczowym elementem także z punktu widzenia nabywcy.

W skład działalności „(…)” nie wchodzą składniki materialne. Działalność „(…)” nie wymaga własnych składników materialnych (jak np. infrastruktura stacjonarnych serwerów – co generowałoby niepotrzebne koszty zakupu, utrzymania, modernizacji, rozbudowy etc.) – działalność „(…)” opiera się na infrastrukturze rozproszonej dostarczanej przez zewnętrznych dostawców (jak np. domeny, przestrzeń na serwerach) z którymi umowy przechodzą na nabywcę „(…)” jako element ZCP. „(…)” jest nowoczesną platformą edukacyjną – dlatego jej sposób działania odpowiada aktualnym standardom biznesów online i pozwala na ograniczenie tradycyjnych kosztów biznesu wykorzystując nowoczesne technologie.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie czy transakcja zbycia zespołu składników materialnych i niematerialnych w przedstawionym zdarzeniu przyszłym stanowić będzie czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego przedmiot sprzedaży - „(…)”, jest wyodrębniony w państwa przedsiębiorstwie pod względem:

-organizacyjnym

Wyodrębnili Państwo „(…)” uchwałą wspólników. Uchwała stwierdza, że Wydzielona ZCP „(…)” obejmować będzie wszelkie wartości niematerialne i prawne związane ze świadczeniem usług (…), w tym wszelkie prawa autorskie, znaki towarowe, umowy z klientami, licencje oraz know-how związane z powyższą działalnością gospodarczą. Oznacza to, że „(…)” zostało formalnie wyodrębnione i zostały mu przypisane składniki majątkowe przeznaczone do prowadzenia odrębnej działalności od pozostałej działalności Spółki.

-finansowym

W ramach „(…)” na podstawie ksiąg rachunkowych, mają Państwo możliwość zidentyfikowania przyporządkowanych mu przychodów, kosztów oraz aktywów i pasywów (w tym należności i zobowiązań). Możliwe jest prowadzenie przez ten wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych samodzielnych funkcji gospodarczych. Na tej podstawie możliwe jest sporządzenie bilansu „(…)”.

-funkcjonalnym

„(…)” pełni w Państwa przedsiębiorstwie działalność dotyczącą świadczenia usług (…) na rzecz odbiorców indywidualnych oraz biznesowych. Zostało ono wyposażone w składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności oraz przejmuje szereg umów generujących przychody oraz koszty, co pozwala na samodzielnie pełnienie powyższych zadań. Wskazać należy, że działalność realizowana za pomocą „(…)” jest odrębna niż wykonywana przez pozostałą część spółki, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości.  

„(…)” jest zdolny do niezależnego działania i nie wymaga zaangażowania  dodatkowych środków materialnych lub niematerialnych ani dodatkowych struktur po stronie nabywcy celem kontynuowania swojej działalności.

Nabywca „(…)” będzie kontynuować działalność w „(…)” w takim samym zakresie, w jakim prowadzona była przez (A). Kontynuowanie działalności „(…)” jest kluczowym elementem także z punktu widzenia nabywcy.

Reasumując, zespół składników w postaci „(…)” będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłączone jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wobec powyższego transakcja sprzedaży zespołu ww. składników w postaci „(…)” nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do przywołanej przez Państwa interpretacji indywidualnej, Organ pragnie zauważyć, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i odnosi się wyłącznie do okoliczności przedstawionych w inicjującym tę sprawę wniosku. Podkreślenia w tym miejscu bowiem wymaga, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podmiotów w wyniku rozstrzygnięć, dotyczących konkretnych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych osadzonych w określonym stanie prawnym. Interpretacje indywidualne nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego, co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 109/15).

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

W tym miejscu organ interpretacyjny zastrzega jednak, że gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny interpretacja nie wywoła skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy zdnia11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 poz. 935, dalej: „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § ustawy z dnia 29sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00