Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.355.2024.1.DS

Opodatkowanie sprzedaży udziałów w spółce oraz zwolnienie od podatku tej transakcji na podst. art. 43 ust. 1 pkt 40a.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży udziałów w Spółkach.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej Spółka) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, który będzie prowadził usługi biura wirtualnego oraz zamierza rozpocząć też prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na tworzeniu spółek (tj. spółek z o.o.) w celu ich odsprzedaży.

Spółka po założeniu i przygotowaniu takich spółek do rozpoczęcia działalności (zarejestrowanie w KRS, uzyskanie numerów REGON i NIP, w tym rejestracja dla celów VAT), będzie je zbywać na rzecz inwestorów - transakcje te przybierać będą formę zbycia udziałów w spółkach. Czyli sprzedaż udziałów w spółkach następować będzie po dokonaniu wpisu spółek do KRS oraz uzyskaniu przez nie numerów NIP i REGON.

Zgodnie z umową Spółki przedmiot jej działalności stanowi również działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych (PKD 70.10.Z). Słowem, przedmiotem działalności Spółki będzie też tworzenie nowych spółek kapitałowych (z o.o.) „od podstaw”, przygotowanie ich do samodzielnej działalności, a następnie sprzedaż ich udziałów z zyskiem. Spółka będzie dokonywała sprzedaży udziałów w wielu spółkach z o.o. W tym celu Spółka będzie:

  • kontaktować się z potencjalnymi nabywcami, poprzez formułowanie odpowiednich ogłoszeń, organizowanie spotkań, rozmów telefonicznych itp.;
  • formułować oraz składać oferty nabycia udziałów potencjalnym nabywcom;
  • przedstawiać potencjalnym nabywcom zalety oraz korzyści wynikające z zawarcia umowy zakupu udziałów „gotowej” spółki, tj. formalnie przygotowanej do niezwłocznego podjęcia działalności gospodarczej;
  • negocjować ceny oraz warunki sprzedaży udziałów;
  • przeprowadzać odpowiednie inne starania w celu zapewnienia stosownych warunków, niezbędnych do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży udziałów.

Spółka nie będzie uczestniczyć w zarządzaniu spółkami, których udziały będzie posiadała i które zamierza zbywać, tj. nie będzie wykonywała czynności wykraczających poza zwykłe prawa i obowiązki udziałowca. Spółka tworząc daną spółkę obejmie jej udziały stając się jej jedynym wspólnikiem. W nowo utworzonej spółce Spółka posiadać będzie wyłącznie prawa i obowiązki wynikające z faktu bycia udziałowcem, zgodnie z umową spółki i przepisami Kodeksu Spółek Handlowych. Spółka poza wkładem finansowym na pokrycie kapitału zakładowego nie będzie oferować, ani nie będzie dokonywać innych świadczeń na rzecz tworzonych spółek. W szczególności Spółka nie będzie wykonywała na rzecz tych spółek czynności o charakterze zarządczym, administracyjnym, finansowym, handlowym, technicznym itp. Wyjątkiem będą tylko usługi biura wirtualnego opodatkowane podatkiem VAT, jakie Spółka będzie świadczyła na rzecz swoich spółek zależnych przed ich sprzedażą, a niewykluczone, że i po sprzedaży (jeśli ich nabywcy tak zdecydują). Funkcje członków zarządu tych spółek, przed ich sprzedażą, pełnić będzie większościowy udziałowiec i jedyny członek zarządu Spółki. Spółka nie będzie dokonywała sprzedaży udziałów w ramach działalności maklerskiej lub brokerskiej. Tworzenie spółek i sprzedaż udziałów tych spółek stanowić będzie jeden z podstawowych, tj. nastawionych na zysk, przedmiotów działalności Spółki (w KRS jako przedmiot przeważającej działalności Spółki wskazany jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, PKD 68.20.Z).

Posiadanie i sprzedaż udziałów będzie stałym, bezpośrednim i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej Spółki. Spółka będzie właścicielem udziałów tworzonych spółek i zamierza osiągać zysk na sprzedaży tych udziałów. Spółka nie będzie świadczyć usług przechowywania tych udziałów.

Posiadane prawa i udziały w tworzonych spółkach nie będą odzwierciedlać sytuacji wymienionych w art. 43 ust. 16 pkt 1-5 ustawy o VAT, tj. usług dotyczących praw i udziałów odzwierciedlających:

1)tytuł prawny do towarów;

2)tytuł własności nieruchomości;

3)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;

4)udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części;

5)prawa majątkowe, których instrumentami bazowymi są towary, mierniki i limity wielkości produkcji oraz uprawnienia do emisji zanieczyszczeń, i które mogą być zrealizowane poprzez dostawę towarów lub świadczenie usług innych niż zwolnione z podatku.

Tworzone spółki nie będą prowadzić aktywnej działalności gospodarczej przed ich sprzedażą, aczkolwiek zachowane będą wszystkie niezbędne, przewidziane prawem działania, mające na celu zachowanie bytu prawnego danej spółki.

Pytanie

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym czynności sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością uznać można za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT podlegającą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy VAT, czy są jednak wyłączone z opodatkowania tym podatkiem?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółki opisane czynności sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT podlegającą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy VAT.

Zbycie udziałów należy połączyć z wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, w sytuacji gdy sprzedaż udziałów prowadzona jest w ramach działalności gospodarczej, a posiadanie udziałów jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem tej działalności gospodarczej. Uwzględniając zatem powyższe należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy sprzedaż udziałów stanowi przedmiot działalności podatnika, wykonywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wówczas wpisuje się w definicję tej działalności, określonej w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy VAT, a w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, sprzedaż udziałów w spółkach kapitałowych będzie opodatkowana VAT jedynie, gdy jest dokonywana przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy VAT, który działa w takim charakterze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem Spółki, działalność Spółki polegająca na sprzedaży udziałów utworzonych przez Spółkę spółek z o.o., jako wyraz działalności gospodarczej w zakresie działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, jest przesłanką determinującą objęcie VAT sprzedaży posiadanych przez Spółkę udziałów w spółkach z o.o., tj. będzie działalnością gospodarczą wykonywaną w rozumieniu ustawy o VAT.

Nie budzi wątpliwości, że dokonując zbycia udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uzyskując w związku z tym zbyciem wynagrodzenie, Spółka wykonuje te czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, występuje więc w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Jednakże działalność ta podlega zwolnieniu z VAT.

Stosownie bowiem do art. 43 ust. 1 pkt 40a) lit. a) ustawy VAT zwolnieniu od podatku podlegają usługi, w tym także usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w spółkach, z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi.

Zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy VAT, nie jest uzależnione od rodzaju podmiotu świadczącego te usługi. Z powyższego przepisu wynika jasno, iż zwolnieniu podlega obrót (sprzedaż jak i pośrednictwo w sprzedaży) udziałami w spółkach. Jedynym kryterium przedmiotowego zwolnienia jest zatem świadczenie usług, których przedmiotem są udziały w spółkach (a także usług pośrednictwa w tym zakresie). W efekcie wszystkie usługi, dotyczące obrotu udziałami w spółkach oraz pośrednictwa w tym zakresie, korzystają z tego zwolnienia.

Zauważyć należy, iż w przedmiotowej sprawie wyłączenia, o których mowa w art. 43 ust. 16 ustawy o VAT nie znajdą zastosowania, gdyż sprzedawane przez Spółkę udziały nie odzwierciedlają praw i udziałów wymienionych w tym przepisie. Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę nie zostały również wymienione w katalogu wyłączeń ze zwolnienia wymienionych w art. 43 ust. 15 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powołane przepisy w odniesieniu do przedstawionych okoliczności wskazać należy, iż obrót udziałami spółek korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu wtedy, gdy są dokonywane przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Dlatego też, nie każda czynność dokonana przez podmiot mający status podatnika będzie podlegać opodatkowaniu. Status podatnika podatku od towarów i usług nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. Zatem, za działalność rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki.

A więc w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi, to czynność samej sprzedaży udziałów bądź akcji nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu.

Kwestia, czy za działalność gospodarczą można uznać działalność polegającą na posiadaniu i zbywaniu własnych akcji oraz udziałów była przedmiotem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W wyrokach w sprawach C-60/90 i C-155/94 oraz w sprawie C-80/95 TSUE podkreślał, że samo posiadanie, czy też emisja udziałów i innych papierów wartościowych co do zasady nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 4 VI Dyrektywy, która pozwalałaby na uznanie posiadacza takich udziałów za podatnika. Natomiast w wyroku z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie C-77/01 Empresa de Desenvolvimento Mineiro TSUE uznał, że zwykłe nabycie udziałów w innych podmiotach nie stanowi wykorzystania majątku w celu osiągnięcia dochodu w sposób ciągły, ponieważ dywidenda uzyskana z udziału jest skutkiem własności majątku i nie jest wynagrodzeniem uzyskanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu Dyrektywy. Podobnie transakcje finansowe polegające jedynie na sprzedaży udziałów i innych papierów wartościowych, np. jednostek w funduszach inwestycyjnych, nie stanowią w ogóle działalności gospodarczej.

Posiłkując się tym orzecznictwem należy stwierdzić, że co do zasady, powyższe czynności nie stanowią działalności gospodarczej, a zatem podmiot dokonujący tych czynności nie ma statusu podatnika, nawet jeżeli z tytułu innej działalności jest podatnikiem.

Należy zatem zauważyć, że w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi, to czynność samego nabycia/sprzedaży udziałów innych spółek nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Są to czynności polegające na zarządzaniu własnym portfelem w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji. Nie można również samego nabycia czy sprzedaży udziałów finansowych w innych przedsiębiorstwach traktować jako wykorzystywanie majątku do uzyskiwania z niego dochodów w sposób ciągły.

Od tej zasady orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przewiduje pewne wyjątki, które pozwalają łączyć z faktem posiadania i zbywania papierów wartościowych (akcji, udziałów) wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy, w określonych okolicznościach, a mianowicie gdy:

  • posiadacz papierów wartościowych uczestniczy w zarządzaniu spółką, której akcje posiada,
  • sprzedaż akcji, udziałów prowadzona jest w ramach działalności maklerskiej i brokerskiej,
  • posiadanie udziałów jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej.

Aby obrót ten podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być wykonywany przez podatnika w rozumieniu ustawy w ramach jego profesjonalnej aktywności. Podkreślić należy, że zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu z 14 listopada 2000 r. w sprawie C‑142/99 Floridienne S.A. Beginvest przeciwko Państwu belgijskiemu stwierdził, że zaangażowanie w zarządzanie spółkami zależnymi (w holdingu) należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 4 (2) VI Dyrektywy, ale tylko w zakresie, w jakim pociąga to za sobą dokonywanie transakcji podlegających VAT na mocy art. 2 VI Dyrektywy, takich jak świadczenie przez Floridienne usług administracyjnych, rachunkowych i informatycznych na rzecz swoich spółek zależnych.

Również w orzeczeniu z 12 lipca 2001 r. w sprawie C-102/00 Welthgrove BV (także spółka holdingowa) przeciwko Staatssecretaris van Financien TSUE wyraźnie wskazał, że samo zaangażowanie spółki holdingowej w zarządzanie jej spółkami zależnymi, lecz bez dokonywania transakcji podlegających VAT w rozumieniu art. 2 VI Dyrektywy, nie może być traktowane jak działalność gospodarcza w rozumieniu art. 4 (2) tej Dyrektywy. Wobec tego, działalnością gospodarczą będzie tylko takie zarządzanie spółkami zależnymi, które pociąga za sobą dokonywanie transakcji podlegających opodatkowaniu na mocy art. 2 VI Dyrektywy.

W orzeczeniu TSUE z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 Cibo Participations, Trybunał podtrzymał stanowisko, że udział spółki holdingowej w zarządzaniu spółkami, których udziały nabyła, stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 4 ust. 2 VI Dyrektywy, ale tylko w przypadku, gdy pociąga to za sobą przeprowadzenie transakcji podlegających opodatkowaniu na mocy art. 2 ust. 1 tej Dyrektywy, takich jak świadczenie przez spółkę holdingową na rzecz spółek zależnych usług administracyjnych, finansowych, handlowych lub technicznych.

W związku z powyższym, zdaniem TSUE, samo nabycie i posiadanie akcji spółki nie powinno być traktowane jako działalność gospodarcza w rozumieniu art. 4 ust. 2 VI Dyrektywy, nadająca ich posiadaczowi status podatnika. Trybunał powtórzył tu wyrażone wcześniej w orzeczeniu z 20 czerwca 1996 r. C-155/94 stanowisko, że jeżeli objęcie akcji nie stanowi działalności gospodarczej, to również nie ma takiego charakteru ich zbycie (także orzeczenie TSUE z 26 czerwca 2003 r. w sprawie C-442/01).

Interpretując wskazany w tym orzecznictwie wyjątek od omawianej zasady, sprowadzający się do możliwości uznania za działalność gospodarczą posiadania (zbywania) udziałów, jeżeli towarzyszyłoby temu uczestnictwo w zarządzaniu spółką – WSA w Opolu w wyroku z 25 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Op 176/10, stwierdził, że taka możliwość ograniczona jest do sytuacji szczególnych, w których udział w zarządzaniu pociąga za sobą przeprowadzenie transakcji podlegających opodatkowaniu, takich jak świadczenie usług na rzecz spółki.

Jak wynika z opisu sprawy, są Państwo zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Będą Państwo prowadzili usługi biura wirtualnego oraz zamierzają Państwo rozpocząć też prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na tworzeniu spółek (tj. spółek z o.o.) w celu ich odsprzedaży. Po założeniu i przygotowaniu takich spółek do rozpoczęcia działalności (zarejestrowanie w KRS, uzyskanie numerów REGON i NIP, w tym rejestracja dla celów VAT), będą je Państwo zbywać na rzecz inwestorów - transakcje te przybierać będą formę zbycia udziałów w spółkach. Czyli sprzedaż udziałów w spółkach następować będzie po dokonaniu wpisu spółek do KRS oraz uzyskaniu przez nie numerów NIP i REGON. Przedmiotem Państwa działalności będzie też tworzenie nowych spółek kapitałowych (z o.o.) „od podstaw”, przygotowanie ich do samodzielnej działalności, a następnie sprzedaż ich udziałów z zyskiem. Będą Państwo dokonywali sprzedaży udziałów w wielu spółkach z o.o. W tym celu będą Państwo kontaktować się z potencjalnymi nabywcami, poprzez formułowanie odpowiednich ogłoszeń, organizowanie spotkań, rozmów telefonicznych itp.; formułować oraz składać oferty nabycia udziałów potencjalnym nabywcom; przedstawiać potencjalnym nabywcom zalety oraz korzyści wynikające z zawarcia umowy zakupu udziałów „gotowej” spółki, tj. formalnie przygotowanej do niezwłocznego podjęcia działalności gospodarczej; negocjować ceny oraz warunki sprzedaży udziałów; przeprowadzać odpowiednie inne starania w celu zapewnienia stosownych warunków, niezbędnych do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży udziałów.

Nie będą Państwo uczestniczyć w zarządzaniu spółkami, których udziały będą Państwo posiadać i które zamierzają Państwo zbywać, tj. nie będą Państwo wykonywali czynności wykraczających poza zwykłe prawa i obowiązki udziałowca. Tworząc daną spółkę obejmą Państwo jej udziały stając się jej jedynym wspólnikiem. W nowo utworzonej spółce będą Państwo posiadać wyłącznie prawa i obowiązki wynikające z faktu bycia udziałowcem, zgodnie z umową spółki i przepisami Kodeksu Spółek Handlowych. Poza wkładem finansowym na pokrycie kapitału zakładowego nie będą Państwo oferować, ani nie będą Państwo dokonywać innych świadczeń na rzecz tworzonych spółek. W szczególności nie będą Państwo wykonywać na rzecz tych spółek czynności o charakterze zarządczym, administracyjnym, finansowym, handlowym, technicznym itp. Wyjątkiem będą tylko usługi biura wirtualnego opodatkowane podatkiem VAT, jakie będą Państwo świadczyć na rzecz swoich spółek zależnych przed ich sprzedażą, a niewykluczone, że i po sprzedaży (jeśli ich nabywcy tak zdecydują). Funkcje członków zarządu tych spółek, przed ich sprzedażą, pełnić będzie większościowy udziałowiec i jedyny członek Państwa zarządu. Nie będą Państwo dokonywali sprzedaży udziałów w ramach działalności maklerskiej lub brokerskiej. Tworzenie spółek i sprzedaż udziałów tych spółek stanowić będzie jeden z podstawowych, tj. nastawionych na zysk, przedmiotów Państwa działalności. Posiadanie i sprzedaż udziałów będzie stałym, bezpośrednim i koniecznym rozszerzeniem Państwa działalności gospodarczej. Będą Państwo właścicielem udziałów tworzonych spółek i zamierzają Państwo osiągać zysk na sprzedaży tych udziałów. Nie będą Państwo świadczyć usług przechowywania tych udziałów.

Posiadane prawa i udziały w tworzonych spółkach nie będą odzwierciedlać sytuacji wymienionych w art. 43 ust. 16 pkt 1-5 ustawy o VAT. Tworzone spółki nie będą prowadzić aktywnej działalności gospodarczej przed ich sprzedażą, aczkolwiek zachowane będą wszystkie niezbędne, przewidziane prawem działania, mające na celu zachowanie bytu prawnego danej spółki.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy planowana sprzedaż udziałów w spółkach z o.o. będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT korzystającą ze zwolnienia od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa i orzecznictwo należy wskazać, że prowadzona przez Państwa sprzedaż udziałów nowoutworzonych spółek będzie się wpisywała w definicję prowadzenia działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy. Państwa rola w omawianej sprawie nie ogranicza się do biernego modelu realizacji praw własnościowych, ponieważ tworzenie nowych spółek kapitałowych (z o.o.) „od podstaw”, przygotowanie ich do samodzielnej działalności, a następnie sprzedaż ich udziałów z zyskiem będzie przedmiotem Państwa działalności gospodarczej. Będą Państwo dokonywali sprzedaży udziałów w wielu spółkach z o.o. Tworząc daną spółkę obejmą Państwo jej udziały stając się jej jedynym wspólnikiem. W nowo utworzonej spółce będą Państwo posiadać wyłącznie prawa i obowiązki wynikające z faktu bycia udziałowcem, zgodnie z umową spółki i przepisami Kodeksu Spółek Handlowych. Poza wkładem finansowym na pokrycie kapitału zakładowego nie będą Państwo oferować, ani nie będą Państwo dokonywać innych świadczeń na rzecz tworzonych spółek. Tworzenie spółek i sprzedaż udziałów tych spółek stanowić będzie jeden z podstawowych, tj. nastawionych na zysk, przedmiotów Państwa działalności. Posiadanie i sprzedaż udziałów będzie stałym, bezpośrednim i koniecznym rozszerzeniem Państwa działalności gospodarczej. Będą Państwo właścicielem udziałów tworzonych spółek i zamierzają Państwo osiągać zysk na sprzedaży tych udziałów. Tym samym czynność zbycia udziałów w spółkach powinna być w tej sytuacji traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż udziałów w spółkach niewątpliwie będzie prowadzona w ramach działalności gospodarczej. Tym samym czynność zbywania udziałów w spółkach będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienie od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi, w tym także usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w:

a)spółkach,

b)innych niż spółki podmiotach, jeżeli mają one osobowość prawną

– z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi.

Ponadto, stosownie do art. 43 ust. 15 ustawy:

 Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 37-41, nie mają zastosowania do:

1)czynności ściągania długów, w tym factoringu;

2)usług doradztwa;

3)usług w zakresie leasingu.

Należy również wskazać, że na podstawie art. 43 ust. 16 ustawy:

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 40a i 41, nie ma zastosowania do usług dotyczących praw i udziałów odzwierciedlających:

1)tytuł prawny do towarów;

2)tytuł własności nieruchomości;

3)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;

4)udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części;

5)prawa majątkowe, których instrumentami bazowymi są towary, mierniki i limity wielkości produkcji oraz uprawnienia do emisji zanieczyszczeń, i które mogą być zrealizowane poprzez dostawę towarów lub świadczenie usług innych niż zwolnione z podatku.

Należy podkreślić, że pojęcia używane do oznaczania zwolnień, o których mowa w art. 43 ustawy, winny być interpretowane w sposób ścisły, gdyż zwolnienia te stanowią odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatek od towarów i usług pobierany jest od każdej usługi świadczonej odpłatnie przez podatnika. Zwolnienia stanowią pojęcia autonomiczne prawa wspólnotowego, które mają na celu uniknięcie rozbieżności pomiędzy państwami członkowskimi w stosowaniu systemu VAT i które należy sytuować w ogólnym kontekście wspólnego systemu VAT.

Jednocześnie zwrócić należy uwagę na przepis art. 43 ust. 22 ustawy, zgodnie z którym:

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku usług, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41, świadczonych na rzecz podatników, i wybrać ich opodatkowanie, pod warunkiem że:

1) jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;

2) złoży naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie o wyborze opodatkowania tych usług przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego rezygnuje ze zwolnienia.

Stosownie zaś do ust. 23 ww. przepisu:

Podatnik, o którym mowa w ust. 22, może, nie wcześniej niż po upływie 2 lat, licząc od początku okresu rozliczeniowego, od którego wybrał opodatkowanie usług, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41, ponownie skorzystać ze zwolnienia od podatku tych usług, pod warunkiem złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego zawiadomienia o rezygnacji z opodatkowania, przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego ponownie będzie korzystał ze zwolnienia.

Powyższe przepisy umożliwiają wybór opodatkowania określonych usług, które dotychczas obligatoryjnie korzystały ze zwolnienia od podatku – w tym m.in. właśnie usług, których przedmiotem są udziały w spółkach, przy czym możliwość wyboru opcji opodatkowania dotyczy wyłącznie usług świadczonych na rzecz innych podatników, przy zachowaniu warunków określonych w art. 43 ust. 22 i 23 ustawy.

Z okoliczności sprawy wynika, że przedmiotem świadczonych przez Państwa usług nie jest przechowywanie udziałów i zarządzanie nimi. Wskazali Państwo, że nie będą Państwo dokonywali sprzedaży udziałów w ramach działalności maklerskiej lub brokerskiej, jak również nie będą Państwo świadczyć usług przechowywania tych udziałów.Ponadto, z wniosku wynika, że w analizowanej sprawie nie mamy do czynienia z wyłączeniami ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 15 i 16 ustawy.

W związku z powyższym, sprzedaż opisanych udziałów spółek z o.o. będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy. Jednocześnie z wniosku nie wynika, że zrezygnują Państwo ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 22 ustawy.

Państwa stanowisko jest zatem prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00