Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 lipca 2024 r., sygn. II SA/Kr 720/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Monika Niedźwiedź (spr.) Sędziowie: Asesor WSA Anna Kopeć Sędzia WSA Agnieszka Nawara-Dubiel Protokolant: sekretarz sądowy Katarzyna Cyganik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2024 r. sprawy ze skargi M. M. i J. M. na czynność Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z listopada 2017 roku w przedmiocie włączenia karty ewidencyjnej obiektu nieruchomego - budynku gospodarczego położonego na [...] nr [...] działka ew. [...] w T. do wojewódzkiej ewidencji zabytków I. stwierdza bezskuteczność czynności włączenia karty ewidencyjnej obiektu nieruchomego do wojewódzkiej ewidencji zabytków; II. zasądza od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie na rzecz skarżących M. M. i J. M. kwotę 697 (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wpłynęła skarga J. M. i M. M. na czynność Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z listopada 2017 r. w przedmiocie włączenia karty ewidencyjnej obiektu nieruchomego – budynku gospodarczego położonego na os. B. nr [...], dz. ewidencyjna [...] w T. – do wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Powyższej czynności zarzucono naruszenie przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy, a to:
1) art. 7 k.p.a. w zw. z art. 77 § 1 k.p.a. i art. 80 k.p.a. poprzez ich niezastosowanie i w konsekwencji brak wszechstronnego rozważenia przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, Delegatura w Nowym Targu wszystkich okoliczności sprawy koniecznych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy przy uwzględnieniu interesu społecznego i słusznego interesu obywateli - w tym Skarżących, a tym samym nienależyte i niekompletne wyjaśnienie stanu faktycznego sprawy, w szczególności powodów, dla których budynek gospodarczy położony w T. na dz. ewid[...] os. B. przy nr [...] został uznany za zabytek i wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków.Organ lakonicznie wskazał, iż budynek gospodarczy powstał w II ćw. XX w. w miejscowości T., zaś jego stan zachowania jest dostateczny, budynek drewniany, zrębowy podczas gdy zupełnie pominięto stan techniczny przedmiotowego budynku, należy podkreślić, iż konstrukcja drewniana była narażona na długotrwałe działania niszczących czynników atmosferycznych, uległa trwałej korozji biologicznej. Płazy budynku wskazują ślady żerowania szkodników. Występowanie w przedmiotowej konstrukcji szkodnika typu spuszczel, stwarza możliwość naruszenia konstrukcji. Żadne zabiegi konserwatorskie są w tym przypadku niemożliwe do wykonania, aby temu zapobiec. Stan techniczny całego budynku określony jako zły – budynek sąsiaduje bezpośrednio z drogą powiatową oraz gminną w związku z czym od lat narażony jest na drgania oraz urazy mechaniczne powiązane z przejeżdżającymi samochodami. W tym obecnym technicznym budynek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób znajdujących się wewnątrz jak i w bezpośrednim sąsiedztwie [całkowita destrukcja płazów, przegnite podłogi, uszkodzony komin oraz rozebrany piec). Ze względu na korozję biologiczną głównej konstrukcji nośnej, którą stanowią płazy drewniane budynek nie nadaje się do remontu. Ze względu na zagrożenie osób mogących przebywać wewnątrz budynku, a także w jego bezpośrednim sąsiedztwie budynek należy niezwłocznie rozebrać, co właśnie próbują zrobić właściciele nieruchomości. art. 6 k.p.a. w zw. z art. 8 k.p.a. poprzez prowadzenie przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, Delegatura w Nowym Targu postępowania w sposób skutkujący utratą zaufania obywateli do Organów Państwa w szczególności poprzez brak rzetelnej i wnikliwej oceny materiału zgromadzonego w sprawie, a w szczególności brak ustalenia, czy wskazany budynek jest w istocie zabytkiem oraz pominięcie tak istotnego faktu, iż na działce ewidencyjnej nr: [...] znajdują się 4 budynki, których większość jest zbudowana z drewna;