Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.367.2024.2.MO

Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości odziedziczonej w spadku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 17 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 lipca 2024 r. (wpływ 22 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu z 22 lipca 2024 r.)

(…) 1963 r. umowa majątkowa małżeńska, rozszerzenie wspólności majątkowej A i B.

(…) 1967 r. – akt dziedziczenia – „oddaję B i jej mężowi A do wspólności małżeńskiej działkę ul. (…)” – Pani dziadkowie dostali notarialnie działkę (…) do wspólności małżeńskiej.

(…) 1967 r. odpis księgi wieczystej w użytkowanie wieczyste B i A.

(…) 1999 r. decyzja (…) o przekształcenie prawa wieczystego w prawo własności A i B.

(…) 2001 r. przekształcono w księgach wieczystych prawo użytkowania wieczystego w prawo własności A i B.

(…) 2003 r. zmarł C, jedyny syn B i A, a Pani ojciec – D i Pani siostry – E.

(…) 2003 r. B i A spisali testamenty wzajemne (Pani dziadkowie).

(…) 2019 r. zmarł A – mąż B i współwłaściciel nieruchomości (…).

(…) 2019 r. otwarcie u notariusza testamentu A. Do całości majątku powołał żonę B (testament wzajemny).

(…) 2019 r. dokonano wykreślenia A z księgi wieczystej (…).

(…) 2024 r. zmarła B (Pani babcia).

(…) 2024 r. podpisała Pani z siostrą akt dziedziczenia po babci, każda z Pań ½ części domu.

W piśmie z 22 lipca 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:

1.Czy posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.)?

Odpowiedź: Posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP.

2.Czy prowadzi Pani działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? W przypadku odpowiedzi twierdzącej:

a)kiedy ją Pani prowadziła albo od kiedy ją Pani prowadzi?

b)w jakim dokładnie zakresie prowadzi Pani taką działalność (np. w zakresie obrotu nieruchomościami)?

c)czy sprzedaż opisanej nieruchomości nastąpi w ramach wykonywania tej działalności?

Odpowiedź: Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej.

3.Czy nieruchomość, o której mowa we wniosku, stanowi grunt wraz z posadowionym na nim budynkiem mieszkalnym? Jeżeli nie, proszę wyjaśnić co składa się na przedmiotową nieruchomość.

Odpowiedź: Nieruchomość, o której mowa we wniosku stanowi grunt wraz z budynkiem mieszkalnym (połowa bliźniaka).

4.Jaki tytuł prawny przysługuje Pani do nabytego udziału w nieruchomości (prawo własności, prawo wieczystego użytkowania, inny – jaki)?

Odpowiedź: Tytuł prawny przysługujący Pani do nabycia udziału w nieruchomości to prawo własności.

5.W jaki sposób nieruchomość opisana we wniosku była/jest/będzie wykorzystywana od momentu wejścia jej w Pani posiadanie do chwili sprzedaży?

Odpowiedź: Nieruchomość nie była zamieszkana od czasu śmierci B, nikt z niej nie korzystał, stała pusta.

6.Kiedy zmarła Pani babcia? Proszę podać datę.

Odpowiedź: Babcia B zmarła (…) 2024 r.

7.Czy do udziału w nieruchomości będącej przedmiotem wniosku miał miejsce dział spadku? Jeśli tak, to:

a)kiedy odbył się dział spadku?

b)czy przedmiotem działu spadku była tylko ww. nieruchomość? Jeśli nie, to proszę wskazać co oprócz tej nieruchomości było przedmiotem działu spadku.

c)czy zawartej umowie działu spadku towarzyszyły spłaty i dopłaty? A jeśli tak, proszę wskazać jakie podmioty (osoby) będą uprawnione i zobowiązane do dopłat i spłat.

d)czy wartość majątku nabytego przez Panią w drodze działu spadku przekroczy wartość majątku jaki przysługuje Pani pierwotnie w całej masie spadkowej (należy wziąć pod uwagę wszystkie składniki jakie wchodzą w skład masy spadkowej)?

Odpowiedź: Aktem poświadczenia dziedziczenia ((…)2024 r.) nabyła Pani ½ spadku po babci (dostała Pani tylko nieruchomość, nic więcej nie było, ponieważ całe pieniądze babci dostała Pani siostra, poprzez zapis bankowy na wypadek śmierci, co nie podlega masie spadkowej). W akcie notarialnym nie było spłat, dopłat.

8.Czy wcześniej sprzedawała Pani inne nieruchomości? Jeśli tak – proszę wskazać:

a)jakie to były nieruchomości? Ile ich było?

b)kiedy je Pani sprzedała?

Odpowiedź: Nigdy nie sprzedawała Pani żadnych nieruchomości.

9.Czy posiada Pani jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz wymienionej we wniosku nieruchomości)? Jeśli tak to ile i jakie?

Odpowiedź: Posiada Pani udział ½ w mieszkaniu własnościowym (z partnerem). Nieruchomość jest objęta kredytem hipotecznym i nie zamierzają jej Państwo sprzedawać.

10.Czy zamierza Pani nabywać inne nieruchomości w celu ich sprzedaży?

Odpowiedź: Prawdopodobnie, jeśli będzie to realne, nabędzie Pani nieruchomość, lecz nie zamierza jej Pani sprzedawać.

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 22 lipca 2024 r.)

We wrześniu sprzedaje Pani nieruchomość odziedziczoną po babci (...). Czy musi Pani zapłacić podatek dochodowy 19% od osób fizycznych? Czy jest Pani z niego zwolniona (dziadkowie nabyli nieruchomość w latach 60-tych do wspólności majątkowej, lecz między ich śmiercią nie minęło 5 lat)?

Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 22 lipca 2024 r.)

Prosi Pani o wyjaśnienie, czy musi Pani płacić podatek dochodowy 19%, w związku ze sprzedażą odziedziczonej nieruchomości. Niestety w urzędzie skarbowym dostała Pani sprzeczne informacje, że Pani ten podatek nie dotyczy lub że dotyczy, ale tylko od połowy (części po dziadku).

Jednak w Pani osobistej ocenie przepisów oraz analizie dzienników urzędowych i ich interpretacji, a także w Pani rozumieniu tego: źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku powyższy termin liczony jest od końca roku, w którym nieruchomość była nabyta przez spadkodawcę. W przypadku nabycia nieruchomości (lub praw majątkowych) do majątku wspólnego małżonków, a następnie śmierci jednego z nich i nabycia w drodze dziedziczenia przez małżonka pozostałego przy życiu udziału w nieruchomości lub w prawie majątkowym ponad własny udział w majątku wspólnym – datą nabycia nieruchomości w drodze spadku po małżonku jest dzień nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków. Jeżeli sprzedaż nieruchomości w 2024 r. nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę (datą nabycia nieruchomości przez spadkodawcę jest data jej nabycia do wspólności majątkowej małżeńskiej), to w takiej sytuacji sprzedaż nieruchomości nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma wówczas obowiązku składania zeznania rocznego PIT-39.

Czyli w Pani przypadku jest to dzień, kiedy dziadkowie dostali działkę w 1967 r., co oznaczałoby, że okres 5 lat w przepisach już dawno minął, przez co jest Pani zwolniona z podatku dochodowego 19% po sprzedaży nieruchomości odziedziczonej po babci i będącej w rodzinie od 1967 r. jako wspólność małżeńska dziadków.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako źródła przychodów wymienia natomiast:

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa majątkowego nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie stanowi ono źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa majątkowego w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie, w myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli nieruchomości lub prawa majątkowe określone przez art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy zostały nabyte w drodze spadku, to ich odpłatne zbycie (dokonane poza działalnością gospodarczą) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Natomiast jeżeli nieruchomość lub prawa majątkowe były nabyte przez spadkodawcę również w drodze spadku, wówczas moment nabycia tej nieruchomości lub praw majątkowych przez spadkodawcę określany jest zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, tj. z chwilą śmierci spadkodawców spadkodawcy.

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli nabytych w drodze spadku), decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia przez spadkodawcę.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „spadek” ani też „nabycie w drodze spadku”, dlatego też zasadnym jest odwoływanie się do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).

Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Na podstawie art. 925 Kodeksu cywilnego:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Jak stanowi art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego:

Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.

Wg treści art. 931 § 1 oraz § 2 Kodeksu cywilnego:

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Zgodnie z art. 1035 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Stosownie do art. 195 Kodeksu cywilnego:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Współwłaścicielom przysługują części wspólnego prawa własności (tzw. udziały), którymi mogą swobodnie rozporządzać. Dopóki więc istnieje współwłasność można mówić tylko o istnieniu udziałów w tym prawie, o ich nabywaniu i zbywaniu, nigdy o prawie do części rzeczy, o jej zbywaniu bądź nabywaniu w częściach. Współwłaściciele mają swoje udziały w prawie, ale nie w rzeczy.

W świetle art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Jak stanowi art. 196 § 2 Kodeksu cywilnego:

Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz jego uzupełnienia wynika, że w 1967 r. Pani dziadkowie – B i A, na podstawie aktu dziedziczenia dostali notarialnie do wspólności małżeńskiej działkę przy ul. (…). (...) 2001 r. przekształcono w księgach wieczystych prawo użytkowania wieczystego w prawo własności A i B. (...) 2019 r. zmarł Pani dziadek. Zgodnie z testamentem, A do całości majątku powołał żonę B. (…) 2024 r. zmarła Pani babcia. (…) 2024 r. aktem poświadczenia dziedziczenia nabyła Pani ½ części nieruchomości, będącej gruntem wraz z budynkiem mieszkalnym (połową bliźniaka). W akcie notarialnym nie było spłat, ani dopłat. Od czasu śmierci Pani babci, nieruchomość nie była zamieszkana, nikt z niej nie korzystał, stała pusta. Nigdy nie sprzedawała Pani żadnych innych nieruchomości. Posiada Pani udział ½ w mieszkaniu własnościowym (z partnerem). Nieruchomość jest objęta kredytem hipotecznym i nie zamierza jej Pani sprzedawać. Prawdopodobnie, jeśli będzie to realne, nabędzie Pani nieruchomość, lecz nie zamierza jej Pani sprzedawać.

Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Panią udziału w nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy jego odpłatne zbycie będzie miało miejsce po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Pani spadkodawczynię, tj. Pani babcię.

Użyty w ww. przepisie termin „nabycie” oznacza każde uzyskanie tytułu własności (nabycie własności) lub każde uzyskanie określonego prawa (nabycie prawa) bez względu na fakt czy jest to nabycie w części ułamkowej, czy w całości. Poprzez „nabycie” należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika.

Moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określony jest zgodnie z normami prawa cywilnego.

Stosownie do art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego:

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Nabyć nieruchomość lub prawo majątkowe można więc, np. w drodze zakupu, bądź uzyskując pod tytułem darmym (w formie darowizny, spadku), a w przypadku zaś ograniczonych praw rzeczowych również zawierając umowę o ustanowieniu tego prawa.

Zauważyć należy, że w przypadku przekształcenia prawa użytkowania wieczystego, przysługującego osobom fizycznym będącym dotychczasowymi użytkownikami wieczystymi, w prawo własności, za datę nabycia nieruchomości, od której upływa pięcioletni termin określony w przywołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać momentu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na podstawie aktu administracyjnego, jakim jest decyzja administracyjna. Jest to bowiem tylko zmiana formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Natomiast nabycie prawa do nieruchomości następuje w chwili zawarcia umowy o ustanowieniu (nabyciu) prawa wieczystego użytkowania. Wobec powyższego, ww. przekształcenie nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W niniejszej sprawie, wobec tego, że odziedziczony udział w nieruchomości, tj. w gruncie wraz z budynkiem mieszkalnym (połową bliźniaka), stanowił składnik majątku wspólnego Pani dziadków, zasadnym jest odniesienie się również do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.), w której zostały uregulowane stosunki majątkowe między małżonkami.

Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

W myśl art. 33 pkt 2 ww. ustawy:

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Z ww. przepisu art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. Konsekwentnie, w przypadku sprzedaży tego prawa, każdy z małżonków zbywałby je w całości, a nie w określonym udziale.

Kwestia określenia momentu nabycia nieruchomości i praw majątkowych była przedmiotem uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 maja 2017 r., sygn. akt II FPS 2/17, w której sąd stwierdził, że: „Dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm.) nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków”. W uzasadnieniu uchwały Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że w przypadku nabycia nieruchomości przez małżonków pozostających w majątkowej wspólności małżeńskiej przewidzianej w art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie ma możliwości określenia tego, w jakich częściach nastąpiło nabycie nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest możliwe nabycie nieruchomości w określonym udziale przez małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej i działających jednocześnie, co wynika z istoty wspólności małżeńskiej. Wspólność małżeńska (łączna) to wspólność bezudziałowa, a w czasie jej trwania małżonkowie nie mogą rozporządzać swoimi prawami do majątku wspólnego jako całości. Nie mogą także rozporządzać udziałem w jakimkolwiek przedmiocie należącym do tego majątku.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego skoro, z uwagi na wspólność majątkową, nie można wyodrębnić udziałów, które małżonkowie posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie, to nie można też przyjąć, że pięcioletni termin biegnie od daty nabycia nieruchomości w drodze spadku. Dla oceny skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości kluczowy jest moment nabycia tego składnika do majątku wspólnego i to, że tego nabycia nie można przypisać jednemu bądź drugiemu małżonkowi w udziałach o określonej wielkości.

Przystępując do oceny skutków podatkowych planowanej sprzedaży we wrześniu 2024 r. udziału w nieruchomości, tj. w gruncie wraz z budynkiem mieszkalnym (połową bliźniaka), zauważyć należy, że do nabycia nieruchomości, którą odziedziczyła Pani w części ½ w spadku po zmarłej(…) 2024 r. Pani babci – B, doszło najpierw w drodze dziedziczenia. Pani spadkodawczyni – B nabyła aktem dziedziczenia prawo użytkowania wieczystego działki do wspólności małżeńskiej w 1967 r., które zostało przekształcone w prawo własności.

W świetle przedstawionych wyjaśnień, za datę nabycia przez Panią udziału w nieruchomości – w gruncie wraz z budynkiem mieszkalnym (połową bliźniaka), który nabyła Pani w spadku po zmarłej babci, należy uznać datę nabycia nieruchomości przez Pani babcię i Pani dziadka do majątku wspólnego małżonków.

Przy czym datą nabycia przedmiotowej nieruchomości przez Pani spadkodawczynię (Pani babcię – B), która uprzednio nabyła tę nieruchomość w spadku, jest data śmierci spadkodawcy Pani babci. Zatem skoro B wraz z mężem aktem dziedziczenia nabyli nieruchomość do wspólności małżeńskiej (…) 1967 r. to pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niewątpliwie upłynął.

W związku z powyższym, planowane przez Panią odpłatne zbycie we wrześniu 2024 r. udziału w nieruchomości, tj. w gruncie wraz z budynkiem mieszkalnym (połową bliźniaka), nabytej w drodze spadku po Pani babci nie będzie stanowić dla Pani źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawczynię, tj. Pani babcię. W konsekwencji nie będzie na Pani ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu uzyskanego z planowanej we wrześniu 2024 r. sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w spadku po Pani babci – B.

Wobec powyższego stwierdzam, że planowane we wrześniu 2024 r. odpłatne zbycie udziału w gruncie wraz z budynkiem mieszkalnym (połową bliźniaka) nie będzie stanowić dla Pani źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem sprzedaż tej nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie będzie rodziła obowiązku zapłaty podatku.

Konsekwencją powyższego jest brak możliwości zastosowania w odniesieniu do sprzedaży przez Panią nieruchomości któregokolwiek ze zwolnień przedmiotowych wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można bowiem zwolnić z opodatkowania czegoś co nie stanowi przedmiotu opodatkowania. W tej sytuacji rozpatrywanie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ww. ustawy jest niezasadne.

Wobec powyższego, z uwagi na fakt, że Pani stanowisko w tej sprawie zawiera błędne uzasadnienie, że jest Pani zwolniona z podatku dochodowego 19% po sprzedaży nieruchomości odziedziczonej po babci – należało ocenić je jako nieprawidłowe.

Skoro – jak wyżej wywiedziono – sprzedaż nieruchomości, nie stanowi dla Pani źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to konsekwencją powyższego jest brak konieczności złożenia deklaracji podatkowej w związku ze sprzedażą nieruchomości w urzędzie skarbowym.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem tego rozstrzygnięcia jest kwestia poruszona w pytaniach:

Czy musi Pani zapłacić podatek dochodowy 19% od osób fizycznych? Czy jest Pani z niego zwolniona?

Natomiast w zakresie pytań:

Czy podatek dochodowy 19% obowiązuje Panią od całości Pani udziałów, czy od ½ (tylko po dziadku A, którą przejęła babcia po jego śmierci)? Jakie są ewentualne możliwości obniżenia podatku dochodowego oraz ile ma Pani czasu na wydanie tych pieniędzy i na jakie cele? Czy musi być to jeden cel czy kilka (np. spłata hipoteki, zakup dochodowego, remonty)? A także, jakie dokumenty musi Pani poskładać do urzędu po sprzedaży nieruchomości?

zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zaznaczam również, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego. Wydając interpretację indywidualną w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieramy się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku – nie prowadzimy postępowania dowodowego. Przy wydawaniu tej interpretacji dokonaliśmy więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

Podkreślam, że przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b Ordynacji podatkowej jest sam przepis prawa. Istotą interpretacji indywidualnej jest rozstrzygnięcie, czy zainteresowany prawidłowo postrzega, jakie skutki prawne na gruncie określonych przepisów prawa podatkowego wywołuje przedstawiony przez niego stan faktyczny albo zdarzenie przyszłe.

Ponadto wskazuję, że nie jestem uprawniony do analizowania i oceny dokumentów załączonych do wniosku o interpretację. Wszystkie istotne dla sprawy informacje powinny znaleźć się w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w(…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00