Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.259.2024.2.AW

Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy udziałów w nieruchomościach.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług– jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności zbycia udziałów w działkach. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 lipca 2024 r. (wpływ 15 lipca 2024 r.) oraz pismem z 17 lipca 2024 r. (wpływ 17 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną w roku 2024 zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Przedmiotem Pana działalności jest wynajem lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe w formie najmu długoterminowego, oraz wynajem miejsc postojowych.

Na potrzeby działalności gospodarczej jest Pan czynnym podatnikiem VAT, w związku ze sprzedażą mieszaną, rozlicza Pan VAT zgodnie z proporcją.

W roku 2020 nabył Pan, w drodze aktów notarialnych 9 działek mających status łąk trwałych z przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako produkcyjno-usługowe o oznaczeniu 7PU. Każda z działek została zakupiona do Pana majątku prywatnego mimo że jednocześnie wówczas prowadził Pan jednoosobową działalność gospodarczą.

Nabycie udziałów do działek zostało podyktowane w Pana ocenie, jako chęć ulokowania zgromadzonych prywatnych oszczędności. Prawo do działek nabył Pan w częściach ułamkowych, dla każdej z działki w innej wysokości.

Do umów przeniesienia praw własności przystępował Pan jednocześnie z jednym do dwóch kupujących (również osobami fizycznymi).

Zakup wszystkich działek został sfinalizowany podpisanymi aktami notarialnymi w okresie od sierpnia 2020 r. do października 2020 r.

Działki zostały nabyte od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które nigdy nie wykorzystywały sprzedanych Panu części ułamkowych do celów działalności gospodarczych. Działki zostały nabyte bez prawa do odliczenia podatku VAT. Ich zakup nie został w jakikolwiek sposób rozliczny w Pana jednoosobowej działalności gospodarczej.

2 stycznia 2024 r. przekształcone działki zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych Pana firmy.

Na dzień złożenia wniosku nie wynajmował Pan, nie wydzierżawiał ani nie udostępniał w jakikolwiek inny sposób odpłatnie osobom trzecim możliwości korzystania z gruntów. W międzyczasie od dnia finalnego zakupu do majątku prywatnego ostatniej działki zostały poczynione następujące czynności sfinansowane z Pana majątku prywatnego:

·odrolnienia działek,

·uzyskania pozwolenia wodnoprawnego mającego na celu budowę wylotu kanalizacyjnego,

·uzyskania pozwolenia na budowę hali magazynowej, budynku usługowo-biurowo-socjalnego, kontenerowej stacji y, kontenerowej pompowni p.poż., zbiornika na wodę do gaszenia pożaru, zbiornika na nieczystości/szambo, wewnętrzny układ komunikacyjny, śmietnika, instalacje wewnętrzne, zlokalizowane na zewnątrz budynku, wodociągowa, kanalizacyjna, elektryczna, wody, p.poż., wraz z hydrantami, odprowadzenie wód opadowych z wcześniej wspomnianym wylotem do potoku,

·rysunki techniczne hali wraz z infrastrukturą towarzyszącą,

·opracowania geologiczne w postaci opinii geotechnicznej, dokumentacji podłoża gruntowego oraz projekt geotechniczny,

·uzyskane zostały warunki podłączenia technicznego prądu, wody i gazu,

·wykonane zostało opracowanie zjazdu i projekt dojazdu do drogi, a finalnie zjazd został wybudowany.

Starania związane z powyższymi czynnościami, np. uzyskaniem zgody na odrolnienie działek, uzyskaniem zezwoleń na przyłącza energii elektrycznej itd., warunków zabudowy miały na celu własne starania jako właściciela w celu osiągnięcia konkretnego efektu, w postaci podniesienia wartości posiadanych udziałów w nieruchomości niezabudowanej, na której będzie można poczynić dalsze inwestycje lub sprzedaż, aby osiągnąć korzyść finansową w działalności gospodarczej.

Obecnie zamierza Pan wraz z pozostałymi udziałowcami działek dokonać sprzedaży wcześniej wspomnianych 9 działek znajdujących się na dzień złożenia wniosku w ewidencji środków trwałych Pana jednoosobowej działalności gospodarczej.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Na zadane w wezwaniu do uzupełnienia wniosku pytania udzielił Pan następujących odpowiedzi:

1.W odpowiedzi na pytanie: Jakie dokładnie nieruchomości będą przedmiotem zbycia, proszę o podanie numerów ewidencyjnych przedmiotowych działek.

Wskazał Pan:

·nr ewidencyjny dalej we wniosku dz. nr 1,

·nr ewidencyjny dalej we wniosku dz. nr 2,

·nr ewidencyjny dalej we wniosku dz. nr 3,

·nr ewidencyjny dalej we wniosku dz. nr 4,

·nr ewidencyjny dalej we wniosku dz. nr 5,

·nr ewidencyjny dalej we wniosku dz. nr 6,

·nr ewidencyjny dalej we wniosku dz. nr 7.

2.Działka nr 1 – dokonane zostały zmiany mające za zadanie uzyskanie pozwoleń na budowę zgodnie z MPZP, a tym samym pozyskanie wszystkich możliwych pozwoleń, zezwoleń, warunków określonych na drodze administracyjno-prawnej mających wprost przełożenie na skrócenie czasu potrzebnego potencjalnego inwestora na rozpoczęcie inwestycji, a dla Pana podniesienie wartości działki w chwili jej sprzedaży w postaci dostarczenia gotowego produktu dla kupującego.

Działa nr 2 – dokonane zostały zmiany mające za zadanie uzyskanie pozwoleń na budowę zgodnie z MPZP, a tym samym pozyskanie wszystkich możliwych pozwoleń, zezwoleń, warunków określonych na drodze administracyjno-prawnej mających wprost przełożenie na skrócenie czasu potrzebnego potencjalnego inwestora na rozpoczęcie inwestycji, a dla Pana podniesienie wartości działki w chwili jej sprzedaży w postaci dostarczenia gotowego produktu dla kupującego.

Działka nr 3 – dokonane zostały zmiany mające za zadanie uzyskanie pozwoleń na budowę zgodnie z MPZP, a tym samym pozyskanie wszystkich możliwych pozwoleń, zezwoleń, warunków określonych na drodze administracyjno-prawnej mających wprost przełożenie na skrócenie czasu potrzebnego potencjalnego inwestora na rozpoczęcie inwestycji, a dla Pana podniesienie wartości działki w chwili jej sprzedaży w postaci dostarczenia gotowego produktu dla kupującego.

Działka nr 4 – dokonane zostały zmiany mające za zadanie uzyskanie pozwoleń na budowę zgodnie z MPZP, a tym samym pozyskanie wszystkich możliwych pozwoleń, zezwoleń, warunków określonych na drodze administracyjno-prawnej mających wprost przełożenie na skrócenie czasu potrzebnego potencjalnego inwestora na rozpoczęcie inwestycji, a dla Pana podniesienie wartości działki w chwili jej sprzedaży w postaci dostarczenia gotowego produktu dla kupującego.

Działka nr 5 – dokonane zostały zmiany mające za zadanie uzyskanie pozwoleń na budowę zgodnie z MPZP, a tym samym pozyskanie wszystkich możliwych pozwoleń, zezwoleń, warunków określonych na drodze administracyjno-prawnej mających wprost przełożenie na skrócenie czasu potrzebnego potencjalnego inwestora na rozpoczęcie inwestycji, a dla Pana podniesienie wartości działki w chwili jej sprzedaży w postaci dostarczenia gotowego produktu dla kupującego.

Działka nr 6 – dokonane zostały zmiany mające za zadanie uzyskanie pozwoleń na budowę zgodnie z MPZP, a tym samym pozyskanie wszystkich możliwych pozwoleń, zezwoleń, warunków określonych na drodze administracyjno-prawnej mających wprost przełożenie na skrócenie czasu potrzebnego potencjalnego inwestora na rozpoczęcie inwestycji, a dla Pana podniesienie wartości działki w chwili jej sprzedaży w postaci dostarczenia gotowego produktu dla kupującego.

Działka nr 7 – dokonane zostały zmiany mające za zadanie uzyskanie pozwoleń na budowę zgodnie z MPZP, a tym samym pozyskanie wszystkich możliwych pozwoleń, zezwoleń, warunków określonych na drodze administracyjno-prawnej mających wprost przełożenie na skrócenie czasu potrzebnego potencjalnego inwestora na rozpoczęcie inwestycji, a dla Pana podniesienie wartości działki w chwili jej sprzedaży w postaci dostarczenia gotowego produktu dla kupującego.

3.Dz. nr 1 – nie jest i nie była wykorzystywana w działalności zwolnionej od podatku,

Dz. nr 2 – nie jest i nie była wykorzystywana w działalności zwolnionej od podatku,

Dz. nr 3 – nie jest i nie była wykorzystywana w działalności zwolnionej od podatku,

Dz. nr 4 – nie jest i nie była wykorzystywana w działalności zwolnionej od podatku,

Dz. nr 5 – nie jest i nie była wykorzystywana w działalności zwolnionej od podatku,

Dz. nr 6 – nie jest i nie była wykorzystywana w działalności zwolnionej od podatku,

Dz. nr 7 – nie jest i nie była wykorzystywana w działalności zwolnionej od podatku.

4.W odpowiedzi na pytanie o treści: „W związku z informacją zawartą w opisie sprawy: »Prawo do działek nabyłem w częściach ułamkowych, dla każdej z działki w innej wysokości«, a następnie »2 stycznia 2024 r. przekształcone działki zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych mojej firmy«. Prosimy w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości wskazać co będzie przedmiotem dokonywanej przez Pana sprzedaży”. Wskazał Pan:

Lp.

Nr działki

Nr KW

udział

1.

1

x

3/4

2.

3

x

3/5

3.

4

x

7/8

4.

5

x

5/100

5.

6

x

5/100

6.

7

x

3/5

7.

2

x

3/4

5.Dz. nr 1 – na podstawie oświadczenia woli o wprowadzeniu zgodnie z udziałem posiadanym w danej działce (Dokument OT + ksero aktu notarialnego potwierdzającego Pana udział ułamkowy w posiadanej nieruchomości). W Pana działalności były wykorzystywane tylko Pana udziały w działkach. Nie wykorzystywał Pan udziałów pozostałych współwłaścicieli w Pana działalności gospodarczej.

Dz. nr 2 – na podstawie oświadczenia woli o wprowadzeniu zgodnie z udziałem posiadanym w danej działce (Dokument OT + ksero aktu notarialnego potwierdzającego Pana udział ułamkowy w posiadanej nieruchomości). W Pana działalności były wykorzystywane tylko Pana udziały w działkach. Nie wykorzystywał Pan udziałów pozostałych współwłaścicieli w Pana działalności gospodarczej.

Dz. nr 3 – na podstawie oświadczenia woli o wprowadzeniu zgodnie z udziałem posiadanym w danej działce (Dokument OT + ksero aktu notarialnego potwierdzającego Pana udział ułamkowy w posiadanej nieruchomości). W Pana działalności były wykorzystywane tylko Pana udziały w działkach. Nie wykorzystywał Pan udziałów pozostałych współwłaścicieli w Pana działalności gospodarczej.

Dz. nr 4 – na podstawie oświadczenia woli o wprowadzeniu zgodnie z udziałem posiadanym w danej działce (Dokument OT + ksero aktu notarialnego potwierdzającego Pana udział ułamkowy w posiadanej nieruchomości). W Pana działalności były wykorzystywane tylko Pana udziały w działkach. Nie wykorzystywał Pan udziałów pozostałych współwłaścicieli w Pana działalności gospodarczej.

Dz. nr 5 – na podstawie oświadczenia woli o wprowadzeniu zgodnie z udziałem posiadanym w danej działce (Dokument OT + ksero aktu notarialnego potwierdzającego Pana udział ułamkowy w posiadanej nieruchomości). W Pana działalności były wykorzystywane tylko Pana udziały w działkach. Nie wykorzystywał Pan udziałów pozostałych współwłaścicieli w Pana działalności gospodarczej.

Dz. nr 6 – na podstawie oświadczenia woli o wprowadzeniu zgodnie z udziałem posiadanym w danej działce (Dokument OT + ksero aktu notarialnego potwierdzającego Pana udział ułamkowy w posiadanej nieruchomości). W Pana działalności były wykorzystywane tylko Pana udziały w działkach. Nie wykorzystywał Pan udziałów pozostałych współwłaścicieli w Pana działalności gospodarczej.

Dz. nr 7 – na podstawie oświadczenia woli o wprowadzeniu zgodnie z udziałem posiadanym w danej działce (Dokument OT + ksero aktu notarialnego potwierdzającego Pana udział ułamkowy w posiadanej nieruchomości). W Pana działalności były wykorzystywane tylko Pana udziały w działkach. Nie wykorzystywał Pan udziałów pozostałych współwłaścicieli w Pana działalności gospodarczej.

Ponadto wskazał Pan działania mające na celu finalnie uzyskanie maksymalnego zysku przy odsprzedaży, którymi na przestrzeni ostatnich lat od momentu nabycia praw do działek są:

·odrolnienie,

·podział działki na dwie części,

·uzyskania pozwolenia na budowę hali magazynowej,

·uzyskania pozwolenia na budowę,

·uzyskania warunków przyłączy do sieci wodociągowej,

·uzyskania warunków przyłączy do sieci gazowej,

·uzyskania pozwolenia wodno-prawnego,

·zlecenie stworzenia operatów szacunkowych,

·uzyskania pozwolenia na wybudowanie zjazdu z drogi na działkę,

·zrealizowanie budowy zjazdu z drogi na działkę,

·uzyskania warunków przyłącza do sieci energetycznej,

·opłacanie opłat: za odrolnienie gruntów, do wód polskich za użytkowanie gruntów.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 15 lipca 2024 r.)

Czy w związku z poczynionymi czynnościami mającymi charakter ciągły, zaplanowany, profesjonalny, nastawiony na zysk przy przyszłej sprzedaży, transakcja dotycząca sprzedaży udziałów w poszczególnych działkach, tj. nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 17 lipca 2024 r.)

Zakupując udział w działkach nr 1578 (która później została podzielona na 1 i 2), 3, 4, 5, 6, 7 miał Pan na celu uzyskanie przy ich późniejszej sprzedaży maksymalnego zysku. Wiedział Pan, że aby to uczynić musi poczynić odpowiednie kroki na ścieżce administracyjno-prawnej, żeby finalnie przedstawić potencjalnemu kupcowi produkt w postaci działek ze wszystkimi pozwoleniami, z gotowymi planami zabudowy zgodnymi oczywiście z MPZP tak, aby przyszły inwestor mógł po dokonaniu zakupu tych działek od Pana i od pozostałych jej współwłaścicieli rozpocząć inwestycję budowy hal produkcyjno- magazynowych i pozostałej infrastruktury. Dla inwestora jest bowiem bezcenny czas – ten proces (uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń administracyjno-prawnych) zajmuje średnio 3 lata kalendarzowe od momentu zakupu działki po rozpoczęcie realizacji inwestycji. Czynności profesjonalne, wcześniej zaplanowane, które poczynił Pan w kontekście zakupionych działek były w zgodzie z MPZP – tj. dostosowanie polegało na odrolnieniu działek, tak aby móc rozpocząć dalszy proces związany z uzyskaniem pozwoleń na budowę hali np. otrzymania warunków na przyłącza techniczne – woda, gaz, prąd, ścieki wszystko pod kątem zabudowy przemysłowo-usługowej, proces projektowania hal, infrastruktury drogowej na działkach itd.

W Pana ocenie sprzedaż działek po podjętych prze Pana szeregu profesjonalnych, usystematyzowanych i nakierowanych na zysk działań podlega opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że przedmiotem merytorycznej analizy treści wniosku, będą posiadane przez Pana udziały w działkach nr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. W uzupełnieniu do opisu sprawy wskazał Pan, iż przedmiotem wniosku jest posiadany przez Pana udział w 7 działkach – a nie jak wynikało z opisu spawy wniosku – udziały w 9 działkach.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady:

Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

a)określone udziały w nieruchomości,

b)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

c)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.

Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie udziału w nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Jednak nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Według art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Tym samym, nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku prywatnego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wobec tego, właściwe jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników podatku VAT w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku prywatnego. W tym kontekście, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych, okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej działalności gospodarczej. Jednakże każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy jest uznany za podatnika podatku od towarów i usług.

Zatem, wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W roku 2020 nabył Pan od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej udziały w 7 nieruchomościach do majątku prywatnego. Natomiast w styczniu 2024 r. wprowadził Pan udziały do ewidencji środków trwałych firmy. Zatem w Pana działalności były wykorzystywane ww. udziały w działkach. Ponadto w odniesieniu do posiadanych udziałów wskazuje Pan, że dokonał szeregu czynności, np. odrolnił działki, uzyskał pozwolenia na budowę obiektów budowlanych, uzyskał warunki przyłączy, które miały na celu starania jako Właściciela w celu osiągnięcia konkretnego efektu w postaci podniesienia wartości posiadanych udziałów w działkach. Aktualnie planuje Pan, wraz z pozostałymi udziałowcami działek, dokonać ich sprzedaży.

Pana wątpliwości dotyczą podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziałów w działkach, tj. nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

W analizowanej sprawie dostawa udziałów w działkach, będzie dotyczyła sprzedaży przez Pana majątku wykorzystywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Tym samym dla tej czynności wystąpi Pan w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. Zatem zbywane udziały w gruncie nie będą stanowiły majątku prywatnego, ale element majątku prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym dostawa udziałów w gruncie, jako związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z regulacją zawartą w art. 5 ust. 1 ustawy.

Skoro posiadane przez Pana udziały w działkach stanowią składnik majątkowy Pana firmy, to ich sprzedaż odbędzie się w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Tym samym bez znaczenia dla ww. dostawy, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jest fakt poniesionych przez Pana nakładów w celu podniesienia wartości udziałów w działkach, jako efekt aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami.

Podsumowując, stwierdzam, że transakcja sprzedaży udziałów w poszczególnych działkach, tj. nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Pana w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności zbycia udziałów w działkach uznano za prawidłowe, jednakże na podstawie innej argumentacji niż wskazana przez Pana we własnym stanowisku.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto, zauważyć należy, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej:

Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego, Pan ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Mając na uwadze, że wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez Pana, zaznacza się, że interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych Współwłaścicieli.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00