Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.365.2024.1.IG

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem.

Interpretacja indywidualna  

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, żePaństwa stanowisko w sprawie oceny skutkówpodatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanufaktycznego

Gmina (...) jest jednostką samorządu terytorialnego funkcjonującą w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym. Posiada osobowość prawną i wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). W ramach swojej działalności realizuje szereg czynności opodatkowanych, zwolnionych oraz niepodlegających VAT.

W 2024 roku Gmina przystąpiła do projektu pn. „(...)” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach priorytetu: „(...)”, Działanie 2.4: „(...)”, programu „(...)”.

Przedmiotem projektu jest doposażenie OSP i realizacja działań edukacyjnych.

Jego zakres obejmuje zakup (…).

(…).

Główne założenia projektu to:

 (…)

Negatywne skutki zmian klimatycznych, w tym powodzie, susze, upały oraz intensywne opady nierównomiernie rozłożone w ciągu roku stanowią duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, przyrody i gospodarki. Istnieje pilna potrzeba wzmocnienia odporności na te zagrożenia oraz zwiększenia możliwości reagowania na skutki tych zagrożeń. OSP w (...) posiada średni (…). Wyeksploatowany oraz przestarzały sprzęt ogranicza możliwości reagowania. Wysokie ryzyko wystąpienia niekontrolowanych pożarów na dużym obszarze (...) ((...)) wynika z niewystarczających środków ochrony. Teren działania OSP obejmuje także ochronę obszarów cennych przyrodniczo: (…).

Cel główny projektu to (...).

Cele szczegółowe:

(...).

W ostatnich latach częstość występowania ekstremalnych zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych uległa wyraźnemu nasileniu. Projekt przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa ludzi i ich otoczenia oraz ochrony cennych obszarów przyrodniczych, a także wspierając działania edukacyjne do budowania świadomości ekologicznej i promowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska. Realizacja projektu zwiększy (…). W rezultacie projekt przyczynia się (…).

W maju 2024 roku Gmina zakupiła (…) w ramach zadania: „(...)”.

Średni samochód (…) został zakupiony od (…), będącego podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zakup ww. (…) udokumentowany jest fakturą VAT. Nabywcą jest Gmina (...). Zakupiony (…) będzie wykorzystywany na cele ochrony przeciwpożarowej i użytkowany w jednostce ochrony przeciwpożarowej (…).

Gmina nieodpłatnie przekaże zakupiony (…) na rzecz OSP w (...) zgodnie z przepisami szczególnymi (ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej), celem realizacji przez OSP działalności statutowej, polegającej w szczególności na zapewnieniu na terenie Gminy bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W związku z powyższym Gmina nie będzie wykorzystywać zakupionego (…) do wykonywania jakichkolwiek czynności opodatkowanych.

Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych zadania wynosi (…) zł.

Wartość udzielonej Gminie przez EFRR pomocy finansowej na dofinansowanie zadania pod nazwą „(...)” zostanie udzielona do (…) całkowitej wartości kosztów kwalifikowalnych zadania. Minimalny wkład własny, po udzieleniu pomocy finansowej przez EFRR, wynosi (…) całkowitej wartości kosztów kwalifikowalnych realizowanego zadania. Gmina zobowiązana jest zapewnić środki finansowe na pokrycie wkładu własnego z tytułu kosztów kwalifikowalnych oraz kosztów niekwalifikowalnych.

Pytanie

Czy Gminie (...) jako podatnikowi VAT, przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w całości lub części od zakupionego (…) w ramach projektu: pn. „(...)” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach priorytetu: „(...)”, Działanie 2.4: „(...)”, programu „(...)”?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Gmina, w świetle art. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 609 ze zm.), wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Na podstawie art. 6 ust. 1 tej ustawy, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 14 w szczególności zadania własne gminy obejmują sprawy: porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle wskazanej regulacji prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje przy łącznym spełnieniu dwóch przesłanek - nabywcą towarów i usług jest podatnik VAT, oraz nabywane towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 2 pkt 1 kwotę podatku naliczonego stanowi: suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT - nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jednostki Samorządu Terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług wyłącznie w zakresie czynności, które mają charakter cywilnoprawny i są wykonywane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W zakresie zadań własnych nałożonych na gminę na podstawie odrębnych przepisów, nie występują jako podatnicy podatku VAT.

W związku z powyższym powołując się na przytoczone przepisy należy uznać, że Gminie nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, tj. prawo do odliczenia w całości lub części podatku naliczonego w związku z zakupem (…) w ramach projektu: pn. „(...)” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach priorytetu: „(...)”, Działanie 2.4.: „(...)”, programu „(...)”, gdyż zadanie realizowane jest w ramach działalności publicznej wynikającej z realizacji zadań własnych Gminy, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z cytowanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Tak skonstruowana zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Na mocy art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z ww. regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Wskazać również należy, że aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności powinien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2,  bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na mocy art. 15 ust. 6 ustawy:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jak wynika z powyższego, wyłączenie organów władzy publicznej z kategorii podatnika ma charakter podmiotowo-przedmiotowy.

W świetle wskazanych unormowań jednostki samorządu terytorialnego na gruncie podatku od towarów i usług występować mogą w dwojakim charakterze:

  • podmiotów niebędących podatnikami, gdy realizują zadania nałożone na nie odrębnymi przepisami prawa, oraz
  • podatników podatku od towarów i usług, gdy wykonują czynności na postawie umów cywilnoprawnych.

Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Tylko bowiem w tym zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

W świetle art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U.  z 2024 r. poz. 609 ze zm.):

Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ww. ustawy o samorządzie gminnym:

Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy o samorządzie gminnym:

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego.

Z opisu sprawy wynika, że Państwo zarejestrowanym, czynnympodatnikiem podatku od towarów i usług. W ramachswojej działalności realizują Państwo szereg czynności opodatkowanych,zwolnionych oraz niepodlegających VAT.

W 2024 roku przystąpiliPaństwo do projektu pn. (...) współfinansowanego z EuropejskiegoFunduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach priorytetu: (...)”, Działanie2.4: (...)”, programu(...)”. Przedmiotem projektu jest (...). Jego zakres obejmuje zakup (...).

Cel główny projektu to (...).

W maju 2024 rokuGmina zakupiła (...) w ramach zadania: (...)”. Zakup ww. (...) udokumentowanyjest fakturą VAT. Nabywcą Państwo. Zakupiony (…) będzie wykorzystywany na celeochrony przeciwpożarowej i użytkowany w jednostceochrony przeciwpożarowej (…).

Przekażą Państwo nieodpłatnie zakupiony (…) na rzecz OSP zgodniez przepisami szczególnymi, celem realizacjiprzez OSP działalności statutowej, polegającejw szczególności na zapewnieniuna terenie Gminy bezpieczeństwa wzakresie ochrony przeciwpożarowej. W związkuz powyższym nie będąPaństwo wykorzystywać zakupionego (...) do wykonywania jakichkolwiek czynnościopodatkowanych.

Państwa wątpliwości dotyczą tego, czy przysługujePaństwu prawo do odliczeniapodatku VAT naliczonego w całości lub części od zakupionego (...) w ramach ww. projektu.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować waspekcie prawa do odliczeniapodatku VAT jest związekdokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą dodokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującąpodatek należny. W przedmiotowej sprawie związektaki nie występuje, ponieważ jak wskazali Państwo w opisie sprawy zakupiony (...) zostanie przekazany nieodpłatnie OSP i Gmina niebędzie wykorzystywać zakupionego (...) do wykonywania jakichkolwiek czynnościopodatkowanych.

Tym samym, nie mają Państwomożliwości odliczenia podatku VAT naliczonego wcałości lub w częściod wydatków poniesionych w związku z realizacjąopisanego projektu, gdyż nie zostałspełniony jeden z warunkówokreślonych w art. 86ust. 1 ustawy, jakim jest związek nabywanych towarów i usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Państwa stanowisko jest prawidłowe

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Należy zauważyć, iż pojęcie „kosztu kwalifikowalnego” nie jest pojęciem podatkowym i organy podatkowe nie są właściwe do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu oceny, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowalnym. W związku z powyższym nie zajęto stanowiska w tej sprawie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronnąinterpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia1997 r. Ordynacjapodatkowa (t.j. Dz. U.z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).Interpretacja będzie mogła pełnić funkcjęochronną, jeśli: Państwa sytuacja będziezgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznegoi zdarzenia przyszłego i zastosująsię Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na §1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art.14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenieprzyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnejjest elementem czynności, które przedmiotemdecyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużyciaprawa, o którym mowa w art. 5 ust.5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na §2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art.14k-14n nie stosuje się, jeżelikorzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w§ 1, jest skutkiemzastosowania się do utrwalonejpraktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżeniatej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnegow (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnychreguluje ustawa z dnia30 sierpnia 2002 r. Prawoo postępowaniu przed sądami administracyjnymi(t.j. Dz. U. z2024 r. poz. 935);dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosisię za pośrednictwem Dyrektora KIS(art. 54 § 1PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dniadoręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 §1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, wjednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP(art. 47 § 3i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną możeopierać się wyłącznie na zarzucienaruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lubniewłaściwej oceny co dozastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołanąpodstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawnądla wydania tej interpretacji jestart. 13 § 2aoraz art. 14b §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.Dz. U. z 2023r. poz. 2383 zezm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00