Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.376.2024.3.WS

Najem sprzętu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych/zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 15 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 15 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych/zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami: z 9 lipca 2024 r. (wpływ 9 lipca 2024 r.) oraz z 11 lipca 2024 r. (wpływ 11 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan zatrudniony w ramach umowy o pracę, Pana żona także. Rozliczają się Państwo wspólnie, mają Państwo wspólność majątkową. Chciałby Pan dodatkowo spróbować działalności polegającej na tym, że kupi Pan kilka przedmiotów, maksymalnie 10, które następnie będą wypożyczane do jednej firmy. Przykładowe przedmioty, o których Pan myślał:

-przedmioty budowlane, np. wiertarka, wkrętarka, szlifierka itd.,

-urządzenia czyszczące, np. myjka, szorowarka, odkurzacz itd.,

-sprzęty ogrodowe, np. glebogryzarka, ciągnik jednoosiowy, traktorek koszący, kosiarka do trawy itd.,

-sprzęty turystyczne, np. rower, przyczepka do roweru, box dachowy do samochodu, namiot, sprzęt do pływania, dmuchańce służące do zabawy dla dzieci itd.

Chciałby Pan działać w ten sposób, że dany sprzęt wynajmuje Pan pewnej firmie, która przez 23 miesiące płaci umówioną kwotą za wynajem, a w 24 miesiącu odkupuje od Pana dany przedmiot.

W uzupełnieniu wniosku odpowiedział Pan na następujące pytania.

Czy prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą:

a)jeśli tak – proszę wskazać:

·w jakim zakresie jest to działalność gospodarcza,

·czy zakupiony przez Pana sprzęt zostanie wprowadzony do Pana działalności gospodarczej jako składnik majątku tej działalności,

·jaka jest forma opodatkowania Pana działalności,

b)jeśli nie – proszę wskazać, czy zakupiony przez Pana sprzęt będzie stanowił Pana majątek prywatny?

Nie prowadzi Pan pozarolniczej działalności gospodarczej. Sprzęt będzie stanowił Pana majątek prywatny.

Jakiej firmie zamierza Pan wynajmować wskazany sprzęt; w szczególności proszę wskazać, jaka jest forma organizacyjna tej firmy (np. przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółka jawna, spółka komandytowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością itp.), jaki jest przedmiot działalności tej firmy, czy firma będzie wynajmować ten sprzęt na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej?

Sprzęt zamierza Pan wynajmować firmie A. Firma A będzie wynajmowała sprzęt na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Działalność spółki polega na tym, że wynajęty m.in. od Pana sprzęt będzie wynajmować innym firmom i/lub osobom prawnym.

Czy Pan lub Pana żona jesteście w jakikolwiek sposób powiązani z firmą, np. przez zatrudnienie, posiadanie udziałów, pełnienie funkcji zarządczych/nadzorczych itp.?

Pan i Pana żona nie jesteście w żaden sposób powiązani z firmą A.

Jaka będzie podstawa prawna zawartej umowy najmu sprzętu między Panem a firmą; w szczególności proszę wskazać, czy będzie to umowa nazwana, uregulowana w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.), czy też inna umowa – proszę wskazać nazwę tej umowy, podstawę prawną jej zawarcia, prawa i obowiązki ciążące na stronach umowy itp.?

Tytuł umowy to będzie „UMOWA NAJMU z wykupem”. Nie jest Pan specjalistą od prawa ani podatków, ale wydaje się Panu, że umowa, którą planuje Pan zawrzeć, to umowa najmu, która jest uregulowana w Kodeksie cywilnym w art. 659-692. Niemniej jednak przepisy, które regulują ten typ umów znajdują się także w przepisach pozakodeksowych.

Prawa i obowiązki stron to m.in.:

1.Najemca uprawniony jest do korzystania z wszelkich praw wynikających z gwarancji i rękojmi przysługujących Wynajmującemu.

2.Najemca ma prawo odstąpić od umowy w przypadku, gdy:

2.1Wynajmujący opóźnia się z wydaniem Najemcy Sprzętu dłużej niż 10 dni od dnia wskazanego w § 1 ust. 5 ,

2.2Wydany Sprzęt nie spełnia uzgodnionych wymagań określonych w § 1 ust. 1 powyżej, a Wynajmujący w wyznaczonym przez Najemcę dodatkowym terminie nie dostarczył Sprzętu spełniającego te wymagania. W przypadkach określonych powyżej Wynajmującemu nie przysługują względem Najemcy jakiekolwiek roszczenia.

3.Oświadczenie o odstąpieniu od umowy następuje w formie pisemnej lub dokumentowej pod rygorem nieważności.

4.Najemca ma prawo wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym w przypadku:

4.1nie wykonania przez Wynajmującego obowiązku określonego w § 3 ust. 3 powyżej, pomimo wezwania przez Najemcę i wyznaczenia dodatkowego terminu na dokonanie czynności, nie krótszego niż 14 dni,

4.2w przypadku, gdy w trakcie trwania umowy została stwierdzona wada Sprzętu nie nadająca się do usunięcia lub której usunięcie wiązałoby się z nadmiernymi kosztami.

5.Wynajmujący może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym, jeśli Najemca zalega z zapłatą czynszu powyżej 15 dni od dnia wymagalności, pomimo wezwania przez Wynajmującego i wyznaczenia dodatkowego terminu nie krótszego niż 14 dni. Nie dotyczy przypadku, w którym Najemca zalega z zapłatą czynszu z winy Wynajmującego.

6.Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy w trybie natychmiastowym następuje w formie pisemnej lub dokumentowej pod rygorem nieważności.

7.Transport Sprzętu i inne ewentualne koszty oraz ryzyko, w przypadku odstąpienia od umowy oraz wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym, ponosi Strona, z winy której nastąpiło odstąpienie lub wypowiedzenie.

8.Wynajmujący zobowiązany jest do dostarczenia całej dokumentacji dotyczącej Sprzętu.

9.Ewentualne koszty przedłużonej gwarancji i ubezpieczenia Sprzętu ponosi Wynajmujący.

Czy umowa będzie obejmować tylko wynajem sprzętu, czy również obsługę tego sprzętu; kto będzie obsługiwać ten sprzęt?

Umowa obejmuję tylko wynajem sprzętu. A w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie dalej wynajmowała ten sprzęt innym firmom i/lub osobom fizycznym. Sprzęt będzie obsługiwała osoba, która wynajmie dane urządzenie od A.

Czy w momencie podpisywania umowy najmu sprzętu firma złoży deklarację odkupienia tego sprzętu po upływie 23 miesięcy; czy taka deklaracja będzie stanowiła jedno z postanowień zawartych w umowie?

Tak. W umowie będzie zapis, że firma A zobowiązuje się do wykupu sprzętu po upływie 23 miesięcy.

W jaki sposób ustali Pan z firmą wysokość wynagrodzenia za najem sprzętu; czy na wysokość tego wynagrodzenia będą miały wpływ jakiekolwiek zobowiązania istniejące po Pana stronie względem firmy lub po stronie firmy względem Pana; jeżeli tak – proszę wskazać, jakie to są zobowiązania?

Miesięczna wysokość wynagrodzenie za najem sprzętu za każdym razem będzie wynosiła 1/12 ceny brutto urządzenia na fakturze. Na wysokość wynagrodzenia nie będą miały wpływu jakiekolwiek Pana zobowiązania wobec firmy lub firmy wobec Pana. Miesięczny czynsz będzie stały.

Czy na wysokość wynagrodzenia za najem sprzętu będzie miało wpływ zobowiązanie firmy do odkupienia sprzętu po upływie 23 miesięcy?

Nie.

Czy po zakończeniu umowy i odkupieniu przez firmę sprzętu zamierza Pan kontynuować taką działalność; czy będzie ona prowadzona na tych samych warunkach?

Planował Pan kupić „na próbę” w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a może nawet lat, kilka urządzeń, maksymalnie 10, aby sprawdzić taką formę dodatkowego dochodu. Nie może Pan w tym momencie wykluczyć, że będzie chciał kontynuować taką działalność po wykupieniu sprzętu przez A. Z drugiej strony, jeśli firma nie będzie wywiązywać się ze swoich zobowiązań, to zakończy Pan działalność związaną z wynajmem urządzeń.

Pytanie

W jaki sposób rozliczyć podatek od przychodu, który uzyska Pan od wypożyczenia ruchomości, które zostały opisane w pkt 61?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem przychody z wynajmu sprzętu bez obsługi opisane w pkt 61 w założonej małej skali działalności do 10 urządzeń powinny być opodatkowane według stawki ryczałtu 8,5% dla osób fizycznych. Pana zdaniem nie jest konieczne zakładanie działalności gospodarczej w tym zakresie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są:

·pozarolnicza działalność gospodarcza;

·najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera definicję działalności gospodarczej, wyrażoną w art. 5a pkt 6 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z tego przepisu wynika, że pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opiera się na trzech przesłankach, tzn. że działalność winna być prowadzona:

·w celu osiągnięcia dochodu – przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, ponieważ istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu,

·w sposób ciągły – jednak przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu. Przy czym o ciągłości, w przypadku najmu, nie przesądza wynajmowanie danych składników majątkowych przez kilka lat, lecz powtarzalność podejmowanych działań,

·w sposób zorganizowany – co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Analizowany przepis zawiera ponadto przesłankę negatywną – uzyskiwane przychody nie mogą być zaliczone do innych źródeł przychodów, wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Ten przepis koreluje z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącym źródła przychodów, jakim jest najem, wykluczając z tego katalogu składniki majątku związane z działalnością gospodarczą.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika zatem, że najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 omawianej ustawy podatkowej.

Umowa najmu została zdefiniowana w art. 659 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061), zgodnie z którym:

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Stronami umowy najmu są wynajmujący oraz najemca. Do zawarcia umowy najmu dochodzi wówczas, gdy strony uzgodnią istotne jej składniki, do jakich należą przedmiot najmu i czynsz. Na podstawie umowy najmu najemca uzyskuje prawo do używania cudzej rzeczy w zamian za zapłatę czynszu.

Tak więc podatnicy mogą osiągać przychody z najmu niestanowiącego przedmiotu pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z najmu w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. W obydwu przypadkach przychód jest osiągnięty na podstawie tego samego rodzaju stosunku cywilnoprawnego łączącego strony, jakim jest umowa najmu.

Na tle przedstawionych regulacji prawnych stwierdzam, że najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy). W przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności, wynajmowanie nieruchomości zaliczane jest do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W tym miejscu powołam Uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego podjętą w składzie siedmiu sędziów z 24 maja 2021 r. sygn. akt II FPS 1/21, w której wskazano:

To zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. (...)

Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła – najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” – do przychodów z działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

·prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą;

·osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 226 i 232), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”.

Według art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że zamierza Pan zawrzeć umowę najmu z wykupem, polegającej na tym, że kupi Pan kilka przedmiotów, maksymalnie 10, które następnie będzie Pan wypożyczał do jednej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Spółka przez 23 miesiące będzie płacić umówioną kwotą za wynajem, a w 24 miesiącu odkupi od Pana dany przedmiot. Jak Pan wskazał, umowa najmu, która zamierza Pan zawrzeć ze Spółką, jest uregulowana w Kodeksie cywilnym w art. 659-692. Przykładowe przedmioty, które zamierza Pan wynająć, to: przedmioty budowlane (wiertarka, wkrętarka, szlifierka itd.), urządzenia czyszczące (myjka, szorowarka, odkurzacz itd.), sprzęty ogrodowe (glebogryzarka, ciągnik jednoosiowy, traktorek koszący, kosiarka do trawy itd.) oraz sprzęty turystyczne (rower, przyczepka do roweru, box dachowy do samochodu, namiot, sprzęt do pływania, dmuchańce służące do zabawy dla dzieci itd.). Nie prowadzi Pan pozarolniczej działalności gospodarczej. Sprzęt będzie stanowił Pana majątek prywatny. Pan ani Pana żona nie posiadacie żadnych powiązań ze Spółką. Planuje Pan kupić „na próbę” w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a może nawet lat, kilka urządzeń, maksymalnie 10, aby sprawdzić taką formę dodatkowego dochodu.

Zatem, najem wskazanego przez Pana sprzętu będzie stanowić źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychody osiągnięte z tytułu wynajmu tego sprzętu na zasadach najmu prywatnego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają opodatkowaniu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 2 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 12 ust.1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5 % przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Ponadto wskazuję ,że zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

W myśl art. 12 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą sporządzone na piśmie oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

Stosownie do art. 12 ust. 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymany został pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięty został w grudniu roku podatkowego.

Na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6, obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 12 ust. 8a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6, dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód otrzymany został w grudniu roku podatkowego, małżonkowie zawiadomią na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków.

W myśl art. 12 ust. 8c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, oraz zawiadomienie, o którym mowa w ust. 8a, mogą być podpisane przez jednego z małżonków. Podpisanie oświadczenia lub zawiadomienia przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia oświadczenia lub zawiadomienia w imieniu obojga małżonków. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Tak więc przychody z najmu wymienionego przez Pana sprzętu uzyskiwane będą przez Pana w ramach tzw. najmu prywatnego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychody te będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Podsumowanie: przychody, które uzyska Pan z tytułu najmu ruchomości opisanych we wniosku, będzie Pan miał prawo opodatkować na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w ramach tzw. najmu prywatnego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie pokrywać się ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. Dlatego, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja indywidualna opiera się na wynikającym z wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W konsekwencji w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”)

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00