Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 maja 2024 r., sygn. III SA/Wa 692/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Owsiak, asesor WSA Tomasz Grzybowski, Protokolant starszy referent Katarzyna Dorota Wielgosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2024 r. sprawy ze skargi R. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2024 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz R. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 25.066 zł (słownie: dwadzieścia pięć tysięcy sześćdziesiąt sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez R. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej "Skarżąca", "Strona" lub "Spółka") stała się decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. ("Dyrektor" lub "DIAS") z dnia [...] stycznia 2024 r., utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. ("Naczelnik" lub "NUS") z [...] marca 2023 r., określającą zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w kwocie 1 424 804 zł z tytułu dokonanego w lutym 2019 r. nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów marki [...]. Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

Naczelnik, na podstawie imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli z 25 listopada 2019 r., przeprowadził w Spółce kontrolę podatkową w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości wpłacania podatku akcyzowego w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym pojazdów samochodowych w okresie od stycznia do września 2019 r. Przedmiotowa kontrola podatkowa została wszczęta 25 listopada 2019 r. Ustalenia kontroli zawarto w protokole kontroli podatkowej, który doręczono pełnomocnikowi Spółki 28 października 2020 r. Stwierdzono, że przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek. W związku z dokonywaniem nabyć wewnątrzwspólnotowych samochodów osobowych Spółka złożyła zgłoszenie rejestracyjne AKC-R w zakresie podatku akcyzowego i 5 listopada 2003 r. została zarejestrowana jako podatnik podatku akcyzowego. Kontrolujący ustalili, że Spółka nie zapłaciła podatku akcyzowego za 900 sztuk pojazdów, które zaklasyfikowała do pozycji CN 8704, tj. jako samochody przeznaczone do transportu towarowego, zamiast do pozycji CN 8703, tj. jako pojazdy przeznaczone do przewozu osób. Sporne pojazdy wskazane zostały wg numerów VIN i nazw modelu w tabeli nr 4 protokołu kontroli. Zgodnie z ww. załącznikiem pojazdy, które winny zostać opodatkowane podatkiem akcyzowym, to [...] - 284 szt., [...] - 302 szt., oraz [...] - 314 szt. W ocenie kontrolujących zakwestionowane pojazdy to samochody osobowo-towarowe, tj. pojazdy przeznaczone do przewozu osób (maksymalna liczba miejsc siedzących - do dziewięciu osób wraz z kierowcą). Wnętrze pojazdów może być używane bez zmiany konstrukcji do przewozu zarówno osób, jak i towarów, a ze względu na swoje zasadnicze przeznaczenie sporne pojazdy powinny zostać zaklasyfikowane na potrzeby podatku akcyzowego do kodu CN 8703.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00