Interpretacja indywidualna z dnia 31 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.442.2024.2.RK
Stawka ryczałtu dla usług analizy wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności - PKWiU 62.01.12.0.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 21 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu dla świadczonych usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lipca 2024 r. (wpływ 8 lipca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
W dniu x lipca 2023 r. rozpoczął Pan wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wykonuje Pan działalność gospodarczą pod firmą X. Rozpoczynając wykonywanie działalności gospodarczej złożył Pan oświadczenie o wyborze zryczałtowanego podatku od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne, jako formy opodatkowania obowiązującej w 2023 r. W 2024 r. nadal stosuje Pan ryczałt od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne jako formę opodatkowania uzyskiwanych w 2024 r. przychodów z działalności gospodarczej.
Opis stanu faktycznego w zakresie od dnia rozpoczęcia współpracy Pana ze Sp. z o. o. do dnia złożenia wniosku do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jest jednocześnie opisem tożsamego w swej treści zdarzenia przyszłego występującego od dnia złożenia wniosku, gdyż od 5 lipca 2023 r. na podstawie umowy o współpracy świadczy Pan usługi w branży IT jako analityk biznesowy dla Sp. z o. o. (zwanym dalej Kontrahentem).
Na żadnym etapie świadczenia usług dla Kontrahenta, nie tworzy Pan oprogramowania, nie pisze i nie analizuje kodu oprogramowania, wobec czego nie świadczy Pan usług związanych z oprogramowaniem.
Umowa z 5 lipca 2023 r. o współpracy z Kontrahentem stanowi, że jest Pan zobowiązany do wykonywania na rzecz Kontrahenta usług doradztwa w zakresie informatyki, a w szczególności do:
1.prowadzenia procesu złożonej analizy biznesowo - systemowej;
2.analizy potrzeb biznesowych i modelowania procesów biznesowych;
3.przekładania wymagań biznesowych na wymagania techniczne;
4.opracowywania założeń do testów i odbioru oprogramowania;
5.dzielenia się wiedzą z analitykami, architektami, konsultantami dziedzinowymi, testerami Oprogramowania;
6.współpracy z dostawcami zewnętrznymi w trakcie wdrożenia i utrzymania wdrożonych rozwiązań;
7.przygotowywania i utrzymanie dokumentacji;
8.analizy funkcjonalności systemów informatycznych;
9. rozpoznawania wysokopoziomowych wymagań dla systemów informatycznych na podstawie analizy zapotrzebowań biznesowych i technicznych kontrahentów;
10.analizy wymagań klientów;
11.udzielania rekomendacji dotyczących rozwiązań informatycznych;
12.przygotowywania propozycji rozwiązań informatycznych w formie plików tekstowych przekazywanych niezależnym zespołom programistów.
Wykonuje Pan usługi wskazane powyżej w punktach od 1 do 12. Jednak, należy podkreślić, że pomimo użycia w tekście umowy o współpracy z Kontrahentem sformułowania „usługi doradztwa w zakresie informatyki” - dalsze uszczegółowienie w umowie tych usług następujące po sformułowaniu „w szczególności”, oraz faktyczny charakter wykonywanych przez Pana czynności wskazuje, że usługi wykonywane przez Pana na rzecz Kontrahenta stanowią w rzeczywistości usługi analityka biznesowego w branży IT.
W trakcie lub po zakończeniu współpracy ze Sp. z o. o. może Pan rozpocząć świadczenie usług na rzecz innego kontrahenta w zakresie bardzo zbliżonym do zakresu usług świadczonych dla aktualnego Kontrahenta. W związku z tym zarówno opis stanu faktycznego, pytanie oraz stanowisko Pana dotyczy zarówno skutków podatkowych powstałych w wyniku uzyskania przychodów z wykonywania usług na rzecz Sp. z o. o., jak i w sytuacji uzyskania przychodów z usług o tożsamym zakresie czynności otrzymanych od innego kontrahenta. Czynności, które wykonuje Pan nie dotyczą usług takich jak: projektowanie, programowanie i rozwój oprogramowania technologii informatycznych, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, czy ulepszania, ani też doradztwa w zakresie oprogramowania.
Jedynym kodem PKWiU używanym w Pana działalności jest 62.01.12.0.
Nie uzyskuje/uzyska Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.
W roku poprzedzającym rok podatkowy 2023 oraz w roku poprzedzającym rok podatkowy 2024, w których korzystał i korzysta Pan z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „u.z.p.d.”), nie uzyskał Pan przychodów z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, nie uzyskał Pan przychodów wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Do uzyskiwanych od początku wykonywania działalności gospodarczej przychodów stosuje Pan stawkę ryczałtu od przychodów w wysokości 8,5%. W celu potwierdzenia słuszności swojego stanowiska podjął Pan decyzję o przygotowaniu wniosku o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.
W piśmie z 8 lipca 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że prowadzona przez Pana działalność jest działalnością usługową - pozarolniczą działalnością gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556.
Spełnia Pan warunki do opodatkowania w formie ryczałtu określone w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Szczegółowy opis Pana usług, jakie świadczy Pan na podstawie umowy ze Spółką z o. o. to:
1.prowadzenie procesu złożonej analizy biznesowo-systemowej. Opisanie charakteru tych działań - analizuje Pan, w jaki sposób funkcjonuje praca organizacji w chwili obecnej, w tym systemy informatyczne, które wykorzystują do realizacji procesów biznesowych, samo działanie procesów biznesowych oraz strukturę organizacyjną działów firmy. Aby przeprowadzić tę analizę, bada Pan dokumenty, istniejące systemy oraz przeprowadza wywiady z pracownikami firmy klienta. Wyniki analizy zapisuje Pan w dokumentach, opisując je w formie tekstowej lub za pomocą diagramów. Wyniki analizy prezentuje przedstawicielom klienta. Czego one dotyczą: analizy biznesowo-systemowej, którą Pan przeprowadza, obejmuje różne działy firmy klienta - finansowy, prawny, kadrowy, produkcyjny. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które świadczy Pan, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rezultatem jest lepsze zrozumienie, jak funkcjonuje firma klienta, opisane w stworzonych dokumentach;
2.analiza potrzeb biznesowych i modelowanie procesów biznesowych. Opisanie charakteru tych działań - rozmawia Pan z przedstawicielami firmy klienta i identyfikuje Pan potrzeby biznesowe (na przykład, które procesy biznesowe lub działy firmy wymagają zwiększenia efektywności). Modeluje Pan procesy biznesowe, opisując je w formie dokumentów tekstowych lub za pomocą diagramów, na przykład w notacji BPMN lub UML. Czego one dotyczą: potrzeb biznesowych, które Pan analizuje, mogą dotyczyć dowolnych działów firmy. Na przykład w 2024 r. pracował Pan nad optymalizacją działu rekrutacji. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które świadczy Pan, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rezultatem są dokumenty opisujące potrzeby klienta oraz modele procesów biznesowych w formacie tekstowym i/lub BPMN, UML;
3.przekładanie wymagań biznesowych na wymagania techniczne. Opisanie charakteru tych działań - jeśli do zaspokojenia potrzeb biznesowych konieczne jest wdrożenie oprogramowania, opisuje Pan wymagania dotyczące go w formie dokumentów i diagramów. Następnie klient sam podejmuje decyzję - czy opracować odpowiednie oprogramowanie lub nabyć i wdrożyć gotowy system informatyczny. Czego one dotyczą: wszystkich procesów biznesowych, nad którymi Pan pracuje. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które Pan świadczy, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rezultatem są dokumenty opisujące wymagania dotyczące systemów informatycznych;
4.opracowywanie założeń do testów i odbioru oprogramowania. Opisanie charakteru tych działań - jeśli do zaspokojenia potrzeb biznesowych konieczne jest wdrożenie oprogramowania, pomaga Pan klientowi zweryfikować zgodność zakupionego gotowego systemu informatycznego lub opracowanego oprogramowania z wymaganiami, które opracowywał Pan, oraz z potrzebami biznesowymi, które Pan identyfikował. Ponadto wspiera Pan wdrożenie systemów informatycznych i oprogramowania w działalność firmy, analizując, czy osiągnięto cele biznesowe sformułowane na etapie analizy. Czego one dotyczą: wszystkich procesów biznesowych, nad którymi Pan pracuje. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które Pan świadczy, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rezultatem są wdrożone w działalność firmy systemy informatyczne i oprogramowanie;
5.dzielenie się wiedzą z analitykami, architektami, konsultantami dziedzinowymi, testerami oprogramowania. Opisanie charakteru tych działań - podczas pracy z klientem dzieli się Pan wiedzą z jego pracownikami na temat obszaru waszej pracy. Mogą to być inni analitycy, architekci. Nie komunikuje się Pan z konsultantami dziedzinowymi i testerami oprogramowania. Czego one dotyczą: wszystkich procesów biznesowych, nad którymi Pan pracuj. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które Pan świadczy, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rezultatem jest wspólne zrozumienie statusu projektu, planów związanych z nim oraz lepsze zrozumienie, jak funkcjonuje i działa firma klienta;
6.współpraca z dostawcami zewnętrznymi w procesie wdrożenia i utrzymania wdrożonych rozwiązań. Opisanie charakteru tych działań - jeśli do realizacji potrzeb biznesowych klienta wykorzystuje Pan zewnętrzne systemy informatyczne, w procesie ich wdrożenia i utrzymania kontaktuje się Pan z dostawcami zewnętrznymi w sprawach dotyczących działania systemów, ich konfiguracji i modyfikacji. Odbywa się to za pośrednictwem zoomów lub e-maili. Czego one dotyczą: wszystkich procesów biznesowych, nad którymi Pan pracuje. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które Pan świadczy, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rezultatem jest zrozumienie działania zewnętrznych systemów, które wdrażają, oraz ich dostosowanie do osiągnięcia celów biznesowych klienta;
7.przygotowywanie i utrzymanie dokumentacji. Opisanie charakteru tych działań - w ramach świadczenia wszystkich usług z tej listy przygotowuje Pan dokumentację różnego rodzaju. Wszystkie prawa do stworzonej dokumentacji są przekazywane klientowi i są przechowywane na sprzęcie będącym własnością klienta. Czego one dotyczą: wszystkich procesów biznesowych, nad którymi Pan pracuje. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które Pan świadczy, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rezultatem jest dokumentacja przechowywana na serwerach klienta;
8.analiza funkcjonalności systemów informatycznych. Opisanie charakteru tych działań - aby zaspokoić potrzeby biznesowe klienta, może Pan analizować funkcjonalność istniejących systemów informatycznych. W tym celu uzyskuje Pan dostęp do tych systemów i analizuje, jak są w nich realizowane funkcje niezbędne klientowi. Czego one dotyczą: wszystkich procesów biznesowych, nad którymi Pan pracuje. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które Pan świadczy, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: dokumenty opisujące funkcjonowanie i skład istniejących systemów informatycznych;
9.rozpoznawanie wysokopoziomowych wymagań dla systemów informatycznych na podstawie analizy zapotrzebowań biznesowych i technicznych kontrahentów. To w zasadzie duplikat usługi 1 i usługi 2. Opisanie charakteru tych działań - analizuje Pan, w jaki sposób funkcjonuje praca organizacji w chwili obecnej, w tym systemy informatyczne, które wykorzystują do realizacji procesów biznesowych, samo działanie procesów biznesowych oraz strukturę organizacyjną działów firmy. Aby przeprowadzić tę analizę, bada Pan dokumenty, istniejące systemy oraz przeprowadza Pan wywiady z pracownikami firmy klienta. Wyniki analizy zapisuje Pan w dokumentach, opisując je w formie tekstowej lub za pomocą diagramów. Wyniki analizy prezentuje Pan przedstawicielom klienta. Czego one dotyczą: analizy biznesowo-systemowej, którą Pan przeprowadza, obejmuje różne działy firmy klienta - finansowy, prawny, kadrowy, produkcyjny. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które Pan świadczy, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rezultatem jest lepsze zrozumienie, jak funkcjonuje firma klienta, opisane w stworzonych dokumentach oraz opisanie charakteru tych działań - rozmawia Pan z przedstawicielami firmy klienta i identyfikuje potrzeby biznesowe (na przykład, które procesy biznesowe lub działy firmy wymagają zwiększenia efektywności). Modeluje Pan procesy biznesowe, opisując je w formie dokumentów tekstowych lub za pomocą diagramów, na przykład w notacji BPMN lub UML. Czego one dotyczą: potrzeb biznesowych, które Pan analizuje, mogą dotyczyć dowolnych działów firmy. Na przykład w 2024 r. pracował Pan nad optymalizacją działu rekrutacji. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które Pan świadczy zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rezultatem są dokumenty opisujące potrzeby klienta oraz modele procesów biznesowych w formacie tekstowym i/lub BPMN, UML;
10.analiza wymagań klientów. To w zasadzie duplikat usługi 1 i usługi 2. Opisanie charakteru tych działań - analizuje Pan, w jaki sposób funkcjonuje praca organizacji w chwili obecnej, w tym systemy informatyczne, które wykorzystują do realizacji procesów biznesowych, samo działanie procesów biznesowych oraz strukturę organizacyjną działów firmy. Aby przeprowadzić tę analizę, bada Pan dokumenty, istniejące systemy oraz przeprowadza wywiady z pracownikami firmy klienta. Wyniki analizy zapisuje Pan w dokumentach, opisując je w formie tekstowej lub za pomocą diagramów. Wyniki analizy prezentuje Pan przedstawicielom klienta. Czego one dotyczą: analizy biznesowo-systemowej, którą Pan przeprowadza, obejmuje różne działy firmy klienta - finansowy, prawny, kadrowy, produkcyjny. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które Pan świadczy, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rezultatem jest lepsze zrozumienie, jak funkcjonuje firma klienta, opisane w stworzonych dokumentach oraz opisanie charakteru tych działań - rozmawia Pan z przedstawicielami firmy klienta i identyfikuje Pan potrzeby biznesowe (na przykład, które procesy biznesowe lub działy firmy wymagają zwiększenia efektywności). Modeluje Pan procesy biznesowe, opisując je w formie dokumentów tekstowych lub za pomocą diagramów, na przykład w notacji BPMN lub UML. Czego one dotyczą: potrzeb biznesowych, które Pan analizuje, mogą dotyczyć dowolnych działów firmy. Na przykład w 2024 r. pracował Pan nad optymalizacją działu rekrutacji. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które Pan świadczy, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rezultatem są dokumenty opisujące potrzeby klienta oraz modele procesów biznesowych w formacie tekstowym i/lub BPMN, UML;
11.udzielanie rekomendacji dotyczących rozwiązań informatycznych. Opisanie charakteru tych działań - aby zaspokoić potrzeby biznesowe klienta, może Pan rekomendować użycie gotowych rozwiązań dostępnych na rynku, opracowanie własnych wewnętrznych systemów lub rozwiązanie problemu bez użycia systemów informatycznych, poprzez reorganizację pracy firmy klienta, wdrożenie polityk i praktyk realizowanych przez pracowników bez użycia systemów informatycznych. Czego one dotyczą: wszystkich procesów biznesowych, nad którymi Pan pracuje. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które Pan świadczy, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rekomendacje, sformułowane w formie e-maili, dokumentów lub przedstawione w rozmowach głosowych z wykorzystaniem infrastruktury klienta;
12.przygotowywanie propozycji rozwiązań informatycznych w formie plików tekstowych przekazywanych niezależnym zespołom programistów. To w zasadzie duplikat usługi 11. Opisanie charakteru tych działań - aby zaspokoić potrzeby biznesowe klienta, może Pan rekomendować użycie gotowych rozwiązań dostępnych na rynku, opracowanie własnych wewnętrznych systemów lub rozwiązanie problemu bez użycia systemów informatycznych, poprzez reorganizację pracy firmy klienta, wdrożenie polityk i praktyk realizowanych przez pracowników bez użycia systemów informatycznych. Czego one dotyczą: wszystkich procesów biznesowych, nad którymi Pan pracuje. Jaki jest ich zakres: wszystkie usługi, które Pan świadczy, zajmują około 20 godzin tygodniowo lub 4 godziny dziennie. Jaki jest ich efekt: rekomendacje, sformułowane w formie e-maili, dokumentów lub przedstawione w rozmowach głosowych z wykorzystaniem infrastruktury klienta.
Nie wykonuje Pan na rzecz Spółki z o. o. usług sklasyfikowanych pod żadnym z kodów wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie jest Pan wspólnikiem Spółki z o. o. dla której wykonuje Pan usługi w ramach umowy o współpracy.
Pytanie
Czy zakres usług wskazanych w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, które wykonuje Pan w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikuje się w całości do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Pana stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 2 ust 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „u.z.p.d.”), osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności mogą opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Stosownie do art. 6 ust. 1 u.z.p.d.,opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Natomiast, w myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d., użyte przez ustawodawcę określenie działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r., poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
W związku ze zmianami w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, które weszły w życie z początkiem 2021 r., m.in.: usunięto załącznik nr 2, a tym samym dopuszczono większą ilość usług do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Usługi, które Pan świadczy, oznaczone według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych - mogą zostać opodatkowane ryczałtem.
Stosownie do art. 12 u.z.p.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych m.in. wynosi:
- 15% przychodów związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60) - art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h) u.z.p.d.;
- 12% przychodów związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) - art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d.;
- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 - art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d.
Dokonując analizy wskazanych wyżej przepisów należy podkreślić, że symbol PKWiU opisujący usługi wykonywane przez Pana został wymieniony w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d. Przepis ten przewiduje dla tych symboli PKWiU stawkę 12% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jednakże, przy symbolach PKWiU 62.01.1 oraz 62.02 ustawodawca postanowił umieścić znak „ex”.
Stosownie do art. 4 ust. 4 u.z.p.d., ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznacza to, że opodatkowaniu stawką 12% podlegają wyłącznie przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod ww. symbolami PKWiU, które zgodnie z powołanym przepisem dotyczą wyłącznie usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) oraz związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02). W związku z powyższym, należy uznać, że wykonywane przez Pana usługi objęte grupowaniem 62.01.12 - nie są usługami związanymi z oprogramowaniem i podlegają opodatkowaniu stawką 8,5%.
Zgodnie z Objaśnieniami do PKWiU 2015 (rozporządzenie Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676, ze zm.), wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny, przez usługi związane z oprogramowaniem należy rozumieć pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.
Jak wynika z opisu sprawy, usługi świadczone przez Pana nie spełniają wskazanej definicji i nie są usługami związanymi z oprogramowaniem. Usługi, które Pan świadczy, to usługi wskazane symbolem 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Świadczy Pan usługi, które dotyczą analizy wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności (PKWiU 62.01.12) - nie dotyczą rozbudowy i implementacji oprogramowania, gdyż nie projektuje Pan oprogramowania oraz nie rozwija Pan oprogramowania.
W ramach świadczonych usług:
1.przeprowadza Pan proces złożonej analizy biznesowo - systemowej;
2.dokonuje Pan analizy potrzeb biznesowych i modelowania procesów biznesowych;
3.przekłada Pan wymagania biznesowe na wymagania techniczne;
4.opracowuje Pan założenia do testów i odbioru oprogramowania;
5.dzieli się Pan wiedzą z analitykami, architektami, konsultantami dziedzinowymi, testerami oprogramowania;
6.współpracuje Pan z dostawcami zewnętrznymi w trakcie wdrożenia i utrzymania wdrożonych funkcjonalności;
7.przygotowuje Pan i utrzymuje dokumentację systemów informatycznych;
8.analizuje Pan funkcjonalności systemów informatycznych;
9.rozpoznaje Pan wysokopoziomowe wymagania dla systemów informatycznych na podstawie analizy zapotrzebowań biznesowych i technicznych kontrahentów;
10.analizuje Pan wymagania Klientów;
11.udziela Pan rekomendacji dotyczących rozwiązań informatycznych;
12.przygotowuje Pan propozycje rozwiązań informatycznych w formie plików tekstowych przekazywanych niezależnym zespołom programistów.
Czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą usług projektowania, programowania i rozwoju oprogramowania, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, czy ulepszania, ani też doradztwa w zakresie oprogramowania.
Warto jeszcze podkreślić, że mając na uwadze opis sprawy nie wykonuje Pan jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem, a mianowicie nie są to czynności takie jak: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowa, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentacja oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.
Biorąc pod uwagę powyższe, usługi świadczone przez Pana nie są usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania, ani też usługami związanymi z oprogramowaniem, ani też innymi usługami, które określone są jako usługi, które podlegają opodatkowaniu stawką 12% i są określone w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. a) i b) u.z.p.d.
Konkludując dokonaną powyżej analizę przepisów oraz zakres usług świadczonych przez Pana należy stwierdzić, że usługi wykonywane przez Pana, sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod symbolem 62.01.12.0 powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d.
Na poparcie swojego stanowiska powołuje się Pan na treść poniższych interpretacji indywidualnych z:
·11 marca 2022 r. Nr 0113-KDIPT2-1.4011.1177.2021.3.KO,
·10 czerwca 2022 r. Nr 0115-KDIT1.4011.195.2022.2.MK,
·4 marca 2022 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.969.2021.2.KP,
·7 grudnia 2022 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.792.2022.2.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie zaś do treści art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy: a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) (uchylona)
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) (uchylona)
e) (uchylona)
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6) (uchylony).
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Z opisu sprawy wynika, że świadczy Pan usługi sklasyfikowane wg PKWiU 62.01.12.0, które polegają na:
1.prowadzeniu procesu złożonej analizy biznesowo-systemowej;
2.analizie potrzeb biznesowych i modelowaniu procesów biznesowych;
3.przekładaniu wymagań biznesowych na wymagania techniczne;
4.opracowywaniu założeń do testów i odbioru oprogramowania;
5.dzieleniu się wiedzą z analitykami, architektami, konsultantami dziedzinowymi, testerami oprogramowania;
6.współpracy z dostawcami zewnętrznymi w procesie wdrożenia i utrzymania wdrożonych rozwiązań;
7.przygotowywaniu i utrzymaniu dokumentacji;
8.analizie funkcjonalności systemów informatycznych;
9.rozpoznawaniu wysokopoziomowych wymagań dla systemów informatycznych na podstawie analizy zapotrzebowań biznesowych i technicznych kontrahentów;
10.analizie wymagań klientów;
11.udzielaniu rekomendacji dotyczących rozwiązań informatycznych;
12.przygotowywaniu propozycji rozwiązań informatycznych w formie plików tekstowych przekazywanych niezależnym zespołom programistów.
W tym miejscu pokreślić należy, że wyjaśnienia do PKWiU z 2015 r., wydane przez Główny Urząd Statystyczny, dla „usług związanych z oprogramowaniem” zawierają następującą charakterystykę: „Klasa 62.01 - usługi związane z oprogramowaniem” obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.
Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:
·rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,
·pisanie programów na zlecenie użytkownika,
·projektowanie stron internetowych.
Klasa ta nie obejmuje:
·publikowania pakietów oprogramowania, sklasyfikowanego w 58.29,
·usług związanych z przystosowaniem programów na potrzeby rynku, wykonywanych na własny rachunek, sklasyfikowanych w 58.29,
·usług w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które integrują sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, nawet wtedy, gdy dostarczane oprogramowanie może być ich integralną częścią, sklasyfikowanych w 62.02.
W klasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, która obejmuje grupowanie PKWiU 61.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1).
Przepis ten nie odwołuje się do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem. Nie odnosi się również do usług związanych z programowaniem (tworzeniem, pisaniem, analizą kodu oprogramowania), a związanych z oprogramowaniem.
Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które odnoszą się do szerszego pojęcia niż tylko programowanie. Wszystkie usługi, mające związek nawet pośredni z oprogramowaniem.
Zgodnie ze słownikiem pojęć stosowanych w statystyce publicznej, oprogramowanie to całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji.
Oprogramowanie jest często rozumiane jako synonim terminu „program komputerowy”, chociaż ma nieco szersze znaczenie - obejmuje także programy wykorzystywane przez inne urządzenia. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (od telewizorów i innego sprzętu elektronicznego, kalkulatorów, przez telefony komórkowe, do podzespołów komputerowych np. nagrywarek DVD) - tzw. firmware, a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzania i systemy sieciowe, telekomunikacyjne, itd.(...).
Wobec tego usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”, które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.
Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 są związane z oprogramowaniem. Za uznaniem tych usług za usługi związane z oprogramowaniem wskazuje chociażby fakt, że dotyczą one m. in. analizy funkcjonalności systemów informatycznych.
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazuję, że w świetle tak przedstawionego opisu czynności, które Pan wykonuje w ramach grupowania PKWiU 62.01.12.0, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. W mojej ocenie czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.
Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy i powołane wyżej przepisy prawne wskazać należy, że świadczone przez Pana usługi opisane we wniosku, sklasyfikowane wg PKWiU 62.01.12.0 należy opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12% stawki ryczałtu, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniej klasyfikacji wg PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
Przy wydawaniu interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).