Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.238.2024.2.SP

W odniesieniu do zbytych udziałów Spółki Zależnej należy uznać, że Wnioskodawca spełnił wszystkie warunki wskazane w art. 24o ustawy o CIT, które uprawniają do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym zbycia udziałów w Spółce Zależnej.

Interpretacja indywidualna

- stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 maja 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie spełnienia warunków do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym zbycia udziałów w Spółce Zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Struktura i forma prawna

Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego, prowadzącą działalność gospodarczą w formie spółki akcyjnej.

Spółka posiada siedzibę oraz zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega w Rzeczpospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Obecnie akcjonariuszami Spółki są w 9% osoba fizyczna - Pan M.P., będący polskim rezydentem podatkowym, tj. podlegający opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia, zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o PIT oraz w 91% A. sp. z o.o. będąca polskim rezydentem podatkowym, tj. podlegająca opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia, zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Ponadto, 99% udziałów w kapitale zakładowym A. sp. z o.o. posiada Pan M.P., natomiast pozostały 1% udziałów posiada Pani A.P., będąca polskim rezydentem podatkowym, tj. podlegająca opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia, zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z informacjami wynikającymi z Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, beneficjentem rzeczywistym Spółki jest Pan M.P. posiadając uprawnienia bezpośrednie jako akcjonariusz Spółki oraz jednocześnie dysponując uprawnieniami pośrednimi, posiadając 99% udziałów w A. sp. z o.o.

Działalność Wnioskodawcy

Podstawową działalnością Wnioskodawcy jest prowadzenie inwestycji w sektorze OZE, która realizowana jest przez Wnioskodawcę za pośrednictwem podmiotów zależnych (SPV). W ramach swojej działalności gospodarczej, Wnioskodawca działając w grupie kapitałowej B. (dalej: „Grupa”), posiada udziały w licznych spółkach zależnych - krajowych oraz zagranicznych, będących osobami prawnymi, które dedykowane są realizowanym w ramach Grupy projektom dotyczącym kompleksowych inwestycji w branży OZE, począwszy od uzyskania pozwoleń administracyjnych, poprzez budowę, kończąc na produkcji i sprzedaży energii elektrycznej.

Grupa składa się z kilkudziesięciu spółek o kapitale zakładowym o łącznej wartości przekraczającej (…) mln zł i od lat współtworzy rynek energii odnawialnej w Europie.

Działalność w sektorze OZE Grupa rozpoczęła w (…) r. od projektowania i budowy farm wiatrowych, uczestnicząc w rozwoju około (…). Zdobyte kompetencje i wiedzę oraz rozpoznawalność na rynku konieczne do realizacji skomplikowanych procesów inwestycyjnych skutecznie wykorzystuje w aktualnie realizowanych przedsięwzięciach.

W związku z dynamicznym rozwojem Grupy, powzięto decyzję o utworzeniu podmiotu konsolidującego działania związane z rozwojem projektów OZE, a tym samym również udziały spółek projektowych. W związku z tym, w 2015 r. utworzono Wnioskodawcę (data rejestracji - (…) 2015 r.). Wnioskodawca od momentu powstania, tj. od 2015 r., pełni w ramach Grupy funkcje holdingowe i zarządcze.

Wnioskodawca posiada udziały w licznych zagranicznych spółkach zależnych oraz polskich podmiotach stanowiących spółki prawa handlowego. Wnioskodawca posiada udziały lub akcje w powyższych podmiotach na podstawie prawa własności.

Rola Wnioskodawcy w ramach struktury Grupy pozwala na skoncentrowanie w jednym podmiocie funkcji właścicielskich i zarządczych w stosunku do spółek portfelowych, zlokalizowanych w licznych jurysdykcjach, jak również, typowe dla sektora działalności Wnioskodawcy, rozdzielenie prawne i organizacyjne posiadanych spółek zależnych od innych aktywów Grupy. Wnioskodawca jest tym samym podmiotem skupiającym oraz centralizującym funkcje zarządcze i właścicielskie w wielu jurysdykcjach.

Do głównych zadań realizowanych przez Wnioskodawcę w Grupie należy przede wszystkim podejmowanie jako właściciel decyzji dotyczących w szczególności inwestycji w ramach Grupy, jak również utrzymywanie i zabezpieczanie udziałów innych spółek Grupy. Decyzje inwestycyjne w Spółce podejmowane są przez Wnioskodawcę w ramach wewnętrznego komitetu inwestycyjnego.

Wnioskodawca w sposób ciągły kieruje organizacją procesów biznesowych w Grupie w celu zabezpieczenia działalności operacyjnej podmiotów funkcjonujących w ramach Grupy, monitoruje rentowność poszczególnych spółek zależnych i podejmuje decyzje co do sposobu ich dalszego działania i kierunków rozwoju.

Dodatkowo, istotnym źródłem osiągania dochodów przez Wnioskodawcę jest zbywanie posiadanych aktywów tj. udziałów w podmiotach zależnych na różnych etapach inwestycji w OZE.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie zawieranych umów z podmiotami powiązanymi, w tym z C., świadczy wyspecjalizowane usługi doradcze związane z realizacją projektów farm fotowoltaicznych, które obejmują w szczególności:

1)typowanie i kontraktowanie lokalizacji pod projekty;

2)uzyskiwanie wszelkich pozwoleń, zgód oraz tytułów prawnych potrzebnych do realizacji inwestycji w postaci farm fotowoltaicznych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną;

3)pozyskiwanie finansowania zewnętrznego (kredyty bankowe, dofinansowanie unijne) na realizację inwestycji;

4)pozyskiwanie pozwoleń na budowę farm fotowoltaicznych;

5)działania mające na celu rozpoczęcie budowy instalacji (pozyskanie oferty na wszelkie podzespoły instalacji fotowoltaicznej, wyłonienie wykonawcy).

Działalność Wnioskodawcy obejmuje również świadczenie usług finansowych w ramach, których Wnioskodawca udziela finansowania na rzecz podmiotów powiązanych. Decyzja w zakresie udzielenia pożyczek na rzecz podmiotów powiązanych podejmowana jest niezależnie przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych i Polskiej Strefy Inwestycji na podstawie przepisów art. 17 ust. 1 pkt 34 oraz art. 17 ust. 1 pkt. 34a ustawy o CIT, jak również nie jest członkiem podatkowej grupy kapitałowej rozumieniu przepisu art. 1a ust. 1 ustawy o CIT.

Zasoby wykorzystywane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy

W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca wykorzystuje posiadane środki finansowe, aktywa, personel oraz usługi świadczone przez podmioty powiązane oraz niepowiązane na rzecz Wnioskodawcy w celu właściwej obsługi prowadzonej działalności gospodarczej. Na podstawie sprawozdania finansowego za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r., łączne aktywa Wnioskodawcy wynosiły (…) zł i obejmowały w szczególności:

1)nieruchomości;

2)środki trwałe w budowie;

3)środki transportu;

4)udziały;

5)udzielone pożyczki;

6)zaliczki na dostawy i usługi;

7)należności z tytułu dostaw i usług od podmiotów niepowiązanych oraz powiązanych;

8)środki pieniężne i inne aktywa pieniężne.

Również w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca samodzielnie wykonuje swoje podstawowe funkcje gospodarcze przy wykorzystaniu zasobów własnych, w tym obecnych na miejscu osób zarządzających. W tym celu Wnioskodawca korzysta z zasobów (w tym osobowych) i usług podmiotów trzecich, zapewniających prawidłowe wykonywanie realizowanych funkcji gospodarczych oraz założeń biznesowych, w tym

1)biuro wykorzystywane przez Spółkę na podstawie umowy najmu, zlokalizowane w D.;

2)biuro wykorzystywane przez Spółkę na podstawie umowy najmu, zlokalizowane w E.;

3)przestrzeń biurową w biurze F. w G. - w ramach przestrzeni coworkingowej Wnioskodawca wynajmuje stanowiska biurowe do pracy dla (…) osób zlokalizowanych w G.;

4)w pełni wyposażoną powierzchnię biurową obejmującą elementy takie jak: biurka, monitory, fotele, drukarki, niszczarki, pozostałe umeblowanie;

5)sprzęt wykorzystywany przez pracowników Spółki obejmujący w szczególności laptopy;

6)radę nadzorczą;

7)jednoosobowy zarząd (w skład, którego wchodzi rzeczywisty beneficjent podmiotu);

8)(…) pracowników zatrudnionych w ramach umów o pracę;

9)(…) osoby, z którymi współpraca jest podejmowana w ramach tzw. umów B2B (np. biura księgowe, osoba zasiadająca w komitecie inwestycyjnym).

Ponadto, Wnioskodawca ponosi m. in. koszty usług księgowych (w tym nabywanych w ramach umów B2B), administracyjnych i HR. W ramach Grupy, usługi na rzecz Wnioskodawcy świadczone są również przez dział analiz i dział środowiskowy jednej ze spółek. Wnioskodawca obciążany jest za przedmiotowe usługi, na zasadach rynkowych zgodnie ze wykazanymi godzinami spędzonymi na pracach na jego rzecz, biorąc przy tym pod uwagę ustalone wewnętrznie w ramach Grupy stawki godzinowe.

W poprzednich latach Wnioskodawca korzystał z kredytu odnawialnego udzielonego na zasadach rynkowych przez H. S.A. w ramach zawartej z Wnioskodawcą umowy kredytu odnawialnego, który został przez Wnioskodawcę całkowicie spłacony.

Niezależność Wnioskodawcy od innych podmiotów

Wnioskodawca jako niezależny prawnie i ekonomicznie podmiot prowadzi samodzielną działalność gospodarczą na własną odpowiedzialność, jak również samodzielnie ustala warunki transakcji handlowych, w których uczestniczy oraz zarządza otrzymanymi środkami pieniężnymi i dochodami, samodzielnie ponosząc koszty niezbędne dla osiągnięcia takich dochodów. Wnioskodawca ponosi także ryzyko ekonomiczne wynikające z podjętych samodzielnie decyzji gospodarczych m.in. nietrafionych inwestycji, inflacji, wahania kursów walut, niewypłacalności pożyczkobiorców czy rosnących kosztów relacji inwestycji. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do przekazania całości lub części otrzymywanych należności (np. odsetkowych, ale też pozostałych należności) innemu podmiotowi. Wszystkie decyzje biznesowe czy prawne podejmowane są samodzielnie przez Wnioskodawcę.

Ponadto, Wnioskodawca podjął decyzję o nieprzeznaczaniu środków na wypłaty dywidend w celu gromadzenia kapitału na poczet inwestycji planowanych w przyszłości.

Charakterystyka spółki zależnej

Wnioskodawca wskazuje, że posiadał 100% udziałów w spółce C. sp. z o.o. (dalej: „C.”, „Spółka zależna”) na podstawie tytułu własności, nieprzerwanie od dnia powołania Spółki zależnej, której rejestracja miała miejsce (…) 2019 r.

C. w ramach swojej działalności prowadzi projekty związane z inwestycjami w zakresie instalacji służących do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego wraz z oprzyrządowaniem i urządzeniami dodatkowymi, drogami i dojazdami, stacjami transformatorowymi, liniami elektroenergetycznymi i telekomunikacyjnymi, niezbędnymi do należytego funkcjonowania elektrowni fotowoltaicznej zgodnie z jej przeznaczeniem.

W chwili obecnej projekty posiadane przez Spółkę zależną znajdują się w fazie poprzedzającej fazę budowy instalacji, tym samym Spółka zależna nie posiada żadnych środków trwałych, ani środków trwałych w budowie, stanowiących elementy planowanej instalacji (na bilansie Spółki zależnej nie są wykazane żadne aktywa stanowiące nieruchomości).

Spółka zależna nie posiada bezpośrednio ani pośrednio praw do nieruchomości położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, niemniej korzysta z nieruchomości gruntowych na podstawie zawartych umów dzierżawy gruntów, których to umów jest stroną. Spółka nie jest zobowiązana - na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U.2023.120 t.j. z dnia 2023.01.16 dalej: „UoR”) ani innych przepisów do wykazywania dzierżawionych gruntów jako aktywa trwałe w swoich księgach.

Ponadto, C. nie wchodzi w skład podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a ust. 1 ustawy o CIT, jak również nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze.

Transakcja sprzedaży udziałów Spółki zależnej

(…) 2024 r. Wnioskodawca zawarł umowę sprzedaży 100% udziałów w Spółce zależnej na rzecz niepowiązanego podmiotu nabywającego (dalej: „Kupujący”), o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Cenę sprzedaży udziałów w Spółce zależnej stanowi kwota należna Wnioskodawcy od Kupującego, przy czym kwota ta może ulec korekcie. Korekta ceny sprzedaży, jeżeli nastąpi, stanowić będzie integralną część ceny sprzedaży (dalej: „Kwota zbycia”).

Wnioskodawca jest uprawniony do otrzymania od Kupującego kwot korekty ceny sprzedaży (stanowiącej Kwotę zbycia) po spełnieniu się warunku korekty ceny dla danego projektu prowadzonego przez C., tj. m. in. w zależności od projektu uzyskanie przez dany projekt statusu ready to build (tj. etap projektu, bezpośrednio poprzedzający proces budowlany) lub uzyskanie badań geotechnicznych w formie raportu z odwiertu potwierdzającego standard gleby, jak i aktualizacja mapy do celów projektowych na terenie, na którym standard gleby umożliwia ustawienie konstrukcji wsporczych.

Oświadczenie

W związku z opisaną powyżej transakcją, w dniu (…) 2024 r. Wnioskodawca złożył oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego dochodu osiągniętego przez Wnioskodawcę jako spółkę holdingową, o której mowa w art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT z tytułu odpłatnego zbycia udziałów Spółki zależnej jako krajowej spółki zależnej, o której mowa w art. 24m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT na rzecz podmiotu niepowiązanego. Oświadczenie zostało złożone na podstawie art. 24o ust. 1 ustawy o CIT, na nie mniej niż 5 dni przed dniem zbycia udziałów w Spółce zależnej, a na podstawie art. 24o ust. 2 pkt 1-4 ustawy o CIT zawierało:

1)nazwy, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej stron umowy;

2)nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej spółki zależnej, której udziały były zbywane;

3)wskazanie udziału w kapitale spółki zależnej, który był przedmiotem odpłatnego zbycia;

4)planowaną datę zawarcia umowy.

Pismem z 15 lipca 2024 r. uzupełniono przedstawiony stan faktyczny w następujący sposób:

Podmioty wydzierżawiające nieruchomości gruntowe na podstawie zawartych umów dzierżawy gruntów nie przenosiły ani nie przenoszą własności nieruchomości na C. po zakończeniu okresu, na który została zawarta umowa dzierżawy.

Umowy dzierżawy nie zawierały ani nie zawierają prawa do nabycia jej przedmiotu przez korzystającego tj. C., po zakończeniu okresu, na jakie zostały zawarte ww. umowy dzierżawy, po cenie niższej od wartości rynkowej z dnia nabycia.

Jak jednoznacznie wskazano w treści przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, warunki opisane w art. 24m ust. 1 pkt 1, pkt 2 i pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2023 poz. 2805, dalej: „Ustawa o CIT”), których spełnienie zostało opisane w przedmiotowym wniosku, były spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat, licząc od dnia poprzedzającego uzyskanie przez I. S.A. przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej.

Warunek posiadania mniej niż 50% wartości aktywów Spółki zależnej, bezpośrednio lub pośrednio w formie nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości był spełniony w momencie uzyskania przez I. S.A. dochodów z odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej, uwzględniając przy tym treść art. 3 ust. 4 Ustawy o CIT.

Pytanie

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy w odniesieniu do Kwoty zbycia z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT przysługuje zwolnienie z CIT, o którym mowa w art. 24o ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, Wnioskodawcy w odniesieniu do Kwoty zbycia z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT przysługuje zwolnienie z CIT, o którym mowa w art. 24o ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Wstęp

Sprzedaż udziałów jest przychodem z tzw. zysków kapitałowych, o których mowa w art. 7b ustawy o CIT. Podatek wynosi 19% od podstawy opodatkowania pomniejszony o przysługujące koszty uzyskania przychodu.

Na podstawie art. 24o ust. 1 ustawy o CIT zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

Ponadto, zgodnie z art. 24o ust. 3 ustawy o CIT zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tych spółek, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości.

Tym samym, w celu skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 24o ust. 1 ustawy o CIT:

1)sprzedający (Wnioskodawca) powinien spełnić warunek do uznania go za „spółkę holdingową” w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT;

2)podmiot, którego udziały są przedmiotem zbycia (Spółka zależna) powinien spełnić warunki do uznania go za „krajową spółkę zależną” na podstawie art. 24m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT oraz „spółkę zależną” w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT;

3)co najmniej 50% wartości aktywów podmiotu, którego udziały stanowią przedmiot zbycia (Spółka zależna) bezpośrednio lub pośrednio nie mogą stanowić nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;

4)nabywający ww. udziały (Kupujący), stanowi podmiot niepowiązany, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT;

5)spółka holdingowa co najmniej 5 dni przed dniem zbycia udziałów lub akcji złoży oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w przepisie art. 24o ust. 2 ustawy o CIT.

Ponadto, na podstawie art. 24m ust. 2 ustawy o CIT, przepisy niniejszego rozdziału stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 - tj. spełnienie definicji krajowej spółki zależnej (art. 24m ust. 1 pkt 1), spółki holdingowej (art. 24m ust. 1 pkt 2), spółki zależnej (art. 24m ust. 1 pkt 3) oraz zagranicznej spółki zależnej (art. 24m ust. 1 pkt 4) są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

W tym miejscu podkreślenia wymaga fakt, że zgodnie z obecną linię interpretacyjną, okres 2 lat, o którym mowa w art. 24m ust. 2 - liczyć należy od dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu ze sprzedaży udziałów lub akcji. Stanowisko takie zostało wyrażone w licznych interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego, w tym przykładowo interpretacji podatkowej z dnia 12 grudnia 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.622.2023.2.SG oraz interpretacji podatkowej z dnia z dnia 6 października 2023 r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.426.2023.1.AP.

1) Spełnienie warunków do uznania Wnioskodawcy za spółkę holdingową w rozumieniu przepisu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT

Na podstawie art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT przez spółkę holdingową rozumie się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółkę akcyjną, będącą podatnikiem, o którym mowa w przepisie art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, spełniającą łącznie następujące warunki:

a)posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej;

b)nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową;

c)nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w przepisach art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT;

d)prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, przy czym przepis art. 24a ust. 18 ustawy o CIT stosuje się odpowiednio;

e)udziałów (akcji) w tej spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec (akcjonariusz) mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:

  • wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT,
  • wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w przepisie art. 86a § 10 pkt 1 OP,
  • z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

A.Wnioskodawca jako spółka prawa handlowego

Odnosząc powyższą definicję spółki holdingowej do Wnioskodawcy, jak wykazano w opisie stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż jest on spółką prawa handlowego, prowadzącą działalność gospodarczą w formie spółki akcyjnej. Spółka posiada również siedzibę oraz zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega tutaj obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) w rozumieniu przepisu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, powyższe prowadzi do wniosku, że pierwszy warunek uznania Wnioskodawcy za spółkę holdingową jest spełniony.

B.Nieprzerwane posiadanie udziałów

Stosownie do przepisu art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o CIT kolejną przesłanką, która powinna zostać spełniona dla uznania danej spółki za spółkę holdingową jest okoliczność nieprzerwanego posiadania bezpośrednio, na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca wskazał, że 100% udziałów C. jako podmiotu zależnego, posiadane było przez Wnioskodawcę na podstawie tytułu własności, nieprzerwanie od dnia powołania Spółki zależnej, której rejestracja miała miejsce (…) 2019 r.

W kontekście powyższego stwierdzić należy, że Wnioskodawca na moment zbycia Spółki zależnej był bezpośrednim udziałowcem co najmniej 10% udziałów w Spółce zależnej (na podstawie tytułu własności).

W ocenie Wnioskodawcy, powyższe oznacza, że warunek z przepisu art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o CIT jest również spełniony.

C.Podatkowa grupa kapitałowa

Warunkiem uznania danej spółki za spółkę holdingową w rozumieniu przepisu art. 24m ust. 2 lit. b ustawy o CIT jest okoliczność, iż nie jest ona podmiotem tworzącym podatkową grupę kapitałową.

Wnioskodawca nie jest jak również nie był na moment zbycia udziałów w Spółce zależnej członkiem podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a ust. 1 ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, tym samym przesłanka z przepisu art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o CIT jest również spełniona.

D.Zwolnienia podatkowe

Zgodnie z przepisem art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o CIT spółka holdingowa nie może korzystać ze zwolnień, o których mowa w przepisach art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT.

Warunek ten również należy uznać za spełniony, gdyż jak wykazano w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca nie korzysta, jak również nie korzystał na moment zbycia udziałów w Spółce zależnej, ze zwolnień z podatku CIT w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej na terytorium specjalnej strefy ekonomicznej lub w oparciu o decyzję o wsparciu, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i pkt 34a ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, powyższe oznacza, że warunek wskazany w przepisie art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o CIT jest również spełniony przez Wnioskodawcę.

E.Rzeczywista działalność gospodarcza

Zgodnie z przepisem art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o CIT, spółka holdingowa musi prowadzić rzeczywistą działalność gospodarczą, przy czym przepis art. 24a ust. 18 ustawy o CIT stosuje się odpowiednio.

Jak wyczerpująco wykazano w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym rzeczywistą działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, którego podstawową działalnością jest prowadzenie inwestycji w sektorze OZE, za pośrednictwem podmiotów zależnych (SPV). W ramach swojej działalności gospodarczej, Wnioskodawca działając w Grupie posiada udziały w licznych spółkach zależnych - krajowych oraz zagranicznych, będących osobami prawnymi, które dedykowane są realizowanym w ramach Grupy projektom dotyczącym kompleksowych inwestycji w branży OZE, począwszy od uzyskania pozwoleń administracyjnych, poprzez budowę, kończąc na produkcji i sprzedaży energii elektrycznej.

Wnioskodawca jako niezależny prawnie i ekonomicznie podmiot prowadzi samodzielną działalność gospodarczą na własną odpowiedzialność, jak również samodzielnie ustala warunki transakcji handlowych, w których uczestniczy oraz zarządza otrzymanymi środkami pieniężnymi i dochodami, samodzielnie ponosząc koszty niezbędne dla osiągnięcia takich dochodów. Wnioskodawca ponosi także ryzyko ekonomiczne wynikające z podjętych samodzielnie decyzji gospodarczych m.in. nietrafionych inwestycji, inflacji, wahania kursów walut, niewypłacalności pożyczkobiorców czy rosnących kosztów relacji inwestycji. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do przekazania całości lub części otrzymywanych należności (np. odsetkowych, ale też pozostałych należności) innemu podmiotowi. Wszystkie decyzje biznesowe czy prawne podejmowane są samodzielnie przez Wnioskodawcę.

Tym samym, mając na uwadze powyższe jak i wyczerpujący opis stanu faktycznego, w ocenie Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że:

1)zarejestrowanie Wnioskodawcy wiąże się z istnieniem przedsiębiorstwa, w ramach którego Wnioskodawca wykonuje faktycznie czynności stanowiące działalność gospodarczą, w tym w szczególności Wnioskodawca posiada lokale, wykwalifikowany personel oraz wyposażenie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej;

2)Wnioskodawca nie tworzy struktury funkcjonującej w oderwaniu od przyczyn ekonomicznych;

3)istnieje współmierność między zakresem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę a faktycznie posiadanym przez Wnioskodawcę lokalem, personelem oraz wyposażeniem;

4)zawierane przez Wnioskodawcę porozumienia są zgodne z rzeczywistością gospodarczą, mają uzasadnienie gospodarcze i nie są w sposób oczywisty sprzeczne z ogólnymi interesami gospodarczymi Wnioskodawcy;

5)Wnioskodawca samodzielnie wykonuje swoje podstawowe funkcje gospodarcze przy wykorzystaniu zasobów własnych, w tym obecnych na miejscu osób zarządzających.

W kontekście powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, należy bezsprzecznie uznać, że warunek określony w przepisie art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o CIT jest spełniony przez Spółkę tj. Spółka prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą.

F.Struktura kapitałowa spółki holdingowej

Zgodnie z przepisem art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o CIT spółką holdingową jest wyłącznie spółka, w której udziałów lub akcji nie posiadają pośrednio lub bezpośrednio podmioty z siedzibą lub zarządem na terytorium:

  • wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT,
  • wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych, o którym mowa w przepisie art. 86a § 10 pkt 1 OP,
  • z którym Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Jak wykazano z opisie stanu faktycznego, jedynymi akcjonariuszami Wnioskodawcy są w 9% osoba fizyczna - Pan M.P. będący polskim rezydentem podatkowym zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o PIT oraz w 91% A. sp. z o.o. będąca polskim rezydentem podatkowym zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Ponadto, 99% udziałów w kapitale zakładowym A. sp. z o.o. posiada Pan M.P., natomiast pozostały 1% udziałów posiada Pani A.P. będąca polskim rezydentem podatkowym zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z informacjami wynikającymi z Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, beneficjentem rzeczywistym Spółki jest Pan MP posiadając uprawnienia bezpośrednie jako akcjonariusz Spółki oraz jednocześnie dysponując uprawnieniami pośrednimi, posiadając 99% udziałów w A. sp. z o.o.

Tym samym, mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, bezspornie stwierdzić należy, że Wnioskodawca, jednoznacznie wypełnia warunek ujęty w art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o CIT.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, wszystkie warunki wymienione w przepisie art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, niezbędne do uznania danej spółki za spółkę holdingową, zostały spełnione nieprzerwanie przez okres przewyższający 2 lata, a tym samym, w ocenie Wnioskodawcy należy uznać, że jest on spółką holdingową w rozumieniu przepisu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

2) Spełnienie warunków do uznania Spółki zależnej za spółkę zależną w rozumieniu przepisu art. 24m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 24m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT spółką zależną jest spółka, która łącznie spełnia następujące warunki:

a)co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tej spółki posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności spółka holdingowa,

b)(uchylona),

c)nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze,

d)nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

e)(uchylona).

Natomiast w myśl przepisu art. 24m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT krajową spółką zależną jest spółka zależna będąca spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną, która jednocześnie jest podatnikiem, wymienionym w przepisie art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Rozstrzygnięcie zatem, czy dana spółka jest krajową spółką zależną w pierwszej kolejności wymaga analizy, czy podmiot ten spełnia przesłanki uznania go za spółkę zależną.

Odnosząc natomiast definicję spółki zależnej do Spółki zależnej mając na uwadze opis stanu faktycznego, należy dojść do wniosku, że:

  • Wnioskodawca na moment zbycia udziałów posiadał bezpośrednio (na podstawie tytułu własności) co najmniej 10% udziałów w tej spółce - warunek z przepisu art. 24m ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT należy zatem uznać za spełniony;
  • na moment zbycia udziałów Spółka zależna nie posiadała tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze - w konsekwencji warunek określony w przepisie art. 24m ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o CIT był również spełniony przez Spółkę zależną;
  • na moment zbycia udziałów Spółka zależna nie tworzyła podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a ust. 1 ustawy o CIT - także warunek z przepisu art. 24m ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy o CIT był spełniony na moment zbycia udziałów.

W odniesieniu do Spółki zależnej należy dodatkowo stwierdzić, że jest ona spółką prawa handlowego, prowadzącą działalność gospodarzą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka zależna jest polskim rezydentem podatkowym (podlegającym opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania) zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Powyższa analiza prowadzi do konstatacji, że Spółka zależna spełniała na moment zbycia udziałów oraz nieprzerwanie przez okres przewyższający 2 lata, wszystkie przesłanki uznania jej za spółkę zależną (art. 24m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT) oraz krajową spółkę zależną (art. 24m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).

3) Spełnienie warunków uprawniających w odniesieniu do Kwoty zbycia do zwolnienia z CIT, o którym mowa w przepisie art. 24o ustawy o CIT w związku ze zbyciem udziałów w Spółce zależnej

W myśl przepisu art. 24o ust. 1 ustawy o CIT zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa przepisie w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

Ustawa o CIT, wprowadza zatem następujące warunki, których spełnienie jest konieczne do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem CIT przychodów pochodzących ze zbycia udziałów lub akcji przez spółkę holdingową:

Ponadto, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tych spółek, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, przy czym przepis art. 3 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Odnosząc powyższe do okoliczności niniejszego Wniosku, skonstatować należy, że na moment zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce zależnej:

  • Wnioskodawca spełniał przesłanki uznania go za spółkę holdingową, o której mowa w przepisie art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, co zostało wskazane powyżej w Uzasadnieniu,
  • Spółka zależna spełniała przesłanki do uznania ją za krajową spółkę zależną (art. 24m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT), na co Wnioskodawca wskazał powyżej w Uzasadnieniu,
  • zbycie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce zależnej nastąpiło na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w przepisie art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT,
  • jak wyczerpująco wskazano w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca dochował warunku formalnego, polegającego na złożeniu oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia na podstawie przepisu art. 24o ust. 1 ustawy o CIT co najmniej 5 dni przed dniem zbycia udziałów zawierającego wszelkie wymagane elementy zgodnie z art. 24o ust. 2 ustawy o CIT (oświadczenie złożone zostało w dniu (…) br., podczas gdy umowa zbycia udziałów podpisana została w dniu (…) br.);
  • Spółka zależna nie posiada i nie posiadała na moment zbycia, bezpośrednio lub pośrednio, nieruchomości lub praw do nieruchomości, położonych na terytorium Polski, które stanowiłyby co najmniej 50% aktywów Spółki zależnej.

W tym miejscu, wskazać należy, że jak wykazano w opisie stanu faktycznego, Spółka zależna pozostaje stroną umów dzierżawy gruntów. Spółka nie jest zobowiązana – na podstawie przepisów UoR ani innych przepisów do wykazywania dzierżawionych gruntów jako aktywa trwałe w swoich księgach. Równocześnie Spółka nie posiada, żadnych innych aktywów, spełniających definicję nieruchomości.

Ponadto, jak wykazano w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z dnia 24 listopada 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.507.2023.2.IN dla celów kalkulacji współczynnika 50% wartości majątku nieruchomego położonego w Polsce, należy porównać wartość bilansową (księgową) majątku nieruchomego położonego w Polsce (bez wartości najmu i dzierżawy), z wartością bilansową wszystkich składników majątkowych wynikających z bilansu.

Ponadto, jak potwierdzono w interpretacji indywidualnej z dnia 22 sierpnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.109.2023.3.KK w przypadku umów dzierżawy, spółka zależna nabywa prawo do korzystania z gruntów a nie prawa własności tych gruntów a tym samym, nie można uznać, że w ramach umów dzierżawy dzierżawione grunty stają się mieniem należącym do spółek zależnych. Ponadto, w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.758.2022.2.KK, organ potwierdził, że w przypadku spółki zależnej, która dzierżawi nieruchomości wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej, nie będąc jednocześnie właścicielem tych nieruchomości oraz nie wykazując ich w bilansie po stronie nieruchomości - nie może zostać uznana, za posiadająca te dzierżawione nieruchomości na potrzeby powyższego wymogu.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy powyższy warunek wymagający, aby aktywa C. nie składały się w 50% z nieruchomości położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw do nich należy uznać za spełniony, ponieważ jak wykazano w opisie stanu faktycznego, C. nie posiada bezpośrednio i pośrednio żadnych nieruchomości lub praw do nieruchomości. Ponadto, C. nie jest zobowiązana do wykazywania dzierżawionych gruntów nieruchomości jako aktywo trwałe.

Wobec powyższego, stwierdzić należy, że Wnioskodawcy w odniesieniu do Kwoty zbycia (obejmującej cenę sprzedaży udziałów i jej korektę, stanowiącą integralną część ceny sprzedaży) z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT przysługuje zwolnienie z CIT, o którym mowa w art. 24o ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy lub własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono do polskiego systemu prawnego instytucję spółki holdingowej. Zmiany te miały na celu wzmocnienie konkurencyjności polskiego systemu podatkowego. Regulacja jest kierowana do polskich spółek holdingowych, które posiadają krajowe lub zagraniczne spółki zależne. Stanowi ona alternatywę dla funkcjonującej instytucji Podatkowej Grupy Kapitałowej (PGK), ponieważ spółki zależne spółek holdingowych, ani spółki holdingowe nie mogą wchodzić w skład PGK.

Przepisy dotyczące m.in. spółek holdingowych zostały zmienione ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2180, dalej jako „Ustawa Nowelizująca”).

Zgodnie z art. 20 ust. 1 Ustawy Nowelizującej:

Przepisy art. 18ed ust. 1, art. 18f ust. 1a i 2, art. 24aa, art. 24m oraz art. 24n ust. 1 i 3 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2023 r.

W myśl art. 24m ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT” lub „udpop”):

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o:

1)krajowej spółce zależnej - oznacza to spółkę zależną będącą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną, będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1;

2)spółce holdingowej - oznacza to spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, spełniającą łącznie następujące warunki:

a)posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej,

b)nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

c)nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a,

d)prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, przy czym przepis art. 24a ust. 18 stosuje się odpowiednio,

e)udziałów (akcji) w tej spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec (akcjonariusz) mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:

  • wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,
  • wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,
  • z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych;

3)spółce zależnej - oznacza to spółkę spełniającą łącznie następujące warunki:

a)co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tej spółki posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności spółka holdingowa,

b)(uchylony)

c)nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze,

d)nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

e)(uchylony)

4)zagranicznej spółce zależnej - oznacza to spółkę zależną będącą spółką, która spełnia łącznie następujące warunki:

a)ma osobowość prawną,

b)podlega w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, i nie korzysta ze zwolnienia z tego opodatkowania,

c)nie ma siedziby ani zarządu i nie jest zarejestrowana ani położona na terytorium lub w kraju:

  • wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,
  • wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,
  • z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Zgodnie z art. 24m ust. 2 ustawy o CIT,

Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

Na podstawie art. 24o ustawy o CIT:

1.Zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

2.Oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia zawiera:

1)imiona i nazwiska lub nazwy, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej stron umowy;

2)nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej spółki zależnej, której udziały (akcje) będą zbywane;

3)wskazanie udziału w kapitale spółki zależnej, który będzie przedmiotem odpłatnego zbycia;

4)planowaną datę zawarcia umowy.

3.Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tych spółek, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, przy czym przepis art. 3 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o CIT:

Wartość aktywów, o której mowa w ust. 3 pkt 4, ustala się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc uzyskania przychodu, o którym mowa w tym przepisie. W przypadku spółek będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym wartość aktywów może być ustalana na podstawie aktywów bilansowych ujętych w raportach okresowych publikowanych na koniec ostatniego kwartału poprzedzającego kwartał roku kalendarzowego, w którym doszło do uzyskania przychodu.

Adresatem powołanej normy prawnej jest spółka holdingowa, która zbywa udziały (akcje) spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego pod warunkiem złożenia stosowanego oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy zostały spełnione warunki uprawniające do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym zbycia udziałów w Spółce Zależnej.

Jak wynika z treści wniosku, Spółka Zależna działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Rzeczypospolitej Polskiej. Na dzień poprzedzający uzyskanie przez Państwa przychodów ze zbycia udziałów w Spółce Zależnej spełnione były przez okres co najmniej 2 lat następujące warunki:

  • Posiadali Państwo co najmniej 10% udziałów w Spółce Zależnej.
  • Spółka Zależna nie posiadała tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze.
  • Spółka Zależna nie współtworzyła podatkowej grupy kapitałowej.

Ponadto, na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów ze zbycia udziałów w Spółce Zależnej spełniali Państwo nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat następujące warunki:

  • Posiadali Państwo w kapitale Spółki Zależnej bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów,
  • nie wchodzili Państwo w skład podatkowej grupy kapitałowej.
  • nie korzystali ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a.
  • prowadzili Państwo rzeczywistą działalność gospodarczą.

Ponadto jak wskazują Państwo, bezpośrednimi oraz pośrednimi udziałowcami w Państwa Spółce na moment upływu okresu, o którym mowa w art. 24m ust. 2 ustawy o CIT były: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca polskim rezydentem podatkowym oraz dwie osoby fizyczne, zamieszkałe w Polsce - polscy rezydenci podatkowi.

Jak wynika z wniosku, Spółka Zależna prowadzi projekty związane z inwestycjami w zakresie instalacji służących do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego wraz z oprzyrządowaniem i urządzeniami dodatkowymi, drogami i dojazdami, stacjami transformatorowymi, liniami elektroenergetycznymi i telekomunikacyjnymi, niezbędnymi do należytego funkcjonowania elektrowni fotowoltaicznej zgodnie z jej przeznaczeniem. Projekty posiadane przez Spółkę Zależną znajdują się w fazie poprzedzającej fazę budowy instalacji, tym samym Spółka Zależna nie posiada żadnych środków trwałych, ani środków trwałych w budowie, stanowiących elementy planowanej instalacji. Spółka zależna nie posiada bezpośrednio ani pośrednio praw do nieruchomości położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, niemniej korzysta z nieruchomości gruntowych na podstawie zawartych umów dzierżawy gruntów, których to umów jest stroną. Spółka nie jest zobowiązana - na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości ani innych przepisów do wykazywania dzierżawionych gruntów jako aktywa trwałe w swoich księgach. Warunek posiadania mniej niż 50% wartości aktywów Spółki Zależnej, bezpośrednio lub pośrednio w formie nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości był spełniony w momencie uzyskania przez I. S.A. dochodów z odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej, uwzględniając przy tym treść art. 3 ust. 4 Ustawy o CIT. Złożyli Państwo zawiadomienie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego dochodu osiągniętego przez Państwa ze zbycia udziałów w Spółce Zależnej. Zawiadomienie złożono do właściwego naczelnika urzędu skarbowego na co najmniej 5 dni przed planowaną datą zbycia udziałów w Spółce Zależnej i zawierało wymagane informacje.

Jak wynika z wniosku spełnili Państwo wszystkie warunki, zgodnie z którymi będą mogli zostać Państwo uznani za Spółkę holdingową (w myśl art. 24m ust. 1 pkt 2 updop), a Spółka Zależna spełniła wszystkie warunki konieczne do tego, aby mogła być uznana za krajową spółkę zależną (zgodnie z art. 24m ust. 1 pkt 1 i 3 updop). Warunki te były spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów ze zbycia udziałów w Spółce Zależnej.

Ponadto złożyli Państwo właściwemu dla siebie naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 24o ust. 1 i 2 ustawy o CIT a Spółka Zależna spełniała warunek posiadania mniej niż 50% wartości swoich aktywów, bezpośrednio lub pośrednio w formie nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości. Warunek ten był spełniony w momencie uzyskania przez Państwa dochodów z odpłatnego zbycia udziałów w Spółce Zależnej, uwzględniając przy tym treść art. 3 ust. 4 Ustawy o CIT.

Zatem w odniesieniu zbytych udziałów Spółki Zależnej należy uznać, że spełnili Państwo wszystkie warunki wskazane w art. 24o ustawy o CIT, które uprawniają do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym zbycia udziałów w Spółce Zależnej.

Zgodnie z powyższym, Państwa stanowisko w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego, podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP:/KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00