Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.622.2023.2.SG
Ustalenia, czy z tytułu sprzedaży udziałów w B. Sp. z o.o., sprzedającemu tj. A. S.A. będzie przysługiwało zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w przepisie art. 24o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 października 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 18 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy z tytułu sprzedaży udziałów w B. Sp. z o.o., sprzedającemu tj. A. S.A. będzie przysługiwało zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w przepisie art. 24o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 grudnia 2023 r. (wpływ za pośrednictwem platformy ePUAP tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) S.A. (dalej: „Wnioskodawca” lub „A. S.A.”) jest udziałowcem B. Sp. z o.o. (100%) od 2008 roku. Zakładany scenariusz:
˗Wnioskodawca sprzedaje 100% udziałów w B. Sp. z o.o. podmiotowi niepowiązanemu,
˗Wnioskodawca otrzymuje zapłatę ceny w gotówce lub w większości w gotówce, częściowo z płatnością odroczoną (kwestia struktury zapłaty ceny), oczywiście gotówka oznacza wpływy na konta bankowe Wnioskodawcy,
˗Wnioskodawca zatrzyma środki otrzymane ze sprzedaży udziałów w celu realizacji zadań statutowych (inwestycje w inne udziały/podmioty/nieruchomości, udzielanie pożyczek itp. - po prostu holding finansowy).
Akcjonariusze A. S.A.:
˗dwa podmioty belgijskie (odpowiednio 56,5% i 29,4% akcji) - rodzinne spółki cywilne/ rodzinne „asset umbrellas” - Burgerlijke Maatschap (rezydenci podatkowi Królestwa Belgii) - akcjonariusze od 2014 roku (wcześniej akcjonariuszami byli założyciele tych spółek, dwaj Belgowie),
˗trust z siedzibą w Nowej Zelandii - 13,3% - z beneficjentem Brytyjczykiem (obywatel i rezydent podatkowy UK) - od 2007 roku,
˗osoba fizyczna, rezydentka podatkowa UK (0,8%) - od 2007 roku.
B. Sp. z o.o. aktywa:
˗rzeczowe aktywa trwałe 28,4% sumy bilansowej, grunty 7,4%, budynki, lokale itp. 12%, maszyny 7,1%,
˗długoterminowe aktywa finansowe (udziały w spółkach belgijskiej, duńskiej i polskiej) 15,2%,
˗aktywa obrotowe 55%, zapasy 23,5%, należności 13%, inwestycje krótkoterminowe 18,2%.
W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 7 grudnia 2023 r. Wnioskodawca wskazał ponadto, że A. S.A. posiada bezpośrednio na własność 100% udziałów spółki zależnej B. Sp. z o.o.
Wnioskodawca planuje sprzedać udziały mniej więcej za 6 miesięcy do roku.
Wnioskodawca oraz Spółka B. Sp. z o.o. są podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka nie tworzy podatkowej grupy kapitałowej.
Żaden z podmiotów, tj. ani A. S.A. ani B. Sp. z o.o., nie korzystają ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zarówno A. S.A. jak i B. Sp. z o.o. prowadzą rzeczywistą działalność gospodarczą, na co wskazują m.in. sprawozdania finansowe składane do odpowiednich urzędów jak i deklaracje podatkowe.
Udziałów w Spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:
−wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,
−wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej lub - z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej,
−w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.
Spółka złoży właściwemu dla nas naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.
Spółka B. Sp. z o.o. nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze.
B. Sp. z o.o. nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową.
Nieruchomości ani prawa do nich nie stanowią 50% wartości aktywów B. Sp. z o.o.
Na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z zbycia udziałów warunki określone w art. 24m ust. 1 pkt 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat?
Pytanie
Czy z tytułu sprzedaży udziałów w B. Sp. z o.o., sprzedającemu tj. A. S.A. będzie przysługiwało zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w przepisie art. 24o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Państwa stanowisko w sprawie
Sprzedaż udziałów jest przychodem z tzw. zysków kapitałowych, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”). Podatek wynosi 19% od podstawy opodatkowania. Koszty uzyskania przychodu zależą od historycznego sposobu nabycia tych udziałów. A. S.A. nabyła udziały wB. Sp. z o.o. za gotówkę (przelew bankowy), za kwotę 50.000. Kosztem uzyskania przychodów będzie więc wydatek na nabycie udziałów, tj. 50.000 zł powiększone o ewentualne koszty nabycia (np. opłaty notarialne itp.), jeśli nie zostały dotychczas rozpoznane jako koszty uzyskania przychodu.
Ale zgodnie z art. 24o Ustawy o CIT, zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, w rozumieniu przepisów ocenach transferowych (art. 11a ust. 1 pkt 3 Ustawy o CIT), pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tych spółek, bezpośrednio lub pośrednio, stanową nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości.
Przepisy znajdujące zastosowanie w przedmiotowej sprawie:
Na mocy przepisów ustawy z dnia 28 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2106, dalej: „ustawa nowelizująca”, „Polski Ład”) od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”) szereg zmian, a także dodano nowe przepisy, w tym nowe preferencje podatkowe dla spółek holdingowych, które mają sprzyjać lokalizacji spółek holdingowych w Polsce.
W ramach tzw. „Polskiego Ładu” od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono do polskiego systemu prawnego instytucję spółki holdingowej. Są to zmiany mające na celu wzmocnienie konkurencyjności polskiego systemu podatkowego. Regulacja jest skierowana do polskich spółek holdingowych, które posiadają krajowe lub zagraniczne spółki zależne. Stanowi ona alternatywę dla funkcjonującej instytucji Podatkowej Grupy Kapitałowej (PGK), gdyż ani spółki zależne spółek holdingowych, ani same spółki holdingowe nie mogą wchodzić w skład PGK.
Przepisy dotyczące m.in. spółek holdingowych zostały zmienione ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2180; dalej jako: „Ustawa nowelizująca”). Zgodnie z art. 20 ust. 1 Ustawy nowelizującej, przepisy art. 18ed ust. 1, art. 18f ust. 1a i 2, art. 24aa, art. 24m oraz art. 24n ust. 1 i 3 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2023 r.
Zgodnie z aktualną wersją (obowiązującą od 1 stycznia 2023 r.) art. 24m ust. 1 Ustawy o CIT: ilekroć jest mowa o:
1)krajowej spółce zależnej - oznacza to spółkę zależną będącą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną, będącą podatnikiem, o którym nowa w art. 3 ust. 1;
2)spółce holdingowej - oznacza to spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, spełniającą łącznie następujące warunki:
a)posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej,
b)nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,
c)nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a,
d)prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, przy czym przepis art. 24a ust. 18 stosuje się odpowiednio,
e)udziałów (akcji) w tej spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec (akcjonariusz) mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:
−wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,
−wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,
−z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych;
3)spółce zależnej - oznacza to spółkę spełniającą łącznie następujące warunki:
a)co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tej spółki posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności spółka holdingowa,
b)nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze,
c)nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,
4)zagranicznej spółce zależnej - oznacza to spółkę zależną będącą spółką, która spełnia łącznie następujące warunki:
a)ma osobowość prawną,
b)podlega w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, i nie korzysta ze zwolnienia z tego opodatkowania,
c)nie ma siedziby ani zarządu i nie jest zarejestrowana ani położona na terytorium lub w kraju:
−wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,
−wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,
−z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.
Zgodnie z art. 24m ust. 2 Ustawy o CIT - wymóg spełnienia warunków do zwolnienia przez okres 2 lat.
Zwolnienie z podatku z tytułu zbycia udziałów stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.
Zgodnie z art. 24o Ustawy o CIT - wymóg złożenia oświadczenia o korzystaniu ze zwolnienia
1.Zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.
2.Oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia zawiera:
1)imiona i nazwiska lub nazwy, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej stron umowy;
2)nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej spółki zależnej, której udziały (akcje) będą zbywane;
3)wskazanie udziału w kapitale spółki zależnej, który będzie przedmiotem odpłatnego zbycia;
4)planowaną datę zawarcia umowy.
Brak zwolnienia w przypadku „spółek nieruchomościowych”.
Zgodnie z art. 24o ust. 3 Ustawy o CIT zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tych spółek, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, przy czym przepis art. 3 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
Analiza przepisów ustawowych w opisanym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym).
A.Spółka holdingowa - oznacza to spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, spełniającą łącznie następujące warunki:
a)posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej;
Ten warunek jest spełniony, ponieważ A. S.A. posiada 100% udziałów w B. Sp. z o.o.
b)nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową;
Ten warunek jest spełniony, ponieważ A. S.A. nie tworzy podatkowej grupy kapitałowej.
c)nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a;
Ten warunek jest spełniony, ponieważ A. S.A., nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w tych przepisach.
d)prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, przy czym przepis art. 24a ust. 18 stosuje się odpowiednio;
Ten warunek jest spełniony, ponieważ A. S.A. prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, o której mowa w art. 24a ust. 18 Ustawy o CIT, który zawiera definicję tzw. rzeczywistej działalności gospodarczej.
e)udziałów (akcji) w tej spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec (akcjonariusz) mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:
- wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11 j ust 2;
Zgodnie z przepisami rozporządzona ministra finansów w sprawie określona krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 800), opublikowano listę ww. terytoriów i krajów. Naszym zdaniem żaden akcjonariuszy nie ma siedziby w kraju wymienionym w rozporządzeniu wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 88a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej.
Wykaz został opublikowany w obwieszczeniu ministra finansów w sprawie ogłoszenia listy krajów i terytoriów wskazanych w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, które nie zostały ujęte w wykazie krajów i stosujących szkodliwą konkurencję podatkowy wydawanym na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych oraz dnia przyjęcia tego wykazu przez Radę Unii Europejskiej (M.P. z 2023 r. poz. 238). Naszym zdaniem żaden z akcjonariuszy nie ma miejsca zamieszkana lub siedziby na tych terytoriach. Zatem ten warunek jest spełniony.
- z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowana, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawię do uzyskana od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych;
Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zarówno z Belgią jak i Nową Zelandią jak i Wielką Brytanią. Zatem ten warunek jest spełniony.
B.Krajowa spółka zależna - oznacza to spółkę spełniającą łącznie następujące warunki:
a)co najmniej 10 % udziałów (akcji) w kapitale tej spółki posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności spółka holdingowa;
Ten warunek jest spełniony, ponieważ A. S.A. posiada 100% udziałów w B. Sp. z o.o.
b)nie posada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymana świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze;
Zgodnie z przedstawionymi informacjami, B. Sp. z o.o., nie posada i nie będzie posiadać żądnego z powyżej wymienionych praw majątkowych itp. Zatem ten warunek jest spełniony.
c)nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową;
Ten warunek jest spełniony, ponieważ B. Sp. z o.o., nie tworzy podatkowej grupy kapitałowej.
d)jest podatnikiem zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT;
Ten warunek jest spełniony w przypadku B. Sp. z o.o.
C.B. Sp. z o.o. - czy może być uznana za „spółkę nieruchomościową”?
Zwolnienie, o którym mowa w art. 24o ust. 1 Ustawy o CIT, nie ma zastosowano do zbycia udziałów krajowej spółki zależnej, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieuchronności położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, przy czym przepis art. 3 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z art. 3 ust. 4 Ustawy o CIT: wartość aktywów, o której mowa w ust. 3 pkt 4, ustala się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc uzyskania przychodu, o którym mowa w tym przepisie. W przypadku spółek będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym wartość aktywów może być ustalana na podstawie aktywów bilansowych ujętych w raportach okresowych publikowanych na koniec ostatniego kwartału poprzedzającego kwartał roku kalendarzowego, w którym doszło do uzyskania przychodu.
Jak wynika z przedstawionych informacji, na chwilę obecną nieuchronności stanowią ok. 20% wartości bilansowej B. Sp. z o.o. Spółka ta nie planuje żadnych innych inwestycji zwiększających jej stan posiadania tzw. nieruchomości (o których mowa w ww. przepisach) - zatem ten warunek też naszym zdaniem jest spełniony.
D.warunek sprzedaży podmiotowi niepowiązanemu;
Należy mieć na uwadze, że jednym z podstawowych warunków zwolnienia jest sprzedaż udziałów podmiotowi niepowiązanemu w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3 Ustawy o CIT. A. S.A. zamierza sprzedać udziały w B. Sp. z o.o. podmiotowi, który spełnia warunki uznana za podmiot niepowiązany w rozumieniu ww. przepisów.
E.warunek zgłoszenia warunku zwolnienia do urzędu skarbowego;
Zgodnie z art. 24o Ustawy o CIT - istnieje wymóg złożenia oświadczenia o korzystaniu ze zwolnienia. Zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia. A. S.A. złoży odpowiednie oświadczenie w wymaganym terminie przed sprzedażą udziałów.
F.warunek spełnienia warunków nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat przed datą sprzedaży;
Zgodnie z brzmieniem art. 24m ust. 2 Ustawy o CIT, zwolnienie z podatku z tytułu zbycia udziałów stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 (czyli wszystkie warunki wymienione i skomentowane wyżej spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.
Wykładnia językowa i systemowa przepisów Ustawy o CIT, prowadzi do jednoznacznego wniosku, że do okresu 2 lat można też wliczać czas przed wejściem w życie ww. przepisów, tj. okres przed 1 stycznia 2023 r. Takie stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji z 24 stycznia 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.242.2022.1.SP oraz w interpretacji z 3 lutego 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.267.2022.1.AP.
Reasumując: A. S.A. po złożeniu oświadczenia o korzystaniu ze zwolnienia będzie przysługiwało zwolnienie z podatku, o którym mowa w art. 24o Ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Wskazać należy, że stosownie do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz zadanego pytania (wyznaczających zakres wniosku) przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie kwestia ustalenia, czy z tytułu sprzedaży udziałów w B. Sp. z o.o., sprzedającemu tj. A. S.A. będzie przysługiwało zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w przepisie art. 24o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem inne kwestie wynikające z własnego stanowiska, nie objęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą tut. Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku z 18 października 2023 r.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej zgodnie z którym:
interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right