Ochrona sygnalistów – jak przygotować się do nowych regulacji
Od 25 września 2024 r. zacznie obowiązywać ustawa o ochronie sygnalistów. Pracodawcy muszą do tego czasu wdrożyć procedury wewnętrzne dotyczące zgłaszania przez sygnalistów naruszeń prawa.
23 października 2019 r. Parlament Europejski i Rada UE przyjęły dyrektywę nr 1937/2019 o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Miała być ona następnie implementowana przez państwa UE.
Polski parlament dopiero 14 czerwca 2024 r. uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Wejdzie ona w życie 25 września 2024 r. Natomiast przepisy dotyczące zgłoszeń zewnętrznych wejdą w życie jeszcze później, bo 25 grudnia 2024 r.
Główne obowiązki pracodawców wynikające z ustawy o ochronie sygnalistów
Opracować i przyjąć procedurę zgłoszeń wewnętrznych opisującą sposoby dokonywania zgłoszeń i postępowania z nimi – jest to podstawowy i formalny dokument, obwarowany wieloma wymogami ustawowymi, który musi być też dostosowany do struktury i warunków panujących w danej organizacji.
Stworzyć różnorodne i bezpieczne kanały zgłoszeniowe – minimum, jakie przewiduje ustawa, to forma pisemna i ustna zgłoszeń.
Chronić sygnalistę przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami, jakie mogą go spotkać w związku z dokonaniem zgłoszenia – ustawa określa rozbudowany katalog zabronionych działań odwetowych wobec sygnalisty.
Dbać o poufność procesu przyjmowania i obsługi zgłoszeń – tożsamość sygnalisty, jak również dane osób wymienionych w zgłoszeniu muszą być przetwarzane z najwyższą ostrożnością, a cały proces musi charakteryzować dyskrecja.
Podejmować staranne i wnikliwe działania w efekcie otrzymanego zgłoszenia, w celu przeciwdziałania naruszeniom prawa – trzeba przeprowadzić postępowania wyjaśniające.
Rejestrować wszystkiezgłoszenia – konieczne jest prowadzenie rejestru zgłoszeń, który musi odpowiadać szczegółowym wytycznym zawartym w ustawie o sygnalistach.
1. Podmioty wprowadzające ustawę o sygnalistach
Obowiązek zbudowania systemu zgłoszeń wewnętrznych mają wszyscy pracodawcy z sektora prywatnego i publicznego, dla których pracę zarobkową wykonuje co najmniej 50 osób (art. 23 ustawy o ochronie sygnalistów).
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
TESTUJ INFORLEX przez 5 dni za darmo!
Zyskasz:
aktualności i zmiany przepisów z zakresu, m.in. podatków, rachunkowości, kadr, płac i ZUS
Dziennik Gazetę Prawną, wideoszkolenia, książki i komentarze ekspertów
czasopisma INFOR m.in. Monitor księgowego, Biuletyn VAT oraz MONITOR prawa pracy i ubezpieczeń
Serwisy Spółek Grupy INFOR PL dbają o Twoją prywatność
My i nasi partnerzy (w łącznej liczbie: 874), na podstawie wyrażonej zgody lub uzasadnionego interesu, przetwarzamy dane osobowe, takie jak: adresy IP i unikalne identyfikatory, wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam, reklamy oparte na ograniczonych danych i pomiarach reklam oraz podobne technologie w następujących celach: spersonalizowane reklamy, wybór spersonalizowanych treści, pomiar reklam i treści, badanie odbiorców oraz ulepszanie usług. Wykorzystanie ich pozwala nam zapewnić Państwu maksymalną wygodę przy korzystaniu z naszych serwisów poprzez zapamiętanie Państwa preferencji i ustawień na naszych stronach.
Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub podobne identyfikatory online (np. identyfikatory oparte na logowaniu, identyfikatory przypisywane losowo, identyfikatory sieciowe) w połączeniu z innymi informacjami (takimi jak rodzaj przeglądarki i informacje w niej zawarte, język, rozmiar ekranu, obsługiwane technologie itp.) mogą być przechowywane lub odczytywane na Twoim urządzeniu celem rozpoznania urządzenia za każdym razem, gdy następuje połączenie z aplikacją lub witryną internetową – w celach tutaj przedstawionych.
W dowolnym momencie mają Państwo możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących przetwarzanych informacji, a także wyrażenia sprzeciwu odnośnie przetwarzania tych danych lub ich wycofania, które na podstawie uzasadnionego interesu nie wymagają Państwa zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej wcześniej zgody. W celu zmiany ustawień (przycisk "USTAWIENIA ZAAWANSOWANE") lub wycofania zgody (przycisk "WYCOFUJĘ ZGODĘ") na przetwarzanie danych, należy wyświetlić okno z ustawieniami, klikając w link "Zmień ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce strony. Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących prywatności oznacza ich akceptację, co będzie skutkowało zapisywaniem danych osobowych opisanych powyżej na Państwa urządzeniach przez wszystkie serwisy internetowe Spółek Grupy INFOR PL.