Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 19-08-2024
Artykuł aktualny na dzień 19-08-2024
Data publikacji: 2024-08-06

Ochrona sygnalistów – jak przygotować się do nowych regulacji

Od 25 września 2024 r. zacznie obowiązywać ustawa o ochronie sygnalistów. Pracodawcy muszą do tego czasu wdrożyć procedury wewnętrzne dotyczące zgłaszania przez sygnalistów naruszeń prawa.

23 października 2019 r. Parlament Europejski i Rada UE przyjęły dyrektywę nr 1937/2019 o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Miała być ona następnie implementowana przez państwa UE. 

Polski parlament dopiero 14 czerwca 2024 r. uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Wejdzie ona w życie 25 września 2024 r. Natomiast przepisy dotyczące zgłoszeń zewnętrznych wejdą w życie jeszcze później, bo 25 grudnia 2024 r. 

Główne obowiązki pracodawców wynikające z ustawy o ochronie sygnalistów

  • Opracować i przyjąć procedurę zgłoszeń wewnętrznych opisującą sposoby dokonywania zgłoszeń i postępowania z nimi – jest to podstawowy i formalny dokument, obwarowany wieloma wymogami ustawowymi, który musi być też dostosowany do struktury i warunków panujących w danej organizacji.

  • Stworzyć różnorodne i bezpieczne kanały zgłoszeniowe – minimum, jakie przewiduje ustawa, to forma pisemna i ustna zgłoszeń.

  • Chronić sygnalistę przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami, jakie mogą go spotkać w związku z dokonaniem zgłoszenia – ustawa określa rozbudowany katalog zabronionych działań odwetowych wobec sygnalisty.

  • Dbać o poufność procesu przyjmowania i obsługi zgłoszeń – tożsamość sygnalisty, jak również dane osób wymienionych w zgłoszeniu muszą być przetwarzane z najwyższą ostrożnością, a cały proces musi charakteryzować dyskrecja.

  • Podejmować staranne i wnikliwe działania w efekcie otrzymanego zgłoszenia, w celu przeciwdziałania naruszeniom prawa – trzeba przeprowadzić postępowania wyjaśniające.

  • Rejestrować wszystkie zgłoszenia – konieczne jest prowadzenie rejestru zgłoszeń, który musi odpowiadać szczegółowym wytycznym zawartym w ustawie o sygnalistach.

 

1. Podmioty wprowadzające ustawę o sygnalistach

Obowiązek zbudowania systemu zgłoszeń wewnętrznych mają wszyscy pracodawcy z sektora prywatnego i publicznego, dla których pracę zarobkową wykonuje co najmniej 50 osób (art. 23 ustawy o ochronie sygnalistów).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00