Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2024 r., sygn. III SA/Wa 1724/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Anna Zaorska, Sędziowie sędzia WSA Hanna Filipczyk (sprawozdawca), sędzia WSA Radosław Teresiak, Protokolant sekretarz sądowy Krzysztof Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi M. Sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2012 r. oddala skargę

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi

1. Decyzją z dnia [...] września Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. (dalej: "DUKS" lub "organ I instancji") określił M. sp. z o.o. (dalej: "Spółka" lub "Skarżąca") wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług (dalej także: "VAT") za sierpień, wrzesień, październik oraz listopad 2012 r.

Zaskarżona odwołaniem, decyzja ta została utrzymana w mocy decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w W. (dalej: "DIAS" lub "organ odwoławczy") z dnia [...] stycznia 2017 r.

2. Organy podatkowe zakwestionowały prawo Skarżącej do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach wystawionych przez T. sp. z o.o. (dalej także: "T.") i G. sp. z o.o. (dalej także: "G.") mających dokumentować nabycie oleju napędowego.

Zdaniem organów podatkowych te transakcje nie miały w rzeczywistości miejsca: spółki te nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej i nie wykonywały faktycznych dostaw, a faktury wystawione w imieniu tych spółek nie dokumentowały zdarzeń gospodarczych. Spółki te nie były dysponentami towaru na wystawionych fakturach. Jego obrotem w rzeczywistości zajmowały się inne osoby, podszywające się pod te podmioty.

Organy kontroli skarbowej przeprowadziły w stosunku do T. i G. postępowania kontrolne zakończone decyzjami podatkowymi stwierdzającymi, że nie ciążył na tych podmiotach obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży i wewnątrzwspólnotowych nabyć. W decyzjach określono zobowiązania podatkowe, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: "u.p.t.u.") związane z wystawieniem faktur m.in. na rzecz Skarżącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00