Interpretacja indywidualna z dnia 23 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.420.2024.4.MG
Skutki podatkowe po stronie wspólników Spółki będących pożyczkodawcami zwolnienia Spółki z długu odsetkowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
16 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 16 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych po stronie wspólników Spółki będących pożyczkodawcami zwolnienia Spółki z długu odsetkowego (pytanie nr 2).
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 17 lipca 2024 r. (wpływ 18 lipca 2024 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym
1.Zainteresowana będąca stroną postępowania:
- X Spółka z o.o.
2.Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
- Wspólnik A.A.
- Wspólnik B.B.
- Wspólnik C.C.
- Wspólnik D.D.
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Spółka prowadzi działalność gospodarczą o charakterze deweloperskim. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, opodatkowanym od całości uzyskiwanych przychodów/dochodów w Polsce.
Od 1 stycznia 2024 r. Spółka jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy o CIT, tj. Ryczałtem od dochodów spółek („Ryczałt”).
Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne, będące polskimi rezydentami podatkowymi („Wspólnicy”).
Spółka finansowana jest obecnie i może być w przyszłości pożyczkami udzielanymi przez wspólników (dalej: „Pożyczki”). Przekazywane Spółce środki w wykonywaniu umów pożyczek zawartych ze wspólnikami (dalej: „Umowy Pożyczek”) są przeznaczone przez Spółkę na jej bieżące potrzeby związane z prowadzoną działalnością deweloperską.
Z uwagi na przyjęty model finansowania, Spółka może posiadać w przyszłości (jak i posiada obecnie) zobowiązania względem Wspólników o zwrot Pożyczek wraz z naliczonymi od nich odsetkami.
W przyszłości może dojść do:
- zwrotu kwot głównych Pożyczek przez Spółkę do Wspólników;
- umorzenia zobowiązania do zwrotu odsetek od Pożyczek – zwolnienia z długu Spółki przez wierzycieli (Wspólników).
Wspólnicy będący wierzycielami z Umów Pożyczek mogą zwolnić z długu Spółkę tytułem darmym w zakresie części odsetkowych Pożyczek, tj. w trybie art. 508 Kodeksu cywilnego (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610), zgodnie z którym zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.
Umorzenie części odsetkowej Pożyczek wpłynie na wynik finansowy netto Spółki poprzez zwiększenie jej przychodów, które zostaną rozpoznane dla celów rachunkowych, a co za tym idzie dojdzie do zwiększenia zysku finansowego po stronie Spółki.
Spółka może wypłacać dywidendę do wspólników w przyszłości.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
W nadesłanym do wniosku uzupełnieniu wskazali Państwo, że:
1)Wspólnicy udzielający Spółce pożyczek nie udzielają ich w ramach prowadzonych działalności gospodarczych, których przedmiotem jest udzielanie pożyczek. Wspólnicy udzielają Spółce pożyczek, w której posiadają udziały, z majątków prywatnych.
Spółka prowadzi działalność deweloperską w zakresie budownictwa mieszkaniowego i w początkowej fazie realizacji kolejnych projektów deweloperskich potrzebuje finansowania, co jest typowe dla branży nieruchomościowej, z uwagi na kosztochłonność realizacji inwestycji deweloperskich.
Sposób finansowania Spółki jest każdorazowo uzgadniany przez partnerów biznesowych, czyli wspólników Spółki, Spółka posiada m.in. kapitał zakładowy w wysokości (...) zł, który był pokryty wkładem gotówkowym. Obecnie udzielone pożyczki zostały udzielone i wypłacone w przeszłości, na długi czas przed wprowadzeniem Spółki na Ryczałt CIT (Estoński CIT). W przyszłości Spółka może być finansowana zarówno wkładami gotówkowymi, jak i pożyczkami, w zależności od ustaleń między wspólnikami Spółki - dlatego też Wniosek dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.
Udzielenie pożyczek ma na celu realizację założeń biznesowych wspólników co do prowadzonej działalności deweloperskiej za pośrednictwem Spółki jakim jest m.in. dokapitalizowanie spółki w celu realizacji inwestycji budowalnych, tj. pożyczki są udzielane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a nie względów podatkowych, tj. na realizację celów inwestycyjnych przez Spółkę, zgodnie ze wskazaniami we wniosku.
W przedmiocie planowanego umorzenia odsetek od pożyczek, bez znaczenie dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych pozostaje ww. okoliczność, gdyż obojętnie, czy pożyczka byłaby udzielona w ramach działalności gospodarczej wspólnika, czy z majątku prywatnego, ewentualny przychód z odsetek powstaje na zasadach kasowych, a nie memoriałowych, tj. w momencie zapłaty odsetek czyli zwiększenia majątku po stronie pożyczkodawcy, co przy rozważanym umorzeniu odsetek nie będzie mieć miejsca. Okoliczność, czy pożycza został udzielona w ramach działalności gospodarczej, czy nie - nie ma też wpływu na rozliczenie Ryczałtu CIT (Estońskiego CIT).
Typowym działaniem biznesowym jest finansowanie Spółki w fazie realizacji kosztownych projektów deweloperskich pożyczką przez wspólników, którzy to przez tę Spółkę prowadzą działalność gospodarczą – w tym przypadku jest to działalność deweloperska.
2)Zwolnienie z długu odsetkowego będzie zrealizowane tytułem darmym. Wspólnicy w zamian za zwolnienie Spółki z długu odsetkowego od Pożyczek nie otrzymają od Spółki żadnych świadczeń wzajemnych (ani kwot pieniężnych, ani jakichkolwiek innych świadczeń). Zwolnienie z długu tytułem darmym (bez żadnych świadczeń Spółki z tego tytułu względem Wspólników) nie będzie się wiązać z żadną spłatą odsetek – odsetki nie zostaną spłacone/uregulowane w żadnej innej formie. Tak jak wskazano we wniosku dojdzie do zwolnienia z długu tytułem darmym, co powinno prowadzić do powstania przychodu po stronie Spółki, gdyż kwoty odsetek, które powinny być spłacone zostaną umorzone (zwolnienie z długu odsetkowego), a nie po stronie Wspólników, którzy w związku z przedmiotowym zdarzeniem nie uzyskają żadnych świadczeń/przysporzeń majątkowych.
3)Dywidenda, jaką Spółka będzie wypłacać jeśli będzie mieć zdolność dywidendową, czyli wygeneruje zysk rachunkowy w danym roku obrotowym, nie będzie mieć związku ze zwolnieniem z długu odsetkowego od pożyczek tylko z ogólną kondycją finansową Spółki, tj. faktem czy w danym roku obrotowym Spółka wygeneruje zysk czy stratę. Przychód (finansowy nie podatkowy z uwagi na stosowanie reżimu Estońskiego CIT/Ryczałtu CIT) jaki powstanie po stronie Spółki z tytułu umorzenia odsetek tytułem darmym będzie mieć znaczenie marginalne w porównaniu z innymi przychodami z działalności operacyjnej Spółki, jakim jest działalność deweloperska (wybudowanie nieruchomości i sprzedaż nieruchomości) i w świetle tej podstawowej działalności Spółki nie musi bezpośrednio prowadzić do wygenerowania zysku z całego roku obrotowego przez Spółkę, gdyż dla Spółki przedmiotowe zdarzenie jest jednym z wielu zdarzeń gospodarczych w danym roku obrotowym.
Wspólnicy, jak i Spółka nie traktują umorzenia odsetek i powstania w tym zakresie przychodu (finansowego) po stronie Spółki jako jakkolwiek istotnego zdarzenia gospodarczego dla Spółki.
Działalnością Spółki, która generuje przychody jest działalność deweloperska.
Termin wypłaty dywidendy również nie będzie powiązany z umorzeniem odsetek od pożyczek - Spółka standardowo będzie rozliczać każdy rok obrotowy, przygotowywać sprawozdania finansowe, zatwierdzać je i ewentualnie jeśli Spółka wygeneruje zysk, wypłacać dywidendę do Wspólników, o ile oczywiście Wspólnicy podejmą decyzję o takim spożytkowaniu wygenerowanego zysku.
Planowane umorzenie odsetek ma ułatwić realizację celów biznesowych i szybszego rozliczania - po wprowadzaniu Spółki na Ryczałt CIT (Estoński CIT), wspólnicy i Spółka chcą rozliczać się docelowo głównie przez wypłatę dywidend.
Pytania
1)Czy zwolnienie przez Wspólników Spółki z długu odsetkowego od Pożyczek jest neutralne w podatku dochodowym osób prawnych („CIT”) dla Spółki opodatkowanej Ryczałtem i na moment zwolnienia z długu i do sytuacji nie ma zastosowania art. 28m ust. 1 pkt 2, 3, 4 i 6 ustawy o CIT?
2)Czy zwolnienie z długu odsetkowego dokonane przez Wspólników będących wierzycielami względem Spółki prowadzi do powstania przysporzenia majątkowego po stronie Wspólników na moment dokonania zwolnienia z długu, opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych („PIT”)?
Interpretacja indywidualna wydana została w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2, dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Stanowisko Zainteresowanych w sprawie
Umorzenie odsetek (zwolnienie z długu) będzie neutralna w PIT dla Wspólników, ponieważ nie uzyskają oni żadnego przysporzenia majątkowego na moment zwolnienia przez nich z długu odsetkowego zobowiązanej Spółki. Umorzenie odsetek nie będzie prowadzić do uzyskania jakiegokolwiek efektu ekonomicznego po stronie Wspólników będących wierzycielami na moment umorzenia, które mogłoby skutkować powstaniem po ich stronie przychodu podatkowego w PIT.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PIT, źródłami przychodów są:
1)stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
2)działalność wykonywana osobiście;
3)pozarolnicza działalność gospodarcza;
4)działy specjalne produkcji rolnej;
5)(uchylony);
6)najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
7)kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;
8)odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;
8a) działalność prowadzona przez zagraniczną jednostkę kontrolowaną;
8b) niezrealizowane zyski, o których mowa w art. 30da;
9) inne źródła.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W kontekście przywołanych przepisów ustawy o PIT, opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jak i całej systematyki ustawy o PIT wskazać, należy, że przychodem może być przysporzenie definitywne lub w wypadku działalności gospodarczej również przychód należny, chociaż jeszcze nie uzyskany, jak również świadczenia nieodpłatne czy częściowo odpłatne.
W opisanym zdarzeniu przyszłym/stanie faktycznym po stronie Wspólnika, będącego wierzycielem z tytułu Pożyczki nie powstaje jednak żadne realne przysporzenie/roszczenie czy przychód należny, w sytuacji, w której zwalnia on z długu odsetkowego Spółkę, której udzielił Pożyczki.
W rezultacie, wskazać należy, że takie zdarzenie powinno być traktowane jako zdarzenie neutralne w PIT po stronie wspólnika, ponieważ żadne przychód w związku z tą sytuacją po jego stronie nie powstaje. Beneficjentem zdarzenia jest druga strona – zobowiązana Spółka zwolniona z długu, a nie podmiot, który zwolnienia dokonuje (wierzyciel) – Wspólnik.
W rezultacie, zdarzenie opisane we wniosku o wydanie interpretacji jest neutralne dla Wspólników na gruncie PIT, gdy na moment dokonania przez nich umorzenia zobowiązania do zapłaty odsetek Pożyczek względem zobowiązanej Spółki nie powstanie żadne przysporzenie ekonomiczne mogące stanowić przychód podatkowy do opodatkowania PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art.24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art.30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega każdy dochód osiągnięty przez osobę fizyczną. Zgodnie natomiast z definicją dochodu jest nim nadwyżka przychodów ze źródła nad kosztami jego uzyskania. Wynika z tego, że pojęciem pierwotnym dla dochodu jest pojęcie przychodu. Ten z kolei definiowany jest przez ustawodawcę, czemu dał wyraz w art. 11 ust. 1, jako otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z definicji tej wywieść można również, że za przychody podatkowe mogą być uznane tylko takie świadczenia, które nie mają charakteru zwrotnego. Przychód jest bowiem w istocie określonym przyrostem majątkowym, a zatem jego otrzymanie musi mieć charakter definitywny.
Z treści wniosku wynika, że wspólnikami Spółki są osoby fizyczne, które udzieliły Spółce pożyczek gotówkowych, które Spółka przeznacza na prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej. Przedmiotem działalności Spółki jest działalność deweloperska. Spółka nie wyklucza, że w przyszłości będzie finansowana pożyczkami udzielanymi przez wspólników. Z uwagi na przyjęty model finansowania, Spółka posiada i może posiadać w przyszłości zobowiązania względem wspólników o zwrot pożyczek wraz z naliczonymi od nich odsetkami. W związku z tym może dojść w przyszłości do zwrotu kwot głównych pożyczek przez Spółkę do wspólników oraz umorzenia zobowiązania do zwrotu odsetek od pożyczek, tj. zwolnienia z długu Spółki przez wierzycieli. Wspólnicy będący wierzycielami z umów pożyczek mogą zwolnić z długu Spółkę tytułem darmym w zakresie części odsetkowych pożyczek, tj. w trybie art. 508 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Wspólnicy udzielający Spółce pożyczek nie udzielają pożyczek w ramach prowadzonych działalności gospodarczych, których przedmiotem jest udzielanie pożyczek. Wspólnicy udzielają Spółce pożyczek z majątków prywatnych. Wspólnicy w zamian za zwolnienie Spółki z długu odsetkowego nie otrzymają od Spółki żadnych świadczeń wzajemnych (ani kwot pieniężnych, ani jakichkolwiek innych świadczeń). Zwolnienie z długu tytułem darmym nie będzie się wiązać z żadną spłatą odsetek - odsetki nie zostaną spłacone/uregulowane w żadnej innej formie. Dywidenda, jaką Spółka będzie wypłacać, jeśli będzie mieć zdolność dywidendową, nie będzie mieć związku ze zwolnieniem z długu odsetkowego od pożyczek, tylko z ogólną kondycją finansową Spółki, tj. faktem, czy w danym roku obrotowym Spółka wygeneruje zysk czy stratę. Termin wypłaty dywidendy również nie będzie powiązany ze zwolnieniem Spółki z długu odsetkowego. Spółka standardowo będzie rozliczać każdy rok obrotowy, przygotowywać sprawozdania finansowe, zatwierdzać je i ewentualnie jeśli Spółka wygeneruje zysk, wypłacać dywidendę do wspólników, o ile zostanie przez wspólników podjęta decyzję o takim przeznaczeniu wygenerowanego zysku.
W związku z tak opisanym zdarzeniem wyjaśnić należy, że jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu są wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kapitały pieniężne:
Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 cytowanej ustawy.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek.
Z treści art. 30a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wynika, że:
Od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a cytowanej ustawy.
Odsetki takie - co szczególnie istotne dla rozpatrywanej sprawy - zgodnie z ogólną definicją przychodu zawartą w zacytowanym wyżej art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są przychodami w momencie ich otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnikowi.
Zgodnie z art. 508 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):
Zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.
W orzecznictwie podkreśla się, że będące jednym ze sposobów wygaśnięcia zobowiązania, zwolnienie dłużnika przez wierzyciela z długu stanowi w istocie formę ich umowy, a zatem wymaga ich zgodnych oświadczeń woli, które mogą być złożone w dowolnej formie (w tym także w sposób dorozumiany). Wskazuje się, że zwolnienie z długu może odnosić się do wierzytelności istniejących. Dopuszczalne jest zwolnienie z długu przyszłego.
Skoro zatem, jak wskazano we wniosku, wspólnicy zwolnią Spółkę z długu odsetkowego tytułem darmym, tj. w zamian za zwolnienie nie otrzymają od Spółki żadnych świadczeń wzajemnych (ani kwot pieniężnych, ani jakichkolwiek innych świadczeń), także dywidenda, jaką Spółka będzie wypłacać nie będzie mieć związku ze zwolnieniem z długu odsetkowego, tylko z ogólną kondycją finansową Spółki, wspólnicy nie uzyskają przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwolnienie z długu odsetkowego tytułem darmym, dokonane przez wspólników Spółki będących wierzycielami względem Spółki jest neutralne podatkowo dla wspólników, nie prowadzi bowiem do powstania przysporzenia majątkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia,
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. Tym samym wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska nie objęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego czy zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
X Sp. z o.o. (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).