Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.65.2024.2.ŁZ
W przypadku podatnika, którego działalność zarobkowa jest związana z korzystaniem z praw autorskich (rozporządzaniem takimi prawami) - a przy tym nie jest wykonywana w sposób właściwy dla działalności gospodarczej - uzyskane z tego tytułu przychody należy kwalifikować do źródła przychodów z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 21 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży książek. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 19 czerwca 2024 r. (wpływ 26 czerwca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca, zwany dalej „Twórcą”, jest autorem książki, do której przysługują mu wyłączne autorskie prawa osobiste i majątkowe, jak również autorskie prawa majątkowe do ilustracji w niej zawartych, okładki i składu graficznego. Całość tworzy jeden utwór, zwany dalej „Książką”.
Twórca w całości poniósł koszty wydania Książki. Twórca nie prowadzi działalności gospodarczej z tego tytułu.
Twórca zamierza sprzedawać Książkę osobiście, w szczególności na własnej stronie internetowej - w systemie wysyłkowym, jak również hurtowniom, księgarniom, na spotkaniach autorskich oraz innym podmiotom. Możliwe są dodruki Książki.
W przyszłości Twórca zamierza sprzedawać w opisany sposób również inne swoje książki.
W założeniu sprzedaż książek nie będzie dla Twórcy stałym źródłem dochodów.
Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226, 232), zwanej dalej „Ustawą”, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów (...), w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Uzupełnienie zdarzenia przyszłego
Czynności związane ze sprzedażą książki/książek będą podejmowane przez Pana w sposób okazjonalny (nieregularny). Nie będą więc podejmowane w sposób ciągły (stały) i zorganizowany.
Przewiduje Pan sprzedaż wszystkich Pana książek w tym samym terminie, na krótko przed Dniem Dziecka, przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocnymi, jak również bezpośrednio po rozpoczęciu roku szkolnego.
Sprzedaż będzie obejmować każdorazowo określoną liczbę egzemplarzy. Obecnie jest to po 1000 egzemplarzy. Jest to dość niski nakład jak na książkę. Z uwagi jednak na samodzielne finasowanie wydania obu książek (po polsku i po angielsku) na kwotę 37 222,50 zł, jak również Pana debiut na rynku wydawniczym, był Pan w stanie zamówić taki właśnie nakład. Z doświadczenia wydawcy wynika, że podobny nakład powinien się sprzedać w krótkim czasie, zwłaszcza na rzecz hurtowni.
Natomiast czas oczekiwania na dodruk to okres nawet do 2 miesięcy, w zależności od obciążenia drukarni pracą. Toteż przewidywana sprzedaż książki będzie incydentalna i będzie następować okazjonalnie, w związku ze Świętami, Dniem Dziecka, oraz rozpoczęciem roku szkolnego.
Nie ma znaczenia, czy sprzedaż będzie dotyczyła całego zbioru rzeczy (np. na rzecz hurtowni lub księgarni), czy też pojedynczych elementów (na rzecz osób fizycznych). Cecha ciągłości działalności gospodarczej nie wynika bowiem z samej liczby zbywanych przedmiotów, ale ciągłego dokonywania określonych czynności. Sprzedaż książki/książek odbywałaby się nie w sposób ciągły, gdyż dodruki i obsługa zamówienia to kwestia nawet kilku miesięcy na przygotowanie nowego nakładu do sprzedaży. Ze wskazanych przyczyn, ciągłość nie zostanie zachowana. Niezależnie zatem od liczby sprzedanych przedmiotów nie będzie to przychód z pozarolniczej działalności.
Przewiduje Pan zawierać umowy z podmiotami gospodarczymi (w szczególności hurtowniami i księgarniami), z których będzie wynikać wyłącznie przeniesienie własności egzemplarza utworu (książki), tj. na podstawie takich umów nastąpi przeniesienie własności do przedmiotu, który jest materialnym nośnikiem utworu (książki). Natomiast nie przewiduje Pan zawierać umów przeniesienia majątkowych praw autorskich ani zawierać w nich żadnego rozporządzania majątkowymi prawami autorskimi na żadnym z pól eksploatacji.
Innymi słowy, sprzedaż przedmiotowych książek nie będzie związana z przeniesieniem praw autorskich, a będzie obejmowała tylko sprzedaż konkretnego egzemplarza książki.
Nie dokonywał Pan wcześniej sprzedaży książek.
Obecnie nie podejmuje Pan żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży książki/książek.
Zamierza Pan prowadzić sprzedaż książki/książek m.in. za pośrednictwem własnej strony internetowej, która niewątpliwie jest formą szeroko rozumianego marketingu. Tak samo jak spotkania autorskie lub promocja książki w mediach społecznościowych, lub zwykły plakat w miejscu publicznym informujący o książce. Jednak prowadzenie marketingu, rozumianego jako podejmowanie czynności mających na celu sprzedaż lub zwiększenie sprzedaży książki, nie ma żadnego wpływu na zakwalifikowanie jej sprzedaży do określonego źródła przychodu. Marketing bowiem nie jest działalnością zarezerwowaną wyłącznie dla działalności gospodarczej. Promocja na stronie internetowej polegałaby głównie na przybliżeniu tematyki książki i ewentualnym wskazywaniu miejsc jej sprzedaży, tj. księgarni. W Pana ocenie samo posiadanie strony internetowej i promocja na niej autora lub książki, zwłaszcza w czasie oczekiwania na dodruk, nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej.
W przyszłości jako twórca zamierza Pan sprzedawać w opisany sposób również inne swoje książki, a zatem książki Pana autorstwa. Przewiduje Pan zatem sprzedawać wyłącznie książki, których jest Pan autorem.
Pisząc „Twórca zamierza sprzedawać w opisany sposób również inne swoje książki" miał Pan na myśli to, że wszystkie Pana książki (czyli książki, których jest lub których będzie Pan autorem) zamierza Pan sprzedawać hurtowniom, księgarniom, oraz innym podmiotom, jak również osobiście, w szczególności na własnej stronie internetowej (w systemie wysyłkowym) lub na spotkaniach autorskich.
Pytanie
Czy w opisanej sytuacji sprzedaż dowolnej liczby i na dowolną kwotę egzemplarzy Książki oraz innych książek Twórcy, zalicza się do przychodu z praw majątkowych?
Pana stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż egzemplarzy Książki oraz innych książek Twórcy, bez względu na liczbę sprzedanych egzemplarzy i uzyskany przychód, zalicza się do przychodu z praw majątkowych, gdyż art. 18 Ustawy nie określa ani limitu ilościowego, ani kwotowego, którego przekroczenie nakazywałoby zakwalifikowanie sprzedaży Książki lub innych książek Twórcy jako przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jako osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej, zawarł Pan umowę na wydanie książki, której jest Pan wyłącznym autorem. Jednocześnie dokonał Pan przekładu swojej książki na język angielski. Książkę/książki napisał Pan z przyczyn osobistych, co oznacza, że nie zawarł Pan żadnej umowy w celu jej/ich napisania. Sam sfinansował Pan ich wydanie. Koszt wydania to 37 222,50 zł.
Promocja książek na spotkaniach autorskich, czy na stronie internetowej jest obliczona na szybką sprzedaż całego wydania i nie powinna wpływać na zakwalifikowanie sprzedaży do działalności gospodarczej. Obecnie promocja (marketing) ma bardzo różnorodne formy, i może być realizowana nie tylko bezpośrednio przez autora książki, ale również przez inne podmioty, choćby poprzez udostępnianie informacji o książce przez użytkowników mediów społecznościowych, w tym popularnych serwisów typu facebook. Promocja może być również prowadzona we własnym zakresie przez hurtownie lub księgarnie, co również nie oznacza, że autor sprzedawanych przez nie książek jest przedsiębiorcą.
Z uwagi na fakt, że wiąże Pana umowa cywilnoprawna, która poza innymi źródłami przychodu, stanowi dla Pana źródło utrzymania, sprzedaż własnych książek, a przede wszystkim ich pisanie, traktuje Pan jako hobby. Zarówno zatem działalność literacka, jak i sprzedaż egzemplarzy własnych książek nie będzie dla Pana podstawową formą aktywności, ani podstawowym źródłem dochodu.
Należy zaznaczyć, że zakwalifikowanie sprzedaży własnych książek do działalności gospodarczej, przy wysokich kosztach ich wydania, i konieczności poniesienia dodatkowych wysokich kosztów publicznoprawnych w postaci składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, mogłoby skutecznie ograniczyć podejmowanie takiej działalności.
Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „PDOF") wyraźnie wskazuje, że przychód z praw majątkowych jest odrębnym źródłem dochodu od przychodów z działalności gospodarczej. Celem wyodrębnienia obu tych źródłem było niewątpliwie odciążenie sprzedaży praw majątkowych - do których należą autorskie prawa majątkowe do książki - od dalszych obciążeń publicznoprawnych, które mogłyby skutecznie ograniczyć twórcom sprzedaż ich „dzieła”.
Pana zdaniem przychody uzyskane ze sprzedaży egzemplarzy książki/książek Pana autorstwa będą podlegać opodatkowaniu zgodnie z art. 18 w zw. z art. art. 10 ust. 1 pkt 7 PDOF jako przychody z praw majątkowych.
Opisana sprzedaż książek nie kwalifikuje się do źródła pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.
Wyłącznie w sytuacji, gdy wykonywanie określonych czynności dokonywane jest w sposób ciągły i zorganizowany, we własnym imieniu, w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk, wówczas działalność taka może posiadać znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, a uzyskany z tego tytułu przychód może być opodatkowany w ramach źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dla uznania określonego pola aktywności gospodarczej za pozarolniczą działalność gospodarczą, koniecznym jest zatem łączne zaistnienie trzech jej cech funkcjonalnych: zarobkowości, zorganizowania i ciągłości. Natomiast przewidywana sprzedaż Pana książki/książek nie będzie nosiła cech zorganizowania i ciągłości, a nawet, lub przynajmniej w określonym zakresie, nie będzie też nosiła cechy zarobkowości.
O zarobkowości działalności decyduje cel jej wykonywania. Jeżeli zakłada się osiągnięcie w związku z działalnością i w jej efekcie nadwyżki przychodów nad poniesionymi kosztami, a więc osiągnięcie dochodu, to znaczy, że został określony cel zarobkowy tej działalności.
W tym aspekcie każda sprzedaż może być uznana jako obliczona na zysk, gdyż nawet sprzedaż ze stratą przynosi określoną wartość materialną. Nie kwestionując zatem zarobkowego charakteru sprzedaży - która jednocześnie w określonym zakresie planowana jest jako działalność społeczna (charytatywna i edukacyjna) – zwraca Pan uwagę, że jako debiutujący autor, który poniósł wysokie koszty wydania obu książek, równie dobrze może Pan ponieść finansową stratę. Nie jest Pan w stanie przewidzieć stopnia zainteresowania książką, ani ostatecznego wyniku finansowego, który nawet przy stałej cenie książki będzie uzależniony od nabywców - czy będą to podmioty gospodarcze „pośredniczące" jako hurtownie lub księgarnie w sprzedaży na rzecz ostatecznego odbiorcy, czy też będą to bezpośrednio konsumenci. W zależności od wskazanych nabywców, zysk może być odpowiednio mniejszy lub większy, lub w ogóle może nie wystąpić. Głównym celem sprzedaży książki/książek nie jest zysk, a przede wszystkim Pana względy osobiste.
Pod względem finansowym, zadysponowanie pierwszym wydaniem (1000 egzemplarzy każdej z obu książek) ma na celu uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów, które, jak Pan wskazał, wynoszą 37 222,50 zł. Poniesienie tak znaczących kosztów, przy braku gwarancji określonego wolumenu sprzedaży, świadczy o tym, że również cel zarobkowy (poza dwoma pozostałymi, tj. zorganizowaniem i ciągłością), właściwy dla działalności gospodarczej, nie jest tak oczywisty.
Zorganizowanie natomiast sprowadza się do wyboru formy prawnej przedsiębiorczości. Przyjmuje się, że działalność gospodarcza jest zorganizowana wówczas, gdy podmiot tej działalności dopełnia wszelkich obowiązków rejestracyjnych i ewidencyjnych (w zakresie wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego lub Ewidencji Działalności Gospodarczej, odpowiedniego rejestru działalności regulowanej, rejestru statystycznego Regon, ewidencji podatników i płatników), a także związanych z zawarciem umowy rachunku bankowego. W żadnym stopniu nie planuje Pan prowadzić sprzedaży książki/książek we wskazanych formach.
Z kolei ciągłość działalności gospodarczej to powtarzające się, regularnie występujące i trwające czynności. Pana zdaniem, przyszła sprzedaż książki/książek, nie mieści się w definicji działalności gospodarczej, ponieważ nie będzie ona procesem ciągłym. Obecny nakład obu książek - polskiej wersji językowej i jej autorskiego przekładu wynosi po 1000 egzemplarzy. Sprzedaż książki/książek nie odbywałaby się w sposób ciągły, gdyż po sprzedaniu wszystkich książek pierwszego nakładu, przygotowanie dodruków może potrwać nawet kilka miesięcy. W sprzedaży książki/książek będą więc występować przerwy związane z wyczerpaniem nakładu i koniecznością oczekiwania na kolejne. Najlepiej obrazuje to obecna sytuacja, gdy skład książki jest już gotowy, ale z uwagi na długie terminy realizacji zleceń w drukarni, książka zostanie wydrukowana dopiero w sierpniu. Natomiast w sprzedaży ukaże się we wrześniu. Jest to zatem okres blisko trzech miesięcy, gdy w przyszłości w analogicznym okresie będzie Pan czekał na dodruk. Ponadto, nie planuje Pan sprzedaży książki/książek przez cały rok, ze względu na swoistą sezonowość rynku wydawniczego, tj. występowanie przerw takich jak wakacje, czy ferie, jak również inne Pana zajęcia. Zważywszy bowiem na fakt, że wykonuje Pan czynności na podstawie umowy zlecenia, które są Pana głównym zajęciem i dodatkowo zajmuje się Pan uzyskiwaniem przychodu z innych źródeł, zarówno pisanie książki/książek, jak również ich sprzedaż, traktuje Pan jako działalność przede wszystkim hobbystyczną. Nie będzie to wiec działalność główna, lecz poboczna. Jednocześnie, na co już Pan wskazywał, będzie to działalność nastawiona w przewarzającej mierze na realizowanie pasji, a nie głównie na zysk.
Nie ma znaczenia, czy sprzedaż będzie dotyczyła całego zbioru rzeczy (np. na rzecz hurtowni lub księgarni), czy też pojedynczych elementów (na rzecz osób fizycznych). Cecha ciągłości działalności gospodarczej nie wynika bowiem z samej liczby zbywanych przedmiotów, ale ciągłego dokonywania określonych czynności. Sprzedaż książki/książek odbywałaby się nie w sposób ciągły, gdyż dodruki i obsługa zamówienia to kwestia nawet kilku miesięcy na przygotowanie nowego nakładu do sprzedaży. Ze wskazanych przyczyn, ciągłość nie zostanie zachowana. Niezależnie zatem od liczby sprzedanych książek nie będzie to przychód z pozarolniczej działalności.
W Pana ocenie taka sprzedaż jest działalnością okazjonalną (nieregularną).
Jak już wskazano, dla uznania określonego pola aktywności gospodarczej za pozarolniczą działalność gospodarczą, koniecznym jest zatem łączne zaistnienie trzech jej cech funkcjonalnych: zarobkowości, zorganizowania i ciągłości. Brak którejkolwiek z nich oznacza, że dana działalność nie może być zakwalifikowana do kategorii działalności gospodarczej.
Mając powyższe na uwadze, stoi Pan na stanowisku, że w Pana sytuacji nie będą spełnione łącznie wskazane przesłanki pozwalające zakwalifikować sprzedaż książki do źródła pozarolniczej działalności gospodarczej. O ile bowiem w wyniku takiej sprzedaży Wnioskodawca będzie osiągał jakieś przychody, to jednak jego działalność literacka nie będzie wykazywała się zorganizowaniem i ciągłością.
W związku z powyższym jako Wnioskodawca uważa Pan, że bez względu na liczbę sprzedanych egzemplarzy książki, formy sprzedaży, jak i wysokość osiąganych dochodów, przedmiotowa sprzedaż nie będzie wykonywaniem działalności gospodarczej, a uzyskiwane z tego tytułu przychody nie powinny być zaliczone do źródła przychodów z działalności gospodarczej, lecz do przychodu z praw majątkowych (art. 18 PDOF).
Podsumowując, z pobudek osobistych, z zamiłowania pisze Pan książki i nie prowadzi Pan żadnej działalności gospodarczej. Uzyskuje Pan przychody z różnych źródeł, m.in. wykonuje czynności na podstawie umowy zlecenia, jednak uzyskiwane przez Pana z tego tytułu przychody nie są związane jego działalnością pisarską.
Zamierza Pan sprzedawać napisane przez siebie książki. Dotychczas napisał Pan dwie książki, które w nakładzie po 1000 egzemplarzy ukażą się w sprzedaży we wrześniu br. Trzecią książkę zamierza Pan wydać w przyszłym roku. W ciągu roku sprzedawałby Pan książki w okresach zwiększonego zainteresowania nimi, czyli zwiększonego popytu na nie. Sprzedaż książek następowałaby zarówno na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, m.in. poprzez sprzedaż na rzecz hurtowni, księgarni lub innych podmiotów, jak również bezpośrednio na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, na spotkaniach autorskich oraz poprzez stronę internetową. Sprzedaż nie będzie związana z przeniesieniem praw autorskich do książki, będzie obejmowała tylko sprzedaż konkretnego jej egzemplarza.
Mając na uwadze przywołane przepisy, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie Pana działalność literacka (pisarska), jak również sprzedaż książek powstałych w jej wyniku, nie nosi znamion pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż nie spełnia wszystkich jej przesłanek.
Napisane książki będzie następnie sprzedawać Pan we własnym imieniu i na własny rachunek. Jednakże sprzedaż ta nie będzie odbywać się w sposób ciągły (powtarzalny i stały), lecz będzie nieregularna. Nie spełni Pan również kryterium zorganizowania w ramach podmiotu określonego administracyjnoprawnie, uczestniczącego w obrocie gospodarczym, gdyż książki nie zostały/nie zostaną wytworzone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako jej efekt, towar.
W rezultacie, sprzedaż książek nie będzie wykonywaniem działalności gospodarczej, a przychody uzyskiwane z tego tytułu nie będą przychodami z działalności gospodarczej, lecz powinny być zakwalifikowane jako przychód z praw majątkowych (art. 18 PDOF).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2, 3 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłami przychodów są:
- działalność wykonywana osobiście (pkt 2),
- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
- kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (pkt 7).
Jak stanowi art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie mowa jest o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych wart. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9
Dla uznania określonego pola aktywności podatnika za pozarolniczą działalność gospodarczą konieczne jest zatem łączne zaistnienie trzech cech funkcjonalnych: zarobkowości, zorganizowania i ciągłości. Brak którejkolwiek z nich oznacza, że dana działalność nie może być zakwalifikowana do kategorii działalności gospodarczej.
W myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Jak wynika z art. 5b ust. 1 ww. ustawy, niespełnienie któregokolwiek z warunków wymienionych w tym przepisie oznacza, że wykonywane czynności mogą być klasyfikowane na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako pozarolnicza działalność gospodarcza.
Wobec przywołanych przepisów w sytuacji, gdy wykonywanie określonych czynności dokonywane jest w sposób ciągły i zorganizowany, we własnym imieniu, w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk, wówczas działalność taka może posiadać znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, a uzyskany z tego tytułu przychód może być opodatkowany w ramach źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Z opisu wniosku wynika, że jest Pan autorem książki, do której przysługują Panu wyłączne autorskie prawa osobiste i majątkowe, jak również autorskie prawa majątkowe do ilustracji w niej zawartych, okładki i składu graficznego.
W całości poniósł Pan koszty wydania Książki. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej z tego tytułu.
Zamierza Pan sprzedawać Książkę osobiście, w szczególności na własnej stronie internetowej - w systemie wysyłkowym, jak również hurtowniom, księgarniom, na spotkaniach autorskich oraz innym podmiotom. Możliwe są dodruki Książki.
W przyszłości zamierza Pan sprzedawać w opisany sposób również inne swoje książki.
W założeniu sprzedaż książek nie będzie dla Pana stałym źródłem dochodów.
Czynności związane ze sprzedażą książki/książek będą podejmowane przez Pana w sposób okazjonalny (nieregularny). Nie będą więc podejmowane w sposób ciągły (stały) i zorganizowany.
Przewiduje Pan zawierać umowy z podmiotami gospodarczymi (w szczególności hurtowniami, i księgarniami), z których będzie wynikać wyłącznie przeniesienie własności egzemplarza utworu (książki), tj. na podstawie takich umów nastąpi przeniesienie własności do przedmiotu, który jest materialnym nośnikiem utworu (książki). Natomiast nie przewiduje Pan zawierać umów przeniesienia majątkowych praw autorskich ani zawierać w nich żadnego rozporządzania majątkowymi prawami autorskimi na żadnym z pół eksploatacji.
Sprzedaż przedmiotowych książek nie będzie związana z przeniesieniem praw autorskich, a będzie obejmowała tylko sprzedaż konkretnego egzemplarza książki.
Zamierza Pan prowadzić sprzedaż książki/książek m.in. za pośrednictwem własnej strony internetowej, która niewątpliwie jest formą szeroko rozumianego marketingu. Tak samo jak spotkania autorskie lub promocja książki w mediach społecznościowych, lub zwykły plakat w miejscu publicznym informujący o książce.
W przyszłości jako twórca zamierza Pan sprzedawać w opisany sposób również inne swoje książki, a zatem książki Pana autorstwa. Przewiduje Pan zatem sprzedawać wyłącznie książki, których jest Pan autorem.
Zatem sprzedaż egzemplarzy napisanych przez Pana książek nie nosi znamion działalności gospodarczej - nie zostały spełnione kryteria wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dlatego też przychodów z tego tytułu nie należy zaliczać do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, przychody z tytułu udziału w badaniach i eksperymentach prowadzonych przez podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.
Stosownie do art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
W rozumieniu powołanego przepisu przychodem z praw majątkowych będzie każdy przychód, którego bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe, nawet jeśli prawo to nie zostało w sposób wyraźny wskazane w ustawie.
Przychód z praw majątkowych powstaje zatem m.in. w przypadku przychodów związanych z prawami autorskimi w związku z wykonywaną działalnością artystyczną. Zatem w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dziełem (np. książka) i jego sprzedażą - przychody z tego tytułu należy kwalifikować właśnie do przychodów ze źródła określonego w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z praw majątkowych.
Należy zaznaczyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć takich jak, np. „twórca”, „korzystanie przez twórców z praw autorskich” lub pojęć z nimi związanych jak, np. „utwór”, zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.).
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Stosownie do art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
1)wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
2)plastyczne;
3)fotograficzne;
4)lutnicze;
5)wzornictwa przemysłowego;
6)architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
7)muzyczne i słowno-muzyczne;
8)sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
9)audiowizualne (w tym filmowe).
Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną. Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.
Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej.
Ponadto w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.
Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze, konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi, stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.
Uwzględniając powyższe, w przypadku podatnika, którego działalność zarobkowa jest związana z korzystaniem z praw autorskich (rozporządzaniem takimi prawami) - a przy tym nie jest wykonywana w sposób właściwy dla działalności gospodarczej - uzyskane z tego tytułu przychody należy kwalifikować do źródła przychodów z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, przychody ze sprzedaży napisanej i wydanej przez Pana książki należy traktować jako przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt7 w zw. z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz.2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan dointerpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP:/KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).