Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 26-08-2024
Porada aktualna na dzień 26-08-2024
Data publikacji: 2024-08-26

Czy rekompensata za zaniżoną emeryturę podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym

PROBLEM

Pracodawca nie wystawił pracownikowi świadectwa pracy w warunkach szczególnych przy rozwiązaniu stosunku pracy. Pracownik zwrócił się po 2 latach od przejścia na emeryturę o sporządzenie takiego świadectwa. Pracodawca wystawił owe świadectwo. ZUS ustalił rekompensatę do emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach przez okres 15 lat. Pracownik zażądał od pracodawcy wypłaty rekompensaty za zaniżoną wysokość emerytury. Czy wpłacona byłemu pracownikowi rekompensata za zaniżoną wysokość emerytury z tytułu braku wystawienia przez zakład pracy świadectwa wykonywania pracy w warunkach szczególnych jest opodatkowana podatkiem dochodowym? Jeśli tak, to według jakiej stawki?

RADA

Wypłacona z tego tytułu kwota jest opodatkowana podatkiem dochodowym według stawki w wysokości 12%.

UZASADNIENIE

W przypadku pracowników wykonujących pracę na rzecz pracodawcy przychodem ze stosunku pracy są wszelkie wypłaty pieniężne. Stąd też jeżeli dana osoba nie jest już pracownikiem, to wypłacane przez byłego pracodawcę tej osobie jakiekolwiek kwoty, które nie są wynagrodzeniem za okres pozostawania pracownikiem nie zaliczają się do przychodów ze stosunku pracy. Zdaniem autora w takich przypadkach wypłacane kwoty w zależności od tytułu ich wypłaty mogą być przychodem albo z praw majątkowych albo przychodem z innych źródeł.

Do przychodów z praw majątkowych zalicza się przychody, które są związane z prawem majątkowym przysługującym podatnikowi. Istotą tych praw jest to, że mają one charakter zbywalny. Do takich praw zalicza się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Jako że w przepisach art. 18 ustawy o PIT wymieniono jedynie przykładowe prawa majątkowe, to do tych praw należy zaliczyć również roszczenia, których treścią jest uprawnienie do żądania od oznaczonej osoby zachowania się w określony sposób.

Do przychodów z innych źródeł zalicza się natomiast te przychody, które z uwagi na ich charakter prawny nie można zaliczyć do żadnego innego źródła przychodu wymienionego w przepisach z art. 10 ustawy o PIT.

Mając powyższe na uwadze na podstawie przepisów ustawy o PIT w przekonaniu autora w opisanym przypadku mamy do czynienia z roszczeniem o wypłatę wspomnianej w opisie rekompensaty kierowanym do byłego pracodawcy. Z tego też względu wypłacona z tego tytułu kwota jest opodatkowana podatkiem dochodowym według stawki w wysokości 12%.

Marian Szałucki

doradca podatkowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00