Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.298.2024.2.MW

Opisane w stanie faktycznym urządzenia wchodzące w skład linii technologicznej spełnia warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 ustawy CIT i stanowią Roboty przemysłowe wraz z Oprzyrządowaniem.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy urządzenie

  • Linia Technologiczna (...) elementów gabarytowych (w skład której wchodzą poszczególne maszyny i urządzenia tworzące Linię Technologiczną) spełnia definicję Robota przemysłowego wraz z Oprzyrządowaniem, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy CIT, a także czy Spółka może skorzystać z ulgi na robotyzację w stosunku do poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład Linii Technologicznej w zakresie odpisów amortyzacyjnych ponoszonych od 1 stycznia 2022 r. - jest prawidłowe,
  • Linia Technologiczna (...) elementów małych (w skład której wchodzą poszczególne maszyny i urządzenia tworzące Linię Technologiczną) spełnia definicję Robota przemysłowego wraz z Oprzyrządowaniem, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy CIT, a także czy Spółka może skorzystać z ulgi na robotyzację w stosunku do poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład Linii Technologicznej w zakresie odpisów amortyzacyjnych ponoszonych od 1 stycznia 2022 r. - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania ulgi na robotyzację.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z dnia 12 lipca2024 r. (data wpływu 12 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osoba prawną, czynnym podatnikiem VAT oraz przedsiębiorstwem funkcjonującym w branży świadczącej usługi m.in. (...) dla przemysłu. Głównym profilem działalności Spółki jest świadczenie w/w usług dla odbiorców polskich i zagranicznych w dziedzinie (...) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”).

Niniejszy wniosek dotyczy potwierdzenia toku rozumowania Spółki w zakresie: możliwości zastosowania ulgi na robotyzację w stosunku do nabytych maszyn i urządzeń przemysłowych (robotów przemysłowych), których odpisy amortyzacyjne stanowią (stanowiły) koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy w roku 2022.

Spółka świadczy usługi w zakresie zabezpieczania antykorozyjnego elementów stalowych - głównie poprzez proces (...).

Metoda (...) zalicza się do najlepszych zabezpieczeń konstrukcji stalowych przed korozją - żadna inna forma zabezpieczenia nie posiada jednocześnie cech wysokiej trwałości, odporności na korozję oraz na uszkodzenia mechaniczne.

Odbiorcami produktów Spółki są firmy z branży budowlanej, konstrukcyjnej, przemysłu energetycznego, rynku transportowego, branży automotive, ale także klienci indywidualni. Potencjalnymi odbiorcami usług są wszystkie rodzaje działalności w których wykorzystywane są wyroby stalowe wymagające zabezpieczenia antykorozyjnego.

Spółka niezmiennie skupia swoją działalność produkcyjną na możliwie najlepszym połączeniu jakości w stosunku do ceny oferowanych usług, w ramach których oferuje usługi zabezpieczenia antykorozyjnego poprzez proces (...) oraz inne usługi, w tym:

(…)

Obecnie Spółka prowadzi działalność w 5 lokalizacjach: (…).

W związku z ciągłym rozwojem procesów produkcyjnych Spółka stale usprawnia i automatyzuje swoją produkcję poprzez nabywanie maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych - w celu zwiększenia wydajności produkcji. W tym celu Wnioskodawca nabywa nowe roboty przemysłowe, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o CIT, a które spełniają definicję zawartą w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT (dalej: "Robot" lub "Roboty"), tj. są automatycznie sterowanymi, programowalnymi, wielozadaniowymi i stacjonarnymi lub mobilnymi maszynami, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającymi właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, które spełniają łącznie następujące warunki:

  • wymieniają dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
  • są połączone z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
  • są monitorowane za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
  • są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki.

Ponadto, w razie potrzeby, Spółka nabywa:

  • maszyny i urządzenia peryferyjne do Robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy o CIT, a które spełniają definicję zawartą w art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT,
  • maszyny, urządzenia oraz inne rzeczy, funkcjonalnie związane z Robotami przemysłowymi, służące zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z Robotem przemysłowym, w szczególności czujniki, sterowniki, przekaźniki, zamki bezpieczeństwa, bariery fizyczne (ogrodzenia, osłony) czy optoelektroniczne urządzenia ochronne (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
  • maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania Robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
  • urządzenia do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do Robotów przemysłowych,

(dalej łącznie: "Oprzyrządowanie")

Spółka ponosi także koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania Robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych powyżej, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT i koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących Robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa powyżej, wskazanych w art. 38eb ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.

Spółka aktualnie jest w posiadaniu Robotów przemysłowych wraz z Oprzyrządowaniem nabytych zarówno przed jak i po 1 stycznia 2022 r., od których dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Roboty i Oprzyrządowanie w momencie zakupu były fabrycznie nowe i przed nabyciem nie były w jakiejkolwiek formie używane. Koszty nabycia Robotów przemysłowych i Oprzyrządowania nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie. Roboty i Oprzyrządowanie stanowią środki trwałe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok oraz są wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Roboty i Oprzyrządowanie stanowią własność Wnioskodawcy i zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, a ich amortyzacja odbywa się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Wnioskodawca rozpoznaje i będzie rozpoznawał dokonywane od Robotów i Oprzyrządowania odpisy amortyzacyjne jako koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawy o CIT. Wnioskodawca nie wyklucza nabycia następnych Robotów i Oprzyrządowania, które również będą spełniały definicje zawarte w art. 38eb ust. 3 i 4 ustawy o CIT i których koszty nabycia będą stanowiły koszty uzyskania przychodów poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Z uwagi na powyższe, Wnioskodawca rozważa skorzystanie z ulgi podatkowej, o której mowa w art. 38eb ustawy o CIT, a zgodnie z którą podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Tym samym, Spółka posiada fabrycznie nowe (nieużywane) Roboty wraz z Oprzyrządowaniem nabyte przed rokiem 2022, jak i Roboty wraz z Oprzyrządowaniem nabyte w roku 2022, a mianowicie Spółka prowadzi działalność w 5 lokalizacjach:

  • (…),
  • (…),
  • (…),
  • (…) oraz
  • (…).

Spółka posiada w/w Roboty wraz z Oprzyrządowaniem we wszystkich swoich zakładach, natomiast na potrzeby niniejszego wniosku pytanie Spółki dotyczy zakładu w (…).

Zakład w (…) wywodzi się z firmy A. sp. z o.o., gdzie działalność (...) prowadzono tu od lat (...) ubiegłego wieku.

Zakład został wchłonięty w struktury Spółki, a na przestrzeni ostatnich lat poczyniono w nim serię nowych inwestycji poprawiających samą technologię (...) oraz transport wewnętrzny. Usprawniono zarządzanie oraz nadzór nad procesem (...).

To wszystko powoduje, że co roku Spółka notuje wzrosty w dostarczonym i (...), nawet na dwucyfrowym poziomie. W związku z tym, obecne możliwości (...) to (…) miesięcznie, zróżnicowanej konstrukcji.

Spółka posiada (…) a maksymalny ciężar jaki może przyjąć to (…). Na szczególną uwagę zasługuje poczyniona w 2019 roku nowa inwestycja. Została zakupiona (…) - współfinansowanego ze środków UE.

Spółka w Zakładzie w (…) realizowana projekt finansowany ze środków UE o nazwie roboczej Projekt (…), który był realizowany w okresie od (…) w ramach Programu (…), pod nazwą projektu:

(…)

Celem Projektu (…) było opracowanie innowacyjnych technologii (…).

Wdrożenie rezultatu projektu nastąpiło poprzez wprowadzenie wyników planowanych do przeprowadzenia prac B+R w działalności gospodarczej Spółki na terenie zakładu produkcyjnego w (…).

W celu osiągnięcia zdefiniowanego rezultatu projektu Spółka przeprowadziła prace podzielone na etapy badań przemysłowych i prac rozwojowych, którym końcowym efektem będzie zwalidowany w warunkach rzeczywistego wykorzystania demonstrator w postaci linii technologicznej dedykowanej drobnym i średnim elementom. Spółka zabezpieczyła zasoby kadrowe oraz techniczne niezbędne do realizacji Projektu (…).

Spółka w toku prac opracowała i potwierdziła w warunkach zbliżonych do rzeczywistych nowatorskie rozwiązanie pozwalające na (…).

Podsumowując rezultat Projektu (…) - poszczególne rozwiązania pozwalają na:

  • (…).,
  • (…).

Opis Linii Technologicznych w Zakładzie (…):

W związku z ciągłym rozwojem procesów produkcyjnych Spółka stale usprawnia i automatyzuje swoją produkcję poprzez nabywanie maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych.

W Zakładzie (…) funkcjonują 2 linie technologiczne służące realizacji procesu (...), a mianowicie:

  • Linia technologiczna (...) elementów gabarytowych
  • Linia technologiczna (...) elementów małych

(…) metoda zabezpieczająca stal przed korozją. Powłoka (...) wytworzona na elementach stalowych stanowi doskonałą barierę ochronną pomiędzy stalą a środowiskiem korozyjnym. W zależności od grubości wytworzonej (…).

Prawidłowo przeprowadzony proces (...) składa się z kilku etapów przygotowania powierzchni stalowej elementów przeznaczonych do (...) aż do (…).

(…)

Na obydwu liniach technologicznych (...) elementów gabarytowych oraz linii technologicznej (...) elemenocyntów małych - proces wygląda identycznie, ale są to oddzielne linie technologiczne, które działają w (…) na terenie Zakładu w (…).

W skład obydwu linii wchodzą podobne środki trwałe, które są niezbędne do funkcjonowania danej linii technologicznej, przy czym każda z linii posiada osobne środki trwałe zespolone tylko w ramach tej jednej linii technologicznej. Wszystkie zakupione środki trwałe na potrzeby działania danej linii technologicznej zostały zakupione tylko w celu umożliwienia funkcjonowania tej danej linii - bez chociażby jednego z elementów (środka trwałego) - ciąg technologiczny nie mógłby wypełniać swoich zadań przemysłowych. W skład poszczególnych linii technologicznych (...) wchodzi kilkadziesiąt środków trwałych zespolonych ze sobą w ciągu technologicznym - są to m.in.:

(…)

Linia technologiczna (...) elementów gabarytowych

Prawidłowo przeprowadzony proces (...) składa się z kilku etapów:

  • Etap 0 - (…).
  • Etap 1 - (…).
  • Etap 2 - (…).
  • Etap 3 - (…).
  • Etap 4 - (…).
  • Etap 5 - (…).
  • Etap 6 - (...).
  • Etap 7 - (…).

Poszczególne urządzenia (Roboty wraz z Oprzyrządowaniem) w procesie technologicznym są obsługiwane za pomocą odpowiednich szaf i kabin sterowniczych:

Linia technologiczna (...) elementów małych

W przypadku linii technologicznej (...) elementów małych - zarówno proces, jak i poszczególne urządzenia wyglądają analogicznie do linii technologicznej (...) elementów gabarytowych - przy czym stanowią inne urządzenia umieszczone w oddzielnej hali i dostosowane do (...) elementów o mniejszych gabarytach.

Opis procesu technologicznego na obydwu liniach technologicznych (...) elementów gabarytowych i/oraz małych:

Czynności związane z (...) stanowi nieodłączny element procesu produkcyjnego. Współczesny proces produkcyjny obejmuje szereg etapów, które całościowo prowadzą do wytworzenia produktu lub wykonania usługi.

Proces produkcyjny Spółki rozpoczyna się od dostarczenia na linię technologiczną surowców, materiałów, następnie obejmuje wytworzenie (uformowanie) wyrobu gotowego (...), w poszczególnych etapach procesu technologicznego. Wszystkie te czynności odbywają się w ramach jednego, nieprzerwanego ciągu linii technologicznej (...).

Wszystkie maszyny zakupione na potrzeby funkcjonowania danej linii technologicznej są częścią tylko tej jednej linii technologicznej. Maszyny te nie działają na inne potrzeby, aniżeli tylko jeden proces technologiczny na jednej tylko linii (...) elementów gabarytowych i/lub małych.

Ponadto, stanowisko Spółki jest zgodne z definicją "procesu produkcyjnego" zawartą w Encyklopedii PWN, zgodnie z którą składa się on z "procesu technologicznego oraz kontroli jakości, transportu (bliskiego), magazynowania, regeneracji, remontów itp."

W ocenie Spółki, jej stanowisko znajduje również potwierdzenie Stanowisko w objaśnieniach Ministerstwa Finansów umieszczonych na stronie internetowej

https://www.podatki.gov.pl/niskiepodatki/przedsiebiorca-niskie-podatki/ulgi-na-innowacje-niskie- podatki/ulga-na-robotyzacie-przemyslowa-niskie-podatki/, w których wskazano, że: "Ulga na robotyzację przemysłową jest skierowana do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych. (...) Roboty przemysłowe pozwolą uzupełnić braki kadrowe przy pracach ciężkich, monotonnych i wykonywanych w szkodliwych warunkach. Częściowa automatyzacja produkcji będzie nie tylko tańsza, ale także bezpieczniejsza z punktu widzenia pracowników (np. wypadki, pandemia, upały). Dzięki efektywniejszemu parkowi maszynowemu, polskie firmy zwiększą zakres swojej produkcji i zatrudnią więcej wykwalifikowanych pracowników, którym będą mogły zaoferować lepsze warunki pracy, w tym także finansowe".

Przyjęcie przeciwnego stanowiska, aniżeli prezentowane przez Wnioskodawcę, oznaczałoby, że przepisy dotyczące ulgi na robotyzację nie przystawały do realiów współczesnej gospodarki i procesów produkcyjnych. Powszechną praktyką jest bowiem tworzenie nowoczesnych linii produkcyjnych obejmujących całościowy proces produkcji, tj. rozpoczynający się od podania surowców/materiałów, poprzez poszczególne etapy automatycznego (...).

Stanowisko Spółki, znajduje również potwierdzenie m.in. w wyroku WSA z dnia 12 lipca 2023 r., sygn. I SA/Gl 119/23, gdzie wskazano:

  • "Zdaniem Sądu, procesy produkcyjne mają na celu nie tylko bezpośrednie wykonanie produktu - do czego ogranicza się stanowisko organu, ale również obejmują dalsze etapy, nawet między magazynem materiałów, a magazynem wyrobów gotowych wraz z różnorodnymi, zachodzącymi w tym okresie, procesami produkcyjnymi. Nie ma podstaw, aby bez wyraźnego zawężenia przez prawodawcę językowego znaczenia pojęcia "dla zastosowań przemysłowych", nie przyjmować, że na proces produkcyjny przedsiębiorstwa składa się całość wykonania produktu od etapu odebrania materiałów z magazynu materiałów i surowców, poprzez transport, produkcję, kontrolę jakości oraz pakowanie.",
  • czy interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 maja 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.186.2023.2.MBD, w której organ zgodził się z podatnikiem, że: "(...) uwzględniając warunki wskazane przez art. 38eb ust. 3 ustawy o p.d.o.p., należy również odnieść się do praktycznego wykorzystania robota do zastosowań przemysłowych. Jak wskazano w stanie faktycznym/opisie zdarzenia przyszłego, Robot (wraz z Urządzeniami Peryferyjnymi) jest wykorzystywany w procesie pakowania produktów Wnioskodawcy. Czynności związane z pakowaniem produktów, stanowią integralny i nieodłączny element procesu produkcyjnego. (...) Bez właściwego opakowania produktów Spółki, nie można mówić o zakończonym procesie produkcyjnym. W konsekwencji, warunek dotyczący zastosowania przemysłowego w przypadku Robota należy uznać za spełniony."

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania poszczególnych urządzeń w ramach linii technologicznej, która jako jedna nierozłączna całość stanowi Robota przemysłowego wraz z Oprzyrządowaniem spełnia wymogi określone w ustawie CIT przez:

  • Wielozadaniowość - maszyny i urządzenia pracujące na tej linii wykorzystywane są w procesach (...).
  • Maszyny i urządzenia zakupione przez Spółkę podejmują się realizacji wielu zadań: załadunku, rozładunku, transportu wsadów pomiędzy stanowiskami, sterowania pompami, grzaniem, (...), oraz posiadają manipulatory za pomocą, których przesuwają się po torowisku jezdnym oraz podnoszą przedmioty w ramach opisanych powyżej czynności.
  • Automatyczną sterowalność - z uwagi na fakt, że posiadają tryb automatyczny i kontrolę procesu w trybie automatycznym.
  • Programowalność - praca linii jest kontrolowana przez programowalny sterownik logiczny, który realizuje wszystkie funkcje sterowania, a sama linia jest zespołem maszyn stacjonarnych.
  • Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody - maszyny posiadają trawersy transportowe, suwnice, elektrowyciągi - które wykonują odpowiednio zaprogramowane ruchy i czynności.
  • Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych - maszyny realizują zadane trajektorie i ustaloną procedurę sterowanych ruchów według instrukcji programowych specyfikujących żądane pozycje oraz żądaną prędkość ruchu. Działanie maszyn w ciągu technologicznym ma zastosowanie w przemyśle - usług (...).
  • Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania
  • Są połączone z systemem teleinformatycznym dedykowanym dla poszczególnych linii. Program ten umożliwia zdalne monitorowanie parametrów pracy. System sterowania nadzoruje pracę elementów wchodzących w skład linii. Pracę każdego z nich można dostosować poprzez szereg parametrów w trybie serwisowym.
  • Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów.
  • Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń.
  • Wyposażone są m.in. w: czujnik temperatury kąpieli, czujnik pojemnościowy, położenia trawersy, czujnik indukcyjny - wykrywania wsadu, czujnik pozycji wywrotnicy, czujnik wagowy itd.
  • Są zintegrowane z urządzeniami peryferyjnymi w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każda z maszyn i urządzeń wchodzących w skład dwóch linii (Robotów) posiadanych przez Spółkę wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). Niemniej jednak, aby rozpocząć jej wykonywanie wymagane jest wykonanie odpowiednich czynności przez pracowników Wnioskodawcy, którzy m.in. odpowiadają za przemieszczanie danych surowców i wyrobów pomiędzy poszczególnymi maszynami wykonującymi określone czynności, a także za uruchomienie danego robota, tj. rozpoczęcie wykonywania przez niego określonej czynności.

Opisane wyżej maszyny, urządzenia lub systemy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania linii technologicznej (...) i są funkcjonalnie związaną z całym cyklem produkcyjnym, w taki sposób, że każda z linii technologicznej (Robot wraz z Oprzyrządowaniem) posiadanych przez Spółkę wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). Integracja oznacza, że roboty są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna).

W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu usługi (...).

Jednocześnie, termin "zintegrowany" oznacza <połączony w całość lub będący częścią całości>. Z kolei przez "proces produkcyjny" należy rozumieć <część procesu produkcji, składająca się z działań wykonywanych w zakładzie przemysłowym w celu wytworzenia (z materiałów, półwyrobów, części maszyn i ich zespołów) gotowych wyrobów> (por.: SJP i Encyklopedia PWN).

Zintegrowanie robota z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym oznacza, że robot powinien wykonywać pewną część procesu produkcji rozumianego jako określoną całość składającą się z działań wykonywanych w zakładzie przemysłowym w celu wytworzenia (z materiałów, półwyrobów, części maszyn i ich zespołów) gotowych wyrobów, które są konieczne dla tego procesu produkcji i współzależne od działań wykonywanych przez inne maszyny biorące w nim udział (tj. przykładowo dokonanie danej czynności przez robota umożliwia dokonanie czynności przez kolejną maszynę lub odwrotnie). Innymi słowy, aby spełnić powyższą przesłankę, robot powinien wykonywać czynności wchodzące w skład procesu wytwarzania produktów, które są konieczne dla wykonywania pewnych następczych czynności produkcyjnych przez inne maszyny w ramach tego procesu lub odwrotnie.

Dla spełnienia analizowanej przesłanki możliwy jest w ocenie Wnioskodawcy, udział pracownika w zintegrowaniu maszyn w cyklu produkcyjnych - np. poprzez przenoszenie surowców, detali do poszczególnych maszyn (robotów) lub uruchamianie poszczególnych maszyn w celu wykonania określonego zadania. Podejście takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.212.2022.4.BK.

Mając na względzie powyższe, w opinii Wnioskodawcy automatyczne linie technologicznej (...) elementów małych oraz gabarytowych stanowią Roboty przemysłowe zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że:

Pytanie Wnioskodawcy dotyczy wyłącznie potwierdzenia, że poszczególne maszyny i urządzenia wchodzące w skład jednego ciągu technologicznego spełniają definicję Robota przemysłowego wraz z Oprzyrządowaniem - działającym, jako jedna nierozłączna całość.

Biorąc pod uwagę powyżej opisany stan faktyczny - Wnioskodawca powziął wątpliwość w kwestii konsekwencji podatkowych w podatku CIT, w zakresie uznania poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład jednego ciągu technologicznego za spełniające definicję Robota przemysłowego wraz z Oprzyrządowaniem - z uwagi na brzmienie przepisów odnoszących się do tej ulgi obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. - dlatego też Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska w następujących kwestiach.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

Pismem z dnia 12 lipca 2024 r. (data wpływu 12 lipca 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w następującym zakresie:

Spółka wprowadziła do ewidencji środków trwałych Linię technologiczną (...) elementów gabarytowych oraz Linią technologiczną (...) elementów małych - jako poszczególne maszyny / urządzenia wchodzące w skład Linii Technologicznej.

W skład poszczególnych linii technologicznych (...) wchodzi kilkadziesiąt środków trwałych zespolonych ze sobą w ciągu technologicznym - są to m.in.:

(…)

W ewidencji środków trwałych są widoczne poszczególne maszyny i urządzenia w oddzielnych pozycjach - maszyny i urządzenia wchodzące w skład Linii Technologicznych są/były nabywane w różnych okresach, a także poszczególne urządzenia i maszyny są wymieniane na nowe lub sprawniejsze technologicznie.

Spółka prowadzi działalność w której poszczególne maszyny i urządzenia są narażone na działanie niekorzystnych środków chemicznych i są zużywalne, dlatego też konieczne jest wymienianie urządzeń na nowe lub na urządzenia nowsze - bardziej zaawansowane technologicznie. Nie istnieje jeden dostawca, którzy może dostarczyć całą linię technologiczną - linie technologiczne są budowane z poszczególnych elementów (maszyn i urządzeń), które tworzą następnie całą linię technologiczną do realizowania określonych zadań gospodarczych.

Powyższe nie zmienia tego, że poszczególne urządzenia i maszyny wchodzą w skład określonej Linii Technologicznej - brak jednego tylko elementu (urządzenia i maszyny) uniemożliwiałby funkcjonowanie określonej Linii Technologicznej.

Spółka zwraca uwagę Dyrektora, że Dyrektor KIS potwierdził stanowisko podatnika w analogicznej interpretacji podatkowej z dnia 22 maja 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.140.2023.1.MBD, w której podatnik opisał, że posiada na zakładzie cztery (4) linie technologiczne, które realizują różne zadania i składają się z różnych elementów (maszyn i urządzeń). Działanie linii nr 1 opisanej w/w interpretacji podatkowej jest zbliżone do działania Linii Technologicznej Spółki, z tą różnicą, że Linii Technologiczna Podatnika obejmuje proces (...), natomiast podatnik we wniosku o interpretację w/w interpretacji opisał proces (...) - niemniej proces jest zbliżony.

W rezultacie, posługując się analogicznym opisem działania Linii Technologicznej do tego opisane w/w interpretacji podatkowej:

Zdaniem Wnioskodawcy, funkcjonalność oraz sposób działania poszczególnych Linii Technologicznych tj. (...) elementów gabarytowych oraz Linią technologiczną (...) elementów małych spełnia wymogi określone w art. 38eb ustawy CIT poprzez:

  • spełnienie kryterium nowości
  • poszczególne maszyny i urządzenia wchodzące w skład Linii Technologicznych, które Spółka zamierza ująć w uldze na robotyzację zostały zakupione jako nowe.
  • Wielozadaniowość:
  • Maszyny pracujące na Linii Technologicznych są w wykorzystywane w procesie (...) elementów metalowych, który to proces jest wielozadaniowy poprzez przeprowadzania poszczególnych (różnych) etapów (...).

(…)

  • Maszyny i urządzenia działające w określonej Linii Technologicznej zakupione przez Spółkę podejmują się realizacji wielu zadań: załadunku, rozładunku, transportu wsadów pomiędzy stanowiskami, sterowania pompami, grzaniem, (...) oraz posiadają manipulatory za pomocą, których przesuwają się po torowisku jezdnym oraz podnoszą przedmioty w ramach opisanych powyżej czynności.
  • Automatyczną sterowalność:
  • Maszyny posiadają tryb automatyczny i kontrolę procesu w trybie automatycznym.
  • Programowalność:
  • Praca Linii Technologicznych jest kontrolowana przez szafy sterownicze / kabiny sterownicze, system sterowania piecem, czy inne elementy zdalnej kontroli i programowania. które realizuje poszczególne funkcje sterowania procesem (...), a same Linie Technologiczne są zespołem maszyn stacjonarnych.
  • Stacjonarność lub mobilność i co najmniej 3 stopnie swobody:
  • Poszczególne maszyny i urządzenia działające w ramach określonej Linii Technologicznej posiadają podajniki (elektrowciągi, trwawersy, suwnice, pomosty) - które poruszają się w co najmniej trzech stopniach swobody (poziomo, pionowo, horyzontalnie, rotując i wykonując ruch obrotowy), - poszczególne podajniki umieszczają elementy metalowe w wannach i są z nich usuwane. Następnie kolejne urządzenia wykonują kolejne czynności w ciągu technologicznym - wykonując kolejno zaprogramowane ruchy i czynności.
  • Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych:
  • Poszczególne maszyny i urządzenia działające w ramach danej Linii Technologicznej realizują zadane trajektorie i ustaloną procedurę sterowanych ruchów według instrukcji programowych specyfikujących żądane pozycje oraz żądaną prędkość ruchu. Działanie Linii Technologicznej ma zastosowanie w przemyśle - jest jednym z elementów usługi (...).
  • Wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania:
  • Linie Technologiczne są połączone z systemem teleinformatycznym dedykowanym dla danej linii, które to połączenie umożliwia zdalne monitorowanie parametrów pracy. System sterowania nadzoruje pracę poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii. Pracę każdego z nich można dostosować poprzez szereg parametrów, diagnostyki i kontroli, w tym nadzorowanie prawidłowej pracy elementów wyposażenia linii i w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych informuje użytkownika o zaistniałych nieprawidłowościach.
  • Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów:
  • Maszyny i urządzenia działające w ramach Linii Technologicznej (...) elementów gabarytowych oraz Linii Technologicznej (...) elementów małych są połączone z systemami teleinformatycznymi za pomocną szaf sterowniczy / kabin sterowniczych, które umożliwiają określoną diagnostykę procesów produkcyjnych i planowania produkcji, a także informuje pracowników o stanie poszczególnych maszyn i urządzeń. Systemy są obsługiwane za pomocą paneli w szafach sterowniczych / kabinach sterowniczych.
  • Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń:
  • Szafy sterownicze / kabiny sterownicze wchodzące w skład Linii Technologicznych, jak i pozostałe systemy do obsługiwania maszyn i urządzeń są wyposażone w czujniki temperatury kąpieli, czujniki pojemnościowe, położenia trawersy, czujnik indukcyjny - wykrywania wsadu, czujnik pozycji wywrotnicy, czujnik wagowy i inne.
  • Jest/są zintegrowane z urządzeniami peryferyjnymi takimi jak:

(…)

  • w taki sposób, że każdy z maszyn i urządzeń w cyklu Linii Technologicznej posiadanej przez Spółkę wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). Niemniej jednak, aby rozpocząć jej wykonywanie wymagane jest wykonanie odpowiednich czynności przez pracowników Spółki, którzy m.in. odpowiadają za przemieszczanie danych surowców i wyrobów pomiędzy poszczególnymi maszynami (na Etapie 0 i Etapie 1 oraz na końcowym Etapie 7) wykonującymi określone czynności, a także za uruchomienie danej maszyny i urządzenia, tj. rozpoczęcie wykonywania przez niego określonej czynności.
  • Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika:
  • Opisane wyżej maszyny i urządzenia lub systemy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Linii Technologicznej i są funkcjonalnie związaną z całym cyklem produkcyjnym, w taki sposób, że każda maszyn i urządzeń posiadanych przez Spółkę wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna).
  • Integracja oznacza, że maszyny i urządzenia lub systemy są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu (...) elementów metalowych.
  • Jednocześnie, termin "zintegrowany" oznacza <połączony w całość lub będący częścią całości>. Z kolei przez "proces produkcyjny" należy rozumieć <część procesu produkcji, składająca się z działań wykonywanych w zakładzie przemysłowym w celu wytworzenia (z materiałów, półwyrobów, części maszyn i ich zespołów) gotowych wyrobów> (por.: SJP i Encyklopedia PWN).
  • Stwierdzić należy, że zintegrowanie poszczególnych maszyn i urządzeń z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym oznacza, że określona maszyna i urządzenie powinno wykonywać pewną część procesu produkcji rozumianego jako określoną całość składającą się z działań wykonywanych w zakładzie przemysłowym w celu wytworzenia (z materiałów, półwyrobów, części maszyn i ich zespołów) gotowych wyrobów, które są konieczne dla tego procesu produkcji i współzależne od działań wykonywanych przez inne maszyny biorące w nim udział (tj. przykładowo dokonanie danej czynności przez urządzenie umożliwia dokonanie czynności przez kolejną maszynę lub odwrotnie). Innymi słowy, aby spełnić powyższą przesłankę, maszyny i urządzenia powinny wykonywać czynności wchodzące w skład procesu (...) elementów metalowych, które są konieczne dla wykonywania pewnych następczych czynności produkcyjnych przez inne maszyny w ramach tego procesu lub odwrotnie.
  • Dla spełnienia analizowanej przesłanki możliwy jest w ocenie Wnioskodawcy, udział pracownika w zintegrowaniu maszyn w cyklu produkcyjnych - np. poprzez przenoszenie surowców, detali do poszczególnych maszyn (robotów) lub uruchamianie poszczególnych maszyn w celu wykonania określonego zadania. Podejście takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.212.2022.4.BK.

Mając na względzie powyższe, w opinii Spółki Linia Technologiczna (...) elementów gabarytowych oraz Linia Technologiczna (...) elementów małych służące do (...) elementów metalowych stanowi roboty przemysłowe zgodnie z art. 38eb ust. 3 ustawy CIT.

Spółka wyjaśnia, że wszystkie środki trwałe (maszyny i urządzenia) wchodzące w skład Linii Technologicznej (...) elementów gabarytowych oraz Linii Technologicznej (...) elementów małych tworzą jedną nierozłączną całość - w ocenie Wnioskodawcy Linię Technologiczną (...) elementów metalowych należy traktować jako jedno urządzenie - robota przemysłowego.

Spółka opisała we wniosku o wydanie interpretacji proces (...), który składa się z kilku etapów przygotowania powierzchni stalowej elementów przeznaczonych do (...) aż do ich (…).

(…)

W skład linii wchodzą środki trwałe, które są niezbędne do funkcjonowania danej linii technologicznej. Wszystkie zakupione środki trwałe na potrzeby działania danej linii technologicznej zostały zakupione tylko w celu umożliwienia funkcjonowania tej danej linii - bez chociażby jednego z elementów (środka trwałego) - ciąg technologiczny nie mógłby wypełniać swoich zadań przemysłowych. W skład poszczególnych linii technologicznych (...) wchodzi kilkadziesiąt środków trwałych zespolonych ze sobą w ciągu technologicznym.

Powyższe pytanie Dyrektora odnosi się do zdefiniowania przez Wnioskodawcę poszczególnych urządzeń i maszyn wchodzących w skład Linii Technologicznej w oparciu o art. 38eb ust. 2 pkt 1) b-e) ustawy o CIT - odnosząc się do:

  • maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych:

Spółka wyjaśnia, że wszystkie urządzenia i maszyny są peryferyjnie związane ze sobą tworząc jedną funkcjonalną całość - w taki sposób, że każdy z maszyn i urządzeń w cyklu danej Linii Technologicznej posiadanej przez Spółkę wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). Niemniej, aby rozpocząć jej wykonywanie wymagane jest wykonanie odpowiednich czynności przez pracowników Spółki, którzy m.in. odpowiadają za przemieszczanie danych surowców i wyrobów pomiędzy poszczególnymi maszynami (na Etapie 0 i Etapie 1 oraz na końcowym Etapie 7) wykonującymi określone czynności, a także za uruchomienie danej maszyny i urządzenia, tj. rozpoczęcie wykonywania przez niego określonej czynności.

  • maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym:

Spółka wyjaśnia, że takimi urządzeniami i maszynami jest przede wszystkim:

(...)

  • maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer:

Spółka wyjaśnia, że takimi urządzeniami i maszynami jest przede wszystkim:

  • system sterowania piecem - który umożliwia ustawianie automatycznej temperatury pieca o określonych właściwościach dla zastosowanych środków chemicznych,
  • Szafy sterownicze / kabiny sterownicze - służące do zdalnego sterowania procesem (...) (poszczególnymi urządzeniami), w tym umożliwiającymi automatyzację procesu, które wyposażone są w czujniki i kamery widoczne na panelu sterującym - diagnozującym proces (...),
  • Automaty zawieszkowe wraz z systemem trawers - sterowane automatycznie umożliwiające automatyzację procesu (...).

Linie Technologiczne są połączone z systemem teleinformatycznym dedykowanym dla linii, które to połączenie umożliwia zdalne monitorowanie parametrów pracy. System sterowania nadzoruje pracę poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii. Pracę każdego z nich można dostosować poprzez szereg parametrów, diagnostyki i kontroli, w tym nadzorowanie prawidłowej pracy elementów wyposażenia linii i w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych informuje użytkownika o zaistniałych nieprawidłowościach.

  • urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych:

Spółka wyjaśnia, że takimi urządzeniami i maszynami jest przede wszystkim:

  • system sterowania piecem - który umożliwia ustawianie automatycznej temperatury pieca o określonych właściwościach dla zastosowanych środków chemicznych,
  • Szafy sterownicze / kabiny sterownicze - służące do zdalnego sterowania procesem (...) (poszczególnymi urządzeniami), w tym umożliwiającymi automatyzację procesu,
  • Automaty zawieszkowe wraz z systemem trawers - sterowane automatycznie
  • umożliwiające automatyzację procesu (...).
  • Jak i pozostałe urządzenia, które są automatycznie ze sobą zespolone w celu przeprowadzenia jednej tylko usługi - tj. (...) elementów metalowych.

Spółka wyjaśnia, że wszystkie środki trwałe (maszyny i urządzenia) wchodzące w skład Linii Technologicznej (...) elementów gabarytowych oraz Linii Technologicznej (...) elementów małych tworzą jedną nierozłączną całość - dlatego też, jako jedna nierozłączna całość stanowią automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną maszynę o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne do zastosowań przemysłowych oraz spełniają warunki wskazane przez Dyrektora.

Spółka wyjaśnia, że z uwagi na to, że wszystkie urządzenia tworzą jedną nierozłączną całość to przykładowo:

  • zainstalowane urządzenia są ze sobą połączone szafą sterowniczą i kabiną sterowniczą, a także m.in. systemami do sterowania piecem - co wpływa na automatyzację całego procesu poprzez jego obsługę i zaprogramowanie,
  • wszystkie urządzenia są stacjonarne - żadne z urządzeń nie jest mobilne - poruszają się tylko w zakresie działania danej Linii Technologicznej,
  • automaty do sterowania obsługują m.in. poszczególne podajniki (elektrowciągi, trwawersy, suwnice, pomosty) - poruszają się w co najmniej trzech stopniach swobody (poziomo, pionowo, horyzontalnie, rotując i wykonując ruch obrotowy), - poszczególne podajniki umieszczają elementy metalowe w wannach i są z nich usuwane. Następnie kolejne urządzenia wykonują kolejne czynności w ciągu technologicznym - wykonując kolejno zaprogramowane ruchy i czynności.
  • Urządzenia posiadają właściwości manipulacyjne - poprzez umieszczenie urządzeń w ciągu technologicznych, a także
  • Usługi (...) elementów metalowych wchodzą w zakres usług przemysłowych, a więc wszystkie urządzenia i maszyny w ciągu technologicznych zostały nabyte do zastosowań przemysłowych.

Linię Technologiczną (...) elementów gabarytowych oraz Linię Technologiczną (...) elementów małych należy traktować jako jedno urządzenie - robota przemysłowego.

Pytanie Dyrektora odnosi się do zdefiniowania przez Wnioskodawcę robota przemysłowego w oparciu o art..38eb ust. 3 pkt 1-4) ustawy o CIT - odnosząc się do warunku wskazanego przez Dyrektora, a mianowicie:

  • wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

Spółka wyjaśnia, że takimi urządzeniami i maszynami jest przede wszystkim:

  • system sterowania piecem - który umożliwia ustawianie automatycznej temperatury pieca o określonych właściwościach dla zastosowanych środków chemicznych,
  • Szafy sterownicze / kabiny sterownicze - służące do zdalnego sterowania procesem (...) (poszczególnymi urządzeniami), w tym umożliwiającymi automatyzację procesu, diagnozowania, monitorowania, sterowania, programowania itd.
  • Automaty zawieszkowe wraz z systemem trawers - sterowane automatycznie umożliwiające automatyzację procesu (...).
  • System monitoringu trawers wraz z systemem ważenia - służący do monitorowania procesu technologicznego i ważenia poszczególnych elementów na potrzeby planowania produkcji przemysłowej,
  • Jak i pozostałe urządzenia, które są automatycznie ze sobą zespolone w celu przeprowadzenia jednej tylko usługi - tj. (...) elementów metalowych.
  • Linia Technologiczna jest połączona z systemem teleinformatycznym dedykowanym dla linii, które to połączenie umożliwia zdalne monitorowanie parametrów pracy. System sterowania nadzoruje pracę poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii. Pracę każdego z nich można dostosować poprzez szereg parametrów, diagnostyki i kontroli, w tym nadzorowanie prawidłowej pracy elementów wyposażenia linii i w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych informuje użytkownika o zaistniałych nieprawidłowościach.
  • jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

Spółka wyjaśnia, że takimi urządzeniami i maszynami jest przede wszystkim:

  • wyżej wymienione urządzenia tj. system sterowania piecem, szafy sterownicze, kabiny sterownicze, automaty zawieszkowe i pozostałe elementy - połączone ze sobą zdalnie umożliwiając automatyzację procesu (...) elementów metalowych, jego zarządzaniem i planowaniem.
  • Maszyny i urządzenia działające w ramach danej Linii Technologicznej są połączone z systemami teleinformatycznymi za pomocną szaf sterowniczy / kabin sterowniczych, które umożliwiają określoną diagnostykę procesów produkcyjnych i planowania produkcji, a także informuje pracowników o stanie poszczególnych maszyn i urządzeń. Systemy są obsługiwane za pomocą paneli w szafach sterowniczych / kabinach sterowniczych.
  • jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

Spółka wyjaśnia, że takimi urządzeniami i maszynami jest przede wszystkim:

  • wyżej wymienione urządzenia tj. system sterowania piecem, szafy sterownicze, kabiny sterownicze, automaty zawieszkowe i pozostałe elementy - połączone ze sobą zdalnie umożliwiając automatyzację procesu (...) elementów metalowych - które wyposażone są w stosowne czujniki do diagnozowania temperatur w poszczególnych piecach, wannach, czy innych - a także zawartości chemii w powietrzu, czy w składzie cieczy umieszczanej w wannach.
  • Szafy sterownicze / kabiny sterownicze wchodzące w skład Linii Technologicznej, jak i pozostałe systemy do obsługiwania maszyn i urządzeń są wyposażone w czujniki temperatury kąpieli, czujniki pojemnościowe, położenia trawersy, czujnik indukcyjny - wykrywania wsadu, czujnik pozycji wywrotnicy, czujnik wagowy i inne.
  • jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Spółka wyjaśnia, że wszystkie urządzenia są ze sobą zintegrowane tworząc jedną nierozłączną całość.

Bez jednego elementu (maszyny i/lub urządzenia) nie jest możliwe przeprowadzenie pełnego procesu (...) w danym etapie.

Opisane wyżej maszyny i urządzenia lub systemy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Linii Technologicznej i są funkcjonalnie związaną z całym cyklem produkcyjnym, w taki sposób, że każda maszyn i urządzeń posiadanych przez Spółkę wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna).

Integracja oznacza, że maszyny i urządzenia lub systemy są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez podatnika wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu (...) elementów metalowych.

Jednocześnie, termin "zintegrowany" oznacza <połączony w całość lub będący częścią całości>. Z kolei przez "proces produkcyjny" należy rozumieć <część procesu produkcji, składająca się z działań wykonywanych w zakładzie przemysłowym w celu wytworzenia (z materiałów, półwyrobów, części maszyn i ich zespołów) gotowych wyrobów> (por.: SJP i Encyklopedia PWN).

Stwierdzić należy, że zintegrowanie poszczególnych maszyn i urządzeń z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym oznacza, że określona maszyna i urządzenie powinno wykonywać pewną część procesu produkcji rozumianego jako określoną całość składającą się z działań wykonywanych w zakładzie przemysłowym w celu wytworzenia (z materiałów, półwyrobów, części maszyn i ich zespołów) gotowych wyrobów, które są konieczne dla tego procesu produkcji i współzależne od działań wykonywanych przez inne maszyny biorące w nim udział (tj. przykładowo dokonanie danej czynności przez urządzenie umożliwia dokonanie czynności przez kolejną maszynę lub odwrotnie). Innymi słowy, aby spełnić powyższą przesłankę, maszyny i urządzenia powinny wykonywać czynności wchodzące w skład procesu (...) elementów metalowych, które są konieczne dla wykonywania pewnych następczych czynności produkcyjnych przez inne maszyny w ramach tego procesu lub odwrotnie.

Pierwsze maszyny i urządzenia działające w ramach danej Linii Technologicznej zostały nabyte w 2006 r. a ostatnie w 2023 r. - i były amortyzowane w latach następnych po dniu ich nabycia zgodnie z przepisami o CIT.

W skład poszczególnych Linii Technologicznych wchodzi kilkadziesiąt różnych maszyn i urządzeń, przy czym znaczna ich część już została zamortyzowana do końca 2021 r., dlatego Spółka w uldze na robotyzację planuje uwzględnienie jedynie tych maszyn i urządzeń wchodzących w skład danej Linii Technologicznej, których odpisy są uwzględniane w kosztach podatkowych od roku 2022.

Spółka uzyskuje dochody z działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej, przy czym obydwie Linie Technologiczne nie są położone w specjalnej strefie ekonomicznej, ani też nie są kalkulowane do przychodów/dochodów, ani kosztów uzyskania przychodów ze specjalnej strefy ekonomicznej - nie są kwalifikowane do specjalnej strefy ekonomicznej.

Spółka nie osiąga przychodów z zysków kapitałowych.

Spółka osiąga przychody z innych źródeł przychodu i tylko w stosunku do tych przychodów zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację.

Ponadto, Spółka wyjaśnia, że:

a) Spółka będzie ponosić (poniosła) koszty (wydatki) na nabycie opisanych we wniosku Linii Technologicznych w (…) ze środków własnych, w tym ze środków współfinansowanych ze środków UE w określonym w umowie o dofinansowanie procencie udziału środków własnych. W rezultacie Spółka zamierza (w przypadku uznania poszczególnych składników majątkowych za roboty przemysłowe) do ujęcia w uldze na robotyzację odpisów amortyzacyjnych do określonego urządzenia / maszyny w wysokości odpowiadającej udziału środków własnych w ich zakupie/nabyciu.

b) Wydatki poniesione na nabycie opisanych we wniosku Linii Technologicznych w (…) stanowią/będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów które nie zostały/nie zostaną zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym - Spółka zamierza ująć w uldze na robotyzację wyłącznie tą część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada wkładowi Podatnika w nabycie danego środka trwałego.

c) Z ulgi na robotyzację zamierza Spółka skorzystać wyłącznie w stosunku do środków trwałych tworzących/wchodzących w skład Linii Technologicznych, opisanych we wniosku, które zostały przez Spółkę nabyte ze środków własnych (w części niewspółfinansowanej z dotacji), które nie zostały/nie zostaną zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Spółka nie korzysta z żadnych form leasingu w stosunku do żadnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład Linii Technologicznych, które planuje ująć w uldze na robotyzację.

W piśmie z 12 lipca 2024 r. Wnioskodawca przeformułował pytania mające być przedmiotem interpretacji indywidualnej oraz stanowisko do przeformułowanego pytania.

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1. Czy opisane przez Wnioskodawcę w treści stanu faktycznego urządzenie - Linia Technologiczna (...) elementów gabarytowych (w skład której wchodzą poszczególne maszyny i urządzenia tworzące Linię Technologiczną) spełnia definicję Robota przemysłowego wraz z Oprzyrządowaniem, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy CIT, a także czy Spółka może skorzystać z ulgi na robotyzację w stosunku do poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład Linii Technologicznej w zakresie odpisów amortyzacyjnych ponoszonych od 1 stycznia 2022 r.?

2. Czy opisane przez Wnioskodawcę w treści stanu faktycznego urządzenie - Linia Technologiczna (...) elementów małych (w skład której wchodzą poszczególne maszyny i urządzenia tworzące Linię Technologiczną) spełnia definicję Robota przemysłowego wraz z Oprzyrządowaniem, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy CIT, a także czy Spółka może skorzystać z ulgi na robotyzację w stosunku do poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład Linii Technologicznej w zakresie odpisów amortyzacyjnych ponoszonych od 1 stycznia 2022 r.?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Spółki, opisane w treści stanu faktycznego urządzenie - Linia Technologiczna (...) elementów gabarytowych (w skład której wchodzą poszczególne maszyny i urządzenia tworzące Linię Technologiczną) spełnia definicję Robota przemysłowego wraz z Oprzyrządowaniem, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa CIT”) i Spółka może skorzystać z ulgi na robotyzację w stosunku do poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład Linii Technologicznej w zakresie odpisów amortyzacyjnych ponoszonych od 1 stycznia 2022 r.

W ocenie Spółki, opisane w treści stanu faktycznego urządzenie - Linia Technologiczna (...) elementów małych (w skład której wchodzą poszczególne maszyny i urządzenia tworzące Linię Technologiczną) spełnia definicję Robota przemysłowego wraz z Oprzyrządowaniem, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy CIT i Spółka może skorzystać z ulgi na robotyzację w stosunku do poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład Linii Technologicznej w zakresie odpisów amortyzacyjnych ponoszonych od 1 stycznia 2022 r.

Przepis z art. 38eb ust. 3 ustawy CIT wskazuje, jakie warunki łącznie powinien spełniać robot przemysłowy - tj. maszyna automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa i stacjonarna lub mobilna" o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych. Zgodnie z ww. przepisem, maszyna taka:

  • wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
  • jest połączone z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
  • jest monitorowane za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
  • jest zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Uwzględniając powyższy przepis, należy zatem zauważyć, że zgodnie z opisem w stanie faktycznym, nabyte przez Spółkę Linie technologiczne spełniają powyższą definicję, bowiem każde z nich w ciągu technologicznym:

  • jest sterowane za pomocą programowalnego automatu i modułu komunikacyjnego,
  • jest programowalne (zawiera oprogramowanie),
  • poszczególne maszyny i urządzenia w linii technologicznej spełniają różne zadania w cyklu produkcyjnym Spółki, tj. są odpowiedzialne za określony etap (...) - bez jednego z tych maszyn i urządzeń - ciąg technologiczny nie mógłby być kontynuowany i Spółka nie mogłaby realizować procesu technologicznego w postaci (...).
  • mają charakter stacjonarny,
  • posiadają co najmniej 3 stopnie swobody,
  • wykonują precyzyjne czynności według zaplanowanego schematu,
  • zostały przystosowane do zastosowań przemysłowych - są posadowione w środowisku przemysłowym tj. w jednym z zakładów produkcyjnych Wnioskodawcy - które to zakłady specjalizują się w usługach (...),
  • jest podłączone do systemu teleinformatycznego - mogą być kierowane „zza biurka” lub w inny sposób zdalnie,
  • jest monitorowane za pomocą systemów elektronicznych,
  • jest zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym,
  • wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego sterowania, monitorowania oraz diagnozowania.

Niemniej, uwzględniając warunki wskazane przez art. 38eb ust. 3 ustawy CIT, należy również odnieść się do praktycznego wykorzystania urządzeń do zastosowań przemysłowych.

Jak wskazano w stanie faktycznym, urządzenia w ramach linii technologicznych są wykorzystywane są w przemysłowym procesie produkcji na dużą skalę tj. w usługach (...) - gabarytowego oraz elementów małych.

W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy, warto zwrócić uwagę, że w przepisach dotyczących ulgi na robotyzację, jak i w pozostałych przepisach ustawy CIT, nie zostało zdefiniowane wyrażenie " dla zastosowań przemysłowych". Szukając definicji ww. wyrażenia należy odnieść się przede wszystkim do jej rozumienia słownikowego, np. w Słowniku PWN (www.sjp.pwn.pl) "przemysł” został zdefiniowany jako "produkcja materialna polegająca na wydobywaniu z ziemi bogactw naturalnych i wytwarzaniu produktów w sposób masowy przy użyciu urządzeń mechanicznych".

Inną definicję zwrotu przemysłu możemy znaleźć w Wielkim słowniku języka polskiego Instytutu Języka Polskiego PAN, gdzie definiuje się "przemysł" jako: "działalność polegająca na wytwarzaniu produktów określonego rodzaju na dużą skalę, przy użyciu maszyn i innych urządzeń technicznych".

Z wyżej wymienionych definicji wynika, że przez przemysł rozumie się najczęściej działalność polegającą na wytwarzaniu na dużą skalę różnego rodzaju produktów (towarów). Natomiast, poszczególne urządzenia wykorzystywane w poszczególnych liniach technologicznych zostały nabyte w celu (...) poszczególnych elementów - czyli stricte na potrzeby komercyjne Wnioskodawcy.

W konsekwencji, warunek dotyczący zastosowania przemysłowego w przypadku wszystkich urządzeń w linii technologicznej (w obydwu) należy uznać za spełniony.

  • Ponadto, jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 lipca 2018 r., sygn. II FSK 1917/16::

"Wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe mają charakter odstępstwa od powszechności opodatkowania i powinny być interpretowane ściśle, należy jednak podkreślić, że wykładnia taka nie może być sprzeczna z ratio legis przepisu i przekreślać celu jaki prawodawca chciał dzięki niemu osiągnąć.

Prawo podatkowe przewidujące określone ulgi ma za zadanie spełnienie określonych celów społecznych czy ekonomicznych, uznawanych przez społeczeństwo za pożądane. Prawodawca nie może jednak przewidzieć wszystkich możliwych sytuacji, które mogą się zrealizować i to wówczas rolą organów podatkowych, jest taka wykładnia przepisów w odniesieniu do zaistniałego stanu faktycznego tak, aby uwzględniała jego cele i założenia. Ograniczanie uprawnień do ulg naruszałoby zasadę równości, która nie może odnosić się tylko do ponoszenia obciążeń publicznoprawnych, ale także do równego dostępu do preferencji podatkowych.

Ponadto, przyjęcie przeciwnego stanowiska, aniżeli prezentowane przez Wnioskodawcę w ramach odpowiedzi na niniejsze pytanie, sprawiłoby, że przepisy dotyczące ulgi na robotyzację nie przystawały do realiów współczesnej gospodarki i procesów produkcyjnych.

W świetle powyższego, należy zauważyć, że:

  • urządzenia w liniach technologicznych spełnia warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 ustawy CIT, oraz
  • są automatycznie sterowanym, programowalnym, wielozadaniowym i stacjonarną maszyną o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, nabyte przez Spółkę urządzenie w liniach technologicznych spełniają definicję Robota przemysłowego, o której mowa w ww. przepisach. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, wydatki poniesione na ich nabycie stanowią koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy CIT.

Możliwość rozliczenia w ramach ulgi na robotyzację kwoty 50% wartości odpisów amortyzacyjnych od robotów przemysłowych była potwierdzona w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Tytułem przykładu Wnioskodawca przytacza:

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym, opisane w stanie faktycznym urządzenia wchodzące w skład linii technologicznej spełnia warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 ustawy CIT i stanowią Roboty przemysłowe wraz z Oprzyrządowaniem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zadanych pytań). Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, oraz wyroków sądów administracyjnych, stwierdzić należy, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określony stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych i tylko do nich się odnoszących.

Powołane interpretacje oraz orzeczenia sądu nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00