Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.311.2024.2.EW

Prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia przez Kupującego Nieruchomości, na którą składa się m.in. zabudowana budynkami działka.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia przez Kupującego opisanej we wniosku Nieruchomości, na którą składa się m.in. zabudowana budynkami działka nr 1.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 czerwca 2024 r. (wpływ 2 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

R.Z. działający w imieniu wnioskodawcy firmy Spółka A w (…), ul. (…) posiadająca numer identyfikacji podatkowej NIP: (….) oraz REGON: (…) prowadzący działalność gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek - PKD 68.10.Z (dalej: Kupujący) 21 listopada 2022 r. aktem notarialnym Repertorium A numer (…) w Kancelarii Notarialnej (...) notariusz (...) notariusz spółka cywilna w (…) z siedzibą (…), ul. (…), (…) przed notariuszem (...) (dalej: Kancelaria Notarialna (…) zawarł Przedwstępną umowę sprzedaży; Oświadczenie o ustanowieniu hipoteki umownej; Oświadczenie o poddaniu się egzekucji (dalej: Umowa przedwstępna) z A.M. reprezentującym jako prezes zarządu Spółką B z siedzibą w (…), ul. (…), (…), wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…); NIP: (…); REGON: (…) (dalej: Sprzedającym).

Umowa przedwstępna sprzedaży dotyczyła zbycia zabudowanej nieruchomości położonej w (…), obejmującej działki ewidencyjne oznaczone numerami 2 oraz 1 o łącznej powierzchni 1,4617 ha zapisanej w księdze wieczystej (…) prowadzonej przez Sąd Rejonowy (…) w (…) (…) Wydział Ksiąg Wieczystych (dalej: Nieruchomość) za cenę 7.700.000 zł plus należny podatek VAT. Nieruchomość zabudowana była:

1.działka 2 o powierzchni 0,0035 ha zabudowana stacją transformatorową;

2.działka 1 o powierzchni 1,4582 ha zabudowana była:

  • budynkiem hotelowym z częścią gastronomiczną - budynek jednokondygnacyjny z wysokim parterem;
  • budynkiem biurowym - budynek dwukondygnacyjny, budynki znajdują się we frontowej części działki oraz
  • budynkiem sanitarnym - jednokondygnacyjnym znajdującym się w środkowej części działki.

Budynki opisane wyżej w momencie nabycia przez Sprzedającego były już na gruncie. Budynki znajdujące się na gruncie wykorzystywane (użytkowane) były przez co najmniej 2 lata przed transakcją. Budynek hotelowy z częścią gastronomiczną stanowił przedmiot najmu. Budynki nie były ulepszane do momentu sprzedaży Nieruchomości w wysokości stanowiącej 30% ich wartości.

Wolę objęcia transakcji podatkiem VAT Kupujący i Sprzedający wyraził w § 2 pkt 1 Umowy przedwstępnej.

W § 1 pkt 3 Umowy przedwstępnej Sprzedający oświadczył, że sprzedaży Nieruchomości dokonuje jako podatnik podatku od towarów i usług (VAT), a sprzedaż Nieruchomości będzie objęta podatkiem od towarów i usług (VAT), jednocześnie w § 2 pkt 2 Umowy przedwstępnej Sprzedający i Kupujący zgodnie oświadczyli, że na dzień zawarcia Umowy przedwstępnej oraz na dzień zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży Nieruchomości są i będą podatnikami podatku od towarów i usług (VAT).

23 grudnia 2022 r. w Kancelarii Notarialnej (…) Sprzedający i Kupujący na mocy aktu notarialnego Repertorium A numer (…) zawarli Protokół przyjęcia oświadczenia oraz ofertę zawarcia aneksu do Umowy przedwstępnej sprzedaży; oświadczenia o ustanowieniu hipoteki umownej; oświadczenia o poddaniu się egzekucji.

W związku z powyższym 10 stycznia 2023 r. aktem notarialnym Repertorium A numer (…) w Kancelarii Notarialnej (...) notariusz (...) notariusz spółka cywilna w (…) z siedzibą (…), ul. (…), (…) przed notariuszem (...) zawarł Przedwstępną umowę sprzedaży; Oświadczenie o ustanowieniu hipoteki umownej; Oświadczenie o poddaniu się egzekucji zawarta pomiędzy Kupującym i Sprzedającym (dalej: Umowa przedwstępna aneks).

Umowa przedwstępna sprzedaży aneks dotyczyła zbycia zabudowanej nieruchomości położonej w (…), opisanej powyżej, określonej jako Nieruchomość.

Na mocy Umowy przedwstępnej aneks zmieniono ceną na 8.000.000 złotych plus należny podatek VAT w stawce 23% oraz zmieniono termin zawarcia umowy przyrzeczonej na 30 czerwca 2023 r.

Na podstawie art. 43 pkt 10 - oświadczenie złożone w § 1 pkt 4b Umowy przedwstępnej aneks. W treści Umowy przedwstępnej aneks powołane zostały:

1) Protokół Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Sprzedającego z 9 listopada 2022 r. obejmujący uchwałę numer 1 zawierającą zgodę na zbycie Nieruchomości oraz ustanowienie hipoteki, w której cenę określono jako cenę netto plus należny podatek VAT w stawce 23%;

2) Uchwałę Wszystkich Wspólników Spółki zawierającą zgodę na nabycie Nieruchomości za cenę netto 8.000.000,00 złotych plus podatek VAT w stawce 23%.

22 czerwca 2023 r. został zawarty akt notarialny Repertorium A numer (…) w Kancelarii Notarialnej (...) Spółka Cywilna z siedzibą (…) ul. (…), (…) przed notariuszem (...) będący Umową sprzedaży oraz oświadczeniem o ustanowieniu służebności (dalej: Umowa sprzedaży) zawartym pomiędzy A.M. reprezentującym jako prezes zarządu Spółki B z siedzibą w (…), ul. (…), (…), wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…); NIP: (…); REGON: (…) (dalej: Sprzedającym), a R.Z. działającym w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz A.Z., działający łącznie jako jedyni wspólnicy Spółki A z siedzibą: (…), ul. (…), (…); NIP: (…); REGON: (…) (dalej: Kupujący) Nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta KW Nr (…) przez Sąd Rejonowy (…) w (…) (…) Wydział Ksiąg Wieczystych za ceną 8.000.000,00 złotych netto plus podatek VAT w stawce 23%, tj. 9.840.000,00 brutto.

W treści Umowy sprzedaży (§ 1 pkt 5) powołana została Umowa przedwstępna. Natomiast w § 1 pkt 2 lit. 24) Sprzedający oświadczył, że jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Na potwierdzenie zawarcia transakcji sprzedaży Nieruchomości objętej Umową Sprzedaży oraz rezygnacji ze zwolnienia przedmiotowego - podatek od towarów i usług Sprzedający wręczył Kupującemu fakturę VAT, która została zaksięgowana w księgach rachunkowym zarówno Sprzedającego, jak i Kupującego oraz miała swoje odzwierciedlenie w deklaracji podatkowej VAT-7 i JPK_VAT. Jednocześnie w Umowie przedwstępnej z 21 listopada 2022 r., w Umowie przedwstępnej z 10 stycznia 2023 r. oraz w Umowie sprzedaży z 22 czerwca 2023 r. Sprzedający i Kupujący zgodnie oświadczyli, że cena sprzedaży Nieruchomości wynosi 8.000.000 złotych plus należny podatek od towarów i usług (VAT).

Na dzień zawarcia Umowy sprzedaży zarówno Sprzedający, jak i Kupujący byli czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Po przyjęciu niezbędnych oświadczeń od Sprzedającego i Kupującego notariusz przy Umowie Sprzedaży odstąpił od poboru podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż transakcja objęta została podatkiem VAT.

Sprzedający i Kupujący, aby zadośćuczynić zapisom art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zamierzają SPROSTOWAĆ Umowę sprzedaży Nieruchomości zawartą w dniu 22 czerwca 2023 r., przed (...) notariuszem w (…), o oświadczenie w zakresie zwolnienia od podatku VAT.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

Stacja transformatorowa posadowiona na działce gruntu nr 2 stanowi budowlę w świetle przepisów prawa oraz orzecznictwa sądowego i stanowi własność zakładu energetycznego.

Dla działki nr 2 obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości (…), przyjęty uchwałą nr (…) Rady Gminy (…) z 7 maja 2011 r., działka położona jest na terenie zabudowy usługowej oznaczonej symbolem 26U.

Na dzień sprzedaży dla działki nr 2 nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy.

Sprzedający nabył działkę poprzez przeniesienie prawa własności i nie korzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Działka nr 2 stanowi część nieruchomości zapisanej w księdze wieczystej nr (…) stanowiącej funkcjonalną całość.

Nabyta nieruchomość będzie stanowiła towar handlowy i zostanie przeznaczona do dalszej odsprzedaży, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Pytanie

Czy na podstawie opisanego zaistniałego stanu faktycznego Kupującemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia opisanej we wniosku Nieruchomości?

Państwa stanowisko w sprawie

Podatnik prawidłowo postąpił przyjmując fakturę VAT wystawioną do transakcji sprzedaży nieruchomości i dokonał zapłaty podatku VAT.

Sprzedający i Kupujący zgodnie oświadczyli przed notariuszem, że są czynnymi podatnikami podatku VAT, a transakcja objęta jest podatkiem od towarów i usług, na co przedłożyli uchwały dotyczące w przypadku Sprzedającego zgody na zbycie Nieruchomości, a w przypadku Kupującego zgody na nabycie Nieruchomości za cenę netto plus należny podatek VAT w stawce 23% oraz fakturę VAT.

Sprostowanie aktu notarialnego Umowy sprzedaży o zgodne Oświadczenie Sprzedającego i Kupującego w zakresie wyboru opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży Nieruchomości wyczerpuje znamiona art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów. Sprostowanie aktu z datą przyszłą będzie miało skutek na dzień zawarcia 22 czerwca 2023 r., czyli datę zawarcia Umowy sprzedaży Nieruchomości, a zawarte w nim oświadczenie będzie zgodne z zapisami art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów na dzień zawarcia pierwotnej Umowy sprzedaży. W związku z powyższym Kupującemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia opisanej we wniosku Nieruchomości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie prawa Kupującego do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia opisanej we wniosku Nieruchomości, na którą składa się m.in. zabudowana budynkami działka nr 1 jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwaną dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Należy przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Sprzedający Spółka B jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który wykorzystywał Nieruchomość składającą się m.in. z działki nr 1 zabudowanej budynkami do działalności gospodarczej, w tym w celach najmu, przez co najmniej 2 lata przed planowaną transakcją sprzedaży. Nastąpiła więc sprzedaż na rzecz Kupującego składników majątkowych wykorzystywanych przez Sprzedającego w działalności gospodarczej, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji, dokonana przez Sprzedającego sprzedaż Nieruchomości, tj. działki zabudowanej nr 1 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

W tym miejscu wskazać należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może być opodatkowana właściwą stawką podatku albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienie od podatku.

Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Dla sprzedaży nieruchomości zabudowanych budynkami, budowlami lub ich częściami ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedlenie - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W przypadku, gdy po wybudowaniu budynek, budowla lub ich część jest wykorzystywana, w tym używana na potrzeby własnej działalności, okoliczność ta powoduje, że ma już miejsce pierwsze zasiedlenie tego obiektu.

W przypadku nieruchomości zabudowanych niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Według art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

Powyższy przepis wskazuje, jakie muszą zostać spełnione warunki, aby sprzedaż budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Z przepisu tego wynika, że prawo do zwolnienia przysługuje wówczas, gdy w stosunku do budynków, budowli lub ich części będących przedmiotem sprzedaży nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Analiza powołanych wyżej przepisów prowadzi do stwierdzenia, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Jak wskazano wyżej, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  • towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  • przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Bowiem stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Należy również zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy:

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2) złożą:

a) przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub

b) w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów

- zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Według art. 43 ust. 11 ustawy:

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1) imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2) planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części – w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;

3) adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc, ustawodawca daje podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Z opisu sprawy wynika, że 22 czerwca 2023 r. został zawarty akt notarialny będący Umową sprzedaży, na podstawie którego Sprzedający dokonał dostawy na rzecz Kupującego Nieruchomości objętej księgą wieczystą KW nr (…), na którą składała się m.in. działka nr 1 zabudowana budynkiem hotelowym z częścią gastronomiczną, budynkiem biurowym oraz budynkiem sanitarnym. Budynki te w momencie nabycia przez Sprzedającego były już na gruncie i były wykorzystywane (użytkowane) przez co najmniej 2 lata przed transakcją. Budynek hotelowy z częścią gastronomiczną stawił przedmiot najmu. Budynki nie były ulepszane do momentu sprzedaży Nieruchomości w wysokości stanowiącej co najmniej 30% wartości każdego z nich.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że dostawa budynków posadowionych na działce gruntu nr 1 spełnia przesłanki warunkujące możliwość skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Powyższe wynika z faktu, że w analizowanym przypadku nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynków - w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy - co więcej pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynków upłynął okres dłuższy niż 2 lata. W konsekwencji sprzedaż budynków korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jednocześnie, w myśl art. 29a ust. 8 ustawy, dostawa gruntu, na którym posadowione są ww. budynki, również podlegała zwolnieniu od podatku VAT.

Wobec zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w odniesieniu do sprzedaży ww. budynków bezzasadne jest badanie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a i pkt 2 ustawy.

Jak wynika z treści wniosku, obie strony transakcji wyraziły wolę złożenia zgodnego oświadczenie w zakresie wyboru opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy budynków posadowionych na działce nr 1. Tak więc skoro strony transakcji zrezygnowały ze zwolnienia od podatku VAT, spełniając warunki wymienione w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, transakcja sprzedaży budynków posadowionych na działce nr 1 będzie opodatkowana podatkiem VAT na zasadach ogólnych. W konsekwencji również dostawa gruntu – działki nr 1, na którym budynki są posadowione - przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy – będzie opodatkowana podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

Przechodząc zatem do kwestii uznania, czy Kupującemu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie Nieruchomości (tj. działki nr 1 zabudowanej budynkami), należy wskazać, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zauważyć należy, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Podkreślić również należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy: transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zatem, aby przysługiwało Kupującemu prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia działki nr 1, faktura którą otrzyma od Sprzedającego musi dokumentować czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z opisu sprawy wynika, że Sprzedający i Kupujący są czynnymi podatnikami podatku VAT. Kupujący zamierza wykorzystywać nabytą Nieruchomość, o której mowa we wniosku, do czynności opodatkowanych, gdyż będzie ona dla Kupującego stanowiła towar handlowy i zostanie przeznaczona do dalszej odsprzedaży, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze opis sprawy i powyższe ustalenia w zakresie możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku przy dostawie zabudowanej działki nr 1 i wyboru opodatkowania tej transakcji oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, należy stwierdzić, że Kupujący będzie miał z tytułu nabycia działki nr 1 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż zostaną spełnione warunki określone w art. 86 ust. 1 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko, zgodnie z którym Kupującemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia opisanej we wniosku Nieruchomości, tj. zabudowanej działki nr 1, uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie prawa Kupującego do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia zabudowanej budynkami działki nr 1. W zakresie prawa Kupującego do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia działki nr 2 zabudowanej stacją transformatorową zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo wskazuję, że analiza załączników dołączonych do wniosku o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zatem załączniki dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydawanej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuja się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00