Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-07-30
Data publikacji: 2024-07-30

Bezpieczna praca podczas upałów - poradnik MRPiPS

Praca w upalne dni może być dużym wyzwaniem dla pracowników. Upał może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Przepisy chroniące pracowników i pracownice przed działaniem wysokich temperatur są obecnie rozproszone w różnych aktach prawnych i zaznajomienie się z nimi może być utrudnione. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało dla pracodawców i pracowników pakiet informacyjny pod nazwą „Dobry Klimat w Pracy”. 

Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp w porze letniej >>>

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców >>>

Przegrzanie organizmu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, powodować udar, omdlenie, odwodnienie, pogorszenie problemów kardiologicznych. Szczególnie dla osób starszych upały są poważnym zagrożeniem.

Czasem te skutki są niestety tragiczne i mogą prowadzić do śmierci. W polskim prawie obecne są pewne zabezpieczenia dla pracowników pracujących w wysokich temperaturach. Zawarte są w szeregu ustaw i rozporządzeń. Znajomość tych przepisów może pomóc chronić zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.

Pracodawca ma obowiązek „organizowania pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy” poprzez np. zapewnienie wody zdatnej do picia lub innych napojów, klimatyzowanych miejsc do odpoczynku, dodatkowych przerw w pracy czy osłony przed promieniami słonecznymi. W szczególnych przypadkach pracodawca może zdecydować o zwolnieniu pracowników z obowiązku świadczenia pracy.

W razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Przepisy, które już dziś chronią pracowników przed niebezpiecznymi skutkami wysokich temperatur i które umożliwiają pracodawcom stworzenie bezpiecznych warunków pracy zostały zebrane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w pakiecie pod nazwą "Dobry klimat w pracy".

Przeczytaj również: Za gorąco w pracy? Resort zdradza szczegóły zmian>>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00