Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 czerwca 2024 r., sygn. II SA/Gl 138/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi G. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia 28 listopada 2023 r. nr SKO IV 424/2676/2023 w przedmiocie odmowy przyznania Karty Dużej Rodziny oddala skargę.
Uzasadnienie
1 UZASADNIENIE
Wnioskiem z 14 września 2023 r. G.L. (dalej jako strona lub skarżąca) zwróciła się do Wójta Gminy H. o przyznanie Karty Dużej Rodziny oświadczając, że w skład jej rodziny, poza nią samą, wchodzą jej synowie: M.L., B.S. i A.L. Równocześnie określiła, iż nie wnosi o przyznanie Karty na ostatnie z wymienionych dzieci a następnie, odpowiadając na stosowne wezwanie, przedstawiła odpis zupełny aktu urodzenia, z którego wynika, że dziecko to urodziło się martwe [...] r.
Decyzją z 9 października 2023 r., nr [...] wydaną na podstawie art. 4 i art. 9 ustawy z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (aktualnie Dz. U. z 2023 r., poz. 2424) Wójt Gminy H. odmówił przyznania skarżącej Karty Dużej Rodziny na nią, M.L. oraz B.S. W uzasadnieniu tej decyzji podkreślono, że zgodnie z art. 4 ust. 1 powołanej ustawy, prawo do Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, czyli takiej, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek, przy czym w świetle ust. 2 tego unormowania członkami rodziny wielodzietnej są: rodzic (rodzice) - przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka; małżonek rodzica oraz dziecko - przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę przebywającą w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka. Nadto zaznaczył, że w świetle art. 4 ust. 2a i 2b, prawo do posiadania Karty przysługuje dziecku, jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie Karty co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej były w wieku do ukończenia 18 roku życia bądź w wieku do ukończenia 25 roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole (do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego) bądź w szkole wyższej (do dnia 30 września roku, w którym jest planowane ukończenie nauki) lub bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. W tym kontekście organ pierwszej instancji wywiódł, że w sprawie nie zachodzą przesłanki warunkujące uwzględnienie żądania zgłoszonego przez stronę, gdyż w dniu składania wniosku nie posiadała ona trojga dzieci, o których mowa w cytowanym art. 4 ust. 2a ustawy o Karcie Dużej Rodziny, bowiem jedno z nich urodziło się martwe, a tym samym nie został w jego przypadku spełniony wymóg określony w art. 4 ust. 1 tej regulacji, sprowadzający się do pozostawania dziecka na utrzymaniu rodzica, które to utrzymanie w rozumieniu art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego polega na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę możliwości także środków wychowania.