Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 28 maja 2024 r., sygn. II FSK 28/24

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Dumas Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Wolf- Kalamala (spr.) Sędzia del. WSA Artur Kot po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskiego z dnia 12 października 2023 r. sygn. akt I SA/Go 262/23 w sprawie ze skargi Z. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w X. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 maja 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 12 października 2013 r., I SA/Go 262/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uwzględnił skargę Z. spółki z o.o. z siedzibą w X. (zwanej dalej Skarżącą) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 maja 2023 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

2. Kwestią sporną jest sposób ustalenia wysokości kosztu podatkowego z tytułu tzw. "hipotetycznych odsetek" od kapitału własnego w związku z przekazaniem przez Skarżącą zysku na kapitał zapasowy i to, jaką stopę referencyjną NBP należało przyjąć do naliczenia tych odsetek.

Spółka może posługiwać się kapitałem własnym lub kapitałem z zewnątrz (pożyczonym). Kapitał pożyczony związany jest z odsetkami, odsetki mogą być kosztem uzyskania przychodów. Od 2019 r. na mocy art. 15cb) u.p.d.o.p. jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów hipotetycznych odsetek od kapitału własnego zatrzymanego w spółce – to nowa kategoria przychodów pozwalająca zmniejszyć należności fiskalne. Odsetki te są "hipotetyczne" bo nie są nikomu płacone. Spółka nie płaci ich także sobie, zostawiając wypracowany zysk. W rozliczeniu podatkowym za 2022 r. Skarżąca zamierza uznać za koszt podatkowy kwoty "hipotetycznych odsetek" w wysokości 132.284,68 zł. według poniższego wyliczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00