Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 lipca 2024 r., sygn. II SAB/Ol 54/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) sędzia WSA Bogusław Jażdżyk po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 16 lipca 2024 r. sprawy ze skargi M. S. na bezczynność Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w P. w udostępnieniu informacji publicznej I. zobowiązuje Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w P. do rozpoznania wniosku skarżącego z dnia [...] - w terminie 14 dni od daty zwrotu akt administracyjnych organowi; II. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; III. zasądza od Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w P. na rzecz skarżącego kwotę 100 zł (sto złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

M. S. (dalej jako: "strona", "skarżący") wnioskiem z [...] (data wpływu do organu) wystąpił do Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital [...] (dalej jako: "SP ZOZ" lub "szpital") o udostępnienie na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej danych dotyczących przeprowadzonych badań mikrobiologicznych oraz ich wyników na obszarze Oddziału [...] oraz sali operacyjnej [...] w okresie [...].

Skarżący pismem z dnia 26 kwietnia 2024 r. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na bezczynność organu w udzieleniu informacji publicznej zarzucając naruszenie:

art. 61 ust. 1 Konstytucji RP w zakresie, w jakim przepis ten stanowi podstawę prawa do uzyskiwania informacji publicznej poprzez błędne zastosowanie, polegające na nieudostępnieniu informacji publicznej na wniosek,

art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, nadającej uprawnienie do uzyskiwania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego, a także wglądu do dokumentów urzędowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00