Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.340.2024.3.ŻR
Uznanie czynności realizowanych w ramach projektu za czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Uznanie otrzymanych od Ministra Cyfryzacji środków finansowych za podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, wyłącznie w części przysługującej Państwa Politechnice. Obowiązek udokumentowania otrzymanej kwoty finansowania fakturą. Obowiązek udokumentowania otrzymanej kwoty finansowania fakturą VAT wystawioną na podmiot reprezentujący Skarb Państwa, tj. na Ministra Cyfryzacji.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe - w zakresie uznania czynności realizowanych w ramach projektu za czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
- prawidłowe – zakresie uznania otrzymanych od Ministra Cyfryzacji środków finansowych za podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, wyłącznie w części przysługującej Państwa Politechnice,
- prawidłowe - w zakresie obowiązku udokumentowania otrzymanej kwoty finansowania fakturą,
- nieprawidłowe - w zakresie obowiązku udokumentowania otrzymanej kwoty finansowania fakturą VAT wystawioną na podmiot reprezentujący Skarb Państwa, tj. na Ministra Cyfryzacji.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek Państwaz 15 maja 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
-uznania czynności realizowanych w ramach projektu za czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
-uznania otrzymanych od Ministra Cyfryzacji środków finansowych za podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, wyłącznie w części przysługującej Państwa Politechnice,
-obowiązku udokumentowania otrzymanej kwoty finansowania fakturą,
-obowiązku udokumentowania otrzymanej kwoty finansowania fakturą VAT wystawioną na podmiot reprezentujący Skarb Państwa, tj. na Ministra Cyfryzacji.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 lipca 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca.
Opis stanu faktycznego
Politechnika ... (zwana dalej Wnioskodawcą) jest publiczną uczelnią akademicką posiadającą osobowość prawną stanowiącą część systemu szkolnictwa wyższego w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z poźn. zm.). Działają Państwo na podstawie powołanej ustawy, aktów wykonawczych na jej podstawie wydanych oraz statutu. Są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 11 pkt 1-5 oraz pkt 9 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, podstawowymi zadaniami Państwa jest:
-prowadzenie kształcenia na studiach;
-prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia;
-prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki;
-prowadzenie kształcenia doktorantów;
-kształcenie i promowanie kadr uczelni;
-upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki i kultury, w tym przez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych, informacyjnych i archiwalnych.
Państwa działalność obejmuje zarówno obszar podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jak również obszar niepodlegający opodatkowaniu (będący poza zakresem ustawy o VAT) oraz zwolniony z opodatkowania (czynności korzystające ze zwolnienia od podatku VAT). Działalność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (będąca poza zakresem ustawy o VAT) to przede wszystkim nieodpłatne czynności kształcenia oraz badania własne naukowe finansowane z subwencji, dotacji celowych oraz innych różnego typu dofinansowań. Państwa odpłatna działalność to głównie odpłatne usługi kształcenia, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz odpłatne usługi noclegowe świadczone na rzecz Państwa studentów i doktorantów, które także korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Prowadzą Państwo również działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, polegającą m.in. na odpłatnym wynajmie lokali użytkowych, odpłatnych badaniach wykonywanych na zlecenie, odpłatnych noclegach świadczonych na rzecz osób innych niż studenci/doktoranci, odpłatnej sprzedaży wydawnictw, czy też innej sprzedaży opodatkowanej tym podatkiem. Działalność opodatkowana podatkiem od towarów i usług to także tzw. komercjalizacja wyników badań (czyli sprzedaż wyników badań, odpłatne udzielanie licencji do wyników prac badawczych, rozwojowych, wdrożeniowych, etc. lub też inne formy odpłatnego ich udostępniania).
W ramach prowadzonej działalności wykonują Państwo różnego typu badania i biorą udział w różnego typu projektach badawczych. Realizacja badań wymaga ponoszenia znacznych wydatków finansowych. Wydatki te pokrywane są z Państwa środków własnych, subwencji, dotacji, dofinansowań oraz różnego typu grantów finansowych.
Część projektów realizowana jest w ramach tzw. dotacji celowych. Organy państwa mogą bowiem zlecać uczelniom publicznym, instytutom naukowym lub badawczym wykonanie określonych zadań w zakresie ich (tj. uczelni czy instytutów) działalności statutowej, zapewniając odpowiednie środki na realizację tych zadań. Zgodnie z art. 10c ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 z późn. zm.) Prezes Rady Ministrów może powierzać podmiotom zobowiązanym do udostępniania lub przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystania, o których mowa w przepisach o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego, zwanym dalej "zleceniobiorcami", realizację zadań z zakresu informatyzacji sektora publicznego, innowacji cyfrowych i rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu, zwanych dalej "projektami", w tym:
1)budowę, rozwój i utrzymanie systemów teleinformatycznych;
2)świadczenie usług towarzyszących i doradztwa specjalistycznego;
3)prowadzenie działań informacyjnych;
4)zwiększanie lub poszerzanie zakresu oddziaływania innych wykonywanych przez zleceniobiorców zadań na sektor publiczny;
5)zwiększanie lub utrzymanie zdolności zleceniobiorców do realizacji zlecanych zadań;
6)wspieranie podmiotów wykonujących zadania publiczne w ich realizacji.
Powierzenie realizacji projektu następuje w drodze decyzji Prezesa Rady Ministrów w sprawie powierzenia realizacji projektu (art. 10c ust. 2 ww. ustawy).
W celu realizacji projektu na zasadach określonych w art. 10c ust. 1 ustawy o Radzie Ministrów, ... zawarli Państwo z instytutami naukowymi oraz jedną uczelnią publiczną umowę konsorcjum (dalej umowa konsorcjum). Na mocy tej umowy zostali Państwo liderem konsorcjum. Celem zawarcia umowy konsorcjum była realizacja projektu pt. „...” (zwane dalej „Projektem” lub „Zadaniem”).
Celem Projektu jest (...). Głównym działaniem jest (...).
Zadanie zostanie zrealizowane w 7 etapach: (...).
Będą Państwo odpowiedzialni za współrealizację Projektu w etapach 1-3 i 5-7.
Decyzją z dnia ... (zwaną dalej Decyzją) Prezes Rady Ministrów powierzył Konsorcjum realizację Zadania oznaczając jako Zleceniodawcę ministra właściwego do spraw informatyzacji (zwanego dalej Ministrem Cyfryzacji lub Ministrem), który zapewni środki na realizację Zadania. W § 2 ust. 2 Decyzji przewidziano, że zasady finansowania realizacji Projektu ze środków Ministra Cyfryzacji zostaną określone w umowie zawartej między Skarbem Państwa - Ministrem, a zleceniobiorcą - konsorcjum. W Decyzji zadanie zostało powierzone wszystkim zleceniobiorcom (czyli członkom konsorcjum) łącznie.
Kolejno, Wnioskodawca działając jako lider konsorcjum, zawarł ze Skarbem Państwa - reprezentowanym przez Ministra Cyfryzacji umowę dotacji celowej (dalej: umowa o finansowanie), na mocy której Minister udzielił konsorcjum dotacji na finansowanie Projektu, zaś konsorcjum zobowiązało się zrealizować zadanie w zakresie i na zasadach określonych w tej umowie.
Najważniejsze postanowienia umowy o finansowanie
Jak wynika z § 1 ust. 1 i ust. 2 umowy o finansowanie, Minister na podstawie art. 10 c ust. 8 i 9 ustawy o Radzie Ministrów oraz art. 150 ustawy o finansach publicznych udziela konsorcjum dotacji celowej na finansowanie zadania „...”, a konsorcjum ... zobowiązuje się zrealizować zadanie w zakresie i na zasadach określonych w umowie. Szczegółowy opis Zadania określający zakres rzeczowy, terminy wykonania oraz szacowany koszt ze wskazaniem sposobu jego kalkulacji, określa wniosek o wszczęcie postępowania dotacyjnego.
Zgodnie z umową o finansowanie, Beneficjent (którym według tej umowy jest każdy członek konsorcjum; lider działa w ramach tej umowy w imieniu wszystkich członków konsorcjum) zobowiązany jest do wykorzystania przekazanych środków finansowych zgodnie z celem, na jaki je uzyskał i na zasadach określonych w umowie o finansowanie. Ze środków dotacji mogą być pokrywane wyłącznie wydatki poniesione przez Beneficjenta na wykonanie Zadania zgodnie z zakresem rzeczowym wskazanym w załączniku do Umowy o finansowanie (§ 3 Umowy o finansowanie).
Według § 4 umowy o finansowanie, środki finansowe zostaną przekazane na rachunek bankowy lidera. Następnie lider przekaże te środki poszczególnym Beneficjentom w proporcjach wynikających z poziomu zaangażowania poszczególnych Beneficjentów w realizacji Zadania, w celu realizacji płatności lub w celu refundacji poniesionych przez Beneficjentów kosztów związanych z realizacją Zadania, pod warunkiem, że wydatki ponoszone przez Beneficjentów spełniają warunki określone w umowie o finansowanie.
Na mocy § 5 ust. 1, Beneficjent zobowiązany jest do prowadzenia:
1)wyodrębnionej ewidencji księgowej środków finansowych oraz wydatków dokonywanych z tych środków, zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych;
2)zapisów na dokumentach księgowych, stanowiących podstawę rozliczenia, poprzez ostemplowanie lub opisanie treścią „Sfinansowano ze środków umowy dotacji celowej nr (...), z wyłączeniem dokumentów, dotyczących kosztów ogólnych”.
Beneficjent zobowiązuje się do prowadzenia dokumentacji w sposób umożliwiający ocenę wykonania Zadania pod względem rzeczowym i finansowym oraz do zachowania wszelkiej dokumentacji związanej z realizacją umowy o finansowanie do końca 2029 r. (§ 5 ust. 2 i 3 umowy o finansowanie).
Kontrolę prawidłowości wykonania Zadania przez Beneficjenta, a także wydatkowania przekazanych środków finansowych sprawuje Minister Cyfryzacji. W ramach kontroli, osoby upoważnione przez Ministra Cyfryzacji mogą badać dokumenty i informacje utrwalone w formie innej niż pisemna, które mają lub mogą mieć znaczenie dla oceny prawidłowości wykonywania Zadania i wydatkowania przekazanych środków finansowych oraz żądać udzielenia ustnie lub na piśmie informacji dotyczących wykonania Zadania. Beneficjent na żądanie kontrolującego jest zobowiązany dostarczyć lub udostępnić dokumenty i nośniki informacji oraz udzielić wyjaśnień i informacji w terminie określonym przez kontrolującego (§ 8 umowy o finansowanie).
Zadanie ma być zrealizowane do końca 2024 r. Lider konsorcjum zobowiązany jest do złożenia sprawozdania końcowego z realizacji zadania za rok 2024, obejmującego opis zrealizowanych prac oraz rozliczenie kosztów ich realizacji, dotyczącego wszystkich Beneficjentów Konsorcjum. Na żądanie Ministra Cyfryzacji, lider konsorcjum przedstawia w wyznaczonym terminie dodatkowe wyjaśnienia, informacje i dokumenty mające związek z wykonywanym Zadaniem, w szczególności, oryginały lub kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem następujących dokumentów: faktury/rachunki, noty obciążeniowe, wykaz/wydruk danych Zadania, według rodzajowego układu kosztów, rozliczenia delegacji służbowych, listy płac, zestawienie wynagrodzeń.
Dotacja będzie podlegała rozliczeniu, które będzie polegało na dokonaniu kontroli i oceny realizacji Zadania pod względem merytorycznym i finansowym, a w szczególności:
a)stanu realizacji Zadania;
b)efektywności, rzetelności i jakości wykonania Zadania;
c)prawidłowości wykorzystania środków publicznych otrzymanych na realizację Zadania;
d)prowadzenia dokumentacji określonej w przepisach prawa i w postanowieniach Umowy o finansowanie (§ 9 Umowy o finansowanie).
W § 11 ust. 1 umowy o finansowanie uregulowano kwestie związane z prawami własności intelektualnej. Lider konsorcjum zobowiązany jest do przekazania Ministrowi Cyfryzacji wraz ze sprawozdaniem końcowym na informatycznym nośniku danych ostateczne wersje:
1)opinii, analiz, zestawień oraz innej dokumentacji,
2)kodu źródłowego oprogramowania, wytworzonych w ramach realizacji Zadania, co zostanie potwierdzone przez strony w formie pisemnej na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym Minister Cyfryzacji akceptuje wyniki wykonanych działań oraz ich kompletność i poprawność. W ust. 3 umowy o finansowanie wskazano natomiast, że Beneficjent, z chwilą podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego nieodpłatnie przenosi na Ministra autorskie prawa majątkowe do utworów, w rozumieniu art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, na wskazany w umowie o finansowanie polach eksploatacji. Z ust. 4 wynika, że w stosunku do wyników działań zrealizowanych w ramach umowy, stanowiących bazę danych w rozumieniu przepisów o ochronie baz danych, producentem jest Minister. W przypadku, w którym prawo wyłączne do bazy danych powstało na rzecz Beneficjenta lub Beneficjent w inny sposób nabył prawa do bazy danych, Minister nabywa to prawo z chwilą dostarczenia mu bazy danych przez Beneficjenta.
W drodze umowy o finansowanie Minister nabywa:
1)prawo zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich do wszelkich opracowań utworów (lub ich poszczególnych elementów), tj. prawo zezwalania na rozporządzanie i korzystanie z takich opracowań na wskazanych w umowie polach eksploatacji. W zakresie, w jakim utwory spełniają cechy baz danych w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Beneficjent upoważnia Ministra również do sporządzania opracowań baz danych;
2)własność wydanych Ministrowi nośników, na których zostały utrwalone utwory (lub ich poszczególne elementy) w celu ich przekazania Ministrowi - z chwilą ich przekazania.
Minister jest uprawniony do korzystania z utworów w zakresie wskazanym w umowie o finansowanie począwszy od daty udostępnienia utworów Ministrowi do daty nabycia autorskich praw majątkowych przez Ministra, a Beneficjent zapewnia, że takie korzystanie nie będzie naruszać praw osobistych lub majątkowych Instytutu ani osób trzecich i nie będzie powodować obowiązku zapłaty jakichkolwiek dodatkowych opłat (§ 11 ust. 6 umowy o finansowanie). Z chwilą zawarcia umowy o finansowanie Minister udzielił Beneficjentowi, w celu realizacji Zadania, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji na korzystanie przez okres realizacji Umowy z utworów, do których autorskie prawa majątkowe Minister nabył na podstawie umowy o finansowanie (§ 11 ust. 10 umowy o finansowanie).
Według § 12 umowy o finansowanie, wskazano, że po przeniesieniu na Ministra majątkowych praw autorskich, Minister zobowiązuje się upublicznić ... . Minister może na uzasadniony wniosek Beneficjenta udzielić mu nieodpłatnej i niewyłącznej licencji do każdego z utworów na określonych w umowie o finansowanie polach eksploatacji.
W § 14 umowa o finansowanie przyznaje Ministrowi uprawnienia do wypowiedzenia umowy w przypadku:
1)nieterminowego albo nienależytego wykonywania Umowy przez konsorcjum, w szczególności zmniejszenia zakresu rzeczowego realizowanego Zadania;
2)wykorzystywania udzielonej dotacji niezgodnie z przeznaczeniem;
3)odmowy przez Beneficjenta poddania się kontroli.
Najważniejsze postanowienia umowy konsorcjum
Zgodnie z zapisami umowy konsorcjum wszyscy jego członkowie współdziałają wspólnie i w porozumieniu w celu prawidłowej realizacji Projektu, przy czym każdy z członków konsorcjum ma przypisane określone zadania do realizacji, które wynikają z umowy o finansowanie. Każdy z członków Konsorcjum ponosi odpowiedzialność wobec Jednostki Finansującej oraz pozostałych Stron za niewykonanie bądź nienależyte wykonanie umowy i realizację Projektu jedynie w zakresie realizowanej przez siebie części Projektu, zgodnie z podziałem zadań i zakresem prac określonym w umowie o finansowanie projektu zawartej z jednostką finansującą. Żaden z członków konsorcjum nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania pozostałych członków konsorcjum (§ 2 ust. 6 umowy konsorcjum).
Każdy z konsorcjantów jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca jako Lider konsorcjum został upoważniony do:
1)złożenia wniosku o finansowanie Projektu w imieniu konsorcjum,
2)reprezentowania członków konsorcjum w kontaktach z jednostką finansującą,
3)zawarcia na rzecz i w imieniu własnym oraz członków konsorcjum umowy o finansowanie Projektu z jednostką finansującą,
4)dokonywania zmian w umowie o finansowanie Projektu, chyba że są mniej korzystne dla członka konsorcjum niż wynika to z niniejszej umowy,
5)pośredniczenia w przekazywaniu członkom konsorcjum środków finansowych z jednostki finansującej i ich rozliczania,
6)reprezentowania członków konsorcjum w związku z wykonywaniem umowy o finansowanie Projektu w zakresie określonym w udzielonych pełnomocnictwach.
Lider konsorcjum zobowiązuje się do przekazywania członkom konsorcjum przedkładanych do jednostki finansującej, informacji i dokumentów związanych z monitorowaniem i kontrolą prawidłowej realizacji Projektu (§ 3 ust. 6 umowy konsorcjum).
Struktura organizacyjna konsorcjum składa się z: Rady Konsorcjum, Komisji Jakości oraz Koordynatora Projektu, który jest przedstawicielem lidera konsorcjum wyznaczonego przez Rektora Wnioskodawcy. Rada Konsorcjum jest organem zarządzającym, wytyczającym główne kierunki realizacji Projektu oraz pełni funkcję opiniodawczą i doradczą wobec Koordynatora Projektu (§ 5 umowy konsorcjum). Komisja Jakości pełni odpowiedzialna jest za ocenę merytoryczną wytworów Projektu takich jak: raporty, oprogramowanie, narzędzia i zasoby językowe, stanowiących części jego rezultatów zadeklarowanych w umowie o finansowanie Projektu (§ 6 Umowy konsorcjum). Koordynator Projektu zajmuje się natomiast m.in. koordynowaniem i nadzorem nad realizacją Projektu, przedkładaniem do jednostki finansującej sprawozdań okresowych, rocznych i końcowych z realizacji działań określonych w umowie o finansowanie oraz wsparciem członków konsorcjum w realizacji powierzonych im zadań (§ 7 umowy konsorcjum).
Na mocy § 8 umowy konsorcjum, członkowie konsorcjum zobowiązują się natomiast, m.in. do:
1)wyznaczenia przedstawicieli do organów Projektu oraz udzielenia im niezbędnych pełnomocnictw do prowadzenia dyskusji, negocjowania oraz podejmowania decyzji/udzielania rekomendacji w zakresie realizacji Projektu;
2)realizacji zadań zgodnie z zawartą przez konsorcjum umową o finansowanie;
3)reprezentacji Projektu w zakresie zadań, które realizują;
4)przygotowywania sprawozdań okresowych, rocznych/końcowych i przedstawienia ich Koordynatorowi Projektu w zakresie realizowanych zadań zgodnie z umową o finansowanie;
5)udzielania dodatkowych informacji lub wyjaśnień dotyczących realizacji Projektu podmiotom uprawnionym na podstawie do ich uzyskania na podstawie przepisów powszechnie obowiązującego prawa realizacji Projektu zgodnie z prawem oraz umową o finansowanie Projektu;
6)współpracy w okresie realizacji Projektu oraz w okresie jego trwałości z jednostką finansującą lub inną instytucją w zakresie jej uprawnień i kompetencji wynikających z przepisów prawa;
7)osiągnięcia celów i wskaźników zadeklarowanych we wniosku o finansowanie w zakresie niesprzecznym z umową o finansowanie.
W § 9 umowy konsorcjum, uregulowano zasady związane z finansowaniem Projektu. Postanowienia umowy konsorcjum w tym zakresie odwołują się wprost do postanowień umowy o finansowanie, w związku z czym to postanowienia umowy o finansowanie mają w tym zakresie pierwszeństwo przed postanowieniami umowy konsorcjum. Zgodnie z zapisami umowy konsorcjum, każdy z członków konsorcjum zobowiązany jest do sporządzenia raportu rocznego oraz końcowego dla swoich zadań, do prowadzenia, każdy w swoim zakresie, wyodrębnionej ewidencji księgowej środków finansowych umożliwiającej pełną identyfikację środków otrzymanych i wydatkowanych na realizację Projektu oraz wyodrębnionego rachunku bankowego. Środki finansowe będą przekazywane przez jednostkę finansującą, przelewem na rachunek lidera Projektu, natomiast sposób przekazania środków przez lidera na rzecz pozostałych członków konsorcjum oraz zasady rozliczenia finansowego powinny być zgodne z umową o finansowanie.
Umowa konsorcjum zawiera również postanowienia dotyczące prawa własności intelektualnej. Należy jednak zaznaczyć, że postanowienia te obowiązują, o ile umowa o finansowanie nie stanowi inaczej. (Postanowienia umowy o finansowanie mają w tym zakresie pierwszeństwo przez postanowienia umowy konsorcjum). W § 11 umowy konsorcjum wskazano, że:
1)Wypracowane w ramach Projektu wyniki, tj. utwory, rozwiązania, wzory lub inne przedmioty praw autorskich lub pokrewnych, praw patentowych, innych praw ochronnych z zakresu własności przemysłowej oraz pozostałych praw własności intelektualne będą przysługiwały temu spośród członków konsorcjum, którego prace doprowadziły do powstania tych zasobów (ust. 4);
2)Jeżeli w toku prac nad realizacją Projektu dojdzie do powstania wspólnego wynalazku, projektu, wzoru, utworu lub innego przedmiotu praw własności intelektualnej, do którego przyczynił się więcej niż jeden członek konsorcjum, a przedmiotu takiego nie da się podzielić lub wydzielić z niego poszczególnych części odpowiadających wkładowi członków konsorcjum w sposób umożliwiający odrębne ubieganie się przez członków konsorcjum o udzielenie lub utrzymanie ewentualnego patentu, prawa ochronnego lub innego prawa własności intelektualnej, tym członkom konsorcjum będą przysługiwały wspólne prawa do wyżej wymienionego przedmiotu (ust. 5);
3)W zakresie niekolidującym z treścią umowy o finansowanie członkowie konsorcjum zobowiązują się do udostępniania wypracowanych w ramach Projektu wyników, które nie są zależne od praw osób trzecich, które nie są członkami konsorcjum, licencję (jedną z wymienionych w tej umowie) umożliwiającą publiczny dostęp do tych zasobów i swobodne niekomercyjne ich wykorzystanie (ust. 7);
4)W przypadku przeniesienia praw do wyników wypracowanych w ramach Projektu, członek konsorcjum zobowiązany jest zagwarantować pozostałym uczestnikom Projektu prawo do korzystania z tych wyników, w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne do wykonania umowy, umowy o finansowaniu oraz innych porozumień przewidzianych umową, w tym także na czas po zakończeniu Projektu (ust. 9);
5)Prawo dostępu do wypracowanych w ramach Projektu wyników oraz zasobów własności intelektualnej istniejących przed zawarciem umowy konsorcjum dla celów realizacji Projektu zostaje przyznane członkowi konsorcjum bez jakichkolwiek opłat z tego tytułu (o ile umowa konsorcjum nie stanowi inaczej) - na pisemny wniosek członka konsorcjum precyzujący zakres i czas trwania dostępu (ust. 30);
6)Prawo dostępu do wypracowanych w ramach Projektu wyników oraz zasobów własności intelektualnej istniejących przed zawarciem umowy konsorcjum dla celów korzystania innego niż działania w celu realizacji Projektu i jednocześnie innego niż późniejsze działania badawcze, będzie udzielane na podstawie dwustronnych porozumień. Prawa dostępu w tym zakresie będą udzielane na uczciwych i rozsądnych warunkach rynkowych lub bez dodatkowego wynagrodzenia, w zależności od uznania Stron zawierających porozumienie (ust. 33 i ust. 34).
Każdy z konsorcjantów ma przypisane zadania w Projekcie. Członkowie konsorcjum podzielili między sobą działania i każdy realizuje przydzieloną mu część. Zadania te są wykonywane równolegle. Finalnie, wspólnie mają doprowadzić do opisanego powyżej celu - wykonania ... (zadania konsorcjantów i Państwa są ze sobą funkcjonalnie powiązane). Nie świadczą Państwo żadnych usług na rzecz innych członków konsorcjum i na odwrót. Każdy z konsorcjantów ponosi samodzielnie wydatki w Projekcie. Faktury zakupu - w przypadku zadań przypisanych Państwu - są wystawiane bezpośrednio na Państwa jako nabywcę. W przypadku zadań przypisanych Państwu nabyte towary i usługi w Projekcie stają się Państwa własnością.
Realizacja Projektu była oraz jest uzależniona od otrzymanej dotacji, która jest nierozłącznym elementem powierzonego przez Ministra Cyfryzacji zlecenia. Bez powierzenia realizacji Projektu konsorcjum nie otrzymałoby dotacji i na odwrót Projekt nie mógłby być realizowany, gdyby Minister Cyfryzacji nie zapewnił odpowiednich środków budżetowych na ten cel.
Dofinansowywane są koszty kwalifikowalne, które są ponoszone przez poszczególnych członków konsorcjum na wykonanie Zadania, zgodnie z zakresem rzeczowym określonym w umowie o finansowanie. Otrzymane dofinansowanie jest przeznaczone na sfinansowanie konkretnych wydatków dotyczących pokrycia kosztów realizacji niniejszego projektu (zadań przypisanych do Państwa). Nie mogą Państwo przeznaczyć tych środków na inny cel, niezgodny z umową o finansowanie.
Bezpośrednim beneficjentem prac wykonywanych w ramach umowy o finansowanie jest Minister Cyfryzacji, na rzecz którego - w ramach tej umowy - zostanie przeniesiona całość autorskich praw majątkowych do wyników prac powstałych w ramach realizacji Projektu. Po nabyciu autorskich praw majątkowych Minister Cyfryzacji upubliczni powstały w toku Projektu ... na licencji ..., która pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworów jedynie pod warunkiem oznaczenie autorstwa.
Po przekazaniu protokołu zdawczo-odbiorczego do powstałych w toku realizacji utworów, mogą Państwo korzystać z tychże utworów na zasadzie nieodpłatnej i niewyłącznej licencji, która może (jako odrębna czynność prawna i faktyczna) zostać Państwu udzielona przez Ministra Cyfryzacji. Nie przekazują Państwo żadnych praw autorskich ani innych praw własności intelektualnej do rezultatów Projektu na rzecz innych członków konsorcjum i na odwrót. Wszelkie powstałe w toku realizacji Projektu przedmioty ochrony prawa własności intelektualnej wraz z wszelkimi nośnikami oraz bazami danymi (o ile takie powstaną) zostaną przeniesione na Ministra Cyfryzacji.
Pytania
1.(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku) Czy prawidłowe jest Państwa stanowisko, że opisane w stanie faktycznym sprawy czynności realizowane przez Państwa w projekcie finansowanym ze środków otrzymywanych od Ministra Cyfryzacji na podstawie umowy o finansowanie stanowią - po stronie Państwa - czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług?
2.Czy prawidłowe jest Państwa stanowisko, że otrzymywane przez Państwa od Ministra Cyfryzacji - na podstawie umowy o finansowanie - środki finansowe stanowią podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jedynie w części przypadającej na czynności realizowane w Projekcie przez Państwa?
3.Czy prawidłowe jest Państwa stanowisko, że kwota otrzymanego dofinansowania (jako finansowanie, o którym mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług) winna być udokumentowana przez Państwa fakturą?
4.Czy prawidłowe jest Państwa stanowisko, że kwota otrzymanego dofinansowania winna być udokumentowana fakturą, gdzie jako nabywca powinien być wskazany wytypowany przez Skarb Państwa - w decyzji i kolejno wskazany w umowie o finansowanie - podmiot (reprezentujący Skarb Państwa)?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1 (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Państwa zdaniem, opisane w stanie faktycznym sprawy czynności realizowane przez Państwa w projekcie finansowanym ze środków otrzymywanych od Ministra Cyfryzacji na podstawie umowy o finansowanie stanowią - po stronie Państwa - czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (tj. Polski).
Jednocześnie, jak podaje art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
Zgodnie zaś art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Z powyższych przepisów wynika, że czynność opodatkowaną podatkiem VAT stanowi realizowana przez podatnika podatku od towarów i usług dostawa towaru lub świadczenie usługi (w tym przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych), w zamian za które podatnik ten uzyskał środki finansowe (lub świadczenia im równoważne) stanowiące wynagrodzenie.
Wynagrodzenie oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku. Co istotne, nie ma znaczenia od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę - czy od nabywcy czy od osoby trzeciej. Ważne natomiast jest, aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.
Jednocześnie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podaje, że podstawę opodatkowania podatkiem VAT zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Zatem, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Dokładnie z ceną tych świadczeń. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu nabywca towaru lub usługi bądź płaci niższą cenę świadczenia bądź też nie płaci jej w ogóle.
W przypadku, gdy podmiot udzielający dotacji w zamian za dotację otrzymuje od podmiotu, który uzyskał dofinansowanie świadczenie zwrotne, udzielona dotacja staje się de facto wynagrodzeniem płaconym za realizację świadczonej usługi. Tak więc, w sytuacji, gdy dotacja nie ma wpływu na cenę świadczenia na rzecz osoby trzeciej (końcowego beneficjenta towaru lub usługi), lecz ma związek ze świadczeniem na rzecz podmiotu finansującego (lub podmiotu wskazanego przez finansującego), stanowi ona podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ustawy o VAT jako zapłata z tytułu realizowanego na rzecz podmiotu finansującego (lub na rzecz podmiotu wskazanego przez finansującego) świadczenia.
W opisanym stanie faktycznym Państwo, w ramach powierzonych Państwu zadań, realizuje Projekt. Projekt ten realizowany jest mocą decyzji Rady Ministrów oraz na podstawie umowy o finansowanie zawartej z Ministrem Cyfryzacji. Otrzymana dotacja (w części przypadającej na Państwa) pokrywa koszty kwalifikowane związane z realizacją wykonanych przez Państwa czynności. Zobowiązali się Państwo wydatkować otrzymane środki zgodnie z celem, na jaki je uzyskali i na zasadach określonych w umowie o finansowanie. Beneficjentem realizowanych przez Państwa świadczeń jest Minister Cyfryzacji, na rzecz którego na podstawie umowy o finansowanie, Wnioskodawca (oraz pozostali członkowie konsorcjum - w części ich dotyczącej) ma obowiązek przenieść autorskie prawa majątkowe do utworów powstałych w toku realizacji tego Projektu, przekazać nośniki, a także prawa do bazy danych, czy oprogramowania (o ile takie powstaną). Po przeniesieniu majątkowych praw autorskich Wnioskodawca będzie miał możliwość korzystania z powstałych utworów w okresie realizacji Projektu wyłącznie na podstawie udzielonej mu licencji przez Ministra Cyfryzacji (mocą odrębnej czynności prawnej). Rezultaty Projektu w postaci ... zostaną upublicznione przez Ministra na podstawie licencji ..., która pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworów jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa.
Wypłacone dofinansowanie przejawia bezpośredni związek ze świadczeniem Państwa polegającym na współwykonaniu ... wraz z przeniesieniem do niego pełni majątkowych praw autorskich na rzecz Ministra Cyfryzacji (który dla celów realizacji Projektu uważany jest za zleceniodawcę). Oczywiście przeniosą Państwo na rzecz Ministra Cyfryzacji autorskie prawa majątkowe przysługujące wyłącznie Państwu (w zakresie przypisanym do Państwa). Otrzymaną dotację należy więc traktować jako cenę (wynagrodzenie), dzięki któremu przyszłe skonkretyzowane świadczenie Państwa może zostać zrealizowane.
Jak już wskazano, w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W ramach Zadania nie będą Państwo przekazywali na rzecz Ministra Cyfryzacji (ani żadnego innego podmiotu) żadnych towarów. Wobec czego nie będzie dokonywał odpłatnej dostawy towarów rozumianej jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).
Jak jednak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (zwany dalej TSUE) w wyroku z dnia 16 września 2021 r., w sprawie C-21/20: "świadczenie usług dokonywane jest "odpłatnie" tylko wtedy, gdy pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż wynagrodzenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości wyodrębnionej usługi świadczonej usługobiorcy. Tak jest w przypadku, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym".
W analizowanym przypadku stosunek pomiędzy Państwem (w części zadań przypisanych do Państwa) a Ministrem Cyfryzacji (podmiotem finansującym) reguluje umowa o finansowanie, w załączniku do której precyzyjnie określono zakres rzeczowy, terminy wykonania oraz szacowany koszt ze wskazaniem sposobu jego kalkulacji. Umowa ta przewiduje wymianę świadczeń: wykonaniu świadczenia pieniężnego polegającego na refundacji kosztów przez Ministra Cyfryzacji odpowiada (ze strony Państwa) świadczenie wzajemne w postaci usługi wykonania ... wraz z przeniesieniem do niego wszelkich autorskich praw majątkowych, nośników, a także baz danych (o ile takie powstaną). Bezpośredni związek pomiędzy dotacją a świadczeniem Państwa wyraża się także tym, że wysokość dotacji odzwierciedla koszty poniesione przez Państwa w celu realizacji świadczenia. Istnieje także brak możliwości przeznaczenia przez Państwa uzyskanych środków na inny cel.
W Państwa ocenie, na przeszkodzie uznania, że świadczenie ma charakter odpłatny nie stoi fakt, że wartość refundacji odpowiada jedynie kosztom poniesionym przez Państwo (bez marży). Jak wynika bowiem z wyroku TSUE z dnia 12 maja 2016 r. w sprawie C-520/14: „okoliczność, czy transakcja gospodarcza została zrealizowana po cenie niższej, czy też wyższej od kosztu wytworzenia, nie ma znaczenia dla zakwalifikowania transakcji jako „transakcji odpłatnej”. To ostatnie pojęcie wymaga bowiem wyłącznie istnienia bezpośredniego związku między dostawą towarów lub świadczeniem usług a świadczeniem wzajemnym rzeczywiście otrzymanym przez podatnika". Z tytułu realizacji określonych zadań otrzymają Państwo środki w ustalonej wysokości - wystąpi zatem bezpośredni związek pomiędzy świadczeniem usług, a środkami otrzymanymi z tego tytułu od Ministra Cyfryzacji.
Dla potrzeb ustalenia, czy w analizowanym przypadku mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług konieczne jest także rozstrzygnięcie, czy Wnioskodawca działała w charakterze podatnika VAT. Według art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast według art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
W Państwa ocenie, sam fakt, że realizowane czynności „wywodzą się" z aktu prawnego o randze ustawy nie oznacza automatycznie, że nie uznaje się ich za realizowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jak wskazał bowiem TSUE w wyroku z 2 czerwca 2016 r. w sprawie C-263/15: „okoliczność, że omawiana działalność polega na pełnieniu funkcji przyznanych i regulowanych przez ustawę w interesie powszechnym, jest bez znaczenia dla oceny, czy działalność ta stanowi odpłatne świadczenie usług. (...) nawet jeśli omawiana działalność ma na celu wykonywanie konstytucyjnego obowiązku ciążącego wyłącznie i bezpośrednio na danym państwie członkowskim, nie można tylko z tego powodu podważać bezpośredniego związku istniejącego pomiędzy dokonanym świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem".
Zadanie zostało powierzone konsorcjum (w tym Państwu) przez Prezesa Rady Ministrów w drodze decyzji administracyjnej w oparciu o upoważnienie ustawowe (art. 10c ust. 1 ustawy o Radzie Ministrów). Projekt stanowi przejaw realizacji zadań z zakresu informatyzacji sektora publicznego, innowacji cyfrowych i rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu, które to zadania leżą zasadniczo w kompetencji Ministra Cyfryzacji. Minister Cyfryzacji został natomiast wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów jako podmiot zlecający, który ma zapewnić środki finansowe na realizację Projektu.
W analizowanym przypadku nie działają Państwo w charakterze władzy publicznej, lecz jako podmiot, któremu na podstawie umowy cywilnoprawnej zlecono wykonanie pewnych zadań, które leżą w gestii Ministra Cyfryzacji. W związku z otrzymanym zleceniem nie dysponują Państwo jednak władztwem właściwym dla organów władzy publicznej i nie zostali Państwo wyposażeni w jej prerogatywy (np. możliwość wydawania rozstrzygnięć w postaci decyzji administracyjnych). Państwa Politechnika nie została uwzględniona w ramach organizacyjnych administracji publicznej. Działanie Państwa ma stricte cywilnoprawny wymiar, o czym świadczy chociażby użyta w umowie o finansowanie terminologia, gdzie Minister Cyfryzacji nazywany jest zleceniodawcą.
W konsekwencji należy uznać, że w analizowanym przypadku nie znajduje zastosowania wyłączenie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT.
Na marginesie należy dodać, że z art. 13 ust. 1 zd. 2 Dyrektywy VAT wynika, że krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego, w przypadku, gdy podejmują dane działania jako organy władzy publicznej, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji. Należy wskazać, że zadania wykonane przez Państwa mógłby zrealizować jakikolwiek podmiot posiadający podobne zasoby. A zatem również z tego powodu brak jest podstaw do zastosowania wyłączenia z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT.
Mając na względzie powyższe, w Państwa ocenie, opisane w stanie faktycznym sprawy czynności realizowane przez Państwa w projekcie finansowanym ze środków otrzymywanych od Ministra Cyfryzacji na podstawie umowy o finansowanie stanowią – po stronie Państwa w zakresie przypisanych do Państwa świadczeń - czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Ad 2
Państwa zdaniem, otrzymywane od Ministra Cyfryzacji - na podstawie umowy o finansowanie - środki finansowe stanowią podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jedynie w części przypadającej na czynności realizowane w Projekcie przez Państwa.
Otrzymane na Państwa rachunek bankowy dofinansowanie stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług tylko w tej części, która zgodnie z zakresem rzeczowym wskazanym w załączniku do umowy o finansowanie jest Państwu przypisana.
W zakresie pozostałej części dofinansowania (należnej każdemu innemu członkowi konsorcjum) nie mają Państwo obowiązku (ani prawa) opodatkować faktu jej otrzymania podatkiem VAT. Są Państwo jedynie podmiotem pośredniczącym w przekazywaniu środków pieniężnych konsorcjantowi (współwykonawcy Projektu). Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy, każdy z konsorcjantów ma przypisane zadania w Projekcie. Członkowie konsorcjum podzielili między sobą działania i każdy ma realizować swoją część. Każdy z konsorcjantów samodzielnie realizuje przydzieloną mu część zadań. Zadania te są wykonywane równolegle. Finalnie, wspólnie mają doprowadzić do opisanego powyżej celu - wykonanie ... (zadania konsorcjantów i Państwa są ze sobą funkcjonalnie powiązane). Państwo, jako lider, reprezentuje członków konsorcjum w związku z wykonywaniem umowy o finansowanie.
Zgodnie z umową o finansowanie, a także zgodnie z umową konsorcjum, całość dofinansowania przekazywana jest na Państwa rachunek bankowy (jako lidera konsorcjum, który działa w imieniu własnym, ale także w imieniu i na rzecz konsorcjanta - czyli de facto "za" członka konsorcjum), który zobowiązany jest do przekazania środków finansowych członkowi konsorcjum, w części mu przypadającej. Są Państwo jedynie podmiotem pośredniczącym w przekazywaniu środków pieniężnych Współwykonawcy. Czynności, jakie ma wykonywać każdy z konsorcjantów w Projekcie są równoległe. Członkowie konsorcjum podzielili między sobą działania i każdy ma realizować swoją część. Projekt jest współrealizowany przez wszystkich łącznie. Pomiędzy współwykonawcą a Państwem jako liderem (oraz odwrotnie) nie dochodzi natomiast do świadczenia usług. Na Państwa nie są też przenoszone przez konsorcjanta (i odwrotnie) prawa własności intelektualnej.
W zakresie czynności realizowanych przez konsorcjantów nie są Państwo beneficjentem świadczeń współwykonawcy (innego członka konsorcjum). Beneficjentem tym jest wyłącznie Minister Cyfryzacji, który nabywa całość autorskich praw majątkowych, nośników oraz praw do baz danych (o ile takie powstaną). W konsekwencji, na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT powinni Państwo opodatkować wyłącznie tę część dofinansowania, która bezpośrednio należna jest Państwu i dotyczy wykonywanych przez Państwa świadczeń w ramach realizowanego Projektu. Kwota ta stanowi należne Państwu wynagrodzenie za wykonaną usługę (realizacje określonych w Projekcie zadań). W tożsamy sposób powinny być opodatkowane świadczenia każdego z pozostałych członków konsorcjum, tj. każdy z członków konsorcjum powinien opodatkować tę część dofinansowania, która jest mu należna w związku z poniesionymi kosztami kwalifikowalnymi i które odnoszą się do wykonanych przez niego zadań.
Ad. 3
Państwa zdaniem, kwota otrzymanego od Ministra Cyfryzacji dofinansowania - w części przypadającej na czynności realizowane w Projekcie przez Państwa - winna być udokumentowana przez Państwa fakturą.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski. Jak podaje art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (Polski), eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Art. 106b ust. 1 pkt 1 oraz pkt 4 ustawy o VAT wskazuje, że podatnik (czyli Wnioskodawca) jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
1)sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem...;
2)otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności.
Jak wskazano w uzasadnieniu do pytania nr 1, zdaniem Wnioskodawcy, czynności wykonywane przez Wnioskodawcę dla celów ustalenia podstawy opodatkowania stanowią "zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej" z tytułu odpłatnego świadczenia usług" (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT).
W analizowanym przypadku mamy zatem do czynienia z czynnością wymienioną w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT (sprzedaż) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (odpłatne świadczenie usług).
Wypełniona zostaje zatem dyspozycja art. 106b ust. 1 pkt 1 oraz pkt 4 ustawy o VAT, a Państwo mają obowiązek realizowane świadczenie (Projekt wykonywany za wynagrodzeniem) udokumentować fakturą (ewentualnie fakturami). W związku z faktem, że kwoty, jakie Państwo otrzymują, otrzymywane są w trakcie Projektu (przed jego finalną realizacją) - stanowią one zaliczki otrzymywane na poczet świadczenia. Mają Państwo zatem obowiązek wystawiać - po otrzymaniu transzy finansowania - faktury zaliczkowe. Z chwilą zakończenia Projektu, jeżeli uprzednio nie otrzymają Państwo wszystkich należnych transz w formie zaliczek, na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek wystawienia tzw. faktury rozliczeniowej (art. 106f ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT).
Ad. 4
Państwa zdaniem, kwota otrzymanego dofinansowania - w części przypadającej na czynności realizowane w Projekcie przez Państwa - winna być udokumentowana przez Państwa fakturą, gdzie jako nabywca powinien być wskazany wytypowany przez Skarb Państwa – w decyzji i kolejno w umowie o finansowanie - podmiot (reprezentujący Skarb Państwa).
W myśl art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.
Ustawa o VAT nie zawiera definicji nabywcy, jednak posiłkując się słownikiem Współczesnego Języka Polskiego (Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1996, s. 546, kolumna 1) należy wskazać, że "nabywca" to "człowiek, który coś nabywa, kupuje, kupujący coś". Dla celów VAT nabywcą jest podmiot, który nabywa coś dla siebie, jak i dla innych (np. dla odbiorcy). Nie jest zatem konieczne, aby sam nabywca był końcowym konsumentem nabytej usługi lub towaru. Dla skutków podatkowych na gruncie ustawy o VAT, nie jest także istotne, czy nabywca samodzielnie płaci za usługę lub towar, czy robi to inny podmiot (np. płatnik).
Jak wskazano w pkt 1 uzasadnienia dotacja, otrzymana przez Państwa od Ministra Cyfryzacji stanowi podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ustawy o VAT jako „zapłata, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej.”
Jednocześnie jak wynika z opisanego stanu faktycznego, stroną umowy o finansowanie regulującej kwestię realizacji powierzonego Państwu (i innym członkom konsorcjum) Zadania jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Cyfryzacji. Zgodnie z treścią tej Umowy Minister Cyfryzacji jest nie tylko podmiotem finansującym przedsięwzięcie (płatnikiem), ale także podmiotem otrzymującym konkretne świadczenia, w skład których wchodzą autorskie prawa majątkowe do wszelkich utworów powstałych w ramach realizacji projektu, nośniki oraz powstałe bazy danych. Działania te następują przy tym w ramach zadań, które należą do resortu kierowanego przez Ministra Cyfryzacji, tj. zadań związanych z zakresu informatyzacji sektora publicznego, innowacji cyfrowych i rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Inaczej mówiąc, jedynym beneficjentem i zarazem płatnikiem świadczenia jest w tym przypadku Minister Cyfryzacji - reprezentujący Skarb Państwa.
Mając to na względzie, kwota otrzymanego dofinansowania - w części przypadającej na czynności realizowane w Projekcie przez Państwa - winna być udokumentowana przez Państwa fakturą, gdzie jako nabywca powinien być wskazany wytypowany przez Skarb Państwa - w umowie o finansowanie - podmiot (reprezentujący Skarb Państwa) - Minister Cyfryzacji.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:
-prawidłowe - w zakresie uznania czynności realizowanych w ramach projektu za czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
-prawidłowe – zakresie uznania otrzymanych od Ministra Cyfryzacji środków finansowych za podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, wyłącznie w części przysługującej Państwa Politechnice,
-prawidłowe - w zakresie obowiązku udokumentowania otrzymanej kwoty finansowania fakturą,
-nieprawidłowe - w zakresie obowiązku udokumentowania otrzymanej kwoty finansowania fakturą VAT wystawioną na podmiot reprezentujący Skarb Państwa, tj. na Ministra Cyfryzacji.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę.
Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu.
Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde działanie, powstrzymanie się od działania, czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy.
Muszą być przy tym spełnione następujące warunki:
- w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
- świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
Przy czym oba ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy).
Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.
Zatem pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu świadczącego usługę do żądania od odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).
Przepisy dotyczące funkcjonowania podatku VAT w krajach członkowskich Unii Europejskiej podlegają harmonizacji na zasadach określonych w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 str. 1, ze zm.), zwanej dalej dyrektywą. Uszczegółowieniem zasad obowiązywania i funkcjonowania podatku VAT określonych w dyrektywie są wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
TSUE w wyroku z 27 października 2011 r. w sprawie C-93/10 Finanzamt Essen–NordOst przeciwko GFKL Financial Services AG wskazał, że:
„(...) w ramach systemu podatku VAT czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są transakcje między stronami, przewidujące zapłatę ceny lub inne wynagrodzenie. Zatem jeżeli czynność polega jedynie na świadczeniu jednej ze stron, bez bezpośredniego wynagrodzenia, nie ma podstawy opodatkowania, w związku z czym świadczenie takie nie podlega podatkowi VAT (zob. wyrok z dnia 29 października 2009 r. w sprawie C-246/08 Komisja przeciwko Finlandii, Zb. Orz. s. I 10605, pkt 43). W tym świetle świadczenie usługi następuje »odpłatnie« w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy VAT, a zatem podlega opodatkowaniu, tylko jeżeli pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż świadczenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości usługi świadczonej usługobiorcy (ww. wyrok w sprawie MKG–Kraftfahrzeuge–Factoring, pkt 47). Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem „świadczenie usług dokonywane odpłatnie” w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy wymaga bezpośredniego związku między wyświadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem (wyrok z dnia 29 lipca 2010 r. w sprawie C-40/09 Astra Zeneca UK, Zb. Orz. s. 1 7505, pkt 27 i przytoczone orzecznictwo)” (pkt 17-19).
W wyroku z 27 marca 2014 r. w sprawie C-151/13 Le Rayon d’Or SARL przeciwko Ministre de l’Économie et des Finances Trybunał wskazał, że
„(...) aby świadczenie usług mogło być uznane za „odpłatne” w rozumieniu tej dyrektywy, nie wymaga ona, aby świadczenie wzajemne za taką usługę było uzyskane bezpośrednio od jej odbiorcy. Świadczenie wzajemne może pochodzić także od osoby trzeciej (zob. podobnie wyrok Loyalty Management UK i Baxi Group, C–53/09 i C–55/09, EU:C:2010:590, pkt 56)” (pkt 34).
Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Zatem, aby dana czynność (usługa) podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.
Stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy:
Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
W świetle art. 29a ust. 6 ustawy:
Podstawa opodatkowania obejmuje:
1)podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
2)koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Z treści tego przepisu wynika, że podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług stanowi wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie to oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku.
Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane, istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.
Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.
Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zatem, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.
Art. 29a ust. 1 ustawy jest odpowiednikiem art. 73 Dyrektywy, zgodnie z którym:
W odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74‑77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.
Opodatkowanie subwencji (dotacji) stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie subwencje (dotacje) stanowią element podstawy opodatkowania VAT. Jedynie takie, które są subwencjami (dotacjami) związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko subwencje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Natomiast inne subwencje (dotacje) nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Istotnym zatem dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy, jest wyjaśnienie pojęcia „dotacja bezpośrednio związana z ceną”.
W tym celu istotne znaczenie ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W szczególności wyroki w sprawach C–184/00 (Office des produits wallons ASBL v. Belgian State) oraz C–353/00 (Keeping Newcastle Warm Ltd. v. Commisioners of Customs and Excise, w skrócie KNW).
W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencje, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy by możliwe było jej ustalenie. Cena jaką płaci nabywca musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, iż dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.
W wyroku C-353/00 Trybunał wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.
Związek dotacji z ceną nie został szczegółowo przeanalizowany w tym wyroku. Szersze uwagi na ten temat znalazły się natomiast w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Jak wskazuje rzecznik, dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje (subwencje) rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają podatkowi VAT.
Tego rodzaju dotacje występowały w przypadku KNW. Istniał bezpośredni związek pomiędzy usługami podatnika a otrzymywanymi dotacjami (dotacje były korelatem usług i wypłacano je tylko w razie ich świadczenia; również kwotowo zależały od liczby usług). Wpływ na cenę również był oczywisty: ostateczny odbiorca nie musiał płacić za usługę właśnie z powodu pokrycia jej dotacją. Mimo, że dotacje oczywiście wpływały na działalność przedsiębiorstwa i w sensie ekonomicznym pokrywały część kosztów jego funkcjonowania, przede wszystkim były one związane z ceną. Dlatego też nie można było ich traktować jako pozostających poza podatkiem VAT. Jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można – i należy – potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.
W sytuacji zatem, gdy podatnik dla konkretnej dostawy towarów lub konkretnego świadczenia usług otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie, np. w postaci dotacji stanowiącej dopłatę do ceny towaru lub usługi – tego rodzaju dofinansowanie stanowi, obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności, niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc nieuzależnione od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z art. 29a ust. 1 ustawy wynika, że nie ma znaczenia od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę – czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest, aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.
Tym samym, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności – nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.
Jak wskazano powyżej, kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest stwierdzenie, że dotacja przekazywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ponadto, zauważenia wymaga, że otrzymanie dofinansowania (dotacji, dopłaty) nie stanowi samo w sobie żadnej czynności, ani też zdarzenia opodatkowanego. Dotacje (dopłaty) podlegają bowiem opodatkowaniu jako składnik ceny czynności, z którą są związane. Dotacje, które stanowią dopłatę do ceny sprzedawanych towarów, czy świadczonych usług, są ściśle związane z daną usługą, czy towarem i podlegają opodatkowaniu.
Analizując zatem kwestię, czy otrzymywana dotacja podlega opodatkowaniu, należy rozważyć, czy występują konkretne podlegające opodatkowaniu czynności (dostawa towarów lub świadczenie usług) wykonywane przez Państwa, z którymi związane jest ww. dofinansowanie.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że zawarli Państwo z instytutami naukowymi oraz jedną uczelnią publiczną umowę konsorcjum, której celem jest realizacja projektu pt. „...”. Celem Projektu jest budowa i rozwój przez konsorcjum ... . Głównym działaniem jest ... oraz stworzenie ... .
Zadanie zostanie zrealizowane w 7 etapach: (...).
Państwo będą odpowiedzialni za współrealizację Projektu w etapach 1-3 i 5-7.
Działając jako lider konsorcjum, zawarli Państwo ze Skarbem Państwa - reprezentowanym przez Ministra Cyfryzacji, umowę dotacji celowej, na mocy której Minister udzielił konsorcjum dotacji na finansowanie Projektu, zaś konsorcjum zobowiązało się zrealizować zadanie w zakresie i na zasadach określonych w tej umowie. Środki finansowe zostaną przekazane na rachunek bankowy lidera. Następnie lider przekaże te środki poszczególnym Beneficjentom w proporcjach wynikających z poziomu zaangażowania poszczególnych Beneficjentów w realizacji Zadania, w celu realizacji płatności lub w celu refundacji poniesionych przez Beneficjentów kosztów związanych z realizacją Zadania, pod warunkiem, że wydatki ponoszone przez Beneficjentów spełniają warunki określone w umowie o finansowanie. Każdy z konsorcjantów ma przypisane zadania w Projekcie. Członkowie konsorcjum podzielili między sobą działania i każdy realizuje przydzieloną mu część. Zadania te są wykonywane równolegle. Finalnie, wspólnie mają doprowadzić do opisanego powyżej celu - wykonania … (zadania konsorcjantów i Państwa są ze sobą funkcjonalnie powiązane). Realizacja Projektu była oraz jest uzależniona od otrzymanej dotacji, która jest nierozłącznym elementem powierzonego przez Ministra Cyfryzacji zlecenia. Bez powierzenia realizacji Projektu konsorcjum nie otrzymałoby dotacji i na odwrót Projekt nie mógłby być realizowany, gdyby Minister Cyfryzacji nie zapewnił odpowiednich środków budżetowych na ten cel. Dofinansowywane są koszty kwalifikowalne, które są ponoszone przez poszczególnych członków konsorcjum na wykonanie Zadania, zgodnie z zakresem rzeczowym określonym w umowie o finansowanie. Otrzymane dofinansowanie jest przeznaczone na sfinansowanie konkretnych wydatków dotyczących pokrycia kosztów realizacji niniejszego projektu (zadań przypisanych do Państwa). Nie mogą Państwo przeznaczyć tych środków na inny cel, niezgodny z umową o finansowanie. Bezpośrednim beneficjentem prac wykonywanych w ramach umowy o finansowanie jest Minister Cyfryzacji, na rzez którego - w ramach tej umowy - zostanie przeniesiona całość autorskich praw majątkowych do wyników prac powstałych w ramach realizacji Projektu. Po nabyciu autorskich praw majątkowych Minister Cyfryzacji upubliczni powstały w toku Projektu … na licencji …, która pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworów jedynie pod warunkiem oznaczenie autorstwa.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości wskazania wymaga, że konsorcjum jest organizacją zrzeszającą kilka podmiotów gospodarczych na określony czas, w konkretnym celu. Przyjmuje się, że zawarcie umowy konsorcjum możliwe jest na podstawie art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.) w ramach tzw. swobody umów.
W konsekwencji, strony zawierające umowę konsorcjum mogą ją ukształtować w sposób dowolny, byleby jej treść lub cel nie sprzeciwiały się ustawie, zasadom współżycia społecznego oraz właściwości takiego stosunku. Konsorcjum nie jest jednak podmiotem gospodarczym, nie posiada osobowości prawnej ani podmiotowości prawnej, nie musi być rejestrowane, ani mieć odrębnej nazwy czy też siedziby. Podmioty tworzące konsorcjum są, co do zasady, niezależne w swoich dotychczasowych działaniach (czyli w działaniach niezwiązanych z konsorcjum), a w działaniach związanych z konsorcjum realizują wspólne przedsięwzięcie objęte porozumieniem. Zawierając umowę konsorcyjną podmioty mogą określić, kto będzie reprezentował konsorcjum na zewnątrz (może to być także osoba trzecia). Co do zasady, konsorcja nie mają też wspólnego majątku (chociaż mogą mieć wspólne konto rozliczeniowe), a wszelkie formy płatności regulowane są przez firmę lub osobę reprezentującą konsorcjum.
Przechodząc zatem na grunt prawa podatkowego, zauważenia wymaga, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Konsorcjum – w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego – nie może być zatem uznane za podatnika VAT. Oznacza to, że relacji zachodzących pomiędzy stronami umowy konsorcjum (podatnikami VAT), dla potrzeb podatku od towarów i usług, nie należy oceniać na zasadach wewnętrznych rozliczeń konsorcjum.
A zatem przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum są odrębnymi podatnikami VAT. Oznacza to, że działając w ramach konsorcjum powinni oni do wzajemnych rozliczeń stosować ogólne reguły wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych do niej, w tym także w zakresie wystawiania faktur dokumentujących wykonywane przez nich czynności.
Jak wyżej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.
Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy prowadzi do wniosku, że w analizowanym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której wystąpią skonkretyzowane świadczenia w zamian za określone wynagrodzenie. Przekazywane Państwu środki finansowe na realizację powierzonych Państwu zadań w ramach realizowanego projektu należy uznać za otrzymane od osoby trzeciej środki (dotacje, subwencje, lub dopłaty o podobnym charakterze) mające bezpośredni wpływ na cenę świadczonych przez Państwa usług. Zauważenia bowiem wymaga, że otrzymane środki nie zostały przeznaczone na Państwa ogólną działalność, lecz mogły być wykorzystane tylko i wyłącznie na określone i wskazane działania wykonywane w ramach realizowanego projektu.
Otrzymane środki finansowe należy zatem uznać za zapłatę otrzymaną od osoby trzeciej.
Ponadto, we wniosku wskazali Państwo, że realizacja Projektu była oraz jest uzależniona od otrzymanej dotacji, która jest nierozłącznym elementem powierzonego przez Ministra Cyfryzacji zlecenia. Dofinansowywane są koszty kwalifikowalne, które są ponoszone przez poszczególnych członków konsorcjum na wykonanie Zadania, zgodnie z zakresem rzeczowym określonym w umowie o finansowanie. Otrzymane dofinansowanie jest przeznaczone na sfinansowanie konkretnych wydatków dotyczących pokrycia kosztów realizacji niniejszego projektu (zadań przypisanych do Państwa), które – jak wynika z wniosku – zostaną przeniesione na Ministra Cyfryzacji. Bezpośrednim beneficjentem prac wykonywanych w ramach umowy o finansowanie jest Minister Cyfryzacji, na rzez którego – w ramach tej umowy - zostanie przeniesiona całość autorskich praw majątkowych do wyników prac powstałych w ramach realizacji Projektu.
Zatem otrzymane przez Państwa środki finansowe - przysługujące Państwu na realizację powierzonych Państwu zadań w ramach zawartej ze Skarbem Państwa umowy - stanowią zapłatę otrzymaną od osoby trzeciej za świadczone usługi.
W konsekwencji zostały spełnione wszystkie przesłanki warunkujące uznanie wykonywanych przez Państwa w ramach ww. projektu czynności za odpłatne usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, dla których ustawodawca nie przewidział możliwości zastosowania zwolnienia. W analizowanym przypadku istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonanym świadczeniem a otrzymanym od osoby trzeciej wynagrodzeniem w zamian za realizację projektu będącego przedmiotem umowy.
Z uwagi na powyższe, kwota otrzymanego od Ministra Cyfryzacji dofinansowania przysługująca Państwu w związku z podpisaną ze Skarbem Państwa umową, na realizację opisanego we wniosku projektu, stanowi podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z uwzględnieniem z art. 29a ust. 6 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.
Przy czym, kwota otrzymanego przez Państwa Politechnikę dofinansowania, stanowi podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, wyłącznie w części przysługującej Państwa Politechnice i tym samym w tej części podlega – po stronie Państwa Politechniki - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.
Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i 2 jest prawidłowe.
Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku udokumentowania otrzymanej kwoty dofinansowania fakturą wskazania wymaga, że zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy:
Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
1)sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
2)wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;
3)wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
4)otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:
a)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
b)czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,
c)dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.
Na podstawie art. 106b ust. 2 ustawy:
Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.
W myśl art. 106b ust. 3 ustawy:
Na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
1.czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1, z wyjątkiem:
a)czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4,
b)czynności, o których mowa w art. 106a pkt 3 i 4,
1a) otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1, z wyjątkiem:
a)przypadku, gdy zapłata dotyczy czynności, o których mowa w art. 19a ust. 1b i ust. 5 pkt 4 oraz art. 106a pkt 3 i 4,
b)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
2.sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118
-jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów – co do zasady – podatnik VAT jest zobowiązany wystawiać fakturę dokumentującą sprzedaż towarów i usług na rzecz innego podatnika. Generalnie ustawodawca nie nakłada na podatników obowiązku wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną od podatku na podstawie przepisów ustawy lub rozporządzeń wykonawczych do niej oraz sprzedaż realizowaną na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT, chyba że wystąpią przesłanki wskazane w art. 106b ust. 3 ustawy, tj. osoba ta (nabywca) wystąpi w przewidywanym w przepisie terminie z żądaniem wystawienia faktury.
Artykuł 106e ust. 1 ustawy, określa – co do zasady – dane, które powinna zawierać faktura. Natomiast art. 106f ust. 1 ustawy wskazuje, co powinna zawierać faktura, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 (tzw. faktura zaliczkowa).
W myśl art. 106f ust. 1 ustawy:
Faktura, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, powinna zawierać:
1)dane, o których mowa w art. 106e ust. 1 pkt 1-6;
2)otrzymaną kwotę zapłaty;
3)kwotę podatku wyliczoną według wzoru:
KP=ZB x SP/(100 + SP)
gdzie:
KP - oznacza kwotę podatku,
ZB - oznacza kwotę otrzymanej całości lub części zapłaty,
SP - oznacza stawkę podatku;
4)dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług bez kwoty podatku, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość zamówienia lub umowy z uwzględnieniem kwoty podatku.
Stosownie do art. 106f ust. 3 ustawy:
Jeżeli faktura, o której mowa w ust. 1, nie obejmuje całej zapłaty, w fakturze wystawianej po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi sumę wartości towarów lub usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części zapłaty, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących otrzymanie części zapłaty. Faktura, o której mowa w zdaniu pierwszym, powinna również zawierać numery identyfikujące w Krajowym Systemie e-Faktur faktury wystawione przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, a w przypadku faktur innych niż faktury ustrukturyzowane - numery tych faktur.
Jak stanowi art. 106f ust. 4 ustawy:
W przypadku, gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą otrzymanie części zapłaty, a faktury te obejmują łącznie całą zapłatę, ostatnia z tych faktur powinna zawierać również numery identyfikujące poprzednie faktury w Krajowym Systemie e-Faktur, a w przypadku faktur innych niż faktury ustrukturyzowane - numery poprzednich faktur.
Z ww. przytoczonych przepisów wynika, że obowiązek wystawiania tzw. faktur końcowych istnieje w przypadkach, gdy faktura lub faktury zaliczkowe nie obejmują całej zapłaty. W przypadku zaś, gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą otrzymanie części zapłaty, a faktury te obejmują łącznie całą zapłatę, ostatnia z tych faktur powinna zawierać również numery poprzednich faktur, a więc dane wymagane dla tzw. faktur końcowych, o których mowa w art. 106f ust. 3 ustawy. A zatem w takich przypadkach ostatnia z faktur zaliczkowych pełni funkcję faktury końcowej.
Jak wyżej wskazałem, w tej sprawie czynności dokonywane przy realizacji projektu należy zakwalifikować jako świadczenie usług - nastąpi przeniesienie autorskich praw majątkowych do wyników prac powstałych w ramach realizacji Projektu, w związku z czym istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonanym świadczeniem, a otrzymanym od osoby trzeciej wynagrodzeniem. Zatem otrzymana przez Państwa kwota dofinansowania w części przysługującej Państwa Politechnice stanowi element podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy. W konsekwencji czynność ta powinna być udokumentowana przez Państwa fakturą, stosownie do art. 106b ust. 1 ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że działając jako lider konsorcjum, zawarli Państwo ze Skarbem Państwa - reprezentowanym przez Ministra Cyfryzacji umowę dotacji celowej, na mocy której Minister udzielił konsorcjum dotacji na finansowanie Projektu, zaś konsorcjum zobowiązało się zrealizować zadanie w zakresie i na zasadach określonych w tej umowie. Zatem faktura winna być wystawiona na Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Cyfryzacji.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4, zgodnie z którym, kwota otrzymanego dofinansowania - w części przypadającej na czynności realizowane w Projekcie przez Państwa - winna być udokumentowana fakturą, gdzie jako nabywca powinien być wskazany wytypowany przez Skarb Państwa - w umowie o finansowanie - podmiot (reprezentujący Skarb Państwa) - Minister Cyfryzacji, jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja prawa podatkowego jest wydawana w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika wprost z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Tym samym niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie Państwa Politechniki i tylko w stosunku do Państwa Politechniki może wywołać określone przepisami skutki prawne. Natomiast nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych uczestników konsorcjum. W szczególności niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii opodatkowania lub braku opodatkowania przez pozostałych uczestników konsorcjum, kwot dotacji otrzymanych w wyniku podziału dofinansowania z Ministerstwa Cyfryzacji.
Pojęcie „kosztu kwalifikowalnego” nie jest pojęciem podatkowym i organy podatkowe nie są właściwe do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu oceny, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowalnym. W związku z powyższym nie zajęto stanowiska w tej sprawie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right