Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.416.2024.2.MJ
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego dla odpłatnego zbycia nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 maja 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 16 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 lipca 2024 r. (data wpływu 10 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani mężatką, z mężem stosunki majątkowe małżeńskie podlegają ustrojowi rozdzielności majątkowej małżeńskiej (umowa o ustanowienie rozdzielności majątkowej sporządzona przed notariuszem A. A w A, (...) 2018 r. Rep. (...)), trwa on nadal niezmieniony żadną inną umową ani orzeczeniem sądu.
Wraz z mężem aktem notarialnym z 23 lipca 2021 roku (Rep. (...)) w drodze umowy sprzedaży nabyła Pani na współwłasność w częściach równych, każde do swojego majątku osobistego, nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym o numerze porządkowym nr 4, stanowiącą działkę gruntu nr 3 o obszarze (...)ha, położoną w A przy ulicy E 2, obręb (...), A 5, jednostka ewidencyjna (...). A, (...), zwaną dalej „Nieruchomość w A”.
Nabyła Pani zabudowaną nieruchomość rolną o powierzchni (...) ha, położoną w B przy ulicy C 1, (...), dla której Sąd Rejonowy w D, (...) prowadzi księgę wieczystą (...), zwaną dalej „Nieruchomość w B”.
Na nieruchomości znajduje się budynek mieszkalny, jednorodzinny, jednopiętrowy, murowany, kryty blachodachówką, o powierzchni użytkowej sto siedemdziesiąt trzy metry kwadratowe oraz dwa budynki gospodarcze.
Nieruchomość w B stanowiła Pani majątek osobisty, została nabyta odpowiednio: udział wynoszący (...) części na podstawie umowy sprzedaży z (...) 2021 r. od osób fizycznych; udział wynoszący łącznie (...) części na podstawie umowy darowizny z (...) 2021 r. od osób fizycznych; udział wynoszący (...) części na podstawie umowy sprzedaży z (...) 2021 r. od osób fizycznych; udział wynoszący (...) części na podstawie umowy sprzedaży z (...) 2023 r. od osób fizycznych; udział wynoszący (...) części na podstawie umowy sprzedaży z (...) 2023 r. od osoby fizycznej.
Łączny koszt zakupu nieruchomości, biorąc pod uwagę ceny sprzedaży udziałów w nieruchomości oraz wydatki poniesione na poczet aktów notarialnych, wyniósł (...) zł.
Aktem notarialnym z (...) 2023 r. (...) sprzedała Pani Nieruchomość w B osobom fizycznym za cenę (...) zł. Zapłata za sprzedaż Nieruchomości w B została dokonana na rachunek bankowy wskazany w akcie notarialnym do zapłaty ceny sprzedaży nieruchomości, który jest Pani osobistym rachunkiem bankowym, założonym intencjonalnie pod opisaną transakcję.
Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży Nieruchomości w B przeznacza Pani na remont domu mieszkalnego Nieruchomości w A. Ponoszone wydatki na remont domu mieszkalnego Nieruchomości w A, którego jest Pani współwłaścicielką w częściach równych wraz z mężem, udokumentowane są fakturami imiennymi, których nabywcą jest Pani.
Transakcje związane z zapłatą wyżej wymienionych faktur pochodzą z Pani osobistego rachunku bankowego, na którym zdeponowane zostały środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży Nieruchomości w B.
Środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży Nieruchomości w B wydatkowane są na cele mieszkaniowe w sposób przejrzysty i udokumentowany.
Uzupełnienie wniosku
Środki pieniężna uzyskane ze sprzedaży Nieruchomości w B przeznacza Pani na remont domu mieszkalnego Nieruchomości w A, tj. usługi budowlane oraz materiały budowlane.
Wszystkie zakupy udokumentowane są fakturami, których nabywcą jest Pani, tj. B.B. Na fakturach widnieją: usługi remontowe, zakup i montaż okien, zakup i montaż drzwi wewnętrznych, zakup i montaż drzwi zewnętrznych, odbiór gruzu, usługi transportowe materiałów budowlanych, farby, panele, podkłady pod panele, profile podłogowe, gres, czujniki ruchu, szynoprzewody, grzejniki, artykuły hydrauliczne (deszczownice, uszczelki, umywalki, baterie, zawory, stelaż podtynkowy, misa z deską sedesową).
Cały przychód uzyskany ze sprzedaży Nieruchomości w B wydatkuje Pani na remont, w okresie nie później niż trzy lata od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.
Zbycie Nieruchomości w B nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej. Była to sprzedaż nieruchomości z majątku osobistego.
Remontowany budynek mieszkalny wykorzystywany jest do Pani własnych celów mieszkaniowych oraz Pani męża. Jest to jej miejsce stałego pobytu, w którym jest Pani zameldowana.
Przy ulicy E 2, (...) zarejestrowana jest siedziba Pani działalności gospodarczej. W przedmiotowym budynku sporadycznie udziela Pani (...). (...).
Od (...) 2018 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie (...). Działalność gospodarcza nie jest działalnością w zakresie obrotu nieruchomościami.
(...).
W przeszłości zakupiła Pani wraz z mężem mieszkanie w A, które po 8 latach zamieszkiwania sprzedała w celu zakupienia nieruchomości zaspakajającej jej własne cele mieszkaniowe.
Nie planuje Pani w przyszłości kupowania nieruchomości w celu ich zbycia.
Pytanie
Czy wydatki ponoszone na remont budynku mieszkalnego, będącego Pani współwłasnością i męża w częściach równych, o numerze porządkowym nr 4 będącego częścią nieruchomości stanowiącej działkę gruntu nr 3 o obszarze (...) ha, położoną w A przy ulicy E 2, obręb (...), A 5, jednostka ewidencyjna (...). A, (...), finansowane ze środków uzyskanych ze sprzedaży z majątku osobistego Wnioskodawczyni zabudowanej nieruchomości rolnej o powierzchni (...) ha, położonej w B przy ulicy C 1, (...), dla której Sąd Rejonowy w D, (...) prowadzi księgę wieczystą (...), w całości może Pani odliczyć jako wydatki na własne cele mieszkaniowe zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 131?
Pani stanowisko w sprawie
Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej u.p.d.o.f., wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e u.p.d.o.f., w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Zgodnie z tezą wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 października 2017 r. l SA/GI 767/17 przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f. nie wyjaśnia, które wydatki należy uznawać za wydatki poniesione na "własne cele mieszkaniowe", lecz zawęża stosowanie omawianej ulgi do enumeratywnie wymienionych w art. 21 ust. 25 u.p.d.o.f. wydatków.
Dopiero do tak określonego katalogu wydatków o charakterze przedmiotowym należy zastosować kwalifikator o charakterze podmiotowym wyrażający się w zwrocie "własne". Nawiązując zaś do słownikowej definicji terminu "własny" trzeba wskazać, że oznacza on: należący do tego, o kim jest mowa, jemu właściwy, bezpośrednio go dotyczący.
W myśl art. 21 ust. 25 pkt. 1 lit. d u.p.d.o.f. za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
W Pani ocenie, remontując budynek mieszkalny będący częścią Nieruchomości w A ponosi Pani wydatki na własne cele mieszkaniowe enumeratywnie wymienione w art. 21 ust. 25 u.p.d.o.f., do których znajduje zastosowanie zwolnienie przedmiotowe od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f.
Przedmiotowy budynek mieszkalny, którego wraz z mężem jest Pani współwłaścicielką w częściach równych, zaspokaja Pani własne potrzeby i cele mieszkaniowe zapewniając Pani „dach nad głową”. Faktycznie zamieszkuje Pani w przedmiotowym budynku mieszkalnym, należy do Pani i bezpośrednio Pani dotyczy, a więc spełnia podmiotowe kryterium wyrażające się w zwrocie "własne”.
Transakcje dotyczące wydatków na remont budynku mieszkalnego będącego częścią Nieruchomości w A pochodzą z Pani osobistego rachunku bankowego, który został założony w celu przejrzystego wydatkowania środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży Nieruchomości w B.
Wszystkie transakcje związane z wydatkami na remont przedmiotowego budynku mieszkalnego są poparte odpowiednią dokumentacją, taką jak faktury VAT imiennie wystawione na Panią, odpowiednio opisane paragony. Faktycznie wydatkuje Pani przychód uzyskany ze sprzedaży Nieruchomości w B, dodatkowo w sposób przejrzysty i odpowiednio udokumentowany oraz w ustawowo określonym czasie.
NSA w wyroku o sygn. akt II FSK 546/15 podkreślił także, iż: "W doktrynie wyrażany jest pogląd akceptowany w orzecznictwie, że zwolnienie od podatku dochodowego dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnej jest normą celu społecznego (socjalnego), która w zamierzeniach ustawodawcy realizować ma cel, jakim jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych obywateli. Zadaniem jakie ma spełnić ta norma jest rozwój określonej dziedziny życia gospodarczego i społecznego (R. Mastalski, Wprowadzenie do prawa podatkowego, Warszawa, 1995 r., str. 113-114). Celem wprowadzenia tego przepisu było preferowanie przeznaczenia przez podatników środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (wyrok WSA w Łodzi z dnia (...) 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 969/15, wyrok WSA w A z dnia 20 października 2015 r., sygn. akt)".
Istotą zwolnienia od podatku dochodowego dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnej nie jest wielkość udziałów w nieruchomości, na którą ponoszone są wydatki i proporcjonalne do tego korzystanie z ulgi podatkowej zawartej w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f. Istota zwolnienia zawiera się w bezpośredniej realizacji własnego celu mieszkaniowego, a więc faktycznym zamieszkiwaniu i realizowaniu swoich potrzeb życiowych w nieruchomości, na którą zostaną poniesione wydatki przy uprzednim spełnieniu kryterium podmiotowego, zawartego w przepisie art. 21 ust. 25 u.p.d.o.f.
Mając na uwadze wszystkie przedstawione powyżej okoliczności sprawy uznać należy, że Pani wydatki ponoszone na remont budynku mieszkalnego o numerze porządkowym nr 4 będącego częścią nieruchomości stanowiącej działkę gruntu nr 3 o obszarze (...) ha, położoną w A przy ulicy E 2, obręb (...), A 5, jednostka ewidencyjna (...). A, (...), finansowane ze środków uzyskanych ze sprzedaży zabudowanej nieruchomości rolnej o powierzchni (...) ha, położonej w B przy ulicy C 1, (...), dla której Sąd Rejonowy w D, (...) prowadzi księgę wieczystą (...), w całości może Pani odliczyć jako wydatki na własne cele mieszkaniowe zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 131.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały m.in. w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:
a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
–położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Przy czym w myśl art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach. Przez własne budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się również niestanowiące własności lub współwłasności podatnika budynek, lokal lub pomieszczenie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, podatnik nabędzie ich własność lub współwłasność albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach, jeżeli uprzednio prawo takie mu nie przysługiwało.
Zawarte w przepisie art. 21 ust. 25 ww. ustawy wyliczenie wydatków mieszkaniowych ma charakter wyczerpujący, w związku z czym tylko realizacja w wymaganym terminie celów w nim wymienionych pozwala na zwolnienie z opodatkowania dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości. Podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 tejże ustawy, w stosunku do dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jest fakt wydatkowania środków z odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż, wyłącznie na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe.
Poprzedzenie wyrażenia „cele mieszkaniowe” przymiotnikiem „własne” świadczy o tym, że ustawodawca przewidując podstawę do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy i dopisując ten przymiotnik przesądził, że celem nadrzędnym jest możliwość uwzględnienia przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania tylko takich wydatków, które poniesione zostały na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.
W przypadku skorzystania z omawianego zwolnienia w związku z remontem domu, w którym podatnik realizuje własne cele mieszkaniowe, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera katalogu wydatków mieszkaniowych na remont własnego budynku mieszkalnego, ale też nie definiuje pojęcia „remont” użytego w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla wyjaśnienia tego pojęcia należy odnieść się do jego znaczenia funkcjonującego w języku powszechnym. I tak, „remont” to „doprowadzenie jakiegoś budynku lub urządzenia do stanu używalności; naprawa, odnawianie (czegoś)”. Synonimami tego pojęcia są m.in. „naprawa, przebudowa, odrestaurowanie, modernizacja”.
Pojęcie remontu zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 8 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.), który stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o remoncie – należy przez to rozumieć:
wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Zgodnie natomiast z art. 3 pkt 7 ww. ustawy, przez roboty budowlane należy rozumieć:
budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.
Niemniej jednak ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odwołuje się do tego przepisu. Tym samym definicja „remontu” funkcjonująca na gruncie Prawa budowlanego nie może być wprost przenoszona na grunt omawianej ustawy podatkowej. Może być natomiast uwzględniona jako jeden z elementów służących ustaleniu znaczenia pojęcia „remontu” dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.
W orzecznictwie przyjmuje się, że za wydatki spełniające kryteria art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można uważać w szczególności, wykonanie robót budowlanych w istniejącym lub nowo powstałym budynku/lokalu mieszkalnym wraz z wymianą/instalacją składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (np. instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego).
Stosownie do wyżej wskazanej definicji remontu, za „remont” budynku mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać prace dotyczące tego budynku mieszkalnego jako nieruchomości i jego części składowych (tj. wszystkiego, co nie może być odłączone od budynku mieszkalnego bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego), służące utrzymaniu budynku mieszkalnego we właściwym stanie, doprowadzeniu go do pożądanej zdolności użytkowej, modernizacji jego elementów składowych. W każdym przypadku remont dotyczy „materii” budynku mieszkalnego, a więc jego ścian, podłóg, sufitu, okien, drzwi, wyposażenia technicznego takiego jak instalacje: wodna, kanalizacyjna, elektryczna, grzewcza, gazowa bądź innych elementów trwale połączonych konstrukcyjnie z elementami budowlanymi budynku mieszkalnego.
Należy przy tym zaznaczyć, że w przypadku współwłasności wszyscy współwłaściciele są właścicielami całej rzeczy, ale żaden z nich nie jest właścicielem całości. Niepodzielność wspólnego prawa własności oznacza, że żaden ze współwłaścicieli nie ma fizycznie wydzielonej części rzeczy na swoją wyłączną własność. Zarówno rzecz jako całość, jak i każda część rzeczy należy do wszystkich współwłaścicieli. Biorąc to pod uwagę, a w szczególności brzmienie cytowanego uprzednio art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego wprost wynika, że przez własny budynek rozumie się budynek stanowiący własność lub współwłasność podatnika, uznać należy, że przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania można uwzględnić całą kwotę jaka została wydatkowała na remont budynku (mieszkalnego), przez osobę, która jest jego współwłaścicielem bez jej ograniczania do wysokości udziału we współwłasności w tym budynku.
Wobec powyższego, przeznaczając kwotę uzyskaną ze sprzedaży Nieruchomości w B (stanowiącej Pani majątek osobisty), nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło jej odpłatne zbycie, na remont budynku mieszkalnego, którego jest Pani wraz z mężem współwłaścicielem (w częściach równych), na wydatki wymienione we wniosku, tj. zakup i montaż okien, zakup i montaż drzwi wewnętrznych, zakup i montaż drzwi zewnętrznych, odbiór gruzu, usługi transportowe materiałów budowlanych, farby, panele, podkłady pod panele, profile podłogowe, gres, czujniki ruchu, szynoprzewody, grzejniki, artykuły hydrauliczne (deszczownice, uszczelki, umywalki, baterie, zawory, stelaż podtynkowy, misa z deską sedesową), jest Pani uprawniona do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego Pani stanowisko uznaję zaprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Odnośnie do powołanych przez Panią wyroków sądów administracyjnych należy stwierdzić, że dotyczą one konkretnych spraw podatników osadzonych w określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 4 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 4 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right