Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 23 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-1.440.293.2024.1.SS
WIS usługa – saperskie oczyszczanie terenu.
Na podstawie art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r., poz. 361), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 1 czerwca 2024 r. (data wpływu 1 czerwca 2024 r.), uzupełnionego pismami z dnia 24 i 28 czerwca 2024 r. (data wpływu 24 i 28 czerwca 2024 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.
Przedmiot wniosku: usługa – saperskie oczyszczanie terenu
Opis usługi: Wnioskodawca świadczy usługi saperskie oczyszczania terenu. Usługa obejmuje łącznie wykonanie następujących prac: stały nadzór saperski na wskazanym przez zlecającego terenie, w tym w szczególności wykrywanie przedmiotów niebezpiecznych w gruncie, ich zabezpieczeniu, podejmowaniu i przekazywaniu wojskowym jednostkom saperskim; dostarczenie i obsługa wykrywacza (np. ramowego) o parametrach umożliwiających zlokalizowanie koncentracji przedmiotów metalowych zalegających na głębokości minimum 2 metrów. Przedmiotowa usługa ma na celu wydobycie obiektów pochodzenia wojskowego takich jak miny, bomby, granaty moździerzowe itp., a następnie zutylizowanie ich metodą wybuchową. Podczas świadczenia usługi nie dochodzi do odzyskania materiału wybuchowego z wydobytych obiektów. Z przesłanej przez Wnioskodawcę umowy wynika, że znalezione materiały niebezpieczne zostają przez Wnioskodawcę zabezpieczone a następnie przekazywane wojskowym jednostkom saperskim, które dokonują ich zniszczenia. Obiekty ulegają całkowitemu zutylizowaniu. Po zakończonej usłudze Wnioskodawca wystawia atest czystości potwierdzający czystość terenu. Oczekiwaniem Zleceniodawców jest przekazanie im terenu oczyszczonego z przedmiotów niebezpiecznych pochodzenia wojskowego (potwierdzone wystawieniem atestu czystości) tak, aby teren był bezpieczny dla pracy ludzi i sprzętu. Oczyszczanie terenu wykonywane jest przed przystąpieniem do inwestycji (m.in. pogłębianie terenu, budowa dróg, budowa obiektów, jak również prace archeologiczne). Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie na podstawie wystawianych przez niego faktur. Faktury wystawiane są zgodnie z umową, po podpisaniu protokołu częściowego/końcowego.