Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.291.2024.2.MJ

Opodatkowanie zbycia udziału w nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 14 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 czerwca 2024 r. (wpływ 18 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Słownik używanych pojęć:

Podatnik: O. P. jako prywatna osoba fizyczna

XOP: O. P., prowadzący indywidualną działalność gospodarczą zarejestrowaną w bazie CEIDG pod firmą przedsiębiorcy: "X" O. P. (…)

PKD: 4941Z TRANSPORT DROGOWY TOWARÓW

XSC: X SC A. B., O. P. z siedzibą przy ul. (…),Polska (…)

Ilość wspólników: 2, O.P. oraz A. B.

PKD: 4312Z PRZYGOTOWANIE TERENU POD BUDOWĘ

XSPJ: X-P SP.J. z siedzibą ul. (…), Polska (...)

Ilość wspólników: 2, O.P. oraz C.D.

PKD: 4941Z TRANSPORT DROGOWY TOWARÓW

Wspólnik XSC: O. P. jako wspólnik XSC oraz A. B. jako wspólnik XSC

Udział Wspólnika XSC: 50% prawa do udziału w zysku XSC przynależnych O. P. oraz 50% prawa do udziału w zysku XSC przynależnych O. P.

Nieruchomość: Nieruchomość gruntowa w procesie budowlanym zgodnie z treścią Pozwolenia na budowę

Udział w Nieruchomości: 50% udziału w Nieruchomości przynależne O. P. jako Podatnikowi oraz 50% udziału w Nieruchomości przynależne A. B.

Inwestycja budowlana: Budowa garażu z zapleczem socjalno-biurowym, studni, zbiornika wody ppoż, zbiornika ścieków bytowych i deszczowych oraz zjazdu – inwestycja budowlana nie posiada decyzji z pozwoleniem na użytkowanie zgodnie z treścią art. 59 ust. 1 prawo budowalne

Pozwolenie na budowę: Pozwolenie na budowę nr (….) z dnia (…) 2011 roku wydane przez Prezydenta (… ) na rzecz A. B. oraz O. P.  działających jako prywatne osoby fizyczne

Opis stanu faktycznego i prawnego został przygotowany w podziale na następujące zagadnienia:

1. Opis stanu faktycznego i prawnego Podatnika

2. Opis stanu faktycznego i prawnego XOP

3. Opis stanu faktycznego i prawnego Wspólnika XSC

4. Opis stanu faktycznego i prawnego Nieruchomości

5. Opis stanu faktycznego i prawnego Nieruchomości jako przedmiotu inwestycji XSC

6. Opis transakcji zbycia nieruchomości przez Podatnika (PIT) / XRP (VAT)

7. Opis transakcji rozliczenia inwestycji w Nieruchomość z XSC do Wspólników XSC

Ad 1. Opis stanu faktycznego i prawnego Podatnika

O. P. jako prywatna osoba fizyczna rozliczająca się na zasadach ogólnych / skala podatkowa (stosunek pracy, stosunek korporacyjny) oraz wg ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (wynajem nieruchomości własnych).

Nieruchomość nie była wykorzystywana przez Podatnika dla celów prywatnej osoby fizycznej. Nieruchomość nie była i nie jest przedmiotem wynajmu lub dzierżawy lub jakiejkolwiek innej formy prawnej podobnej do najmu lub dzierżawy. Nieruchomość została przekazana do realizacji Inwestycji budowlanej przez XSC na podstawie umowy realizacji inwestycji budowlanej (więcej w pkt Ad 4).

Ad 2. Opis stanu faktycznego i prawnego XOP

O. P. jako osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą realizuje usługi w zakresie transportu drogowego, w głównej mierze na terytorium (…) oraz aglomeracji (…).

Nieruchomość nie była wykorzystywana przez XOP dla celów indywidualnej działalności gospodarczej.

Ad 3. Opis stanu faktycznego i prawnego Wspólnika XSC

O. P. jest wspólnikiem XSC z 50% prawem do udziału w zysku. Drugim wspólnikiem jest A. B. z 50% prawem do udziału w zysku.

Spółka cywilna realizuje usługi w zakresie transportu drogowego, w głównej mierze na terytorium (…) oraz aglomeracji (…).

Spółka cywilna, na postawie umowy o prowadzenie inwestycji budowlanej, prowadzi Inwestycję budowlaną w imieniu i na rzecz zleceniodawców (więcej w Ad.5.).

Ad 4. Opis stanu faktycznego i prawnego Nieruchomości

O. P. nabył w dniu (…) 2016 roku na podstawie aktu notarialnego Udział w Nieruchomości (50%) od jej dotychczasowej właścicielki, którą jest A. B., drugi wspólnik w XSC.

Nieruchomość jest zatem w posiadaniu wspólnym O. P. oraz A. B. , gdzie każda z prywatnych osób fizycznych posiada 50% udziału w Nieruchomości.

Udział w Nieruchomość wspólników jak również Nieruchomość jako całość nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której jest mowa w art. 22n ustawy PIT, do:

a) prywatnej osoby fizycznej (Podatnik),

b) indywidualnej działalności gospodarczej (XOP),

c) spółki cywilnej (XSC), oraz

d) spółki jawnej (XSPJ).

Oznacza to, że Nieruchomość, w Udziale w Nieruchomości, pozostaje w prywatnym majątku O. P., nie stanowiąc majątku firmowego bez względu na formę prowadzenia działalności gospodarczej.

Celem nabycia Nieruchomości, w Udziale w Nieruchomości, był przyszły, planowany wynajmem tejże Nieruchomości na rzecz XSC i/lub innych podmiotów gospodarczych bez względu na sposób powiązania.

Ad 5. Opis stanu faktycznego i prawnego Nieruchomości jako przedmiotu inwestycji XSC

Celem realizacji Inwestycji budowlanej jest wybudowanie zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych lub osobowych transportowych (busy), które są wykorzystywane w działalności gospodarczej XSC lub innych firm trzecich.

Inwestycja budowlana realizowana jest na podstawie Pozwolenia na budowę przez XSC na rzecz O. P.  oraz A. B. jako prywatnych osób fizycznych będących właścicielami Nieruchomości.

Inwestycja budowlana prowadzona jest na podstawie umowy realizacji inwestycji budowlanej zawartej pomiędzy X a O. P.  oraz A. B.

Umowa zakłada zrealizowanie Inwestycji budowlanej z prawem do korzystania z Nieruchomości oraz rozliczeniem zwrotnym po zakończeniu tegoż zlecenia. Oznacza to, że wraz z zakończeniem realizacji Inwestycji budowlanej, czyli uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie zgodnie z treścią art. 59 ust. 1 Prawa budowlanego, XSC powinna wystawić fakturę na rzecz O. P. (50% identyfikowalnych, poniesionych kosztów inwestycyjnych) oraz na rzecz A. B. (50% identyfikowalnych, poniesionych kosztów inwestycyjnych).

Nieruchomość nie została wniesiona aportem lub w jakiejkolwiek innej formie przekazana na podstawie uchwał lub umów do majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej (XSC) oraz do majątku spółki jawnej (XSPJ).

Ad 6. Opis transakcji zbycia nieruchomości przez Podatnika (PIT) / XOP(VAT)

Celem zbycia Nieruchomości, w podziale na Udział w Nieruchomości, jest przeznaczenie środków finansowych na inne projekty inwestycyjnej O. P.  oraz A. B.

Nieruchomość, w podziale na Udział w Nieruchomości, powinna zostać zbyta przez O. P.  oraz A. B. z ich majątku prywatnego na rzecz inwestora będącego osobą trzecią w stosunku do każdego z ww. prywatnych osób fizycznych.

PIT

Nieruchomość, w podziale na Udział w Nieruchomości, zostanie zbyta jako majątek prywatny osób fizycznych zgodnie z obecnym i przyszłym stanem prawnym oraz faktycznym.

VAT

Nieruchomość, w podziale na Udział w Nieruchomości, zostanie zbyta jako sprzedaż opodatkowana podatkiem od towarów i usług, zgodnie z treścią art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż O. P. oraz A. B., będą w tej transakcji występować jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

Ad 7. Opis transakcji rozliczenia inwestycji w Nieruchomość z XSC do wspólników

W dacie zbycia Nieruchomości (pkt Ad 6.) spółka cywilna XSC dokona podsumowania poczynionych identyfikowalnych nakładów na Inwestycję budowlaną, a następnie wystawi odpowiednie dwie faktury VAT rozliczające po 50% kosztów na rzecz O. P. oraz A. B., jako czynnych podatników podatku od towarów i usług.

PIT

O. P.  (Podatnik), zgodnie z udziałem z zysku, rozpozna odpowiednio przychody podatkowe (z wyłączeniem części transakcji z „samym sobą”) oraz nie rozpozna kosztów uzyskania przychodów (z wyłączeniem części transakcji z „samym sobą”), gdyż zachodzić będzie wyłączenie ze źródła przychodów, o którym jest mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

VAT

Faktura otrzymana od spółki cywilnej XSC zostanie rozliczona w ewidencji podatku od towarów i usług – rejestr zakupów przez O. P. jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Ponadto w piśmie z 18 czerwca 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1. Jakie konkretnie obiekty budowlane będą znajdować się na Nieruchomości w momencie odpłatnego zbycia udziału w Nieruchomości ? Które z tych obiektów powstaną w ramach inwestycji budowlanej realizowanej przez XSC?

Odpowiedź: XSC realizuje, zgodnie z treścią pozwolenia na budowę nr (…) z dnia (…) 2011 roku – wydane na rzecz A. B., przeniesione decyzją Prezydenta Miasta (…) nr (…) z dnia (...) 2019 roku na rzecz A. B. oraz O. P., następujące obiekty budowlane:

1. garaż z zapleczem socjalnym,

2. studnia,

3. zbiornik wody przeciwpożarowej,

4. zbiornik ścieków bytowych i deszczowych,

5. zjazd.

2.Kiedy planowane jest zakończenie Inwestycji budowlanej, jej „zwrotne rozliczenie” i sprzedaż Nieruchomości na rzecz osoby trzeciej?

Odpowiedź: Proces przygotowania nieruchomości do sprzedaży oraz samej sprzedaży został zaplanowany na 2024 rok. W tym roku, najpóźniej w miesiącu poprzedzającym miesiąc sprzedaży Nieruchomości, powinno dojść do rozliczenia Inwestycji budowalnej.

3.Czy znany jest nabywca Nieruchomości? Jeżeli tak, należy wskazać co to za podmiot.

Odpowiedź: Obecnie negocjacje prowadzone są z firmą (…) SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (…), podmiotem prawa krajowego. Podatnik nie wyklucza, że do negocjacji mogą przystąpić również inne podmioty prawa krajowego, które będą zainteresowane lokalizacją przedmiotowej Nieruchomości.

4.Na jakiej podstawie XSC korzysta z przedmiotowej Nieruchomości będącej własnością Pana i Pani A. B. (drugiego wspólnika w XSC) i prowadzi na niej Inwestycję budowlaną? Jakie są konkretnie warunki tej umowy?

Odpowiedź: Umowa realizacji inwestycji budowlanej posiada następujące postanowienia (zsyntetyzowane, nie jest to dokładne brzmienie treści umowy):

1.Przedmiot umowy

Budowa garażu z zapleczem socjalno-biurowym, studni, zbiornika wody ppoż, zbiornika ścieków bytowych i deszczowych oraz zjazdu (zgodnie z treścią pozwolenia na budowę nr (…) z dnia (…) 2011 roku – wydane na rzecz A. B, przeniesione decyzją Prezydenta Miasta (…) 2019 roku na rzecz A. B. oraz O. P.).

2. Wydanie terenu (Nieruchomości)

Teren (Nieruchomość) został wydany dla XSC w marcu 2010 roku, który stał się dysponentem Nieruchomości na czas trwania umowy realizacji inwestycji budowlanej. Od daty wydania terenu do uzyskania pozwolenia na budowę nr (…) z dnia  (…) 2011 roku na przedmiotowej Nieruchomości były prowadzone prace przygotowawcze i porządkowe.

3. Warunki realizacji

XSC realizując Inwestycję budowlaną ma prawo do korzystania z Nieruchomości w zakresie właściwym dla prowadzenia robót budowlanych jak również dla przeznaczenia poszczególnych elementów przedmiotu umowy do czasu zakończenia realizacji Inwestycji budowlanej.

XSC zobowiązany jest do realizacji Inwestycji budowlanej zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym w szczególności w zakresie BHP.

XSC zobowiązany jest do zagwarantowania jakości użytych materiałów budowlanych, technologii i technik budowlanych jak również wytycznych i norm branżowych.

XSC może korzystać z podwykonawców, ze szczególnym uwzględnieniem firm budowlanych, którzy zrealizują elementy przedmiotu umowy. XSC bierze odpowiedzialność za podwykonawców w taki sposób, jakby wykonywał te prace budowlane lub inne prace okołobudowlane samodzielnie.

XSC udzieli rękojmi na zrealizowane prace budowlane w realizacji przedmiotu umowy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa krajowego.

4. Terminy

Ze względu na formę prawną spółki cywilnej oraz jej wspólników, termin realizacji nie został ustalony, gdyż realizacja Inwestycji budowlanej zależna była od środków finansowych, którymi dysponowała XSC jak również jej wspólnicy. XSC prowadzi Inwestycję budowlaną w sposób ciągły aż do realizowania przedmiotu umowy.

5.Pozwolenie na użytkowanie

XSC przygotuje odpowiednią dokumentację techniczną oraz prawną, aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie przedmiotu umowy. Dokumenty zostaną złożone przez współwłaścicieli Nieruchomości, Panią A. B. oraz Pana O. P.

6.Rozliczenie

XSC prowadzi ewidencję księgową kosztów (konto numer 080 – Inwestycje rozpoczęte) związanych z realizacją Inwestycji budowlanej, które mogłyby być kwalifikowane jako koszty wytworzenia, o których jest mowa w art. 28 ust. 4 ustawy o rachunkowości lub art. 22g ust. 1 pkt 2 oraz ust. 4 i następne ustawy PIT.

Na podstawie danych zgromadzonych w ewidencji księgowej, XSC dokona podsumowania poczynionych identyfikowalnych nakładów na Inwestycję budowlaną, a następnie wystawi stosowne faktury.

Informacja uzupełniająca: Po stronie Podatnika rozliczenie z XSC mogłoby stanowić cenę nabycia w rozumieniu art. 22g ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 i następne ustawy PIT, jeżeli Podatnik zamierzałby wprowadzić przedmiot umowy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

7. Termin płatności

Rozliczenie zostanie rozliczone w terminie 30 dni od dnia wystawienia stosownych faktur przez XSC. Rozliczenie może mieć formę pieniężną lub inną niż pieniężną, np. kompensata, potrącenie, rozliczenie ze wspólnikami, itd.

8. Pozostałe postanowienia

Strony potwierdziły, że są odpowiednio umocowane do zawarcia umowy realizacji inwestycji budowlanej, a zawarcie umowy pomiędzy spółką cywilną oraz jej wspólnikami jest dozwolone na gruncie przepisów kodeksu cywilnego oraz orzecznictwa sądowego.

Strony potwierdziły, że umowa na charakter pisemny, a wcześniejsze ustalenia ustne są obowiązujące i wywołują skutki prawne na podstawie przedmiotowej umowy.

Pytanie

Czy uzyskany przychód z tytułu odpłatnego zbycia Udziału w Nieruchomości, który nie jest zakwalifikowany do art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, korzysta z wyłączenia ze źródła przychodów, o którym jest mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem przychód ten nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, w opisanym stanie przyszłym, przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia Udziału w Nieruchomości, który nie jest zakwalifikowany do art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, korzysta z wyłączenia ze źródła przychodów, o którym jest mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE PRZYJĘTEGO STANOWISKA:

W ocenie Podatnika kluczowym aspektem jest interpretacja treści art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy PIT w przedmiocie przypisania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia Udziału w Nieruchomości do przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Interpretacja treści ww. artykułu powodowała na przestrzeni wielu lat niepewność podatkową, gdyż zarówno organy podatkowy jak również sądy administracyjne prezentowały odmienne stanowiska w tym przedmiocie.

Mają na uwadze odmienne stanowiska oraz niepewność podatkową Rzecznik Praw Obywatelskich poddał pod ocenę treść tegoż artykułu przed rozszerzonym składem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił NSA następujące zagadnienie prawne: „Czy przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) stanowi przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz które nie stanowią składników majątku wskazanych w art. 14 ust. 2c tej ustawy?”. W ocenie NSA, za treścią uchwały nr II FPS 8/13 z dnia 17.02.2014 roku, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r. nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. „a” ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a które nie stanowią składników majątku wskazanych w art. 14 ust. 2c tej ustawy.

Podatnik rozpoznaje, że ww. zagadnienie prawne odpowiada zarówno obecnemu stanowi faktycznemu, w którym znajduje się Podatnik, jak również stanowi przyszłemu związanemu z transakcją odpłatnego zbycia Udziału w Nieruchomości.

W ocenie Podatnika, fakt nabycia przez niego przedmiotowej Nieruchomości, w Udziale w Nieruchomości, do majątku prywatnego, a następnie celowe nieujmowanie tejże Nieruchomości, w Udziale w Nieruchomości, w jakiejkolwiek ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, powoduje, że odpłatne zbycie tejże Nieruchomości, w Udziale w Nieruchomości, nie powinno być zaliczane do źródła przychodów wskazanego w 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy PIT. Ponadto, Podatnik wskazał, że Nieruchomość nie została wniesiona aportem lub w jakiejkolwiek innej formie przekazana na podstawie uchwał lub umów do majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej (XSC) oraz do majątku spółki jawnej (XSPJ), co oznacza, że Nieruchomość, w Udziale w Nieruchomości, pozostaje li-tylko w jego prywatnym majątku.

Bez znaczenia dla przedmiotowej sprawy pozostaje również fakt, że prowadzenie procesu budowlanego przez XSC (nie posiada legalnej definicji, jednakże można go scharakteryzować jako ciąg czynności faktycznych i prawnych obejmujących projektowanie, realizację i oddanie obiektu budowlanego do użytku, a także jego utrzymanie oraz ewentualną rozbiórkę (...) było rozliczane dla celów podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych (poza kosztami, które mogłyby stanowić wartość początkową środka trwałego).

Wszelkie naniesienia lub prace budowlane, zgodnie z treścią art. 41, art. 191 w zw. z art. 231 Kodeksu Cywilnego, przynależą się właścicielowi nieruchomości gruntowej, a w przypadku tejże Nieruchomości, przynależą po 50% w udziale Podatnikowi oraz drugiemu właścicielowi (A. B).

Podsumowując, w ocenie Podatnika, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia Udziału w Nieruchomości, w obecnym oraz przyszłym stanie faktycznym, nie podlega zaliczeniu do przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, tj. nie podlega zaliczeniu do art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy PIT (część pierwsza pytania).

Skoro nie znajduje zastosowania treść 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy PIT to należy rozważyć zastosowanie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy PIT, ze względu na fakt upływu 5-letniego okresu od dnia nabycia Nieruchomości, w Udziale w Nieruchomości, do dnia jej planowanego odpłatnego zbycia.

W ocenie Podatnika fakt prowadzenia procesu budowlanego (nadal trwa) na tejże Nieruchomości nie powinien mieć znaczenia dla obliczenia 5-letniego okresu niezbędnego do wyłączenia odpłatnego zbycia z źródeł przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Dla Nieruchomości (gruntu stanowiącego własność Podatnika), na której realizowana jest Inwestycja budowlana (rozpoczęto i kontynuowana jest budowa) – termin pięcioletni nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie naniesień, stanowiących jego części składowe. Bieg tego terminu liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto grunt na własność. Data wybudowania naniesień nie ma znaczenia (za Informacją KIS – Opodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości – Roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2020 rok (str. 3)).

Podsumowując, w ocenie Podatnika, przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia Udziału w Nieruchomości, w obecnym oraz przyszłym stanie faktycznym, nie stanowi źródła przychodów podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż zachodzą przesłanki wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy PIT (część druga pytania).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartym w ww. ustawie, bądź od których zaniechano poboru podatku.

Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

1.Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

4.Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1) dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2) dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

5.Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnym:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy:

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jednak stosownie do art. 10 ust. 3 ww. ustawy:

Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zatem, aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinny zostać spełnione co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,

nieruchomość nie może być składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).

Klasyfikacja przychodu do danego źródła przychodów powoduje określone konsekwencje podatkowe, w tym również w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania. Możliwość wyboru formy opodatkowania mają m.in. podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym - zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z treścią art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera bezpośredniej definicji środków trwałych, dokonuje natomiast ich podziału na podlegające i niepodlegające

amortyzacji. Definicja pojęcia środki trwałe wywodzi się z ustawy o rachunkowości, gdzie zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 ilekroć w ustawie jest mowa o środkach trwałych - rozumie się przez to, z zastrzeżeniem punktu 17, rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne

do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności (lit. a) nieruchomości - w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki,

a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego.

Zgodnie z prawem cywilnym budowa prowadzona na własnym gruncie powoduje, że poszczególne naniesienia, które nie mogą być odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego, stają się częścią składową tego gruntu – art. 47 § 2 w zw. z art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm).

Regulacją art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, objęty został przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które spełniają ustawową definicję środka trwałego, podlegającego ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niezależnie od tego, czy podatnik wprowadził, czy też nie wprowadził te składniki do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również od tego, czy zaliczał do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej.

Stosownie zaś do art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Zatem przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy) używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli więc między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło mniej niż 6 lat, to przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku stanowi przychód z działalności gospodarczej.

W opisie sprawy wskazał Pan, że realizuje jako osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą usługi w zakresie transportu drogowego, w głównej mierze na terytorium (…) oraz aglomeracji (…). Jest Pan wspólnikiem X S.C. A. B, O. P. (XSC) z 50% prawem do udziału w zysku. Drugim wspólnikiem jest A. B. z 50% prawem do udziału w zysku. W dniu 23 września 2016 roku nabył Pan na podstawie aktu notarialnego Udział w Nieruchomości (50%) od jej dotychczasowej właścicielki, którą jest A. B, drugi wspólnik w XSC. Nieruchomość nie była wykorzystywana przez Pana dla celów prywatnej osoby fizycznej. Celem nabycia udziału w Nieruchomości, był przyszły, planowany wynajmem tejże Nieruchomości na rzecz XSC i/lub innych podmiotów gospodarczych bez względu na sposób powiązania. Udział w Nieruchomości wspólników jak również Nieruchomość jako całość nie została wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której jest mowa w art. 22n ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nieruchomość została przekazana do realizacji Inwestycji budowlanej przez XSC na podstawie umowy realizacji inwestycji budowlanej. Celem realizacji inwestycji budowlanej jest wybudowanie zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych lub osobowych transportowych (busy), które są wykorzystywane w działalności gospodarczej XSC lub innych firm trzecich. Inwestycja obejmuje następujące obiekty budowlane: garaż z zapleczem socjalnym, studnia, zbiornik wody przeciwpożarowej, zbiornik ścieków bytowych i deszczowych, zjazd. Inwestycja budowlana realizowana jest na podstawie Pozwolenia na budowę przez XSC na rzecz Pana oraz A. B. jako prywatnych osób fizycznych będących właścicielami Nieruchomości. Inwestycja budowlana prowadzona jest na podstawie umowy realizacji inwestycji budowlanej zawartej pomiędzy XSC a O. P. oraz A. B.

Umowa zakłada zrealizowanie Inwestycji budowlanej z prawem do korzystania z Nieruchomości oraz rozliczeniem zwrotnym po zakończeniu tegoż zlecenia. Oznacza to, że wraz z zakończeniem realizacji Inwestycji budowlanej, czyli uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie zgodnie z treścią art. 59 ust. 1 Prawa budowlanego, XSC powinna wystawić fakturę na rzecz Pana (50% identyfikowalnych, poniesionych kosztów inwestycyjnych) oraz na rzecz A. B. (50% identyfikowalnych, poniesionych kosztów inwestycyjnych). Wskazał Pan, że Nieruchomość, w podziale na Udział w Nieruchomości, powinna zostać zbyta przez Pan oraz A. B. z ich majątku prywatnego na rzecz inwestora będącego osobą trzecią w stosunku do każdego z ww. prywatnych osób fizycznych. Nieruchomość, w podziale na Udział w Nieruchomości, zostanie zbyta jako majątek prywatny osób fizycznych zgodnie z obecnym i przyszłym stanem prawnym oraz faktycznym. Proces przygotowania nieruchomości do sprzedaży oraz samej sprzedaży został zaplanowany na 2024 rok. W tym roku, najpóźniej w miesiącu poprzedzającym miesiąc sprzedaży Nieruchomości, powinno dojść do rozliczenia Inwestycji budowalnej.

Z powyższego wynika, że w zakupił Pana udział w Nieruchomości, następnie zlecił spółce cywilnej, której jest Pan wspólnikiem realizację inwestycji budowlanej na tej Nieruchomości.  Po rozliczeniu nakładów ze spółką zamierza Pan zbyć udział w Nieruchomości.

Powziął Pan wątpliwość, czy przychód ze sprzedaży udziału w Nieruchomości będzie korzystał z wyłączenia ze źródła przychodów, o którym jest mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem czy przychód ten nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do powyższego, w pierwszej kolejności należy wskazać, że zasady działania spółek cywilnych regulują przepisy art. 860 - 875 Kodeks cywilnego.

Stosownie do art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Zgodnie z treścią art. 861 § 1 Kodeksu cywilnego, wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług.

W myśl art. 862 tej ustawy, jeżeli wspólnik zobowiązał się wnieść do spółki własność rzeczy, do wykonania tego zobowiązania, jak również do odpowiedzialności z tytułu rękojmi oraz do niebezpieczeństwa utraty lub uszkodzenia rzeczy stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Jeżeli rzeczy mają być wniesione tylko do używania, stosuje się odpowiednio w powyższym zakresie przepisy o najmie.

Z powyższych przepisów wynika, iż spółka cywilna jest umową zawartą przez wspólników w celu dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Właścicielami majątku wykorzystywanego w prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej są wspólnicy tej spółki w ramach współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej, a nie spółka. Jeżeli wspólnik spółki cywilnej jest właścicielem składnika majątku poza spółką, to może wnieść do spółki cywilnej prawo własności lub prawo do używania tego składnika. W przypadku wniesienia do spółki cywilnej wkładu w postaci składnika majątku stanowiącego wyłączną własność wspólnika, z chwilą wniesienia do spółki ta wyłączna własność przekształca się we współwłasność łączną wspólników spółki cywilnej.

Zatem w odróżnieniu od spółek prawa handlowego spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, nie stanowi jednostki organizacyjnej posiadającej podmiotowość prawną jak spółki osobowe, lecz jest konstrukcją regulowaną przez prawo zobowiązań (art. 860-875 Kodeksu cywilnego). Nie stanowi więc samodzielnego podmiotu prawa, podmiotami prawa pozostają wspólnicy spółki cywilnej. W związku z tym spółka cywilna nie ma własnego mienia – nabywane prawa i zaciągane zobowiązania wchodzą do wspólnego majątku wspólników, stanowiącego ich współwłasność (wspólność) łączną.

W konsekwencji, w przeciwieństwie do spółek osobowych prawa handlowego, spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem prawa i stanowi wyłącznie stosunek zobowiązaniowy pomiędzy wspólnikami będącymi stronami umowy spółki cywilnej. Wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony w umowie spółki. Z uwagi na to, że spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, nie przysługuje jej w związku z tym również zdolność do czynności prawnych, zdolność sądowa ani procesowa. Spółka cywilna nie jest także przedsiębiorcą w rozumieniu art. 431 Kodeksu cywilnego oraz art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r., poz. 236, z późn. zm.); „przedsiębiorcami” w myśl tej ustawy są bowiem wspólnicy tej spółki.

Nie sposób zatem uznać, że  działania podejmowane przez wspólnika spółki cywilnej w ramach działalności prowadzonej w formie tej spółki są tylko wyłącznie działaniami spółki i należy je traktować w oderwaniu od osoby wspólnika.

Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy - ze względu na sposób działania spółek cywilnych, nie można przyjąć, że nie jest Pan jest zaangażowany w realizację inwestycji budowlanej polegającej na wybudowaniu zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych lub osobowych transportowych (busy).

Ponadto podkreślić należy, że prowadzenie inwestycji na gruncie jest jego wykorzystywaniem w działalności gospodarczej. Inwestowanie w obiekty budowlane przeznaczone na cel działalności gospodarczej wskazuje jednoznacznie na związek Nieruchomości z działalnością gospodarczą.

Działania podjęte przez spółkę cywilną (XSC), a w konsekwencji przez Pana jako wspólnika wskazują na działania o charakterze inwestycyjnym, typowe dla przedsięwzięć realizowanych w ramach działalności gospodarczej przez podmiot (spółkę cywilną) powołany (utworzony) w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Przy czym zakresy Pana indywidualnej działalności gospodarczej oraz prowadzonej w formie spółki cywilnej są takie same. Należy zauważyć, że celem nabycia przez Pana udziału w Nieruchomości był przyszły, planowany wynajmem Nieruchomości na rzecz XSC i/lub innych podmiotów gospodarczych, a celem realizacji inwestycji budowlanej jest wybudowanie zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych lub osobowych transportowych (busy), które są wykorzystywane w działalności gospodarczej XSC lub innych firm trzecich. Spółka cywilna prowadzi inwestycję budowlaną na postawie umowy o prowadzenie inwestycji budowlanej w imieniu i na rzecz zleceniodawców, tj. Pana i drugiego wspólnika spółki. Również pozwolenie na budowę zostało wydane na rzecz wspólników spółki.

Zatem, w sytuacji sprzedaży udziału w Nieruchomości, Pan jako jej współwłaściciel będący wspólnikiem spółki cywilnej sprzedaje składnik majątku wykorzystywany w działalności gospodarczej. Powyższego nie zmienia fakt, że „działalność ta była prowadzona przez spółkę cywilną”. Jest to bowiem, na gruncie przepisów odnoszących się do podatku dochodowego od osób fizycznych, działalność gospodarcza prowadzona wspólnie przez wspólników spółki, gdzie każdy ze wspólników jest odrębnym przedsiębiorcą, a także podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych z tego rodzaju działalności.

Dodatkowo należy zauważyć, że zakończona budowa będzie stanowić część składową gruntu. Wobec tego, sprzedaż Nieruchomości (gruntu i tego co na nim wybudowano – zakończonej inwestycji) będzie stanowić sprzedaż składników majątku wykorzystywanych przez Pana w działalności gospodarczej.

Podsumowując powyższe, uzyskany przez Pana przychód ze sprzedaży udziału w Nieruchomości wraz z zakończoną inwestycją, będzie przychodem ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlegał będzie opodatkowaniu na zasadach właściwych dla wybranej przez Pana formy opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Tym samym do przedmiotowej sprzedaży nie ma zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od osób fizycznych. Ponieważ jak już wskazano, sprzedaż Nieruchomości należy zaliczyć do przychodów z Pana działalności gospodarczej, bez znaczenia pozostaje data nabycia i upływ 5 lat od daty nabycia.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

· Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

· Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

· W odniesieniu do powołanego wyroku sądu administracyjnego należy zauważyć, że zapadł on w indywidualnej sprawie określonego podmiotu i nie ma mocy wiążącej w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00