Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.331.2024.5.AKA

Brak opodatkowania czynności wycofania do majątku prywatnego Wspólników Nieruchomości wykorzystywanych w ramach spółki jawnej oraz braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z wycofaniem tych Nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników z przeznaczeniem na wynajem lub dzierżawę na cele niemieszkalne.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

17 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 17 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania czynności wycofania do majątku prywatnego Wspólników Nieruchomości (...) wykorzystywanych w ramach spółki jawnej oraz braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z wycofaniem tych Nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników z przeznaczeniem na wynajem lub dzierżawę na cele niemieszkalne.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 czerwca 2024 r. (wpływ 25 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym

1.Zainteresowany będący stroną postępowania:

  • P. D.

2.Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

  • T. D.,
  • S. D.,
  • M. D.,
  • A Spółka Jawna.

Opis zdarzenia przyszłego

Status Zainteresowanych

Spółka pod firmą A Spółka Jawna z siedzibą w (…), wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…), posiadająca numer NIP: (…), REGON: (…), (dalej: Spółka) ma siedzibę na terytorium Polski i jest zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT.

Wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne, tj. T. D., S. D., P. D. oraz M. D., mające miejsca zamieszkania w Polsce i podlegające w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych od całości swoich dochodów (dalej: Wspólnicy). Natomiast Spółka jest podmiotem transparentnym podatkowo w zakresie podatku dochodowego, w szczególności nie jest podatnikiem CIT.

Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. działalność budowlana oraz działalność w zakresie najmu i dzierżawy nieruchomości (...). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z umową spółki udział wspólników w zyskach i stratach Spółki wynosi:

  • D. P. 25%,
  • D. T. 25%,
  • D. S. 25%,
  • D. M. 25%.

Nieruchomości podlegające wycofaniu z majątku Spółki

Wspólnicy Spółki zamierzają podjąć uchwałę o wycofaniu części nieruchomości z majątku Spółki i przeniesieniu ich do majątku osobistego, tj. prywatnego Wspólników. Wspólnicy zamierzają wycofać z majątku Spółki następujące nieruchomości:

  • nieruchomość zabudowaną, położoną w miejscowości (…) (dalej: Nieruchomość 1),
  • nieruchomość zabudowaną, położoną w miejscowości (…) (dalej: Nieruchomość 2),
  • nieruchomość zabudowaną, położoną w miejscowości (…) (dalej: Nieruchomość 3),
  • nieruchomość zabudowaną, położoną w miejscowości (…) (dalej: Nieruchomość 4).

Nieruchomość 1 składa się z działek ewidencyjnych nr 1, 2, stanowiących własność Spółki, dla których Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą numer (…) oraz z działki nr 3 będącej w użytkowaniu wieczystym Spółki, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą numer (…).

Działki zostały nabyte przez Spółkę w 2011 r. Spółka odliczyła podatek naliczony VAT z tytułu nabycia działek. W 2012 r., na wszystkich ww. trzech działkach Spółka wybudowała budynek (…) wraz infrastrukturą towarzyszącą (obejmującą m.in. place, wiaty, (…)) odliczając podatek naliczony VAT od nabytych w tym celu materiałów oraz usług/robót budowlanych. Począwszy od sierpnia 2012 r. Spółka oddała ww. budynki i budowle do używania, wykorzystując je do działalności opodatkowanej VAT - prowadzonej przez Spółkę na podstawie umowy (…) zawartej z podmiotem zajmującym się działalnością w zakresie (…).

5 marca 2014 r. Spółka rozwiązała ww. umowę (…), wydzierżawiając jednocześnie temu podmiotowi Nieruchomość 1, w tym wszystkie budynki i budowle będące częściami składowymi nieruchomości. Począwszy więc od marca 2014 r. do chwili obecnej (tj. w okresie przekraczającym 10 lat) Spółka wydzierżawia Nieruchomość 1 opodatkowując świadczoną usługę dzierżawy podatkiem należnym VAT.

Nieruchomość 2 składa się z działki ewidencyjnej nr 4, stanowiącej własność Spółki, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą numer (…), na której znajduje się obecnie (…) oraz z działki nr 5 będącej w użytkowaniu wieczystym Spółki, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą numer (…), na której obecnie znajduje się budynek (…).

Zarówno budynek, jak i (…) wraz z infrastrukturą towarzyszącą (w tym plac utwardzony, urządzenia kanalizacyjne) zostały wybudowane przez Spółkę przed rokiem 2014, tj. w okresie, gdy Spółka była dzierżawcą obu działek. W 2013 r. zmodernizowano budynek (…). Do lutego 2014 r. działki były własnością dwóch wspólników Spółki. Nabywając przed rokiem 2014 materiały i roboty budowlane służące zabudowie działek lub modernizacji (…), Spółka odliczała podatek VAT naliczony przez dostawców tych materiałów i robót. W lutym 2014 r. obie działki zostały nabyte od właścicieli (dwóch wspólników). Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia działek (transakcja była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych).

5 marca 2014 r. Spółka zawarła umowę, na mocy której oddała w dzierżawę Nieruchomość 2, w tym wszystkie budynki i budowle będące częściami składowymi tej nieruchomości, podmiotowi zajmującemu się (…). Począwszy więc od marca 2014 r. do chwili obecnej (tj. w okresie przekraczającym 10 lat) Spółka wydzierżawia Nieruchomość 2 opodatkowując świadczoną usługę dzierżawy podatkiem należnym VAT.

Nieruchomość 3 składa się z działki ewidencyjnej nr 6, stanowiącej własność Spółki, dla której Sąd Rejonowy (...) prowadzi księgę wieczystą numer (…). Działka została nabyta przez Spółkę w 2011 r. Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia działek (transakcja była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych).

Na przełomie 2011 r. i 2012 r. na działce wybudowano (…) wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W 2012 r. Spółka oddała ww. (…) wraz z infrastrukturą towarzyszącą do używania, wykorzystując je do działalności opodatkowanej VAT - prowadzonej przez Spółkę na podstawie umowy (…) zawartej z podmiotem zajmującym się (…). Spółka odliczała podatek naliczony VAT od materiałów oraz usług/robót budowlanych nabytych w celu budowy (…) wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

5 marca 2014 r. Spółka rozwiązała ww. umowę (…), wydzierżawiając jednocześnie Nieruchomość 3 w tym wszystkie budynki i budowle będące częściami składowymi nieruchomości ww. podmiotowi zajmującemu się (…). Począwszy więc od marca 2014 r. do chwili obecnej (tj. w okresie przekraczającym 10 lat) Spółka wydzierżawia Nieruchomość 3 opodatkowując świadczoną usługę dzierżawy podatkiem należnym VAT.

Nieruchomość 4 składa się z działki ewidencyjnej nr 7, stanowiącej własność Spółki, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą numer (…). Działka została nabyta przez Spółkę w 2006 r. Spółka odliczyła podatek naliczony VAT z tytułu nabycia działki.

W latach 2007-2008 na przedmiotowej działce Spółka wybudowała pawilon usługowo-handlowy, (…) wraz infrastrukturą towarzyszącą. W 2013 r. dokonano rozbudowy pawilonu usługowo-handlowego zwiększając jego powierzchnię użytkową. Dokonując zakupu materiałów i usług/robót budowlanych służących wznoszeniu lub rozbudowie ww. budynków i budowli Spółka odliczała podatek naliczony VAT.

5 marca 2014 r. Spółka zawarła umowę, na mocy której oddała w dzierżawę Nieruchomość 4 podmiotowi zajmującemu się (…), w tym wszystkie budynki i budowle będące częściami składowymi tej nieruchomości. Począwszy więc od marca 2014 r. do chwili obecnej (tj. w okresie przekraczającym 10 lat) Spółka wydzierżawia Nieruchomość 4 opodatkowując świadczoną usługę dzierżawy podatkiem należnym VAT.

Dodatkowo Wnioskodawcy wskazują, że wszystkie wyżej opisane nieruchomości, tj. Nieruchomość 1, Nieruchomość 2, Nieruchomość 3, Nieruchomość 4 (zwane dalej łącznie: Nieruchomościami (…)) służą wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT. Od marca 2014 r. Nieruchomości (...) są bowiem wydzierżawiane w całości na cele niemieszkalne temu samemu podmiotowi zajmującemu się (…).

Budynki, budowle oraz grunty wchodzące w skład Nieruchomości (...) są zaliczane do środków trwałych, a ich wartość początkowa w odniesieniu do poszczególnych budynków i budowli przekracza 15 000 zł. Budynki budowle wchodzące w skład Nieruchomości (...) są trwale związane z gruntem i podlegają amortyzacji w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. W okresie dzierżawy, tj. od marca 2014 r., Spółka nie dokonywała wydatków na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) budynków i budowli wchodzących w skład Nieruchomości (...) w wysokości co najmniej 30% ich wartości początkowej i do dnia planowanego wycofania Nieruchomości (...) ze Spółki nie będzie dokonywała ulepszeń, które przekraczałyby tę wartość w odniesieniu do poszczególnych budynków i budowli.

Oprócz Nieruchomości (...) Spółka jest także właścicielem innej nieruchomości przeznaczanej na cele komercyjne, na której znajduje się pawilon handlowy, a także kilkunastu działek niezabudowanych, które nie są wynajmowane, ani wydzierżawiane przez Spółkę (zwane dalej łącznie: Pozostałymi Nieruchomościami).

Planowane wycofanie Nieruchomości (...) z majątku Spółki do majątku prywatnego wspólników nastąpi po 1 lipca 2024 r., tj. po upływie ponad 10 lat od daty udostępnienia Nieruchomości (...) do używania na potrzeby działalności opodatkowanej VAT.

Cel wycofania nieruchomości z majątku Spółki

Celem wycofania nieruchomości ze Spółki jest reorganizacja jej działalności polegająca na oddzieleniu majątku służącego działalności polegającej na dzierżawie Nieruchomości (...) od pozostałego majątku Spółki, w szczególności związanego z wykonywaną działalnością budowlaną. Działalność budowlana jest bowiem obarczona znacznie wyższym ryzykiem gospodarczym niż działalność w zakresie wynajmu i dzierżawy. Jednocześnie prowadzenie obu rodzajów działalności w ramach jednego podmiotu gospodarczego, przy zróżnicowanym poziomie ryzyka gospodarczego sprawia, że aktywa służące prowadzeniu działalności mniej ryzykownej, tj. działalności w zakresie wynajmu i dzierżawy, są obarczone nie tylko ryzykiem gospodarczym związanym z tą działalnością, ale także znacznie wyższym ryzykiem prowadzenia działalności budowlanej. Intencją Spółki oraz Wspólników jest więc zabezpieczenie aktywów związanych z działalnością mniej ryzykowną tj. działalnością w zakresie wynajmu i dzierżawy, tak aby nie były obciążone wyższym ryzykiem działalności budowlanej.

Jednocześnie intencją Wspólników jest kontynuowanie wydzierżawiania Nieruchomości (...) (na rzecz ww. podmiotu zajmującego się (…)) tyle, że nie przez Spółkę, lecz bezpośrednio przez jej Wspólników.

Sposób wycofywania Nieruchomości (...) ze Spółki

Na podstawie jednomyślnej uchwały wszystkich Wspólników zawartej w formie aktu notarialnego (dalej: Uchwała o wycofaniu nieruchomości) Wspólnicy planują wycofać z majątku Spółki Nieruchomości (...), przekazując je nieodpłatnie z majątku Spółki do majątku prywatnego Wspólników, tj. majątku niezwiązanego z działalnością Spółki. W efekcie, Wspólnicy staną się współwłaścicielami Nieruchomości (...) - a w przypadku ww. działek o numerach ewidencyjnych: 3 oraz 5 Wspólnicy staną się współużytkownikami wieczystymi tych działek - proporcjonalnie do udziału każdego ze Wspólników w zysku Spółki. Zważywszy, że każdemu ze Wspólników przysługuje prawo do udziału w zysku w jednakowej wysokości (25%), w wyniku wycofania Nieruchomości (...), każdy ze Wspólników stanie się współwłaścicielem lub współużytkownikiem wieczystym tych nieruchomości w takiej samej części ułamkowej wynoszącej 25%. Jednocześnie wartość rynkowa uzyskanego w ten sposób udziału w prawie własności lub w prawie wieczystego użytkowania gruntu przypadająca na każdego wspólnika nie będzie wyższa od wartości rynkowej udziału kapitałowego danego wspólnika (żaden ze wspólników nie uzyska korzyści majątkowej kosztem pozostałych wspólników).

Jednocześnie na podstawie Uchwały o wycofaniu nieruchomości Spółka przeniesie własność Nieruchomości (...), a w przypadku działek 3 oraz 5 - prawo wieczystego użytkowania gruntu, na rzecz Wspólników zawierając z nimi w tym celu stosowną umowę w formie aktu notarialnego (dalej: Umowa przenosząca własność).

Wycofanie Nieruchomości Komercyjnych z majątku Spółki do majątku prywatnego Wspólników nie nastąpi tytułem wypłaty zysku Spółki, ani tytułem zwrotu całości lub części wkładu. W wyniku wycofania Nieruchomości Komercyjnych do majątku Wspólników żaden ze Wspólników nie wystąpi ze Spółki. Nie ulegnie również zmniejszeniu udział kapitałowy któregokolwiek ze Wspólników. Czynność wycofania Nieruchomości (...) z majątku Spółki do majątków prywatnych Wspólników nie będzie również stanowiła zastępczego wykonania innego zobowiązania Spółki istniejącego wobec udziałowców (np. z tytułu zaciągniętej pożyczki, czy z tytułu wystąpienia wspólnika ze Spółki).

Wycofaniu Nieruchomości (...) do majątku Wspólników nie będzie towarzyszyło dodatkowe wynagrodzenie na rzecz Wspólników (tj. przekazanie tych aktywów nastąpi bez spłat i dopłat), gdyż w wyniku wycofania nieruchomości każdy ze wspólników stanie się współwłaścicielem lub współużytkownikiem wieczystym Nieruchomości (...) w równych częściach odpowiadających proporcjonalnie wartości procentowej prawa każdego ze Wspólników do udziału w zysku Spółki.

Jednocześnie, w związku z planowaną uchwałą żaden ze Wspólników nie będzie zobowiązany do spełnienia świadczenia wzajemnego na rzecz Spółki. Na skutek przeniesienia Udziałów Spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych.

Planowana przez Wspólników treść zawartej w formie aktu notarialnego Uchwały o wycofaniu nieruchomości będzie zawierała m.in. następujące postanowienia:

  • przeniesienie własności Nieruchomości (...), a w przypadku działek 3 oraz 5 - przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na rzecz Wspólników Spółki do ich majątków prywatnych nastąpi nieodpłatnie w udziałach proporcjonalnych do wysokości posiadanego przez każdego wspólnika prawa do udziału w zysku Spółki;
  • dokonanie przeniesienia własności Nieruchomości (...), a w przypadku działek 3 oraz 5 - przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, nastąpi bez spłat i dopłat na rzecz któregokolwiek ze Wspólników oraz bez wycofywania lub obniżania wartości wkładów wniesionych przez Wspólników do Spółki;
  • dokonanie przeniesienia własności Nieruchomości (...), a w przypadku działek 3 oraz 5 - przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pozostanie bez wpływu na bieżące i przyszłe uprawnienia Wspólników w spółce jawnej, w szczególności bez wpływu na rozliczenie Wspólników w przypadku likwidacji Spółki jawnej;
  • Wspólnicy upoważnią Spółkę do zawarcia umowy przenoszącej własność Nieruchomości (...), a w przypadku działek 3 oraz 5 - przenoszącej prawo wieczystego użytkowania gruntu - na wspólników, wskutek której żaden ze Wspólników nie otrzyma przysporzenia majątkowego kosztem majątku innych wspólników (tj. każdy ze Wspólników nabędzie jednakowy, tj. równy udział w prawie własności lub prawie wieczystego użytkowania Nieruchomości (...) odpowiadający prawu każdego ze Wspólników do udziału w zysku Spółki.

Jednocześnie planowana przez Wspólników treść zawartej w formie aktu notarialnego Umowy przenoszącej własność będzie zawierała m.in. następujące postanowienia:

  • przeniesienie prawa własności oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu przysługujących Spółce w stosunku do Nieruchomości (...) zostaje dokonane do majątku prywatnego Wspólników,
  • przeniesienie prawa własności oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu przysługującego Spółce w stosunku do Nieruchomości (...) na rzecz poszczególnych Wspólników następuje proporcjonalnie do udziału każdego ze Wspólników w zysku Spółki, w wyniku czego Wspólnicy stają się odpowiednio współwłaścicielami lub współużytkownikami wieczystymi Nieruchomości (...) w częściach równych, tj. odpowiadających równemu prawu Wspólników do udziału w zysku Spółki;
  • Spółka przenosi prawa własności oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu przysługujące w stosunku do Nieruchomości (...) nieodpłatnie;
  • w związku z przeniesieniem praw własności oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów przysługujących w stosunku do Nieruchomości (...) żaden ze Wspólników nie jest zobowiązany do spełnienia jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego na rzecz Spółki lub pozostałych ze Wspólników (przeniesienie praw do Nieruchomości (...) następuje bez spłat i dopłat);
  • w związku z podjętą uchwałą o wycofaniu Nieruchomości (...) do majątków prywatnych Wspólników proporcjonalnie do przysługującego poszczególnym Wspólnikom udziału w zysku Spółki zawarcie Umowy przenoszącej własność stanowi przejaw realizacji przez każdego Wspólnika przysługującego mu na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych ogółu praw i obowiązków w Spółce;
  • Umowa przenosząca własność zostaje zawarta na podstawie art. 2 kodeksu spółek handlowych w związku z art. 3531 Kodeksu cywilnego, a strony postanawiają, że nie jest ich wolą zawarcie umowy sprzedaży, darowizny, ani też innego rodzaju umowy wskazanej w Kodeksie cywilnym o treści i skutkach określonych w Umowie przenoszącej własność;
  • Umowa przenosząca własność nie stanowi wypłaty zysku, ani podziału wyniku finansowego Spółki.

Stan po wycofaniu nieruchomości z majątku Spółki

W wyniku dokonanych czynności nie zmieni się ustalony w umowie Spółki udział w zysku. Przekazanie nieruchomości nie będzie miało wpływu na rozliczenia pomiędzy Spółką, a jej Wspólnikami z tytułu, np. prawa do udziału w majątku likwidacyjnym, udziału w stratach. Po przeniesieniu składników majątku w postaci Nieruchomości (...) Spółka będzie kontynuowała prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. W wyniku dokonanego wycofania Wspólnicy w równych częściach staną się współwłaścicielami Nieruchomości (...), przy czym w przypadku działek 3 oraz 5 Wspólnicy staną się w równych częściach współużytkownikami wieczystymi tych działek.

Po wycofaniu Nieruchomości (...) Wspólnicy zamierzają kontynuować ich wydzierżawianie na cele niemieszkalne rzecz podmiotu prowadzącego działalność w zakresie (…) - w ramach świadczenia usług osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub w ramach indywidualnie prowadzonych działalności gospodarczych. Zważywszy, że po wycofaniu Nieruchomości (...) ze Spółki Wspólnicy zamierzają nadal wykorzystywać Nieruchomości (...) dla celów wynajmu lub dzierżawy nieruchomości na cele niemieszkalne, świadczone w ten sposób usługi Wspólnicy będą opodatkowywać podatkiem VAT.

Pytania (oznaczone we wniosku jako pytania nr 3, 4 i 5)

1.Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wycofanie ze Spółki Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników będzie kwalifikowane na podstawie ustawy VAT jako dostawa towarów lub inna czynność podlegająca VAT?

2.Jeżeli przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wycofanie ze Spółki Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników będzie kwalifikowane jako dostawa towarów podlegająca VAT, to czy wówczas Spółka będzie uprawniona do zastosowania dla tej czynności zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 2 pkt 14 ustawy VAT?

3.Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wycofanie ze Spółki Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników spowoduje powstanie na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy VAT obowiązku dokonania odpowiedniej korekty podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem przed 1 stycznia 2014 r. materiałów i robót budowlanych służących wybudowaniu budynków i budowli wchodzących w skład Nieruchomości (...) o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł?

Stanowisko Zainteresowanych

Zdaniem Wnioskodawców:

Ad 1

Przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wycofanie ze Spółki Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników nie będzie podlegało VAT, tj. będzie czynnością neutralną dla celów VAT.

Ad 2

Jeżeli przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wycofanie ze Spółki Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników będzie kwalifikowane jako dostawa towarów w rozumieniu ustawy VAT (tj. jeżeli stanowisko Wnioskodawców przedstawione w odpowiedzi na pytanie nr 1 jest nieprawidłowe) wówczas Spółka będzie uprawniona do zastosowania zwolnienia z VAT do przekazywanych Nieruchomości (...) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 2 pkt 14 ustawy VAT.

Ad 3

Przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wycofanie ze Spółki Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników nie spowoduje obowiązku dokonania odpowiedniej korekty podatku VAT naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 2 ustawy VAT w związku z nabyciem przed 1 stycznia 2014 r. materiałów i robót budowlanych służących wybudowaniu budynków i budowli wchodzących wkład Nieruchomości (...) o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego.

Ad 1

Kwalifikacja wycofania nieruchomości z majątku Spółki do majątku prywatnego Wspólników jako czynności neutralnej podatkowo, tj. niepodlegającej VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym, jak wynika z art. 2 pkt 6 ustawy VAT, towarami w rozumieniu tych przepisów są m.in. rzeczy, czyli zarówno ruchomości, jak i nieruchomości.

Jednocześnie na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym także zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu (na co wskazuje wprost art. 7 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy VAT). W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (co wynika z art. 29a ust. 8 ustawy VAT).

Powyższe przepisy oznaczają, że czynności, których skutek polega na przeniesieniu prawa własności nieruchomości lub przeniesieniu prawa wieczystego użytkowania gruntów (w tym zabudowanych budynkami i budowlami trwale z gruntem związanymi) mogą zasadniczo być uznane za dostawę towarów podlegającą VAT pod warunkiem, że będą czynnościami odpłatnymi.

Niemniej, jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego wycofanie Nieruchomości (...) ma polegać na nieodpłatnym przeniesieniu prawa własności oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych budynkami lub budowlami.

Zdaniem Wnioskodawców, nieodpłatny charakter planowanej czynności wyklucza więc opodatkowanie jej podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy VAT oraz na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy VAT. Jednakże, zgodnie z ustawą VAT, nie tylko odpłatne czynności podlegają podatkowi od towarów i usług. W niektórych sytuacjach opodatkowaniu podlegają także czynności nieodpłatne.

W szczególności zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1)użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2)nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zdaniem Wnioskodawców, art. 8 ust. 2 ustawy VAT nie znajdzie jednak zastosowania do opisanego zdarzenia przyszłego. Skoro bowiem odpłatne przeniesienie prawa własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego gruntów jest jak wskazano powyżej co do zasady kwalifikowane jako dostawa towarów, a nie jako świadczenie usług (na co wskazuje wprost art. 7 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy VAT), to okoliczność, że takie przeniesienie miałoby nastąpić nieodpłatnie nie może powodować zmiany rodzaju czynności na usługową. A zatem, zdaniem Wnioskodawców, nieodpłatne przeniesienie na Wspólników prawa własności i użytkowania wieczystego gruntu dokonane wskutek wycofania Nieruchomości (...) ze Spółki również nie może być kwalifikowane jako świadczenie usług w rozumieniu przepisów w zakresie VAT, co oznacza że nie może podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy VAT.

Niemniej, ustawa VAT, oprócz opodatkowania niektórych usług nieodpłatnych, przewiduje także opodatkowanie nieodpłatnej dostawy towarów. Jak wynika z art. 7 ust. 2 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się bowiem także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, w przypadku Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 4 Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia działek gruntu. Z kolei w przypadku Nieruchomości 2 i 4 nabycie działek gruntu podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z tego tytułu. Niemniej w przypadku każdej z Nieruchomości (...) Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabywania towarów i usług służących wybudowaniu budynków i budowli (w tym (…)).

A zatem należy uznać, że przesłanka wskazana w art. 7 ust. 2 ustawy VAT (przysługiwanie pełnego lub częściowego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia przekazywanych nieodpłatnie towarów lub ich części składowych) jest spełniona.

Mimo to, zdaniem Spółki, art. 7 ust. 2 ustawy VAT nie znajdzie zastosowania do opisanego w zdarzeniu przyszłym wycofania Nieruchomości (...) do majątku prywatnego wspólników. Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego planowane wycofanie Nieruchomości (...) do majątku prywatnego wspólników nie zostanie bowiem dokonane na cele osobiste wspólników, ani też nie będzie miało charakteru umowy darowizny.

W szczególności Wspólnicy po wycofaniu Nieruchomości (...) z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach Spółki, będą nadal wykorzystywać Nieruchomości (...) do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, takich jak najem lub dzierżawa dla celów niemieszkalnych, w ramach indywidualnie prowadzonych działalności gospodarczych lub w ramach świadczenia tych usług przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej.

A zatem, mimo że wskutek wycofania ze Spółki Nieruchomości (...) trafią one do majątku prywatnego Wspólników, to jednak nie będą wykorzystywane na ich cele osobiste. Wspólnicy w ramach swoich działalności będą wystawiali faktury VAT i będą opodatkowywali dzierżawę (lub wynajem) podatkiem VAT według właściwej stawki podatku. Wspólnicy oddając w dzierżawę (lub wynajem) składniki majątku po ich wycofaniu z ewidencji środków trwałych Spółki, będą działali w charakterze podatnika podatku VAT. Wynika to z faktu, że oddanie Nieruchomości (...) w dzierżawę lub najem, w szczególności kontynuacja dotychczasowej dzierżawy skutkować będzie wykonywaniem działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy VAT oraz dokonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu za wynagrodzeniem (czynsz z tytułu dzierżawy lub najmu), określonych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, które są opodatkowane podatkiem VAT.

Należy zatem stwierdzić, że na gruncie podatku VAT w istocie nie dojdzie do wycofania Nieruchomości (...) z działalności gospodarczej, a jedynie nastąpi reorganizacja prowadzonej przez Wspólników działalności. A zatem, w odniesieniu do Nieruchomości (...), które Wspólnicy zamierzają nadal wydzierżawiać, nie znajdzie zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy VAT. Przedmiotowe nieruchomości bowiem nie będą wykorzystywane na cele osobiste, lecz w związku z przeznaczeniem ich do celów dzierżawy, będą nadal wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Wycofanie Nieruchomości (...) ze Spółki do majątku prywatnego Wspólników będzie więc neutralne podatkowo, tj. nie będzie stanowiło czynności podlegającej VAT.

Wnioskodawcy zwracają uwagę, że analogiczne uzasadnienie zostało przedstawione w interpretacji indywidualnej z 2 lutego 2024 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak 0114-KDIP1-2.4012.547.2023.2.JO, w której organ wskazał, że: „w odniesieniu do czynności wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego wspólników spółki jawnej, która następnie będzie przez nich wynajmowana na cele niemieszkalne, nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, bowiem nie nastąpi tutaj dostawa towaru na cele osobiste wspólników, a co za tym idzie, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (...)”

Powyższe stanowisko Dyrektora KIS wydane w odniesieniu do wycofania nieruchomości ze spółki jawnej nawiązuje do szeregu interpretacji dotyczących wycofania nieruchomości z indywidualnych działalności gospodarczych, w tym do interpretacji indywidualnej z 1 marca 2024 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak: 0112-KDIL1-3.4012.19.2024.1.MR, interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2024 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak: 0114-KDIP1-3.4012.655.2023.1.KF, interpretacji indywidualnej z 18 grudnia 2023 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak: 0114-KDIP4-3.4012.399.2023.2.DS.

Ad 2

Zastosowanie zwolnienie z VAT w przypadku uznania, że wycofanie Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników stanowi dostawę towarów podlegającą VAT.

Zdaniem Wnioskodawców, w przypadku uznania, że planowane wycofanie Nieruchomości (...) ze Spółki do majątku prywatnego Wspólników jest dostawą towarów w rozumieniu przepisów VAT (tj. w przypadku uznania przez Organ stanowiska Wnioskodawców przedstawionego w odpowiedzi na pytanie nr 3 za nieprawidłowe), wówczas planowana czynność będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT w zw. z art. 2 pkt 14 ustawy VAT.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego wszystkie Nieruchomości (...) są zabudowane budynkami i budowlami (w tym (…) oraz budowlami infrastruktury towarzyszącej trwale z gruntem związanych). Jednocześnie zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu).

Oznacza to więc, że uznanie wycofania Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników za dostawę towarów w rozumieniu ustawy VAT spowoduje, że czynność ta będzie kwalifikowana jako dostawa budynków i budowli. W konsekwencji, do tak kwalifikowanej podatkowo czynności znajdzie zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, o ile zostaną spełnione dodatkowe warunki określone w ustawie VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z kolei w myśl art. 2 pkt 14 ustawy VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem dla stwierdzenia, czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wycofanie nieruchomości z majątku Spółki do majątku wspólników mogłoby korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1. pkt 10 ustawy VAT kluczowym jest ustalenie, czy od pierwszego zasiedlenia do daty planowanego wycofania Nieruchomości (...) (co nastąpi po 1 lipca 2024 r.) upłynie dwuletni okres od pierwszego zasiedlenia i czy w tym dwuletnim okresie nie nastąpi ponowne pierwsze zasiedlenie w związku z ulepszeniem któregokolwiek budynku lub budowli wzniesionej na Nieruchomościach (...) o wartość przekraczającą 30% danego budynku lub budowli.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego począwszy od marca 2014 r. Spółka wydzierżawia wszystkie Nieruchomości (...) przedsiębiorstwu zajmującemu się (…), opodatkowując świadczoną usługę dzierżawy podatkiem należnym VAT. Jednocześnie jak wskazano w tym opisie w okresie dzierżawy Spółka nie dokonywała wydatków na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) budynków i budowli składających się na Nieruchomości (...), o wartości co najmniej 30% ich wartości początkowej i do dnia planowanego wycofania Nieruchomości (...) nie będzie dokonywała ulepszeń, które przekraczałyby tę wartość w odniesieniu do poszczególnych budynków i budowli.

Tym samym należy uznać, że do pierwszego zasiedlenia Nieruchomości (...) w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy VAT doszło w marcu 2014 r. (kiedy to Spółka wydzierżawiła Nieruchomości (...) podmiotowi zajmującemu się (…)) lub przed tą datą (w przypadku budynków i budowli używanych przez Spółkę w ramach własnej działalności gospodarczej, w tym wykonywanej na podstawie zawartej umowy franczyzowej).

Jednocześnie z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że od momentu przekazania Nieruchomości (...) w dzierżawę do momentu planowanego wycofania nieruchomości ze Spółki do majątku wspólników nie dojdzie do ponownego pierwszego zasiedlenia, ze względu na brak dokonania w tym okresie przez Spółkę wydatków na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) budynków i budowli będących częściami składowymi Nieruchomości (...) o wartość co najmniej 30% wartości początkowej tych budynków i budowli. Oznacza to, że wszystkie budynki i budowle będące częściami składowymi Nieruchomości Zabudowanych zostały już po raz pierwszy zasiedlone, a od daty ich pierwszego zasiedlenia do daty planowanej dostawy (wycofania nieruchomości z majątku Spółki do majątku wspólników) upłynie okres przekraczający dwa lata. W konsekwencji, warunki wyłączające zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 (tj. dokonanie dostawy w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed pierwszym zasiedleniem lub w okresie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia) nie zostaną spełnione.

A zatem, uznanie wycofania Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników za dostawę towarów w rozumieniu ustawy VAT spowoduje zastosowanie dla tej czynności zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Prawidłowość takiego stanowiska potwierdzają niżej wskazane interpretacje podatkowe:

a)w interpretacji indywidualnej z 13 grudnia 2023 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak 0112-KDIL1-3.4012.479.2023.2.KK, organ wskazał, że:

„Zatem skoro Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości 6 oraz z tytułu wytworzenia naniesień znajdujących się na Nieruchomości 7, to w konsekwencji, nieodpłatne przekazanie Wspólnikom Spółki Nieruchomości 6 oraz 7 będzie stanowiło czynność, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, a tym samym jako dostawa towarów będzie podlegało opodatkowaniu. (...)

Biorąc pod uwagę, że od momentu pierwszego zasiedlenia budowli znajdujących się na Nieruchomości 6 i Nieruchomości 7, do momentu ich dostawy (tj. przekazania ich do majątków prywatnych Wspólników) upłynie okres dłuższy niż dwa lata, to dla dostawy tej zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W związku z tym, dostawa budowli znajdujących się na Nieruchomości 6 i Nieruchomości 7 będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy”.

b)w interpretacji indywidualnej z 4 października 2023 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak 0113-KDIPT1-2.4012.348.2023.3.AJB organ wskazał, że:

„Z kolei z opisu sprawy wynika, że ponosili Państwo nakłady na budynek gospodarczy znajdujący się na działce nr 3, z tytułu których przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wobec powyższego, dla czynności nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólników spółki jawnej budynku gospodarczego wraz z działką nr 3, na której znajduje się ww. budynek zostaną spełnione przesłanki warunkujące zrównanie nieodpłatnego przekazania towarów z odpłatną dostawą towarów, co w konsekwencji oznacza, że czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (.)

Z opisu sprawy wynika, że działka nr 3 wraz z budynkiem gospodarczym została przeniesiona na rzecz spółki jawnej w marcu 2006 r. Ponosili Państwo wydatki na ulepszenie ww. budynku gospodarczego stanowiące co najmniej 30% jego wartości początkowej. Z kolei po zakończonym ulepszeniu ww. budynku gospodarczego miało miejsce pierwsze zasiedlenie w marcu 2018 r. Jak Państwo wskazali pomiędzy pierwszym zasiedleniem ulepszonego budynku gospodarczego a momentem planowanego przeniesienia do majątku prywatnego wspólników upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

W konsekwencji powyższego dla czynności nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólników spółki jawnej budynku gospodarczego, stanowiącej dostawę towarów zostanie spełniona przesłanka do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż ww. czynność nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. budynku minie okres dłuższy niż dwa lata. A zatem czynność nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólników spółki jawnej budynku gospodarczego korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jednocześnie dostawa gruntu, na którym znajduje się ww. budynek gospodarczy - stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy - również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy”.

c)w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2020 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak 0113-KDIPT1-1.4012.8.2020.3.RG organ wskazał, że:

„Odnosząc się do powyższego należy stwierdzić, że skoro przy nabyciu/wytworzeniu ww. budynków i budowli znajdujących się na działkach, przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie Nieruchomości z majątku Spółki na rzecz Wspólników do ich majątków prywatnych będzie spełniało definicję odpłatnej dostawy towarów, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym, z uwagi na fakt, że po poniesionych nakładach, stanowiących co najmniej 30% wartości budynków, tj. budynku produkcyjnego wielokondygnacyjnego, budynku wagowo-biurowego parterowego i budowli - ulic wewnątrz zakładu doszło do pierwszego zasiedlenia i od momentu oddania ich do używania do dnia dostawy (przekazania ich do majątku osobistego wspólników) upłyną przynajmniej 2 lata, to zostaną spełnione warunki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem powyższa dostawa (przekazanie do majątku osobistego wspólników):

  • budynku produkcyjnego wielokondygnacyjnego,
  • budynku wagowo-biurowego parterowego,
  • ulic wewnątrz zakładu,

będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy”.

Ad 3

Brak obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości (...) lub ich części

W ocenie Wnioskodawców, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wycofanie ze Spółki Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników nie spowoduje obowiązku dokonania odpowiedniej korekty podatku VAT naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 2 ustawy VAT w związku z nabyciem przed 1 stycznia 2014 r. materiałów i robót budowlanych służących wybudowaniu budynków i budowli wchodzących w skład Nieruchomości (...) o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł.

Brak obowiązku korekty wystąpi niezależnie od tego, czy wycofanie Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników należy kwalifikować jako czynność neutralną podatkowo, tj. niepodlegającą VAT, czy też jako czynność zwolnioną z VAT podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

W przypadku uznania wycofania Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników za czynność neutralną podatkowo (tj. niepodlegającą VAT), w związku z kontynuowaniem dzierżawy Nieruchomości (...) przez Wspólników po wycofaniu tych nieruchomości do ich majątku prywatnego, nie nastąpi zmiana sposobu korzystania z nieruchomości, w tym zmiana ich przeznaczania. Nieruchomości (...), po ich wycofaniu do majątku prywatnego Wspólników, nadal będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Nie ulegnie więc zmianie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ nie nastąpi zmiana sposobu wykorzystania ww. nieruchomości. W związku z tym art. 91 ustawy VAT nie znajdzie zastosowania, a co za tym idzie nie wystąpi obowiązek dokonania przez Spółkę korekty odliczonego podatku od towarów i usług.

Omawiany wniosek jest zbieżny ze stanowiskiem przedstawionym w interpretacji indywidualnej z 2 lutego 2024 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak 0114-KDIP1-2.4012.547.2023.2.JO, w której organ wskazał, że:

„Zatem mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy zauważyć, że czynność wycofania nieruchomości do majątku prywatnego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będziecie mieli Państwo obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, w odniesieniu do składników majątkowych mających być przedmiotem wycofania gdyż:

1)przekazanie nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego wspólników Spółki celem jej wynajmu nie będzie stanowiło zmiany w sposobie jej wykorzystania, w szczególności nie będzie stanowiło czynności zwolnionej od podatku;

2)przedmiotowa nieruchomość nadal będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej - do czynności opodatkowanych VAT, tj. wynajmu.

Nie nastąpi więc w tym przypadku zmiana przeznaczenia nieruchomości, a tylko taka sytuacja rodzi obowiązek korekty.

W konsekwencji, w związku z wycofaniem z majątku spółki jawnej nieruchomości stanowiącej środek trwały Państwa Spółki i przekazaniem tej nieruchomości do majątku prywatnego - w celu wynajmu prywatnego opodatkowanego podatkiem od towarów i usług - nie będą Państwo mieli obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ustawy”.

Jednocześnie Wnioskodawcy wskazują, że obowiązek dokonania korekty wynikający z art. 91 ustawy VAT nie wystąpi także w przypadku uznania wycofania Nieruchomości (...) ze Spółki za czynność zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 2 pkt 14 ustawy VAT.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy VAT po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10 lub 10a lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

W myśl art. 91 ust. 2 ustawy VAT w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Zatem w przypadku nieruchomości o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł, podatnik dokonuje korekty podatku naliczonego w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku nieruchomości wynosi 1/10 kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, w przypadku Nieruchomości (...) od roku, w którym do używania oddano budynki i budowle oraz grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów na potrzeby zawartych przez Spółkę umów dzierżawy na rzecz przedsiębiorstwa zajmującego się (…) (marzec 2014 r.) do roku, w którym nastąpi wycofanie Nieruchomości (...) (po 1 lipca 2024 r.) minie okres przekraczający 10 lat licząc od roku, w którym zostały oddane do używania. Oznacza to, że przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wycofanie Nieruchomości (...) z majątku Spółki do majątku prywatnego Wspólników, nie spowoduje obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przez Spółkę na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy VAT, także w przypadku uznania wycofania nieruchomości za czynność zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania do majątku prywatnego Wspólników Nieruchomości (...) wykorzystywanych w ramach spółki jawnej oraz braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z wycofaniem tych Nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników z przeznaczeniem na wynajem lub dzierżawę na cele niemieszkalne - jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy (…).

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

W powyższym przepisie przyjęto generalną zasadę, że usługami są wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, że definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W przytoczonych przepisach została zrealizowana zasada powszechności opodatkowania wyrażona w art. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2016 r. str. 1 ze zm.). Definicja świadczenia usług stanowi dopełnienie definicji dostawy towarów i tym samym, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszystkie czynności odpłatnego obrotu profesjonalnego.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie (za wynagrodzeniem). Jednocześnie ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów i świadczenia usług wykonywane nieodpłatne z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług, a więc z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to takie przekazanie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać jego opodatkowania).

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 659 § 1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Najem jest więc umową dwustronnie zobowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Zatem oddanie w ramach umowy najmu osobie trzeciej nieruchomości lub rzeczy skutkuje uzyskiwaniem korzyści majątkowej po stronie podmiotu dokonującego wynajmu.

Natomiast zgodnie z art. 693 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Umowa dzierżawy jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną. Odpowiednikiem świadczenia wynajmującego/wydzierżawiającego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy/dzierżawcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu.

Zatem na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług umowa najmu i dzierżawy wypełnia definicję świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż w wyniku zawartej umowy powstaje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym.

Mając na uwadze powołane przepisy należy stwierdzić, że najem i dzierżawa wypełniają określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywane są w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu/dzierżawy mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe), bez względu na to, czy najem/dzierżawa jest prowadzona w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym, najem i dzierżawa nieruchomości lub rzeczy stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że:

  • Na podstawie jednomyślnej uchwały wszystkich Wspólników, Wspólnicy planują wycofać z majątku Spółki Nieruchomości (...), przekazując je nieodpłatnie z majątku Spółki do majątku prywatnego Wspólników, tj. majątku niezwiązanego z działalnością Spółki.
  • Nieruchomości (...) są od marca 2014 r. wydzierżawiane przez Spółkę Jawną. Umowy dzierżawy są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
  • Wycofanie Nieruchomości z majątku Spółki do majątku prywatnego Wspólników nie nastąpi tytułem wypłaty zysku Spółki, ani tytułem zwrotu całości lub części wkładu.
  • W wyniku wycofania Nieruchomości do majątku Wspólników żaden ze wspólników nie wystąpi ze Spółki. Nie ulegnie zmniejszeniu udział kapitałowy któregokolwiek ze Wspólników.
  • Po wycofaniu Nieruchomości (...) Wspólnicy zamierzają kontynuować ich wydzierżawianie na cele niemieszkalne na rzecz podmiotu prowadzącego działalność w zakresie (…) – w ramach świadczenia usług osoby fizycznej nieprowadzącej działalności lub w ramach indywidualnie prowadzonych działalności gospodarczych.
  • Po wycofaniu Nieruchomości (...) świadczone przez Wspólników Spółki usługi wynajmu lub dzierżawy nieruchomości na cele niemieszkalne będą opodatkowane podatkiem VAT.

Państwa wątpliwości dotyczą między innymi ustalenia, czy wycofanie do majątku prywatnego Wspólników Nieruchomości (...) wykorzystywanych w Spółce jawnej, stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionych wątpliwości wskazać należy, że czynność wycofania do majątku prywatnego Wspólników Nieruchomości (...) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy, ponieważ w analizowanej sprawie nie nastąpi dostawa towarów (Nieruchomości (...)) na cele osobiste Wspólników, gdyż w dalszym ciągu Nieruchomości te będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Jak wskazano we wniosku Nieruchomości (...) nie będą wykorzystywane na potrzeby osobiste Wspólników, ale po ich wycofaniu ze Spółki Jawnej będą przez Wspólników odpłatnie udostępniane (wynajem lub dzierżawa nieruchomości na cele niemieszkalne) i w dalszym ciągu wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem skoro Nieruchomości (...) po wycofaniu ze Spółki Jawnej do majątku prywatnego Wspólników nie będą wykorzystywane do zaspokajania potrzeb osobistych Wspólników, czynność wycofania do majątku prywatnego tych Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy.

Państwa wątpliwości dotyczą także ustalenia, czy wycofanie Nieruchomości (...) ze Spółki Jawnej do majątku prywatnego Wspólników z przeznaczeniem na ich wynajem lub dzierżawę na cele niemieszkalne, będzie rodzić skutki w postaci korekty podatku naliczonego VAT.

W odniesieniu do przedstawionych wątpliwości wskazać należy, że zgodnie art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego zostały określone w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy:

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a lub 10c-10g, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10, 10a lub 10c-10g lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

W myśl art. 91 ust. 2 ustawy:

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Stosownie do art. 91 ust. 3 ustawy:

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

Zgodnie z art. 91 ust. 4 ustawy:

W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

Natomiast, w myśl art. 91 ust. 5 ustawy:

W przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.

W świetle art. 91 ust. 6 ustawy:

W przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

1) opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;

2) zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

W myśl art. 91 ust. 7 ustawy:

Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Na podstawie art. 91 ust. 7a ustawy:

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

W analizowanej sprawie po wycofaniu Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników, Nieruchomości te nadal będą wykorzystywane do działalności gospodarczej – do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Tym samym, nie nastąpi w tym przypadku zmiana przeznaczenia Nieruchomości (...), a tylko taka sytuacja rodzi obowiązek korekty.

Niezależnie od powyższego należy wskazać, że okres korekty podatku naliczonego wynosi – zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy – 10 kolejnych lat licząc od roku, w którym Nieruchomości (...) zostały wydzierżawione, natomiast roczna korekta dotyczy jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy jego wytworzeniu.

W niniejszym przypadku, jak wynika z wniosku, 10-letni okres korekty biegł od 2014 r. do końca 2023 r., gdyż pierwszym rokiem, za który dokonuje się korekty, był w tym przypadku 2014 r., ponieważ to od tego roku Spółka rozpoczęła dzierżawę Nieruchomości (...). Zatem z uwagi na fakt, że od momentu dzierżawy Nieruchomości (...) (marzec 2014 r.) do daty ich wycofania z majątku Spółki do majątku prywatnego Wspólników w lipcu 2024 r. upłynie 10-letni okres, nie powstanie obowiązek dokonania korekty podatku, o której mowa w powołanym art. 91 ust. 2 ustawy.

W konsekwencji, wycofanie Nieruchomości (...) ze Spółki Jawnej do majątku prywatnego Wspólników, nie powoduje obowiązku korekty podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na Nieruchomości (...) na podstawie art. 91 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie pytań 1 i 3 uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 3 i 5. W związku z uznaniem Państwa stanowiska w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 za prawidłowe, odstąpiłem od odpowiedzi na pytanie oznaczone we wniosku nr 4 dotyczące ustalenia, czy z tytułu wycofania Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników, Spółka będzie uprawniona do zastosowania dla tej czynności zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 2 pkt 14 ustawy VAT, ponieważ ww. pytanie zostało zadane pod warunkiem uznania, że wycofanie ze Spółki Nieruchomości (...) do majątku prywatnego Wspólników będzie kwalifikowane jako dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W zakresie pozostałych pytań dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) i podatku od spadków i darowizn (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Ze względu na autonomiczność prawa podatkowego i odrębność uregulowań prawnych w zakresie podatku dochodowego, podatku od spadków i darowizn oraz podatku VAT rozstrzygnięcie przyjęte w niniejszej interpretacji dot. uznania, że czynność wycofania do majątku prywatnego Wspólników Nieruchomości (...) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy VAT oraz, że wycofanie Nieruchomości (...) ze Spółki Jawnej do majątku prywatnego Wspólników nie powoduje obowiązku korekty podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na Nieruchomości (...) na podstawie art. 91 ustawy, pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie przyjęte w tym zakresie na gruncie przepisów dotyczących podatku dochodowego oraz podatku od spadków i darowizn.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

P. D. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00