Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie NSA z dnia 14 lutego 2024 r., sygn. III OW 137/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędziowie Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Marszałka Województwa [...] o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy Marszałkiem Województwa [...] a Burmistrzem Gminy [...] w przedmiocie wskazania organu właściwego w sprawie usunięcia odpadów postanawia: wskazać Marszałka Województwa [...] jako organ właściwy w sprawie.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 18 września 2023 r. Marszałek Województwa [...] zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy nim a Burmistrzem Gminy [...] w sprawie usunięcia odpadów zdeponowanych na terenie zakładu [...] przy ul. [...] w [...], tj. na nieruchomościach oznaczonych nr [...], [...], jak również poza terenem zakładu, tj. na części działki nr [...] należącej do innego podmiotu.

W uzasadnieniu wniosku Marszałek wyjaśnił, że decyzją z dnia 19 marca 2019 r. na podstawie, art. 195 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2018 r. poz. 799 z późn. zm.) zwanej dalej P.o.ś., cofnął z urzędu ww. Spółce pozwolenie zintegrowane na prowadzenie instalacji do przetwarzania odpadów niebezpiecznych z wyjątkiem składowania, o zdolności przetwarzania ponad 10 ton na dobę wraz z instalacją do przetwarzania (odzysku) odpadów innych niż niebezpieczne (wytwarzanie paliw alternatywnych, o kodzie 19 12 10) oraz instalacją do przetwarzania (odzysku) odpadów aluminium i innych metali z pojemników ciśnieniowych (lokalizacja: [...], ul. [...]), albowiem Spółka jako prowadzący instalację rażąco naruszała warunki posiadanego pozwolenia oraz przepisy P.o.ś. i ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o odpadach. Jednocześnie, stosownie do art. 197 ust. 1 P.o.ś., zobowiązano Spółkę do usunięcia negatywnych skutków w środowisku powstałych w wyniku prowadzonej działalności, określono zakres prac z tym związanych, a także wskazano termin wykonania tego obowiązku. W toku postępowania wyjaśniającego stwierdzono, że na nieruchomościach oznaczonych jako działki nr [...] oraz [...] (obręb [...]), zgromadzone zostały duże ilości odpadów, w szczególności odpadów niebezpiecznych, magazynowanych na nieutwardzonym podłożu, w sposób niezabezpieczający przed negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Z tego względu orzeczono o obowiązku usunięcia odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne zmagazynowanych na ww. nieruchomościach, a następnie przekazania odpadów uprawnionym podmiotom w zakresie gospodarowania odpadami do przetwarzania (odzysku lub unieszkodliwiania). Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności, a stała się ona ostateczna z dniem 10 kwietnia 2019 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00