Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.388.2024.2.MZ

Stawka ryczałtu ewidencjonowanego - PKWiU 72.20.12.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 27 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 lipca 2024 r. (wpływ 9 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, prowadzącym na terenie kraju jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEiDG od (…) 2015 r. opodatkowaną w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przeważającą zarejestrowaną działalnością gospodarczą jest: PKD 72.20.Z - Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.

Przychód z działalności nie przekracza limitu określonego w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie prowadzi Pan żadnej działalności wyłączonej na podstawie art. 8 ww. ustawy.

Podstawą prawną Pana działalności jest art. 157 ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych. W chwili obecnej jest Pan ustanowiony biegłym sądowym w dziedzinie psychologii, przy Sądzie X, zgodnie z decyzją jego Prezesa. Pana obowiązki biegłego sądowego polegają wyłącznie na wydawaniu opinii i ekspertyz na potrzeby Sądów i Prokuratur w sprawach zarówno karnych, jak i cywilnych.

Prowadzona przeze Pana działalność dotyczy wyłącznie przeprowadzania na potrzeby wymiaru sprawiedliwości:

· badań psychologicznych i neuropsychologicznych (osób podejrzanych/oskarżonych) - obejmuje to ocenę różnych funkcji poznawczych, takich jak pamięć, uwaga, percepcja, myślenie, ocenę osobowości, emocji i zachowań i ich wpływu na dokonywanie czynów zabronionych prawem,

· badań klinicznych - obejmuje to diagnozowanie różnych zaburzeń psychicznych i zespołów psychopatologicznych, takich jak zaburzenia depresyjne, lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia osobowości, uzależnienia i określenie ich związku z przestępstwem, których dopuściły się osoby badane,

· badań społecznych i behawioralnych - obejmuje to ocenę wpływu czynników społecznych, takich jak kultura, grupy społeczne, relacje międzyludzkie, na zachowanie i psychikę człowieka,

· badań rozwojowych koncentrujących się na badaniu zmian w zachowaniu, emocjach i funkcjonowaniu poznawczym człowieka w ciągu jego życia, od okresu niemowlęctwa po starość,

· badań społecznych i behawioralnych - obejmuje to ocenę wpływu czynników społecznych, takich jak kultura, grupy społeczne, relacje międzyludzkie, na zachowanie i psychikę człowieka,

· badań rozwojowych koncentrujących się na badaniu zmian w zachowaniu, emocjach i funkcjonowaniu poznawczym człowieka w ciągu jego życia, od okresu niemowlęctwa po starość.

Powyższe usługi biegłego sądowego, świadczy Pan, jako specjalista w dziedzinie psychologii, a Pana zadaniem jest stosowanie metod badawczych, interpretacja wyników i przygotowywanie raportów i opinii, które dadzą odpowiedź na pytania, zadane biegłemu sądowemu przez organy prawa (Policja, Prokuratura, Sąd).

Pana działalność w żadnym stopniu nie dotyczy leczenia pacjentów, prowadzenia terapii psychologicznej, ani stosowania opieki medycznej, które są objęte działem PKD, czy PKWiU 86.

W uzupełnieniu wniosku, wskazał Pan, że zapytanie dotyczy 2023 r. Opodatkowuje Pan przychody w formie ryczałtu od 1 stycznia 2023 r. (data złożenia oświadczenia o wyborze tej formy 15 lutego 2023 r.). Usługi wykonywane przez Pana są, w Pana ocenie, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 72.20.12. Pana działalność jest działalnością usługową w rozumieniu art. 4 ust 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pytanie

Czy w opisanym stanie faktycznym, może Pan rozliczać przychody z prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej z wykonywania obowiązków biegłego sądowego w dziedzinie psychologii - na zasadzie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, według stawki 8,5%, przewidzianej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, między innymi dla przychodów z działalności usługowej?

Pana stanowisko w sprawie (przedstawione ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)

Pana czynności są świadczeniem usług w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy, stawką podstawową dla przychodów z działalności usługowej (z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8) jest stawka 8,5% przychodu.

Wykonuje Pan wyłącznie usługi biegłego sądowego w zakresie psychologii, jednocześnie nie świadcząc tych usług w żaden sposób bezpośrednio na rzecz pacjentów.

Wobec tego, że Pana mocodawca nie świadczy usług bezpośrednio na rzecz osób fizycznych, nie można mówić o świadczeniu usług w zakresie opieki zdrowotnej wymienionych w PKWiU dział 86 oraz w art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jest rzeczą oczywistą, że sądy jako osoby prawne nie wymagają w żaden sposób opieki zdrowotnej. Nie wykonuje Pan praktyki lekarskiej, gdyż psycholog nie jest lekarzem, natomiast wykonuje inną aktywność skutkującą uzyskiwaniem wynagrodzenia, ale niemieszczącą się grupowaniu PKWiU 86.

Działalność biegłego sądowego jest działalnością regulowaną zupełnie odrębnymi przepisami to znaczy ustawą prawo o ustroju sądów powszechnych, w szczególności art. 157 tej ustawy. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 grudnia 2006 r. sygn. akt III CZP 127/06, źródłem powołania biegłego nie jest stosunek cywilnoprawny dwóch równoprawnych podmiotów; jest to stosunek o charakterze publicznoprawnym, zawiązany na podstawie norm procesowych.

Fakt, że stosunek prawny łączący biegłego i sąd (lub inny organ władzy publicznej), wyznaczający układ wzajemnych uprawnień i obowiązków, nie dość, że nie podlega reżimowi prawa cywilnego, to prawnie i faktycznie wyklucza zarówno zastosowanie typowej nomenklatury w rozumieniu Ustawy: „świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej”, jak i realne wykonywanie usług opieki zdrowotnej w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W podobnej sytuacji znajdują się lekarze publikujący teksty w prasie branżowej, gdzie zastosowany jest ryczałt przewidziany dla dziennikarzy niezależnie od zawodu osoby to wykonującej (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Nr 0114-KDIP3-2.4011.68.2022.2.MG), czy też lekarza przygotowującego materiały dydaktyczne do egzaminów dla studentów medycyny, w tym przypadku 8,5% (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Nr 0115-KDIT1.4011.316.2021.2.MST).

Jeśli natomiast chodzi o przychody z działalności polegającej na wykonywaniu funkcji biegłego sądowego, to w Pana w ocenie nie da się takiej działalności zaliczyć do PKWiU 86, gdyż mimo, że do wydawania takich opinii wymagana jest wiedza fachowa z dziedziny medycyny, to jednak ta aktywność nie polega na wydawaniu porad lekarskich, ani na diagnostyce, ani tym bardziej na leczeniu.

Jak wynika z powyższego, dla sklasyfikowania usług wykonywanych przez Pana najbardziej odpowiednia będzie klasyfikacja PKWiU 72.20.12 - Usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie psychologii.

W związku z powyższym, przychody z takiej działalności należy zaliczyć do przychodów z szeroko rozumianej działalności usługowej opodatkowanej stawką 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 - art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a);

- 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72) - art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. e).

W tym miejscu należy podkreślić, że ustawodawca w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wskazał, że:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;
  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Wskazać należy, że kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Stosownie bowiem do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r., Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania m.in. usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania takiej klasyfikacji, na podstawie wniosku podatnika, w którym to wniosku zawarte są informacje dotyczące zakresu i charakteru planowanej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą - jest Pan ustanowiony biegłym sądowym w dziedzinie psychologii. Pana obowiązki biegłego sądowego polegają wyłącznie na wydawaniu opinii i ekspertyz na potrzeby Sądów i Prokuratur w sprawach zarówno karnych, jak i cywilnych. Powyższe usługi biegłego sądowego, świadczy Pan, jako specjalista w dziedzinie psychologii, a Pana zadaniem jest stosowanie metod badawczych, interpretacja wyników i przygotowywanie raportów i opinii, które dadzą odpowiedź na pytania, zadane biegłemu sądowemu przez organy prawa (Policja, Prokuratura, Sąd). Przychód z działalności nie przekracza limitu określonego w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie prowadzi Pan żadnej działalności wyłączonej na podstawie art. 8 ww. ustawy. Usługi wykonywane przez Pana są sklasyfikowane symbolem PKWiU 72.20.12. Pana działalność w żadnym stopniu nie dotyczy leczenia pacjentów, prowadzenia terapii psychologicznej, ani stosowania opieki medycznej, które są objęte działem PKD, czy PKWiU 86.

W tym miejscu pokreślić należy, że jak wynika z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dział 72 PKWiU dotyczy Usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, ponadto Klasa 72.20 - Usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych obejmuje swym zakresem grupowanie 72.20.12.0 - Usługi w zakresie badań stosowanych w dziedzinie psychologii.

Wskazane przez Pana usługi, które sklasyfikował Pan pod symbolem PKWiU 72.20.12 mieszczą się w Dziale 72 PKWiU - Usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych , a co za tym idzie objęte są regulacją określoną w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem, skoro przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikował Pan według PKWiU 72.20.12, to powinny być one opodatkowane według stawki określonej w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. w wysokości 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł, natomiast od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł według stawki 12,5% uzyskanych przychodów.

Wobec powyższego, Pana stanowisko, że przychody z Pana działalności należy zaliczyć do przychodów z szeroko rozumianej działalności usługowej opodatkowanej stawką 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanego przez Pana grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie nie podlegały ocenie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej ocenyco do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00