Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-07-23
Data publikacji: 2024-07-23

Nowe zasady ustalania płacy minimalnej

Zasady określania wysokości płacy minimalnej na kolejne lata określi nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE państwa członkowskie są zobowiązane do dokonywania oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia i wdrożenia dyrektywy w listopadzie 2024 roku. Od kiedy płaca minimalna zostanie ustalona według nowych przepisów i jakie zmiany znajdą się w ustawie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. i świadczenia od niego zależne >>>

Nowa dyrektywa UE o równości płacowej – jak pracodawcy powinni się do niej przygotować >>>

Wdrożenie dyrektywy UE w sprawie wynagrodzeń minimalnych

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa zastąpi obowiązują ustawę z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.). Planowany termin przyjęcia projektu to III/IV kwartał 2024 roku.

Nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę implementuje do polskiego systemu prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 275 z 25 października 2022 r., str. 33).

Ważne

Zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej państwa członkowskie są zobowiązane do dokonywania oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia i wdrożenia dyrektywy do 15 listopada 2024 roku.

Dyrektywa nie wskazuje minimalnego poziomu wynagrodzenia, ale nakłada na państwa członkowskie obowiązek uwzględnienia przy ustalaniu - lub aktualizacji - poziomu minimalnego wynagrodzenia czterech obligatoryjnych kryteriów:

  • siły nabywczej ustawowych wynagrodzeń minimalnych, z uwzględnieniem kosztów utrzymania,
  • ogólnego poziomu wynagrodzeń i ich rozkładu,
  • stopy wzrostu wynagrodzeń,
  • długoterminowych krajowych poziomów produktywności i ich zmian

Państwa członkowskie są zobowiązane do dokonywania oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia. W tym celu muszą wybrać jedną lub kilka orientacyjnych wartości referencyjnych. Przykładowo może to być np. 60 proc. mediany wynagrodzeń, 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (na poziomie międzynarodowym lub na poziomie krajowym).

Nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Projekt ustawy reguluje zasady i tryb ustalania oraz aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę, wskazuje organ doradczy właściwy w sprawach związanych z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a także reguluje kwestie związane ze sprawozdawczością w zakresie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Projekt przewiduje dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Ważne

Gdy prognozowany na rok następny wskaźnik cen wyniesie co najmniej 105% ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, tj. od dnia 1 stycznia i od dnia 1 lipca. Natomiast, gdy wskaźnik ten wynosi mniej niż 105% – ustala się jeden termin zmiany ww. wysokości minimalnych gwarancji płacowych, tj. od dnia 1 stycznia - czytamy w informacji.

Zgodnie z projektem, wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie corocznie przedmiotem negocjacji prowadzonych w ramach RDS. Rada Ministrów przedstawia RDS do negocjacji propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę dla pracowników oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych – w terminie do15 czerwca każdego roku. Dodatkowo w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów przekazywana będzie również informacja o wartości referencyjnej oraz relacji propozycji wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku następnym do tej wartości. Aktualizacja wynagrodzenia minimalnego będzie się odbywać co najmniej raz na 4 lata.

Projekt wprowadza również wynagrodzenie minimalne za pracę jako wynagrodzenie zasadnicze.

Analogiczne, co do zasady przepisy będą dotyczyły stawki godzinowej, zmiany obejmą termin wypłaty wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej, podwyższenie kary za zaniżanie wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej oraz wprowadzenie kary za niewypłacanie wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej;

Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia

Projekt przewiduje również wprowadzenie nowych sankcji w Kodeksie pracy oraz Kodeksie karnym.

"Projekt ustawy wprowadza nowy typ przestępstwa oraz nowy typ wykroczenia, które związane są z naruszeniem prawa pracownika do wynagrodzenia za pracę, a także przewiduje naliczanie odsetek za nieterminowe wypłacenie należnych pracownikom wynagrodzeń. Ponadto, projekt przewiduje podwyższenie sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika”.

Od kiedy płaca minimalna według nowych zasad

Zgodnie z projektem do 31 grudnia 2025 roku zachowują moc przepisy obwieszczenia ustalającego wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. wydanego na podstawie obecnie obowiązującej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę albo rozporządzenia ustalającego wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. wydanego na podstawie obecnej ustawy.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. będzie ustalana na podstawie przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z 2002 r., z uwagi na fakt, że wysokości te, muszą być ustalone najpóźniej do 15 września 2024 roku. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2026 r.

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - informacja została opublikowana w Wykazie prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów >>>

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

Przeczytaj również: Ile wyniesie płaca minimalna w 2025 roku? >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00