Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 4 czerwca 2024 r., sygn. II SA/Ol 164/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) sędzia WSA Piotr Chybicki po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 4 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi A. U. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] nr. [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 18 października 2023 r. wydaną z upoważnienia Burmistrza Miasta G. (dalej jako: "Burmistrz Miasta", "organ pierwszej instancji") przez Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w G., na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2023 r., poz. 775 z późn. zm.), dalej jako: "k.p.a." oraz art. 17 ust. 3d, art. 24 ust. 2a, art. 32 ust. 1d ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 390 z późn. zm.), dalej jako: "u.ś.r.", po rozpatrzeniu wniosku A. U. (dalej jako: "strona", "skarżący") z 25 maja 2023 r. odmówiono stronie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką – J. U.

Niniejsza decyzja została wydana po ponownym rozpoznaniu sprawy w związku z uchyleniem przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie (dalej jako: "Kolegium", "organ odwoławczy"), decyzją z 20 września 2023 r. uprzednio wydanego rozstrzygnięcia Burmistrza Miasta z 23 czerwca 2023 r. i przekazaniem sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Kolegium wskazało na konieczność dokładnego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, mającego na celu zweryfikowanie istotnych dla rozstrzygnięcia okoliczności, w tym rzeczywistego zakresu opieki sprawowanej przez stronę nad niepełnosprawną matką.

Jak wynika z przedłożonej dokumentacji, w tym przeprowadzonego 29 września 2023 r. wywiadu środowiskowego, matka strony jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, przy czym zgodnie z dołączonym do akt sprawy orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z 3 czerwca 2015 r., wydanym na stałe, daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić, zaś ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 14 marca 2011 r. Matka strony czynności samoobsługowe związane z życiem codziennym wykonuje samodzielnie, nie wymaga osób drugich, sama przygotowuje, rozdziela i przyjmuje leki. Nie wymaga pomocy przy korzystaniu z toalety, karmienia, zmiany pampersów, czy systematycznych pomiarów parametrów życiowych. Zakres i forma świadczonej przez stronę pomocy nie wymaga potrzeby rezygnowania z poszukiwania zatrudnienia. Czynności, które wykonuje strona, są to czynności, które są powszechnie wykonywane w każdym gospodarstwie domowym, również przez osoby pracujące i gospodarujące wspólnie z członkami rodziny. W ocenie organu pierwszej instancji, rozmiar opieki sprawowanej przez stronę nie jest stały i długotrwały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00