Sposoby wliczania do podstawy wymiaru zasiłków składników przysługujących cyklicznie
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków często sprawia płatnikom składek trudności w rozstrzyganiu, które dodatkowe składniki wynagrodzenia należy uwzględnić oraz w jaki sposób prawidłowo je wyliczyć, jeżeli przysługują za okresy dłuższe niż 1 miesiąc. Jeżeli składniki są pomniejszane proporcjonalnie za okresy pobierania zasiłków, wówczas należy je uzupełnić przed wliczeniem do podstawy zasiłkowej. W innych przypadkach należy je uwzględniać w kwocie faktycznie wypłaconej.
Podstawę wymiaru zasiłków z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą, opieką i macierzyństwem stanowią – oprócz wynagrodzenia miesięcznego pracownika – premie, dodatki, nagrody i inne składniki, jeżeli pracownik nie otrzymuje ich za okresy pobierania wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków. Składniki te, co do nazwy, pracodawca zazwyczaj wymienia w umowie o pracę albo w przepisach płacowych, określając jednocześnie, za jakie okresy składniki te przysługują (np. miesięczne, kwartalne, roczne itp.).
Składniki wynagrodzenia uwzględniane w podstawie zasiłkowej
Każdy składnik wynagrodzenia, bez względu na jego nazwę i okres, na który został przyznany, podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłków, jeżeli pracownik nie zachowuje do niego prawa za okresy pobierania tych świadczeń i składnik ten nie jest za te okresy wypłacany (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Należy zatem przeanalizować dokumenty określające zasady przyznawania danego składnika wynagrodzenia (np. regulamin premiowania, zarządzenia kierownictwa zakładu pracy itp.) i sprawdzić, czy dany składnik spełnia warunki, by przyjąć go do podstawy wymiaru. Jeżeli tak, to kolejnym krokiem jest ustalenie, za jakie okresy składnik ten jest pracownikowi wypłacany. Następnie należy przystąpić do obliczenia podstawy wymiaru w sposób zależny od tego, czy jest to składnik miesięczny czy przysługujący za dłuższe okresy.
Warto wskazać, że składniki wynagrodzenia:
pomniejszane proporcjonalnie za okresy pobierania zasiłków – uwzględnia się w podstawie wymiaru po ich uzupełnieniu na zasadach określonych dla wynagrodzenia zmiennego (art. 37 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej),