Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-07-22
Data publikacji: 2024-07-22

Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej?

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace dotyczące analizy efektywności wykorzystywania czasu pracy pracownika. Na podstawie uzyskanych wyników resort zdecyduje czy lepszym rozwiązaniem byłoby skrócenie tygodniowego czasu pracy do 35 godzin, czy wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. 

Czas pracy w 2024 r. - praktyczne wskazówki dla pracodawcy >>>

MRPiPS: Czterodniowy tydzień pracy łatwiejszy do wdrożenia niż 35-godzinny >>>

Na podstawie wyników wszystkich badań resort pracy dokona oceny pod kątem zmiany przepisów prawnych w zakresie czterodniowego tygodnia pracy. Analizy w tym zakresie ma przygotować m.in. Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej w odpowiedzi na interpelację poselską poinformowało o podjęciu prac dotyczących analizy efektywności wykorzystywania czasu pracy pracownika. Chodzi m.in. o rozstrzygnięcie czy lepszym rozwiązaniem byłoby skrócenie tygodniowego czasu pracy do 35 godzin, czy wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy.

„Obecnie rozważana jest kwestia, jaki system czasu pracy jest najkorzystniejszy oraz najbardziej optymalny dla pracodawcy i pracownika. W związku z powyższym wystąpiliśmy do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Medycyny Pracy o stanowisko w sprawie efektywnego wykorzystywania czasu pracy pracownika oraz o informację ile czasu w ciągu doby pracownik jest w stanie efektywnie świadczyć pracę” – poinformowała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ministra dodała, że resort zwrócił się też do Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych z prośbą o wskazanie kosztów ekonomicznych i gospodarczych skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. 

„Na podstawie wyników wszystkich badań dokonamy szczegółowej oceny dotyczącej zmiany przepisów prawnych w zakresie czterodniowego czasu pracy. Przygotowane będą optymalne rozwiązania, które pozwolą wyjaśnić to, czy najlepszym rozwiązaniem byłoby skrócenie czasu pracy z przeciętnie 40 godzinowego w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy do 35 godzin czy wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy” - poinformowała ministra.

Według resortu konieczne jest przeanalizowanie jak skrócony czas pracy wpłynie m.in. na bezpieczeństwo i zdrowie pracownika oraz higienę pracy. Badana będzie również możliwość zapewnienia narzędzi, które wspomogą pracowników w zmienionych warunkach pracy.

Rozpoczęcie prac legislacyjnych dotyczących zmian przepisów w zakresie skrócenia czasu pracy ma być poprzedzone dokonaniem oceny skutków wprowadzenia zmiany m.in. na sektor finansów publicznych, na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców oraz na rynek pracy. Planowane rozwiązania będą też poddane konsultacjom m.in. z przedstawicielami organizacji pracodawców i związków zawodowych w Radzie Dialogu Społecznego.

(SSPAP)

 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00