Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 8 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-2.440.177.2024.3.EZW
WIS USŁUGA – spersonalizowany list (…) udostępniany klientowi drogą elektroniczną.
Na podstawie art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r., poz. 361), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 12 kwietnia 2024 r. (data wpływu 12 kwietnia 2024 r.), uzupełnionego pismami z dnia: 28 maja 2024 r. (data wpływu 28 maja 2024 r.) oraz 26 czerwca 2024 r. (data wpływu 26 czerwca 2024 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.
Przedmiot wniosku: usługa – spersonalizowany list (…) udostępniany klientowi drogą elektroniczną
Opis usługi:
Wnioskodawca prowadzi stronę internetową, na której umożliwia tworzenie spersonalizowanych (…) wiadomości i życzeń (…). Poprzez ww. stronę internetową Wnioskodawca zamierza oferować klientom możliwość zakupu spersonalizowanego listu (…) w wersji zdigitalizowanej. Każdy klient otrzyma możliwość dostępu do linku, pod którym będzie mógł pobrać wersję elektroniczną listu. Jak wskazał Wnioskodawca, w odniesieniu do listu jest on twórcą w rozumieniu przepisów Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu stworzenia listu Wnioskodawca wysyła wytyczne (dot. wymiarów, szczegółowej tematyki oraz zestawu kolorów) do graficzki, która wykonuje na ich podstawie grafiki (…). Po otrzymaniu wstępnych szkiców, najlepsze z nich są od razu wybierane do wykorzystania przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca przesyła ponadto graficzce uwagi dotyczące pozostałych szkiców. Następnie Wnioskodawca otrzymuje projekty z uwzględnionymi ww. uwagami. Akceptuje te projekty i zleca do finalnego opracowania graficznego. Po otrzymaniu finalnych wersji wszystkich projektów, za pomocą oprogramowania Wnioskodawca tworzy z przesłanych grafik list (…). Polega to na twórczym połączeniu otrzymanych grafik z tekstem (wcześniej napisanym przez Wnioskodawcę) oraz tłem listu. Otrzymane grafiki z reguły podlegają modyfikacji (tj. do Wnioskodawcy należy decyzja, m.in., czy grafika powinna zostać umieszczona w tej lub innej części listu oraz czy ma ona zostać wklejona z zastosowaniem obrotu itp.). Klient, który na stronie WWW zleca przygotowanie listu, wybiera jego treść (spośród wariantów przygotowanych przez Wnioskodawcę), w treści listu musi dopisać adresata listu oraz może zmieniać proponowaną (jako element listu) treść. (…). Klient nie może jednak zmieniać układu listu jako całości, w tym przesuwać lub usuwać poszczególnych grafik. Po złożeniu zamówienia pracownik sprawdza treść listu (pod kątem błędów stylistycznych, ortograficznych itp. i sprawdza, czy klient nie umieścił treści obraźliwych). Jeżeli jest taka potrzeba, Wnioskodawca powraca do edycji całości listu. Klient otrzymuje wersję cyfrową listu w formie pliku pdf, który może pobrać z przesłanego linku. Efekt pracy Wnioskodawcy ma charakter oryginalny. Każdy projekt listu różni się od innych (…). Unikanie powtarzalności jest jednym z warunków atrakcyjności oferty w przypadku Wnioskodawcy. Klient powinien być przekonany, że list, który wybiera ma oryginalny charakter. Wyraża się to zarówno w tekście jak i w elementach graficznych.