Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 lipca 2024 r., sygn. II SA/Gl 788/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Asesor WSA Aneta Majowska (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 lipca 2024 r. sprawy ze sprzeciwu M. S. od decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia 14 maja 2024 r. nr WINB-WOA.7721.126.2024.DS w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie robót budowlanych 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach na rzecz skarżącej kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją Nr [...] znak [...] z dnia 18 marca 2024 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Z. (dalej: organ pierwszej instancji, PINB), działając na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2024 r., poz. 572, dalej: k.p.a.) oraz art. 80 ust. 2 pkt 1 oraz art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 682 z późn. zm., dalej: Pr. bud.)umorzył postępowanie administracyjne w sprawie robót budowlanych polegających na przebudowie istniejącej wiaty drewnianej zlokalizowanej na terenie działek nr [...] i [...] przy ul. [...] w Z. poprzez jej obudowę ścianami od strony wschodniej i północnej oraz przeszkleniem od strony południowej wraz z połączeniem powstałego pomieszczenia z istniejącym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym - zrealizowanych bez dopełnienia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.
W uzasadnieniu wskazał, iż w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniu 5 czerwca 2023 r. ustalono, że na opisanej wyżej działce od strony wschodniej istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, na podstawie zgłoszenia z dnia [...] r. znak [...] przyjętego bez sprzeciwu, została dobudowana wiata o wymiarach w rzucie 4,00 x 5,00 m. W kolejnych latach wykonano dodatkowe prace, w wyniku których nastąpiła obudowa wiaty w postaci ścian i powstałe w ten sposób pomieszczenie połączono z przylegającym do niej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Obudowa wiaty od strony północnej i wschodniej wykonana została w formie ściany pełnej, od strony południowej - w formie przeszklenia z drzwiami wejściowymi z zewnątrz. Ściana północna zlokalizowana jest w granicy z działką nr [...] (ul. [...]). W celu skomunikowania obudowanej wiaty z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, wykonany został otwór drzwiowy w jego zewnętrznej ścianie wschodniej. W powstałym w wyniku obudowy wiaty pomieszczeniu, został zainstalowany kominek opalany paliwem stałym wraz z przewodem dymowym wyprowadzonym ponad dach. Następnie organ wskazał, iż przebudowa wiaty polegająca na jej obudowie i połączeniu z budynkiem mieszkalnym poprzez wykonany otwór drzwiowy w ścianie zewnętrznej elewacji wschodniej, wymagała uzyskania pozwolenia na budowę ze względu na fakt, że zwiększony został obszar oddziaływania obiektu poza działkę, na której zrealizowana została inwestycja. W ramach jednej inwestycji przebudowany został zarówno istniejący budynek mieszkalny jednorodzinny poprzez wykonanie otworu drzwiowego w przegrodzie zewnętrznej (elewacji wschodniej), jak i wiata - poprzez jej obudowę.