Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 9 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.340.2024.1.KKA
Określenie czy prace wykonywane przez pracownika Spółki spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej też jako: „Spółka”) jest osobą prawną i polskim rezydentem podatkowym. Posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy. Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej sfery ekonomicznej. Spółka nie ma statusu centrum badawczo-rozwojowego. Spółka nie korzysta obecnie z ulgi badawczo-rozwojowej.
Spółka to start-up badawczo-rozwojowy, który zajmuje się….. Jej działalność koncentruje się m.in. na realizowaniu prac w zakresie….. Działalność w tym zakresie Spółka prowadzi od momentu powstania, tj. od 2018 r. Spółka w opisanej wyżej działalności wykorzystuje patent na wynalazek, którego twórcami byli pracownicy Spółki.
Spółka realizuje projekty w ramach dofinansowań otrzymywanych od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W stosownych wnioskach o dofinansowanie projektów do…, poszczególne działania Spółki przyporządkowane są w formularzu do kategorii: „…” lub „…”.
Wytwarzane przez Spółkę …. nie są produkowane seryjnie – Spółka pracuje nad koncepcją …, które w przyszłości może zostać zastosowane komercyjnie, aktualnie jednak buduje jedynie prototypy, które są następnie testowane i modyfikowane. W momencie opracowania zadowalającej wersji ….Spółka planuje rozpocząć komercyjną produkcję seryjną, jednak produkcja taka jeszcze nie została rozpoczęta i takie zdarzenie przyszłe nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.
Zespół Spółki biorący bezpośrednio udział w opracowywaniu i wytwarzaniu …..składa się z 8 osób, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na następujących stanowiskach:
1.A;
2.B;
3.C;
4.D;
5.E;
6.F;
7.G;
8.H,
dalej łącznie jako: „Zespół”, bądź osobno: „członkowie Zespołu” lub „Pracownicy”.
W ramach zawartych umów o pracę ww. Pracownicy zajmują się opracowaniem koncepcji budowy…, udoskonaleniem i wprowadzeniem zmian w poprzednio opracowanych przez ten zespół koncepcjach, budowaniem i programowaniem prototypowych … , testowaniem prototypów, analizą wyników testów. Spółka nie wyklucza powiększenia ww. merytorycznego Zespołu w przyszłości.
Działania systematycznie podejmowane przez Zespół nastawione są na zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń, a także obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Przy czym, działania Zespołu nie mają charakteru rutynowego ani nie obejmują okresowych zmian wprowadzanych do powstałych wcześniej produktów, procesów lub usług. Prace te posiadają charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, są nastawione na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym. Pracownicy wykorzystują wiedzę z zakresu nauk inżynieryjnych, technicznych oraz nauk przyrodniczych.
…., których założenia opracowuje Spółka, nie są w tym kształcie produkowane nigdzie na świecie, działalność Spółki ma więc unikatowy charakter nie tylko w skali przedsiębiorstwa, ale też w skali kraju i świata. Świadczy o tym również uzyskany patent, na którym Spółka aktualnie bazuje.
Działalność Spółki podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na postawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. W ramach działalności Spółki (tj. opracowania….) wyszczególnione są kamienie milowe, które Spółka musi osiągnąć w określonym czasie (co odzwierciedlone jest we wnioskach i raportach do ….).
W ramach wykonywania pracy przez Zespół powstaje szereg prac o niepowtarzalnym, indywidualnym charakterze, spełniających przesłanki określone w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej jako: „ustawa o pr. aut.”), tj. są one przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Utwory wytwarzane przez Zespół, to:
1.Dokumentacja techniczna;
2.Schematy techniczne;
3.Modele 2D/3D;
4.Raporty;
5.Koncepcje;
6.Schematy testów;
7.Programy komputerowe
określane dalej jako: „Utwory”.
W zależności od zakresu obowiązków każdy członek Zespołu wytwarza w ramach stosunku pracy przynajmniej jeden rodzaj z ww. Utworów. Utwory są tworzone indywidualnie przez danego pracownika, zdarza się jednak, że utwór jest współtworzony przez kilku pracowników Zespołu.
W tworzenie Utworów nie jest zaangażowany nikt spoza Zespołu.
Na podstawie zawartych z członkami Zespołu umów o pracę oraz wdrożonej procedury wewnętrznej Pracownicy w ramach stosunku pracy wykonują pracę twórczą, a ustalone w określonej formie Utwory zostają przyjęte przez Spółkę w danych okresach rozliczeniowych na podstawie wprowadzonego wzoru oświadczenia Pracownika, zawierającego listę wytworzonych Utworów. Autorskie prawa majątkowe do Utworów (również do programów komputerowych – zgodnie z treścią umowy o pracę) przechodzą na Spółkę z momentem przyjęcia. Przeniesienie przez Pracowników na Spółkę autorskich praw majątkowych obejmuje przeniesienie praw w pełnym zakresie, uprawniającym pracodawcę do korzystania i rozporządzania tymi prawami na polach eksploatacji, określonych w art. 2, 50 i 74 ust. 4 ustawy o pr. aut.
Utwory są zapisywane przez Pracowników w dedykowanych miejscach na serwerze wewnętrznym.
Spółka jest w stanie określić który z Pracowników wytworzył dany Utwór i w jakim okresie.
Wynagrodzenie zasadnicze każdego z Pracowników podzielone jest na dwie części:
a.wynagrodzenia z tytułu wykonywania obowiązków pracowniczych innych niż tworzenie Utworów;
b.wynagrodzenie za tworzenie Utworów oraz przeniesienie na rzecz Pracodawcy autorskich praw majątkowych do Utworów (tj. wynagrodzenie autorskie).
Zgodnie z wprowadzoną procedurą wynagrodzenie autorskie może w pierwszym przypadku stanowić określony % wynagrodzenia zasadniczego, przy czym proporcja wskazana jest ryczałtowo, bazując na przeciętnym czasie pracy twórczej konkretnego Pracownika w okresie rozliczeniowym lub w drugim przypadku gdy czas pracy twórczej odbiega od przyjętego ryczałtu, wówczas Wynagrodzenie autorskie obliczane jest na podstawie oświadczenia Pracownika o rzeczywistej liczbie godzin poświęconych na pracę twórczą.
Niezależnie od powyższego każdy Pracownik ewidencjonuje swój czas pracy twórczej w okresie rozliczeniowym, który następnie wskazuje na składanym pracodawcy na koniec okresu rozliczeniowego oświadczeniu.
Pytania
1.Czy Pracownicy Spółki otrzymują od Spółki przychód z tytułu rozporządzania przez twórców prawami autorskimi do utworów wykonanych w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40, w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2.Czy Spółka wywiązując się z obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych może zastosować 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od kwoty wynagrodzenia autorskiego za przekazanie praw autorskich do Utworów będących wynikiem działalności badawczo-rozwojowej Pracowników w rozumieniu art. 22 ust. 9 pkt 3 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 1. W zakresie pytania nr 2 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie odnośnie pytania nr 1
Zdaniem Wnioskodawcy, Pracownicy Spółki otrzymują od Spółki przychód z tytułu rozporządzania przez twórców prawami autorskimi do utworów wykonanych w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40, w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy wynika, że: „Z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50 % uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b, (…)”.
Stosownie do art. 22 ust. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Przepis ust. 9 pkt 3 stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu: (…) 8) działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.”
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ww. ustawy, zgodnie z którą: „Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celuzwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.
W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2021, poz. 478 i 619),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”.
Z kolei, w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że: „Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.): „Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.”
Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce: „Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń”.
Zatem, z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza, to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś).
W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań.
Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, podmiot rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Zastrzeżenie w art. 4 ust. 3 ww. ustawy zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podmiotu, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Oceniając przedstawione we wniosku działania Pracowników w świetle powyższej argumentacji, uznać należy, że spełniają one definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Cała działalność Spółki stanowi badania aplikacyjne (przemysłowe) i prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, co potwierdzone jest m.in. w stosownych wnioskach o dofinansowanie projektów do …., gdzie poszczególne działania Spółki przyporządkowane są w formularzu do kategorii: „Badania przemysłowe” lub „Prace rozwojowe”.
Zatem, prace nad projektami wykonywane przez Pracowników Spółki, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 ww. ustawy. Wynagrodzenie wypłacane Pracownikom Spółki, w części dotyczącej przenoszenia przez nich na Państwa autorskich praw majątkowych do konkretnych Utworów, stanowi przychody z działalności twórczej w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w ww. przepisach.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W świetle art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:
Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowaniei wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem, z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Z ustawowej definicji prac badawczo-rozwojowych wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 5a pkt 38 ustawy podatkowej wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo „systematycznie” odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Podsumowując, działalność badawczo-rozwojowa, to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).
W tym miejscu podkreślenia wymaga, że przepisy dotyczące działalności badawczo-rozwojowej należy interpretować ściśle, a zatem do działalności badawczo-rozwojowej można zaliczyć tylko te działania podatnika, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W odniesieniu do przedmiotu wątpliwości wyrażonych przez Państwo w postawionym pytaniu, tj. dotyczących określenia, czy prace wykonywane przez pracowników Spółki spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy wskazać, że jak wynika z opisu sprawy:
·Działania systematycznie podejmowane przez Zespół nastawione są na zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń, a także obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług;
·działania Zespołu nie mają charakteru rutynowego, ani nie obejmują okresowych zmian wprowadzanych do powstałych wcześniej produktów, procesów lub usług;
·działalność Spółki podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na postawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.
Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że prace wykonywane przez pracowników Spółki spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko Państwa w tym zakresie jest więc prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right