Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 czerwca 2024 r., sygn. II SAB/Gl 86/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 14 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi Y. A. na bezczynność Komendanta Placówki Straży Granicznej w R. w przedmiocie rozpoznania wniosku o udzielenie zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub na pobyt tolerowany oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 4 kwietnia 2023 r. J. A. (dalej: strona, skarżący), działając przez pełnomocnika, powołując się m. in. na treść ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2024 r., poz. 572 ze zm. – dalej k.p.a.), wniósł skargę na bezczynność Komendant Placówki Straży Granicznej w R., zarzucając naruszenie art. 8, 12, 35 § 1, 36 § 1 k.p.a., poprzez rażące przekroczenie terminów do załatwienia sprawy. Wniesiono m. in. o zobowiązanie organu do wydania odpowiedniego aktu administracyjnego w terminie czternastu dni od daty doręczenia akt.
W uzasadnieniu podano m. in., że skarżący w dniu 2 lutego 2024 roku złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt ze względów humanitarnych lub zezwolenia na pobyt tolerowany. Następnie w dniu 29 lutego 2024 roku wniósł ponaglenie w związku z niezałatwieniem sprawy w terminie. Ustawodawca przewidział możliwość odrębnego zbadania przesłanek udzielenia zgody na pobyt humanitarny i zgody na pobyt tolerowany. Wprawdzie ustawodawca ukształtował to postępowanie jako wszczynane z urzędu, jednakże w świetle poglądów głoszonych w orzecznictwie sądowym nie można przyjąć, że cudzoziemiec nie może skutecznie domagać się wszczęcia postępowania w tym trybie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right