Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Kompletność postępowania dowodowego w sprawach dotyczących kar pieniężnych za naruszenia transportu drogowego - Wyrok NSA z dnia 17 maja 2024 r., sygn. II GSK 556/21

Organy administracyjne są zobowiązane do przeprowadzenia pełnego postępowania dowodowego mającego na celu dokładne ustalenie stanu faktycznego sprawy, szczególnie w przypadku nakładania sankcji administracyjnych, a brak wyjaśnienia wszystkich istotnych okoliczności uniemożliwia nałożenie kary.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Izabella Janson Protokolant starszy asystent sędziego Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 listopada 2020 r. sygn. akt III SA/Po 176/20 w sprawie ze skargi S. Sp. z o.o. w P. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 10 stycznia 2020 r. nr BP.501.2038.2019.0993.BD2.201 w przedmiocie kary pieniężnej za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz S. Sp. z o.o. w P. 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26 listopada 2020 r., sygn. akt III SA/Po 176/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, po rozpoznaniu skargi S. Sp. z o.o. w P., uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z 10 stycznia 2020 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym, a także zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W miejscowości G. na drodze powiatowej DP [...] 3 lipca 2019 r. przeprowadzono kontrolę samochodu ciężarowego marki Terberg o nr [...] załadowanego piaskiem, kierowanego przez A.P. Transport realizowało przedsiębiorstwo S. Sp. z o.o. w P. (dalej "skarżąca"). W wyniku kontroli stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu o 14 400 kg, niewłaściwą obsługę lub odłącznie homologowanego i sprawnego technicznie tachografu skutkującą nierejestrowaniem na wykresówce lub na karcie kierowcy aktywności kierowcy, prędkości pojazdu lub przebytej drogi, niewyposażenie kierowcy w dokumenty, o których mowa w art. 87 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2024 r., poz. 728; dalej "u.t.d."), wykonywanie przewozu drogowego rzeczy lub osób bez obowiązkowej kwalifikacji wstępnej lub obowiązkowego szkolenia okresowego kierowcy, wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w tachograf, który nie został sprawdzony lub poddany przeglądowi przez warsztat posiadający zezwolenie. Kierowca zażądał ponownego ważenia, które potwierdziło uzyskany uprzednio wynik. Tego samego dnia w charakterze świadka przesłuchano kierownika budowy w przedsiębiorstwie skarżącej – A.L.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00