Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.244.2024.2.NS

Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanych, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 3 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanych, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 czerwca 2024 r. (wpływ 20 czerwca 2024 r.) oraz pismem z 27 czerwca 2024 r. (wpływ 27 czerwca 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od grudnia 2003 r. prowadziła Pani działy specjalne produkcji rolnej w zakresie produkcji pieczarek i opłaca Pani podatek dochodowy na podstawie decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego w oparciu o normy szacunkowe.

W okresie od (…) sierpnia 2006 r. do (…) marca 2024 r. była też Pani czynnym podatnikiem podatku VAT.

Była Pani właścicielem dwóch zabudowanych działek sąsiadujących ze sobą, położonych w (…), gmina (…). Działki te były użytkowane jako zakład produkcji grzybów.

Działka o numerze ewidencyjnym 1, KW (…), o pow. (…) ha została przez Panią nabyta na podstawie warunkowej umowy sprzedaży z (…) listopada 2003 r. oraz umowy przenoszącej własność z dnia (…) lutego 2004 r. jako działka niezabudowana, natomiast drugą działkę o numerze ewidencyjnym 2 KW (…), o pow. (…) ha położonej w (…), gmina (…), otrzymała Pani w drodze darowizny od swoich rodziców w dniu (…) lutego 2004 r. Działka ta w chwili nabycia równieżbyła niezabudowana.

Na wyżej opisanych działkach w grudniu 2003 r. zostało wybudowanych (…) hal do produkcji pieczarek z własnych Pani środków. Kolejne (…) hal oraz budynki murowane zostały wybudowane w roku 2006, tj. jużpo zarejestrowaniu sięPani jako czynny podatnik VAT, a z tytułu powyższej inwestycji przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Cała inwestycja kosztowała ok. (…) tyś. zł i uzyskała Pani zwrot podatku VAT w związku z poniesionymi wydatkami. Inwestycja ta została zakończona w roku 2008.

W wyniku wyżej opisanych inwestycji na działkach posadowiony zostałmurowany budynek mieszkalno-gospodarczy o powierzchni całkowitej (…) m², z czego (…) m² stanowi częśćmieszkalna. Murowany budynek administracyjno-socjalny z kotłownią, chłodnią, łącznikiem i wiatą ze śluzązaładunkową o łącznej powierzchni (…) m². Wszystkie tunele foliowe do produkcji grzybów posadowione są na fundamentach betonowych posiadają konstrukcję metalową, przy czym ściany szczytowe sąmurowane. Tunele sąwyposażone w instalację elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, klimatyzacyjnąoraz regały metalowe do uprawy grzybów.

Parcela ogrodzona jest parkanem z prefabrykowanych elementów betonowych, część powierzchni niezabudowanej obiektami do uprawy grzybów stanowiąutwardzone kostką brukowądrogi wewnętrzne i place manewrowe.

Aktem notarialnym z dnia (…) marca 2024 r. rep. A (…) zabudowane działki o numerze ewidencyjnym 1 oraz o numerze ewidencyjnym 2 zostały sprzedane na rzecz małżonków, osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Do tej czynności stawała Pani jako czynny podatnik VAT, a transakcja ta korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Podatnik nie złożyłoświadczenia o rezygnacji z powyższego zwolnienia w oparciu o art. 43 ust. 10 ww. ustawy. Nabywca uiścił podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia przedmiotowych działek. W związku z powyższym, sprzedaż ta zostanie wykazana przez sprzedawcę w bieżącej deklaracji JPK_V7 jako sprzedaż zwolniona.

W dniu sprzedaży Gmina nie posiadała aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego gminy dla przedmiotowego terenu.

Z chwiląsprzedaży opisanych wyżej nieruchomości zakończyła Pani również prowadzenie działów specjalnych w zakresie produkcji grzybów.

W uzupełnieniu do wniosku z 20 czerwca 2024 r. (wpływ 20 czerwca 2024 r.) wskazała Pani następujące informacje:

W okresie od 2003 do 2024 roku prowadziła Pani wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej (uprawa grzybów w tunelach ogrzewanych), których definicja zawarta jest w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej zwana ustawą PIT). Nie prowadziła Pani działalności gospodarczej w myśl przepisów ustawy PIT.

W żadnym z powyższych okresów nie zgłosiła Pani zamiaru prowadzenia ksiąg podatkowych w trybie określonym w art. 24a ust. 2 pkt 2 i art. 15 zdanie drugie ustawy PIT i z tytułu prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej opłacała podatek według norm szacunkowych, w oparciu o coroczną decyzję naczelnika urzędu skarbowego.

Wskazane w opisie budynki i budowle posadowione są na przylegających do siebie działkach nr 1 oraz nr 2, które stanowią funkcjonalną całość, które Pani wykorzystywała wyłącznie do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej w zakresie uprawy grzybów w tunelach ogrzewanych.

1. Co dokładnie było przedmiotem sprzedaży aktem notarialnym (…) marca 2024 r. na rzecz osób fizycznych? Proszę wskazać jednoznacznie czy wszystkie wyszczególnione w opisie sprawy obiekty znajdujące się na działkach nr 1 i nr 2 (tj. (…) hal do produkcji pieczarek, budynki murowane, murowany budynek mieszkalno-gospodarczy, murowany budynek administracyjno-socjalny z kotłownią, chłodnią, łącznikiem i wiatą ze śluzą załadunkową, tunele foliowe do produkcji grzybów, ogrodzenie z prefabrykowanych elementów betonowych, utwardzone kostką brukową drogi wewnętrzne i place manewrowe), były przedmiotem sprzedaży? Czy oprócz ww. obiektów na działkach nr 1 i nr 2na moment sprzedaży znajdowały się jeszcze inne budynki/budowle lub ich części?

Odp. Przedmiotem sprzedaży aktem notarialnym z(…) marca 2024 r. były wszystkie wskazane w opisie wniosku budynki i budowle posadowione na działce o nr 1 i nr 2 wraz z gruntem. Na moment sprzedaży nie znajdowały się tam inne budynki i budowle (lub ich części) niż te, które zostały opisane we wniosku oraz w niniejszym piśmie, w szczególności w pkt 7.

2. Czy zabudowane ww. obiektami działki nr 1 i nr 2 stanowiły składnik majątkowy Pani działalności gospodarczej? Czy były one wprowadzone do środków trwałych zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym?

Odp. Będące przedmiotem sprzedaży budynki i budowle posadowione na działce nr 1 i nr 2 były składnikami majątkowymi związanymi wyłącznie z prowadzonymi działami specjalnymi produkcji rolnej nie były jednak wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Wynikało to z faktu, że rozliczała Pani podatek z tytułu prowadzonych działów specjalnych w oparciu o normy szacunkowe. Nie prowadziła Pani zatem, ksiąg podatkowych i nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych od budynków i budowli, w myśl przepisów ustawy PIT.

3. Czy budynek mieszkalno-gospodarczy był również wprowadzony do ewidencji środków trwałych w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, czy też pozostawał/pozostaje Pani majątkiem prywatnym?

Odp. Budynek mieszkalno-gospodarczy nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych z powodów, o których mowa w odpowiedzi na pytanie nr 2. Charakter tego obiektu oznaczony jako mieszkalno-gospodarczy wynikał jedynie z faktu, iż pierwotnie po jego przebudowie dokonanej jeszcze przez Pani dziadka, tj. zanim nieruchomość została Pani darowana, miał on służyć pracującym pracownikom do dziennego pobytu w czasie produkcji grzybów w sezonie.

Spełniał on raczej charakter socjalny niż mieszkalny. Z uwagi na upływ czasu i brak nakładów remontowych budynek ten nie nadawał się już do takich celów. Wykorzystywana była jedynie część gospodarcza do składowania skrzynek i innych materiałów. Pracownicy oraz Pani korzystali z pomieszczeń biurowych i socjalnych w drugim budynku. Osobiście Pani nie zamieszkiwała w tym budynku. Pani miejscem stałego zamieszkania był prywatny dom położony w (…), a następnie mieszkanie w (…). Żadna ze wskazanych nieruchomości, w których Pani zamieszkiwała nie stanowiła środka trwałego w prowadzonych działach specjalnych i nie jest przedmiotem wniosku.

4. W jaki sposób, do jakich celów, wykorzystywała Pani murowany budynek mieszkalno -gospodarczy? Czy był on wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej czy na cele mieszkalne? Proszę szczegółowo opisać.

Odp. Budynek mieszkalno-gospodarczy był wykorzystywany w całości w prowadzonych działach specjalnych produkcji rolnej. Budynek ten został wzniesiony przez Pani dziadka w latach 60-tych ubiegłego wieku jako budynek gospodarczy i był wielokrotnie przebudowywany. W momencie gdy Pani otrzymała od swoich rodziców działkę nr 2 budynek posadowiony na tej działce był już mocno podniszczony i nie nadawał się do zamieszkania. Budynek był wykorzystywany jedynie jako pomieszczenia gospodarcze, służące głównie do składowania opakowań i materiałów do produkcji grzybów. W budynku nie były prowadzone żadne nakłady inwestycyjne. Jak już wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 3, stałym miejscem Pani zamieszkania był Pani prywatny dom rodzinny w (…), a następnie mieszkanie w (…).

5. Czy zabudowane działki nr 1 i nr 2 były przez Panią wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywane były ww. działki wraz z budynkami/budowlami lub ich częściami, Pani wykonywała – należy podać podstawę prawną zwolnienia?

Odp. Nie wykonywała Pani żadnych czynności zwolnionych z podatku VAT. Działka o nr 1 była nabyta od osoby fizycznej i w związku z tym nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku VAT, natomiast działka o nr 2 została nabyta nieodpłatnie. Była to darowizna od Pani rodziców do Pani majątku prywatnego. Z tego tytułu również nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku VAT. Działka o nr 2 w momencie jej nabycia była zabudowana budynkiem mieszkalno-gospodarczym, Działka Nr 1 w chwili jej nabycia nie była zabudowana.

Wszystkie wzniesione budynki i budowle, które zostały wybudowane przez Panią były użytkowane w związku z prowadzonymi działami produkcji rolnej.

6.Czy znajdujące się na działkach nr 1 i nr 2 budynki/budowle lub ich części od momentu nabycia do momentu zbycia były udostępniane osobom trzecim na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, jeśli tak, to w jakim okresie?

Odp. Budynki i budowle oraz ich części, znajdujące się na działkach nr 1 i nr 2 nie były nigdy przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

7.Czy znajdujące się na działkach nr 1 i nr 2 obiekty:

-(…) hal do produkcji pieczarek,

-budynki murowane,

-murowany budynek mieszkalno-gospodarczy,

-murowany budynek administracyjno-socjalny z kotłownią, chłodnią, łącznikiem i wiatą ze śluzą załadunkową,

-tunele foliowe do produkcji grzybów,

-ogrodzenie z prefabrykowanych elementów betonowych,

-utwardzone kostką brukową drogi wewnętrzne i place manewrowe

stanowią budynek, budowlę lub urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2, pkt 3 i pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725)?

Informacji proszę udzielić odrębnie dla każdego z ww. obiektów.

Odp. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo budowlane:

-(…) hal do produkcji pieczarek – tunele foliowe do produkcji grzybów, należy uznać za budynki,

-murowany budynek mieszkalno-gospodarczy stanowi budynek,

-murowany budynek administracyjno-socjalny z kotłownią i chłodnią stanowi budynek,

-łącznik z wiatą ze śluzą załadunkową stanowi budowlę,

-ogrodzenie z prefabrykowanych elementów betonowych stanowi budowlę,

-utwardzone kostką brukową drogi wewnętrzne i place manewrowe stanowią budowlę.

8.Jeśli na działce (działkach) znajdują się urządzenia budowalne, to proszę wskazać, z jakim budynkiem/budowlą są one powiązane?

Odp. Na działce nr 1 znajduje się stacja transformatorowa (…) wraz z siecią elektryczną, kocioł grzewczy z 2012 r. znajdujący się w kotłowni przy budynku administracyjno-socjalnym oraz instalacja rozprowadzająca ciepło w tunelach. Poza tym na działce znajduje się instalacja wodociągowa zasilana wodą ze studni oraz zbiorniki bezodpływowe na ścieki.

9.Proszę przyporządkować, jakie budynki/budowle lub urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2, pkt 3, pkt 9 ustawy Prawo budowlane znajdowały się na moment sprzedaży, na poszczególnych działkach nr 1 i nr 2?

Informacji proszę udzielić odrębnie dla każdego budynku, budowli mieszczących się na poszczególnych działkach nr 1 i nr .

Odp. W chwili sprzedaży nieruchomości opisanych we wniosku na działce nr 1 o pow. (…) ha znajdowało się (…) tuneli foliowych posadowionych na betonowych podporach o konstrukcji metalowej, pokrytych podwójną folią zaizolowanych wełną mineralną, przy czym front i tył tunelu posiadających ściany murowane. Na działce tej znajdował się również budynek administracyjno-socjalny, kotłownia, chłodnia, zadaszony łącznik z wiatą.

Na działce nr 2 w momencie sprzedaży znajdowało się (…) tuneli o konstrukcji podobnej do tych opisanych powyżej oraz budynek mieszkalno-gospodarczy. Wszystkie budynki i budowle zostały opisane w pkt 7 i 8.

10. Czy nabycie przez Panią działki o nr 1 zostało wykonane w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (należy jednoznacznie określić, czy była to czynność opodatkowana, tj. czy został naliczony podatek VAT, czy zwolniona)?

Odp. Nabycie działki o nr 1 nie było wykonane w ramach czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Czynność ta nie podlegała podatkowi VAT. W momencie zakupu działki nie była Pani czynnym podatnikiem VAT. Działka ta została nabyta jako działka niezabudowana od osoby fizycznej.

11. Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to proszę wskazać dokładną datę.

Informacji proszę udzielić odrębnie dla każdego budynku, budowli.

Odp. Pierwsze zasiedlenie (…) tuneli do produkcji grzybów wybudowanych na działce nr 2 nastąpiło w roku 2003. W tym czasie nie była Pani jeszcze czynnym podatnikiem VAT, a z tytułu budowy tuneli nie korzystała Pani z prawa do odliczenia podatku VAT.

Budynek mieszkalno-gospodarczy na działce nr 2 został po raz pierwszy zasiedlony przez Panią w roku 2003, w momencie rozpoczęcia uprawy grzybów. Pozostałe (…) tuneli do produkcji grzybów oraz budynek administracyjno-socjalny, kotłownia, chłodnia, zadaszony łącznik z wiatą na działce nr 1 zostały oddane do użytku w roku 2008. W tym czasie nastąpiło ich pierwsze zasiedlenie. Z tytułu tej inwestycji skorzystała Pani z prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT jako czynny podatnik VAT. W tym samym roku teren działek został ogrodzony i została utwardzona nawierzchnia.

12.Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynków/budowli lub ich części a ich dostawą upłynie okres krótszy niż 2 lata?

Informacji proszę udzielić odrębnie dla każdego budynku, budowli.

Odp. W przypadku (…) tuneli do produkcji grzybów wybudowanych na działce nr 2 oraz budynku mieszkalno-gospodarczego znajdującego się na działce nr 2 upłynęło więcej niż dwa lata od chwili pierwszego zasiedlenia do dnia ich dostawy.

Również w przypadku (…) tuneli do produkcji grzybów oraz budynku administracyjno-socjalnego, kotłowni, chłodni, zadaszonego łącznika z wiatą na działce nr 1 upłynęło więcej niż dwa lata od chwili pierwszego zasiedlenia do dnia ich dostawy.

13.Od których dokładnie budynków/budowli lub ich części przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich budowy?

Odp. W roku 2003 nie była Pani jeszcze czynnym podatnikiem VAT i z tytułu budowy (…) tuneli na działce nr 2 nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku VAT i z niego Pani nie skorzystała. Budynek mieszkalno-gospodarczy posadowiony na działce nr 2 został nabyty nieodpłatnie i w tym przypadku również nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku VAT.

Pozostałe (…) tuneli do produkcji grzybów oraz budynek administracyjno-socjalny kotłownia, chłodnia, zadaszony łącznik z wiatą na działce nr 1 zostały wybudowane i oddane do użytku w roku 2008. Z tytułu tej inwestycji skorzystała Pani z prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT jako czynny podatnik VAT.

14.Czy były do momentu sprzedaży ponoszone wydatki na ulepszenie tych budynków/budowli lub ich części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym? Jeżeli tak, to:

a) kiedy były ponoszone?

b) czy stanowiły one co najmniej 30% wartości początkowej danego budynku/budowli lub ich części?

c) czy w stosunku do tych wydatków przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

d) czy po dokonaniu tych ulepszeń budynki/budowle lub ich części były oddane do użytkowania, w tym również na potrzeby własnej działalności oraz czy w momencie ich sprzedaży minął okres dłuższy niż 2 lata licząc od momentu oddania ich do używania po dokonanym ulepszeniu?

Informacji proszę udzielić odrębnie dla każdego budynku, budowli.

Odp. Od zakończenia inwestycji w roku 2008 nie były wykonywane żadne wydatki na ulepszenie tych budynków/budowli lub ich części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Ponadto, pismem z 27 czerwca 2024 r. (wpływ 27 czerwca 2024 r.) doprecyzowała Pani kwestie związane z pozostałymi budowlami: ogrodzeniem betonowym, drogami wewnętrznymi i placem manewrowym, ujęciem wody – studnią i zbiornikiem bezodpływowym na ścieki oraz urządzeniami: stacją transformatorową wraz z siecią elektryczną oraz kotłem grzewczym.

Na działce nr 1 znajduje się stacja transformatorowa (…) wraz z siecią elektryczną, która stanowi urządzenie techniczne, kocioł grzewczy z 2012 r. jako urządzenie techniczne znajdujący się w kotłowni przy budynku administracyjno-socjalnym. Poza tym na działce znajduje się instalacja wodociągowa zasilana wodą ze studni oraz zbiorniki bezodpływowe na ścieki. Zarówno studnia jak i zbiornik na ścieki stanowią budowlę, zgodnie z przepisami ustawy prawo budowlane.

Przyłącze energetyczne – stacja transformatorowa, nie stanowi budowli według prawa budowlanego. Urządzenie to zostało wykonane około roku 2007-2008, nie pamięta Pani dokładnej daty. Po jej wykonaniu od razu nastąpiło jej użytkowanie. Z tytułu tego urządzenia nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku VAT. Była Pani właścicielką stacji transformatorowej do chwili sprzedaży obu nieruchomości.

Studnia znajdowała się na działce nr 1 już w chwili jej zakupu w roku 2004, natomiast zbiornik na ścieki został zainstalowany już po zakupie działki, około roku 2005-2006. Nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia podatku naliczonego z tytułu wykonania zbiornika. Użytkowanie tych budowli – pierwsze zasiedlenie nastąpiło w roku 2004 – w przypadku studni i w roku 2005 lub 2006, w przypadku zbiornika na ścieki. W obu tych budowlach nie dokonywano żadnych nakładów inwestycyjnych po tych datach. Nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku VAT.

Budynek administracyjno-socjalny, kotłownia, chłodnia, zadaszony łącznik z wiatą na działce nr 1 stanowią połączone ze sobą elementy tego samego budynku. Nie są to osobne budynki, znajdują się w obrębie jednego budynku.

Tak jak wspomniała Pani w piśmie z 20 czerwca 2024 r. działki o nr 1 i nr 2, sąsiadują ze sobą wzdłuż dłuższej granicy i są funkcjonalnie połączone. Patrząc na obie działki od strony zachodniej, gdzie znajduje się wjazd na obie posesje, ogrodzenie betonowe znajduje się po lewej stronie (po północnej stronie) działki nr 1 i patrząc na wprost, z tyłu działki (po jej stronie wschodniej) łącząc się w tym miejscu z ogrodzeniem działki nr 2, która jest ogrodzona również po prawej stronie (od strony południowej).

Można zatem powiedzieć, że ogrodzenie znajduje się na bocznych przeciwległych bokach działek i na ich tyłach. Ich stykające się granice nie są oddzielone ogrodzeniem. Brak jest również ogrodzenia z przodu działek. Ogrodzenie zarówno na działce nr 1 oraz nr 2 było wybudowane ok. roku 2007 i w tym roku nastąpiło pierwsze zasiedlenie, nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tej inwestycji. Po tym okresie nie były dokonywane żadne nakłady inwestycyjne.

Jeśli natomiast chodzi o utwardzone drogi wewnętrzne to znajdują się one zarówno na działce nr 1 jak i na działce nr 2. Z uwagi na większą powierzchnię działki nr 1 plac manewrowy znajduje się na tej działce. Przed wejściem do tuneli na działce nr 2 oraz na działce Nr 1 znajdują się wyłożone kostka brukową chodniki. Zarówno na działce Nr 1 oraz 2 utwardzenie nawierzchni nastąpiło ok. roku 2007 i w tym roku nastąpiło pierwsze zasiedlenie, nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tej inwestycji. Po tym okresie nie były dokonywane żadne nakłady inwestycyjne.

Pytanie

Czy w związku z dokonaniem sprzedaży nieruchomości zabudowanych halami produkcyjnymi do uprawy pieczarek oraz budynkami gospodarczymi opisanymi powyżej przysługiwało podatnikowi prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, mogła Pani skorzystaćze zwolnienia od podatku VAT z tytułu sprzedaży przedmiotowych nieruchomości zabudowanych halami do produkcji pieczarek oraz budynkami gospodarczymi na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy VAT.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie sięrzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z powołanymi przepisami, zarówno grunty, jak i budynki spełniają definictowaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, która to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia podatnik i działalność gospodarcza, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W dniu podpisania aktu notarialnego, tj. (…) marca 2024 r. była Pani czynnym podatnikiem VAT i w takim charakterze dokonała Pani sprzedaży zabudowanych nieruchomości opisanych we wniosku o interpretację.

Dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z uregulowania tego wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Według art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata. Wszystkie budynki zostały wybudowane przed rokiem 2008 i od tego czasu były użytkowane przez Podatnika do uprawy grzybów. Nastąpiło zatem pierwsze zasiedlenie, a od tego czasu minęło (…) lat. W tym okresie nie były dokonywane wydatki na ich ulepszenie przewyższające 30% wartości budynków.

W tym miejscu należy również wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki i budowle, rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wobec tego, przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków lub budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Reasumując, zostały spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W związku z tym, zbycie przedmiotowego budynku, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy tak samo jak grunty, które zostały na nich posadowione.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości spełniających przesłanki do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, nie powinny być analizowane przesłanki do skorzystania ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy staje się bezzasadne.

Podsumowując, sprzedaż opisanych budynku wraz z gruntem (działką nr 1 i 2), będzie korzystać ze zwolnienia od podatków od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że skoro zabudowane działki nr 1 oraz nr 2 zostały sprzedane aktem notarialnym z dnia (…) marca 2024 r. Rep. (…), interpretację oparto na przepisach prawa podatkowego obowiązujących w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zatem, należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W świetle ww. przepisów, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż (jak również sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu) jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów.

Należy więc przyjąć, że na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości zarówno gruntowych, jak i zabudowanych dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Według art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem, czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

W świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku od towarów i usług jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku prywatnego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W tym miejscu należy podkreślić, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE z 4 października 1995 r. w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 (Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE), który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Ocenie podlegać muszą przede wszystkim działania, jakie podejmuje zbywca w celu dokonania sprzedaży.

Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, że aktem notarialnym z dnia (…) marca 2024 r. sprzedała Pani zabudowane działki nr 1 oraz nr 2. Do tej czynności stawała Pani jako czynny podatnik podatku VAT. W momencie sprzedaży nieruchomości na działce nr 1 znajdowały się następujące obiekty:

- (…) tuneli foliowych (posadowionych na betonowych podporach o konstrukcji metalowej, pokrytych podwójną folią zaizolowanych wełną mineralną, przy czym front i tył tunelu posiadających ściany murowane);

- budynek administracyjno-socjalny z kotłownią, chłodnią i zadaszonym łącznikiem z wiatą (stanowią one połączone ze sobą elementy tego samego budynku – nie są to osobne budynki);

- ogrodzenie z prefabrykowanych elementów betonowych;

- drogi wewnętrzne utwardzone kostką brukową;

- plac manewrowy utwardzony kostką brukową;

- instalacja wodociągowa zasilana wodą ze studni;

- zbiornik bezodpływowy na ścieki;

- stacja transformatorowa (…) wraz z siecią elektryczną;

- kocioł grzewczy, znajdujący się w kotłowni przy budynku administracyjno -socjalnym oraz instalacja rozprowadzająca ciepło w tunelach.

Na działce nr 2 w momencie sprzedaży znajdowały się następujące obiekty:

-(…) tuneli foliowych o konstrukcji podobnej do tych opisanych powyżej;

-budynek mieszkalno-gospodarczy;

-ogrodzenie z prefabrykowanych elementów betonowych;

-drogi wewnętrzne utwardzone kostką brukową.

Wskazane wyżej obiekty posadowione na działkach nr 1 oraz nr 2, stanowią funkcjonalną całość, którą wykorzystywała Pani wyłącznie do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej w zakresie uprawy grzybów w tunelach ogrzewanych.

Zatem stwierdzić należy, że dostawa działek nr 1 i nr 2, wykorzystywanych w działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, z tytułu której była Pani czynnym podatnikiem podatku VAT, nie będzie dokonywana w ramach zarządu majątkiem prywatnym, tylko będzie dokonywana przez podatnika podatku VAT w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, przy dostawie działek nr 1 i nr 2 spełnione są przesłanki uznania Pani za podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu w art. 15 ust. 2 ustawy.

W konsekwencji, dostawa działek nr 1 i nr 2 jest traktowana jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy, w ramach działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana podatkiem VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Na podstawie art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku/budowli do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku/budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli lub ich części oddano je w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku/budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku, budowli.

W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku nieruchomości zabudowanych niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Powyższy przepis wskazuje, jakie muszą zostać spełnione warunki, aby sprzedaż budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Z przepisu tego wynika, że prawo do zwolnienia przysługuje wówczas, gdy w stosunku do budynków, budowli lub ich części, będących przedmiotem sprzedaży, nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak stanowi powołany już wyżej art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

W celu zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

- towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,

- przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki, budowle lub ich części rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, według którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zatem, w świetle przepisu art. 29a ust. 8 ustawy, przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekty są posadowione. Jak już wskazano wyżej, grunt spełnia bowiem definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów.

Z opisu sprawy wynika, że w momencie sprzedaży nieruchomości na działce nr 1 znajdowały się następujące obiekty, które zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo budowlane:

- (…) tuneli foliowych – stanowią budynki;

- budynek administracyjno-socjalny z kotłownią, chłodnią i zadaszonym łącznikiem z wiatą (stanowią one połączone ze sobą elementy tego samego budynku – nie są to osobne budynki) – stanowi budynek;

- ogrodzenie z prefabrykowanych elementów betonowych – stanowi budowlę;

- drogi wewnętrzne utwardzone kostką brukową – stanowią budowlę;

- plac manewrowy utwardzony kostką brukową – stanowi budowlę;

- studnia – stanowi budowlę;

- zbiornik bezodpływowy na ścieki – stanowi budowlę.

Ponadto na działce nr 1 znajdowały się następujące urządzenia budowlane:

-stacja transformatorowa (…) wraz z siecią elektryczną;

-kocioł grzewczy, znajdujący się w kotłowni przy budynku administracyjno -socjalnym oraz instalacja rozprowadzająca ciepło w tunelach;

-instalacja wodociągowa zasilana wodą ze studni.

Na działce nr 2 w momencie sprzedaży znajdowały się następujące obiekty, które zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo budowlane:

-(…) tuneli foliowych – stanowią budynki;

-budynek mieszkalno-gospodarczy – stanowi budynek;

-ogrodzenie z prefabrykowanych elementów betonowych – stanowi budowlę;

-drogi wewnętrzne utwardzone kostką brukową – stanowią budowlę.

Pierwsze zasiedlenie budynków/budowli znajdujących się na działce nr 1, tj.:

- (…) tuneli foliowych – nastąpiło w 2008 r. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynęło więcej niż dwa lata;

- budynku administracyjno-socjalnego z kotłownią, chłodnią i zadaszonym łącznikiem z wiatą (stanowią one połączone ze sobą elementy tego samego budynku – nie są to osobne budynki) – nastąpiło w 2008 r. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynęło więcej niż dwa lata;

- ogrodzenia z prefabrykowanych elementów betonowych – nastąpiło około 2007 r.;

- dróg wewnętrznych utwardzonych kostką brukową – nastąpiło około 2007 r.;

- placu manewrowego utwardzonego kostką brukową – nastąpiło około 2007 r.;

- studnia – nastąpiło w 2004 r.;

- zbiornik bezodpływowy na ścieki – nastąpiło w 2005-2006 r.

Pierwsze zasiedlenie budynków/budowli znajdujących się na działce nr 2, tj.:

-(…) tuneli foliowych – nastąpiło w 2003 r. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynęło więcej niż dwa lata;

-budynku mieszkalno-gospodarczego – nastąpiło w 2003 r. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynęło więcej niż dwa lata;

-ogrodzenia z prefabrykowanych elementów betonowych – nastąpiło około 2007 r.

-dróg wewnętrznych utwardzonych kostką brukową – nastąpiło około 2007 r.

Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Z kolei, w myśl art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Stosownie do art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o budowli – należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

W świetle art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o urządzeniach budowlanych – należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie są to samodzielne budowle zdefiniowane w art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, które uznaje się za towar na gruncie podatku od towarów i usług. Jednakże urządzenia te należy traktować, jako elementy przynależne do budynku/budowli i opodatkować łącznie z tym budynkiem/budowlą, z którym/którą są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę właściwą dla sprzedawanego obiektu budowlanego znajdującego się na tej samej działce, co urządzenie techniczne. Brak podstaw do stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów w zakresie stawki podatku VAT dla ww. urządzeń w oderwaniu od budynków/budowli, do których przynależą, gdyż w świetle obowiązujących przepisów nie mają one samodzielnego bytu.

Analizując informacje zawarte w opisanym stanie faktycznym oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że od momentu pierwszego zasiedlenia budynków i budowli znajdujących się na działkach nr 1 i nr 2, do momentu ich sprzedaży upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Dodatkowo, jak Pani wskazała – od zakończenia inwestycji w roku 2008 nie były ponoszone żadne wydatki na ulepszenie budynków/budowli lub ich części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Tym samym, w rozpatrywanej sprawie, w odniesieniu do budynków i budowli znajdujących się na działkach nr 1 i nr 2, zostały spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Skutkiem powyższego dostawa gruntów, na których posadowione są opisane wyżej obiekty, również korzystała ze zwolnienia od podatku, co wynika z art. 29a ust. 8 ustawy.

Zatem, dostawa budynków i budowli znajdujących się na działkach nr 1 i nr 2 korzystała ze zwolnienia od podatku stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

W związku z powyższym, analiza przesłanek w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a i pkt 2 ustawy stała się bezzasadna.

W konsekwencji, sprzedaż przez Panią działki nr 1, na której znajdują się wskazane budynki i budowle, tj.:

- (…) tuneli foliowych,

- budynek administracyjno-socjalnego z kotłownią, chłodnią i zadaszonym łącznikiem z wiatą (stanowią one połączone ze sobą elementy tego samego budynku – nie są to osobne budynki),

- ogrodzenie z prefabrykowanych elementów betonowych,

- drogi wewnętrzne utwardzone kostką brukową,

- plac manewrowy utwardzony kostką brukową,

- studnia,

- zbiornik bezodpływowego na ścieki,

oraz działki nr 2, na której znajdują się wskazane budynki i budowle, tj.:

-(…) tuneli foliowych,

-budynek mieszkalno-gospodarczy,

-ogrodzenie z prefabrykowanych elementów betonowych,

-drogi wewnętrzne utwardzone kostką brukową,

korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Tym samym, Pani stanowisko uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego, Pani ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie stanu faktycznego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00