Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 23 kwietnia 2024 r., sygn. I SA/Bd 175/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Sędziowie Sędzia WSA Leszek Kleczkowski (spr.) Asesor WSA Joanna Ziołek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 23 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi M.M. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 grudnia 2023 r., Nr 0401-IEW.4253.23.2023 w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy na rzecz M. M.kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] października 2023 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w M. nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji z dnia [...] września 2023 r. określającej skarżącej kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do października 2018 r. w łącznej kwocie [...]zł.

Po rozpatrzeniu zażalenia, postanowieniem z dnia [...] grudnia 2023 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

W uzasadnieniu organ wskazał na przesłanki uzasadniające nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej określone w art. 239b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (dalej: "O.p."). Organ podał, że w zaskarżonym postanowieniu Naczelnik Urzędu Skarbowego w M. jako podstawę nadania decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności wskazał art. 239b § 1 pkt 4 O.p., zgodnie z którym decyzji nieostatecznej może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące. Naczelnik Urzędu Skarbowego w M. decyzją z dnia [...] września 2023 r. określił skarżącej kwotę zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do października 2018 r. w łącznej kwocie [...]zł. Termin przedawnienia zobowiązań podatkowych określonych ww. decyzją, stosownie do art. 70 § 1 O.p. przypada na dzień [...] grudnia 2023 r. W sprawie nie zaistniały okoliczności, które skutkowałyby przerwą, czy zawieszeniem biegu terminu przedawnienia. Postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności wydane zostało w dniu [...] października 2023 r. Termin do upływu przedawnienia zobowiązań podatkowych, który przypada na koniec 2023 r. był zatem w dacie wydania zaskarżonego postanowienia krótszy niż trzy miesiące.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00