Bezskuteczność wpisu do Gminnej Ewidencji Zabytków bez powiadomienia właściciela - Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 9 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Rz 2033/23
Włączenie nieruchomości do gminnej ewidencji zabytków bez zapewnienia właścicielowi możliwości ochrony swoich praw narusza art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Karina Gniewek - Berezowska Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka /spr./ WSA Maria Mikolik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi T. sp. z o.o. w T. na czynność Prezydenta Miasta [...] z dnia 26 marca 2015 r. w przedmiocie włączenia karty adresowej zabytku do gminnej ewidencji zabytków I. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności w zakresie włączenia karty adresowej fabryki [...] (obecnie sklep) przy ul. [...] (nr karty [...]) do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta [...]; II. zasądza od Prezydenta Miasta [...] na rzecz strony skarżącej T. sp. z o.o. w T. kwotę 697 zł /słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
II SA/Rz 2033/23
UZASADNIENIE
Prezydent Miasta [...] zarządzeniem nr [...] z dnia [...] marca 2015 r., działając na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 i art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594 ze zm. – dalej: "u.s.g.") w zw. z art. 22 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2014 r., poz. 1446 ze zm. – dalej: "u.o.z."), wprowadził zmiany w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta [...].
Mocą tego zarządzenia do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta [...] (w skrócie "GEZ") włączone zostały karty adresowe zabytków:
- Wytwórnia [...] obecnie hotel i restauracja przy [...] (nr karty GEZ – [...]),
- Fabryka [...] obecnie sklep przy ul. [...] (nr karty GEZ – [...]),
- Zespół 8 zbiorników wodnych - [...] (nr karty GEZ – [...]),