Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 czerwca 2024 r., sygn. II SA/Gd 297/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krzysztof Kaszubowski (spr.) Sędzia NSA Joanna Zdzienicka - Wiśniewska Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi T. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 11 grudnia 2023 r., SKO.438.2.2023 w przedmiocie niedopuszczalności odwołania w sprawie stwierdzenia przejścia z mocy prawa na własność Skarbu Państwa bez odszkodowania nieruchomości rolnej oddala skargę.

Uzasadnienie

T. K. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Pismem z dnia 29 lutego 2016 r. T. K. złożył do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku odwołanie od orzeczenia Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w B. z dnia 10 listopada 1958 r. w sprawie przejęcia na własność Państwa bez odszkodowania gospodarstwa rolnego o powierzchni 10 ha, położonego we wsi M., grom. T., stanowiącego dotychczas własność J. K. na podstawie aktu nadania Nr [..] z dnia 28 lipca 1947 r., wnosząc o jego uchylenie w całości. W uzasadnieniu wskazał, że przedmiotowe orzeczenie zostało mu doręczone w dniu 23 lutego 2016 r. przez Wójta Gminy T. Wyjaśnił, że jest spadkobiercą zmarłego J. K. (postanowienie Sądu Rejonowego w Łodzi z dnia 18 czerwca 1985 r., sygn. V Ns 1020/85 oraz postanowienie Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim z dnia 15 marca 2010 r. sygn. I Ns 781/10). Podniósł jednocześnie, że z pisma Wójta Gminy T. z dnia 15 grudnia 2016 r. wynika, iż brak jest dokumentu potwierdzającego odbiór przedmiotowego orzeczenia przez jego dziadka – J. K. lub innego domownika zamieszkałego w gospodarstwie rolnym, brak jest również akt postępowania administracyjnego dotyczącego przejścia na własność Państwa gospodarstwa rolnego. W jego ocenie kwestionowane orzeczenie zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa, tj. art. 80 ust. 2, art. 75 oraz art. 77 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 września 1928 r. (Dz. U. nr 35 poz. 340 i 341), bowiem J. K. nigdy nie otrzymał jego odpisu. Rozstrzygnięcie obarczone jest ponadto brakami formalnymi - nie zawiera ani uzasadnienia, ani też pouczenia o sposobie odwołania. Zostało sporządzone na gotowym druku o określonej treści, że gospodarstwo rolne zostało samowolnie opuszczone przed dniem 29 kwietnia 1955 r. W dalszej części wnioskodawca przedstawił argumentację, z której wynika, że gospodarstwo rolne jego dziadków przeszło na własność Skarbu Państwa nie z powodu jego "samowolnego opuszczenia" przed dniem 29 kwietnia 1955 r., a z uwagi na jego sukcesywną likwidację związaną z podeszłym wiekiem dziadków i związaną z tym niemożnością jego prowadzenia. Definitywne i dobrowolne przekazanie gospodarstwa rolnego nastąpiło w 1957 r. - po śmierci babci strony. Dodatkowo wyraził również wątpliwości co do zakresu dokumentów, w których posiadaniu jest Wójt Gminy T..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00