Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 marca 2024 r., sygn. II OSK 2808/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie: Sędzia NSA Robert Sawuła Sędzia del. WSA Magdalena Dobek - Rak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej B.S. i M.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 września 2022 r., sygn. akt IV SA/Po 346/22 w sprawie ze skargi B.S. i M.K. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] kwietnia 2022 r., nr [....] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 6 września 2022 r., sygn. akt IV SA/Po 346/22, oddalił skargę B.S. i M.K. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] kwietnia 2022 r., [...], utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Poznania z dnia [...] lutego 2022 r., nr [...], o odmowie zmiany decyzji z [...] września 2021 r., nr [...], o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ul. [...] w P. (działka nr [...], ark. [...], obręb [...]).

Zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę z [...] września 2021 r. dotyczyła połączonego z budynkiem mieszkalnym garażu usytuowanego na działce zainwestowanej przed obowiązującą linią zabudowy, pomiędzy budynkiem oraz ul. [...]. Inwestorzy dążyli do powiększenia garażu, przy czym powiększona część miała być usytuowana na obszarze wykraczającym poza płaszczyznę wyznaczoną przez odcinek obowiązującej linii zabudowy wyrysowanej na rysunku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic [...] i [...] w P. przyjętego uchwałą Rady Miasta Poznania z 5 lutego 2013 r., nr XLV/692/VI/2013, w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic [...] i [...] w P. Powiększona część garażu miała być usytuowana przed wyobrażoną prostą, której częścią jest wyrysowana linia zabudowy.

Organy administracji obu instancji uznały, że taki sposób usytuowania nowej części garażu jest sprzeczny z § 9 ust. 1 pkt 1 planu miejscowego, gdyż nie znajduje się ona przed obowiązującą linią zabudowy.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00