Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 647/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.) Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz sędzia del. WSA Leszek Kamiński Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 maja 2006 r. sygn. akt II SA/Gd 126/05 w sprawie ze skargi S. Ż. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

S. Ż. wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 maja 2006 r., sygn. II SA/Gd 126/05, oddalającego jego skargę na decyzję nakazującą rozbiórkę domku letniskowego i budynku gospodarczego oraz ustępu wybudowanych bez pozwolenia na budowę na działce nr [...] w K. B.. Do wydania tego wyroku doszło w następującym stanie faktycznym:

Decyzją z dnia [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w P. nakazał S. Ż. rozbiórkę obiektu budowlanego o konstrukcji drewnianej pełniącego funkcję rekreacji indywidualnej (letniskową) o wymiarach w rzucie poziomym po obrysie 7,15 m x 5,45 m, budynku gospodarczego o konstrukcji drewnianej o wymiarach w rzucie po obrysie 1,45 m x 1,25 m oraz urządzenia związanego z tymże obiektem o konstrukcji drewnianej o wymiarach w rzucie poziomym po obrysie 1,05 m x 0, 90 m wzniesionych bez wymaganego pozwolenia na budowę na terenie działki nr [...] położonej w K. B., gmina K.. Jako podstawę rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji wskazał art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 ze zm.) w związku z art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.).

Organ I instancji ustalił, że S. Ż. jest właścicielem działki nr [...] położonej w K. B., gmina K.. Na działce tej pobudował przedmiotowe obiekty w 1994 r., a całość działki jest używana w celu wypoczynku letniego. Teren, na którym położona jest działka, leży w granicach [...] Parku Krajobrazowego, stanowiącego szczególnie chroniony obszar nadmorski, na którym zabrania się lokalizowania i budowy domków letniskowych. Szczególne rygory dotyczące ochrony powyższego terenu zostały określone w przepisach ustawy o ochronie przyrody oraz w rozporządzeniu Wojewody G. z dnia [...] listopada 1994 r. w sprawie wyznaczenia obszarów chronionego krajobrazu, określenia granic parków krajobrazowych i utworzenia wokół nich otulin oraz wprowadzenia obowiązujących w nich zakazów i ograniczeń (Dziennik Urzędowy Województwa G. Nr [...], poz. 139). Przepisy te zakazują na terenie [...] Parku Krajobrazowego m.in. lokalizowania i budowy domów letniskowych. Organ podkreślił, że przesłankę "wybudowania obiektu niezgodnie z obowiązującymi przepisami" należy oceniać według stanu prawnego w dacie wznoszenia obiektu, zaś przesłankę uzasadnienia rozbiórki "innymi ważnymi przyczynami poza wymienionymi w art. 37 ust. 1 ww. ustawy" - według stanu prawnego obowiązującego w dacie wydawania decyzji. Rozstrzygnięcie o rozbiórce jest uzasadnione zatem nie tylko faktem wybudowania obiektów w warunkach samowoli budowlanej, ale także pobudowaniem ich w miejscu podlegającym szczególnej ochronie prawnej wynikającej z odrębnych przepisów.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00