Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. II SA/Sz 981/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wojciechowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesław Drabik, Asesor WSA Krzysztof Szydłowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 lutego 2024 r. sprawy ze skargi Zakładów [...] z siedzibą w G. na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 20 września 2023 r. nr AP-2.7840.156.2019.WPA/EJ(5) w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Starosta [...] wydał w dniu 7 czerwca 2019 r. decyzję nr 364/2019,
w której zatwierdził R. K. (dalej "inwestor") projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego, wielorodzinnego, trzykondygnacyjnego wraz z instalacjami: elektryczną i oświetleniową, c.o., kanalizacji sanitarnej, wodociągową i kanalizacji deszczowej oraz drogami wewnętrznymi
i parkingami, przewidzianego do realizacji na terenie działek nr [...], [...] i [...]
w obrębie geodezyjnym nr [...] miasta G..
Spółdzielnia P. (dalej "skarżąca") złożyła odwołanie od ww. decyzji zarzucając, że nie została uznana za stronę ww. postępowania. Skarżąca podała, że jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości nr [...] usytuowanej po przeciwległej stronie ulicy [...], gdzie ma być realizowana inwestycja. W ocenie skarżącej, jej działalność będzie niekorzystnie oddziaływała na projektowany budynek mieszkalny, gdyż emituje ona pyły do atmosfery oraz inne związki chemiczne, które mogą niekorzystnie oddziaływać na ludzi. Posiadane przez nią pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza jest opracowane dla dzielnicy przemysłowej i nie przewiduje budynków mieszkalnych wokół zakładu. Wskazała, że pracując może powodować nadmierny hałas, uciążliwy dla ludzi. Zarzuciła naruszenie zasady dobrego sąsiedztwa poprzez przyjęcie projektowanej inwestycji mieszkaniowej w strefie oddziaływania zakładu, nieuwzględnienie faktu, że projektowany budynek ma zostać zrealizowany na terenie dzielnicy przemysłowej, dla której studium uwarunkowań przewiduje strefę rozwoju funkcji uciążliwych oraz naruszenie innych przepisów, w szczególności art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2019 r. poz. 1396 ze zm.; dalej "u.p.o.ś."), zgodnie z którym zakłady stwarzające zagrożenie wystąpienia awarii przemysłowej lokalizuje się w bezpiecznej odległości od wielorodzinnych budynków mieszkalnych, co powinno też działać w drugą stronę.