Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2024 r., sygn. III OSK 6200/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędzia del. WSA Beata Jezielska po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 19 maja 2021 r., sygn. akt II SA/Ke 253/21 w sprawie ze skargi J.P. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach z dnia 21 grudnia 2020 r., nr 205/20 w przedmiocie odmowy wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 23 listopada 2018 r. J.P. zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach za pośrednictwem Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim o wypłacenie wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy w związku ze zwolnieniem ze służby z uwzględnieniem należnych odsetek. We wniosku wskazano, że skarżący został zwolniony ze służby 12 lutego 2014 r. i na podstawie art. 115a ustawy o Policji wypłacono mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy. W ocenie skarżącego w związku z faktem, że Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 30 października 2018 r., sygn. akt K 7/15 stwierdził niekonstytucyjność art. 115a ustawy o Policji, należy ponownie obliczyć wysokość należnego świadczenia w sposób wynikający z w/w orzeczenia oraz wypłacić kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy kwotą należną, a już wypłaconą.

7 grudnia 2018 r. organ poinformował skarżącego, że na obecnym etapie brak jest możliwości prawnych do spełnienia przedmiotowego roszczenia, bowiem przepis art. 115a ustawy o Policji w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego utracił moc prawną. Rozpatrzenie wniosku skarżącego będzie zatem możliwe dopiero po wprowadzeniu przez ustawodawcę nowelizacji tego przepisu oraz określeniu nowego mnożnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00