Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.301.2024.2.KS
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek niezabudowanych będących we współwłasności małżeńskiej oraz dokonanie rejestracji jako podatnika VAT z tytułu sprzedaży ww. działek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek niezabudowanych będących we współwłasności małżeńskiej jest nieprawidłowe natomiast w zakresie dokonania rejestracji przez Pana jako podatnika VAT z tytułu sprzedaży ww. działek jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
24 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 22 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
‒niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek niezabudowanych będących we współwłasności małżeńskiej,
‒dokonania rejestracji przez Pana jako podatnika VAT z tytułu sprzedaży ww. działek,
‒rozliczenia podatku VAT z tytułu sprzedaży działek – ustalenia czy sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem VAT czy będzie korzystała ze zwolnienia.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 czerwca 2024 r. (wpływ).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jako osoba fizyczna podatnik dokonał zakupów wraz z żoną następujących działek:
Nr aktu | data aktu | numer działki | rodzaj działki |
A | 21.11.2016 | 8 i 9 | pastwiska trwałe niezabudowane |
B | 05.09.2016 | 6 i 7 | pastwiska trwałe niezabudowane |
C | 23.03.2016 | 5 | pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty orne |
D | 10.02.2016 | 4 | pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty orne |
E | 27.01.2016 | 3 | pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty orne |
F | 23.12.2015 | 2 | pastwiska trwałe, lasy, grunty orne niezabudowane |
G | 16.12.2015 | 1 | rolne zabudowane, pastwiska trwałe, grunty orne, lasy |
Wszystkie stare naniesienia na ww. działkach w tym budynki zostały rozebrane a działki te zostały przystosowane w całości pod zasiew kukurydzy i od 2016/2017 roku do dnia dzisiejszego uprawia Pan na ww. działkach kukurydzę.
Posiada Pan numer producenta rolnego i jest Pan wpisany na listę przedsiębiorstw paszowych Powiatowego Lekarza Weterynarii pod numerem …
Niestety wiek i stan zdrowia nie pozwalają Panu na dalsze prowadzenie gospodarstwa (obecnie ma już Pan 67 lat). W związku z powyższym wraz z małżonką postanowił Pan o sprzedaży ww. działek. Ze względu na nieatrakcyjne położenie, przebiegającą przez nie linie energetyczną i słabą klasę ziemi okazały się trudno zbywalne. Dlatego postanowił Pan podzielić ww. działki i przystosować do sprzedaży na działki budowlane. Układ działek nawet po ich podziale nadal powodował, że są mało atrakcyjne a wręcz niektóre niezbywalne ze względu na trudności z doprowadzeniem mediów. Dlatego postanowił Pan usunąć kolizje z siecią energetyczną oraz podłączyć do działek wodę, prąd i gaz. Dlatego wykonał Pan następujące czynności:
·13.12.2023 - akt notarialny Repertorium … - ustanowienia służebności przesyłu na działkach: …;
·15.12.2023 - decyzja Starosty w sprawie - usunięcie kolizji urządzeń elektroenergetycznych z … tj. przebudowy sieci elektroenergetycznej ... z napowietrznej na kablową na działkach o numerach ewidencyjnych …;
·24.10.2023 - decyzja Burmistrza Miasta w sprawie podziału działek 4, 3, 5, 8, 9, 6, 7, 1, .. na działki budowlane na których może być realizowana inwestycja polegająca na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego o numerach … pod warunkiem ustanowienia służebności pod drogę wewnętrzną i przy sprzedaży ww. działek zbycie udziału ww. służebności;
·29.01.2024 - złożenie wniosku o przyłączenie działek do sieci gazowej;
·18.02.2024 - złożenie wniosku w sprawie przyłączy wodociągowych i kanalizacji sanitarnych o numerach …;
·19.02.2024 - uzyskanie warunków przyłączenia do sieci gazowej - na razie tylko działka …;
·07.03.2024 - uzyskanie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej od Zakładu Komunalnego dla działek o numerach …;
·05.02.2024 - uzyskanie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym 0,4 kV z .... dla działek o numerach …;
·19.02.2024 - podpisanie umów z ... o przyłączenie dla działek o numerach …
Przyłączenia prądu, wody i kanalizacji są realizowane tylko do działek budowlanych, pozostałe działki są wyznaczone jako drogi wewnętrzne i dojazdowe.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku odpowiadając na pytania tut. Organu wskazał Pan:
1.Numer/numery działki/dziełek, w zakresie której/których oczekuje Pan wydania interpretacji indywidualnej.
- Są to działki o numerach: ….
2.Jaki jest rodzaj współwłasności działek opisanych we wniosku, tj. czy jest to współwłasność udziałowa czy współwłasność majątkowa małżeńska?
- Jest to współwłasność majątkowa małżeńska.
3.Kiedy planuje Pan dokonać sprzedaży opisanych we wniosku działek – jeśli sprzedaż już nastąpiła prosimy wskazać datę sprzedaży?
- Prawdopodobnie koniec roku 2025.
4.Czy jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług? Jeśli tak, to prosimy wskazać:
a.Czy jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z wykonywaniem działalności rolniczej?
- Czy jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej innej niż rolnicza – prosimy wskazać jakiej?
- Nie jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
5.Czy prowadzi/prowadził Pan działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r., poz. 361)?
- Prowadzi Pan działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
6.Czy jest Pan rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ww. ustawy, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy?
- Tak, jest Pan rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ww. ustawy, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.
7.Czy dokonał Pan rezygnacji ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy i czy z tytułu prowadzonej działalności rolniczej jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT?
- Nie, nie dokonał Pan rezygnacji ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy i z tytułu prowadzonej działalności rolniczej nie jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.
8.Czy grunty rolne składające się na działki, z których powstały działki będące przedmiotem sprzedaży były/są wykorzystywane wyłącznie przez Pana do prowadzenia działalności rolniczej i czy wchodziły/wchodzą w skład gospodarstwa rolnego?
- Tak, działki będące przedmiotem sprzedaży były i na razie nadal są wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności rolniczej czyli nadal wchodzą w skład gospodarstwa rolnego.
9.Czy z ww. gruntów rolnych dokonywał Pan sprzedaży ewentualnych płodów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, jeśli tak to jakich i kiedy i czy sprzedaż była opodatkowana podatkiem VAT?
- Tak, dokonywał Pan sprzedaży płodów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej- była to głównie kukurydza w latach 2015-2024, sprzedaż odbywała się na faktury RR więc opodatkowywał je nabywca płodów rolnych.
10.W ramach jakich czynności zostały nabyte przez Pana działki 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9, z których powstały działki mające być przedmiotem sprzedaży:
·opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,
·zwolnionych od podatku od towarów i usług,
·niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
- Zakup został zrealizowany w ramach czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług – zakup od osoby prywatnej.
11.Czy nabycie działek nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9 było udokumentowane fakturą VAT z wykazaną kwotą podatku VAT?
- Zakup ww. działek został udokumentowany wyłącznie aktem notarialnym bez faktury VAT.
12.Do jakich czynności od momentu nabycia wykorzystywał/wykorzystuje Pan ww. działki przed podziałem oraz po podziale będące przedmiotem sprzedaży:
·opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;
·zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług;
·niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
- Działki przed podziałem oraz po podziale będące przedmiotem sprzedaży były wykorzystywane i nadal są wykorzystywane jedynie do działalności rolniczej.
13.Czy ww. działki były/są wykorzystywane wyłącznie przez Pana, czy ww. działki były/są/będą również wykorzystywane przez Pana żonę? Jeśli Pana żona również wykorzystywała nieruchomości, to prosimy wskazać:
a.w jakim okresie żona wykorzystywała działki?
b.w jaki sposób działki były/są/będą wykorzystywane przez Pana żonę (na czym polegało/polega wykorzystywanie działek przez Pana żonę)?
c.do wykonywania jakich czynności działki były/są/będą wykorzystywane przez żonę, tj. czy do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, czy do czynności zwolnionych z opodatkowania czy do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?
- Działki były i nadal są wykorzystywane wyłącznie przez Pana do działalności rolniczej, żona ich nie użytkuje.
14.Czy działki będące przedmiotem sprzedaży były/będą na dzień sprzedaży objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? Jeżeli tak, to prosimy wskazać odrębnie dla każdej działki:
a.jakie jest/będzie przeznaczenie działek według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
b.z czyjej inicjatywy nastąpiło/nastąpi uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z ww. planu przeznaczenie działek?
c.czy uchwalenie ww. planu nastąpiło/nastąpi wyłącznie z Pana inicjatywy czy z inicjatywy Pana i Pana żony?
- Na dzień dzisiejszy przedmiotowe działki nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego.
15.Czy dla działek przed podziałem/po podziale, zostały/zostaną na dzień dostawy wydane decyzje o warunkach zabudowy? Prosimy, wskazać:
a.kiedy i dla których działek występował Pan o wydanie decyzji?
b.kiedy decyzje zostały/będą wydane?
c.jakie przeznaczenie działek określają/będą określać wydane decyzje?
d.z czyjej inicjatywy nastąpiło/nastąpi wydanie decyzji o warunkach zabudowy – czy wyłącznie z Pana inicjatywy czy z inicjatywy Pana i Pana żony?
- Obecnie przedmiotowe działki posiadają warunki zabudowy. Decyzje o warunkach zabudowy zostały wydane na przełomie 12.2022/02.2023 dla wszystkich przedmiotowych działek. Wystąpienie o wydanie ww. warunków zabudowy nastąpiło z Pana inicjatywy. Działki budowlane otrzymały rodzaj i miejsce inwestycji: „zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna” a działki dojazdowe otrzymały rodzaj i miejsce inwestycji: „budowa drogi wewnętrznej”.
16.Czy przed sprzedażą przedmiotowych działek będzie wydane pozwolenie na budowę? Jeśli tak, to z czyjej inicjatywy nastąpi wydanie ww. pozwolenia?
- Przed sprzedażą nie będzie wydane pozwolenie na budowę.
17.Jakie inne pozwolenia, decyzje zostaną wydane przed sprzedażą nieruchomości powstałych po podziale (decyzje na budowę wjazdu na działkę, warunki techniczne przyłączy: kanalizacyjnych, sanitarnych, energetycznych, deszczowych) – oraz z czyjej inicjatywy nastąpi ich wydanie?
- Przed sprzedażą uzyskał Pan jedynie promesy dotyczące przyłączy kanalizacji, wody i energetyki i nie będzie przed sprzedażą i nie zamierza uzyskiwać Pan ww. pozwoleń.
18.Czy przed sprzedażą przedmiotowych działek udostępniał/udostępnia/będzie udostępniał Pan odpłatnie ww. działki na rzecz podmiotów trzecich? Jeżeli tak, to należy wskazać:
a.na podstawie jakiej umowy (najmu, dzierżawy, innej odpłatnej umowy)?
b.kto był stroną/stronami zawartej umowy/umów? – czy zarówno Pan i Pana żona czy wyłącznie Pan?
c.kto dokonywał rozliczeń z tytułu zawartej umowy/umów? – czy zarówno Pan i Pana żona czy wyłącznie Pan?
d.kto dokonywał rozliczenia podatku VAT należnego z tytułu ww. umowy? Jeżeli rozliczeń z tytułu ww. umowy dokonywał wyłącznie jeden z małżonków, to należy wskazać czy podatek był rozliczany w całości przez jednego z małżonków czy w części (jeśli tak to w jakiej części; na jakich zasadach)?
e.kto i w jaki sposób dokumentował czynność najmu/dzierżawy/innej odpłatnej umowy?
- Przedmiotowe działki nie były nie będą udostępniane odpłatnie na rzecz podmiotów trzecich.
19.Czy zawarł/zamierza Pan zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży działek (inną umowę) z potencjalnym nabywcą? Jeśli tak, to prosimy wskazać:
a.kto był/jest/będzie stroną/stronami zawartej umowy/umów? – czy zarówno Pan i Pana żona czy wyłącznie Pan?
b.jakie są/będą konkretne postanowienia umowy przedwstępnej sprzedaży ww. działek?
c.czy w umowie przedwstępnej zostały/zostaną określone warunki, które muszą zostać spełnione aby doszło do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży działki/działek (np. uzyskanie zgód, pozwoleń, opinii, decyzji itp.),
d.od spełnienia jakich warunków, uzależnione jest zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży działki, w tym od uzyskania jakich zgód i pozwoleń.
- Nie zawarł Pan do tej pory i nie zamierza zawierać umów przedwstępnych sprzedaży przedmiotowych działek.
20.Czy w związku ze sprzedażą działek, udzielił/udzieli Pan i/lub Pana żona nabywcy/innemu podmiotowi pełnomocnictw (zgód, upoważnień) w celu występowania w Państwa imieniu w sprawach dotyczących przedmiotowych działek? Jeżeli tak, to należy podać:
a.kto udzielił/udzieli pełnomocnictwa - czy zarówno Pan i Pana żona czy wyłącznie Pan?
b.komu zostały/zostaną udzielone pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia),
c.przedmiot oraz zakres ww. pełnomocnictw/zgód,
d.jakie konkretnie czynności nabywca/inny podmiot dokonywał/będzie dokonywał w związku z udzielonym pełnomocnictwem (zgodą, upoważnieniem).
- W związku ze sprzedażą działek ani Pan ani Pana żona nie udzielili nikomu pełnomocnictw (zgód, upoważnień) w celu występowania w ich imieniu w sprawach dotyczących przedmiotowych działek.
21.Jakie inne oprócz wskazanych we wniosku pozwolenia, decyzje, warunki techniczne, umowy itp. zostały/zostaną wydane przed sprzedażą przedmiotowych działek i z czyjej inicjatywy nastąpiło/nastąpi wydanie/uzyskanie tych pozwoleń/decyzji, itp.?
- Poza wskazanymi we wniosku nie zostaną wydane inne decyzje, warunki techniczne, umowy.
22.Czy przed sprzedażą działek były podejmowane/będą podejmowane czynności zmierzające do podniesienia wartości bądź atrakcyjności przedmiotowych działek? Jeżeli tak, to jakie będą to działania oraz przez kogo będą dokonywane, tj. czyzarówno przez Pana i Pana żonę czy wyłącznie przez Pana?
- Przed sprzedażą działek nie były podejmowane i nie będą podejmowane czynności zmierzające do podniesienia wartości bądź atrakcyjności przedmiotowych działek poza ich podziałem i uzyskaniem zgód/pozwoleń wykazanych we wniosku.
23.Czy były podejmowane/będą podejmowane działania marketingowe w celu sprzedaży przedmiotowych działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia? Jeśli tak, to jakie i w jakim celu oraz przez kogo były podejmowanezarówno przez Pana i Pana żonę czy wyłącznie przez Pana?
- Nie były podejmowane i nie będą podejmowane działania marketingowe w celu sprzedaży przedmiotowych działek wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia.
24.Czy do dnia złożenia wniosku dokonywał Pan kiedykolwiek sprzedaży działek? Jeśli tak, to należy wskazać:
a.kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości?
b.w jakim celu nieruchomości te zostały przez Pana nabyte?
c.w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane przez Pana od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?
d.kiedy dokonał Pan ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?
e.jakie było przeznaczenie tych działek (działki budowlane, rolne, leśne), czy były to działki zabudowane (nieruchomości mieszkalne, użytkowe)?
f.ilu działek dotyczyła transakcja?
g.czy z tytułu sprzedaży którejkolwiek nieruchomości (wskazać jakiej) odprowadził Pan podatek VAT, składał deklaracje VAT-7 oraz zgłoszenie rejestracyjne VAT-R?
- Do dnia złożenia wniosku nie dokonywał Pan sprzedaży działek.
Pytania
Czy sprzedaż przedmiotowych działek budowlanych podlega pod opodatkowanie podatkiem VAT?
Jeżeli ww. sprzedaż działek podlega opodatkowaniu to czy do podatku VAT może się zarejestrować tylko podatnik (małżonek) i on rozliczyć ww. podatek?
Pana stanowisko w sprawie
Ustawa o podatku od towarów i usług definiuje działalność gospodarczą jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych. Powyższa definicja ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem podatnika tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Aczkolwiek ustawa nie wyraża tego wprost, należy przyjąć, że działalnością gospodarczą jest w zasadzie tylko ta aktywność, która wykonywana jest zawodowo, w sposób profesjonalny. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika. W efekcie opodatkowaniu mogą podlegać te czynności, w przypadku których spełniony został zarówno podmiotowy, jak i przedmiotowy zakres opodatkowania, tzn. zaistniała czynność określona jako opodatkowana, która została wykonana przez podmiot mający cechę podatnika. Należy w tym miejscu zauważyć, że oba te warunki powinny zostać spełnione jednocześnie, co oznacza, że w odniesieniu do danej czynności konkretny podmiot powinien występować w charakterze podatnika. Tak więc wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu przez podmiot niewystępujący w charakterze podatnika pozostaje poza zakresem opodatkowania.
Co prawda sprzedaż działek budowlanych podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT, to Pana zdaniem nie mamy tu do czynienia ze zorganizowaną działalnością gospodarczą. Mamy do czynienia ze zbywaniem majątku prywatnego który został nabyty z zamiarem wykorzystywania go na działalność rolniczą a nie pod sprzedaż na cele budowlane. Sytuacja życiowa zmusiła Pana do podjęcia ww. czynności, które dają szansę na sprzedaż ww. działek - bez tych czynności działki te mogły być niesprzedawalne.
Organy podatkowe podkreślają, że „Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.” (tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 sierpnia 2019 r. — sygn. 0111-KDIB3-1.4012.360.2019.2.IK).
Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy.
Organy podatkowe (a także TSUE - zob. wyrok z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10) uważają, że osoba fizyczna sprzedająca nieruchomość ze swojego prywatnego majątku może być uznana za podatnika VAT jeżeli jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną.
Przykładami tych czynności są:
-nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę,
-jego uzbrojenie,
-wydzielenie dróg wewnętrznych,
-działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia,
-uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy),
-wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru,
-prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze.
Jednakże na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.
Po pierwsze nie nabył Pan terenu przeznaczonego pod zabudowę a teren rolniczy pod uprawę kukurydzy. Nie miał Pan zamiaru go przekształcać pod działki budowlane - zmusiła Pana do tego sytuacja zdrowotna.
Po drugie nie prowadzi Pan działań marketingowych w celu sprzedaży działek - na dzień dzisiejszy nie dał Pan jeszcze żadnego ogłoszenia.
Po trzecie nie prowadzi Pan działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze.
Po czwarte wyprzedaje Pan majątek prywatny.
Co prawda pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje wprost w ustawie o VAT ale wynika ono z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W tym kontekście można wskazać orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE (sprawa C-291/92 -Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem VAT, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych.
Podobna argumentacja została zaprezentowana np. wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., (sprawa C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE), gdzie Trybunał stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że sprzedaż ww. działek nie będzie podlegała podatkowi VAT.
Odpowiadając na drugie pytanie (gdyby organ jednak uznał, że ww. stanowisko Pana jest niewłaściwe) należy uznać, że Pan jako jeden z małżonków może samodzielnie się zarejestrować jako podatnik VAT i rozliczyć podatek z ww. transakcji.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest :
-nieprawidłowe w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek niezabudowanych będących we współwłasności małżeńskiej,
-prawidłowe w zakresie dokonania rejestracji przez Pana jako podatnika VAT z tytułu sprzedaży ww. działek.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
We wniosku wskazał Pan, że wniosek dotyczy stanu faktycznego. Natomiast z treści wniosku wynika, że sprzedaż nieruchomości dopiero nastąpi po wydaniu interpretacji, zatem wniosek został rozpatrzony w zdarzeniu przyszłym.
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361, ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.
Należy w tym miejscu zauważyć, że kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.).
Stosownie do art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).
W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.
W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.
Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.
Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cyt. Kodeksu:
Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.
Według art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Na podstawie art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE:
„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Jednocześnie w art. 12 ust. 1 lit. b) powołanej Dyrektywy 2006/112/WE wskazano:
Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności dostawy terenu budowlanego.
W myśl art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE:
Do celów ust. 1 lit. b) „teren budowlany” oznacza każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.
Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE:
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów, status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Wykorzystywanie składników majątku, tj. takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania, które polega na czerpaniu dochodów ze składnika majątku, wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
W kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy, w celu dokonania sprzedaży działek niezabudowanych będących we współwłasności małżeńskiej, podejmował Pan aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Pana za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.
Z orzeczenia TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy 2006/112/WE Rady, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Z treści złożonego wniosku wynika, że nie jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi Pan działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług i jest Pan rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ww. ustawy, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy. W 2015 i 2016 roku dokonał Pan wraz z żoną zakupu działek nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 oraz 9. W 2023 roku uzyskał Pan decyzję o podziale ww. działek na działki budowlane na których może być realizowana inwestycja polegająca na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego o numerach … pod warunkiem ustanowienia służebności pod drogę wewnętrzną i przy sprzedaży ww. działek zbycie udziału ww. służebności. Wraz z małżonką postanowił Pan o sprzedaży działek nr …. Działki będące przedmiotem sprzedaży były i na razie nadal są wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności rolniczej czyli nadal wchodzą w skład gospodarstwa rolnego. Działki były i nadal są wykorzystywane wyłącznie przez Pana do działalności rolniczej, żona ich nie użytkuje. Ze względu na nieatrakcyjne położenie, przebiegającą przez nie linie energetyczną i słabą klasę ziemi okazały się trudno zbywalne. Dlatego postanowił Pan podzielić ww. działki i przystosować do sprzedaży na działki budowlane. Układ działek nawet po ich podziale nadal powodował, że są mało atrakcyjne, a wręcz niektóre niezbywalne ze względu na trudności z doprowadzeniem mediów. Dlatego postanowił Pan usunąć kolizje z siecią energetyczną oraz podłączyć do działek wodę, prąd i gaz. Dlatego wykonał Pan szereg czynności obejmujących: ustanowienie służebności przesyłu, usunięcie kolizji urządzeń elektroenergetycznych z …, tj. przebudowy sieci elektroenergetycznej SN 15 z napowietrznej na kablową, złożenie wniosku o przyłączenie działek do sieci gazowej, złożenie wniosku w sprawie przyłączy wodociągowych i kanalizacji sanitarnych, uzyskanie warunków przyłączenia do sieci gazowe, uzyskanie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej od Zakładu Komunalnego, uzyskanie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej oraz podpisanie umów z ... Przyłączenia prądu, wody i kanalizacji są realizowane tylko do działek budowlanych, pozostałe działki są wyznaczone jako drogi wewnętrzne i dojazdowe. Obecnie przedmiotowe działki posiadają warunki zabudowy. Decyzje o warunkach zabudowy zostały wydane na przełomie 12.2022/02.2023 dla wszystkich przedmiotowych działek. Wystąpienie o wydanie ww. warunków zabudowy nastąpiło z Pana inicjatywy. Działki budowlane otrzymały rodzaj i miejsce inwestycji: „zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna” a działki dojazdowe otrzymały rodzaj i miejsce inwestycji: „budowa drogi wewnętrznej”.
Pana wątpliwości w sprawie dotyczą kwestii podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży niezabudowanych działek będących we współwłasności małżeńskiej.
Zatem należy przeanalizować całokształt działań, jakie podjął Pan w odniesieniu do działek będących przedmiotem planowanej transakcji sprzedaży i ustalić, czy w odniesieniu do opisanej czynności, będzie Pan spełniał przesłanki do uznania Pana za podatnika podatku od towarów i usług.
Dokonując analizy całokształtu działań jakie podejmował Pan w odniesieniu do działek będących przedmiotem sprzedaży, nie można uznać, że dokonując sprzedaży tych działek będzie korzystał Pan z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym. Przechodząc na grunt analizowanej sprawy należy stwierdzić, że w stosunku do przedmiotowych nieruchomości poczynił Pan określone działania. Wskazać należy, że podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział działek, przystosowanie ich do sprzedaży jako działki budowlane, wystąpienie o warunki zabudowy przez co działki budowlane otrzymały rodzaj i miejsce inwestycji: „zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna”, a działki dojazdowe otrzymały rodzaj i miejsce inwestycji: „budowa drogi wewnętrznej, usunięcie kolizji z siecią energetyczną oraz podłączenie do każdej z działek wody, prądu i gazu świadczą o tym, że czynności te przybierają formę zawodową (profesjonalną).
Przedstawione powyżej okoliczności sprawy wskazują, że planowana sprzedaż ww. działek będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej. Pomimo, że pierwotnie grunty nie zostały nabyte przez Pana w celach sprzedaży, lecz do prowadzenia działalności rolniczej, to jednak z biegiem czasu podjął Pan decyzję o zmianie przeznaczenia ww. działek oraz podjął szereg czynności. Podejmowane przez Pana działania przyjęły charakter czynności typowych dla działań podmiotów profesjonalnie zajmujących się sprzedażą gruntów. Podejmowane przez Pana działania wpływają generalnie na podniesienie atrakcyjności nieruchomości jako towaru i wzrost ich wartości.
Zatem, w przedmiotowej sprawie, podejmując ww. czynności, zaangażował Pan środki podobne do tych, jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa we wskazanych orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. wykazał Pan aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.
Wobec powyższego dokonując sprzedaży niezabudowanych działek nie będzie korzystać Pan z przysługującego Panu prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym, nie jest to bowiem typowe (zwykłe) rozporządzanie prawem własności. Podjął Pan konkretne działania, prowadzące do podniesienia atrakcyjności przedmiotowych nieruchomości. Z całokształtu opisanego zespołu czynności wynika, że sprzedaż ta będzie miała miejsce w warunkach wskazujących na handlowy charakter.
Biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz opis sprawy stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie występują przesłanki stanowiące podstawę uznania Pana w związku z planowaną sprzedażą działek za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem, planowana czynność dostawy niezabudowanych działek nr … będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.
W rozpatrywanej sprawie, jednocześnie zauważyć należy, że pomimo że przedmiotowe działki stanowią majątek wspólny małżonków, to jednak sposób rozporządzania nieruchomościami oraz czynności jakie wynikają z opisu sprawy podejmowane były wyłącznie przez Pana. Jak Pan wskazał, to z Pana inicjatywy nastąpiło wydanie warunków zabudowy, podział działek, uzyskanie promesy dotyczącej przyłączy kanalizacji, wody i energetyki, żona przedmiotowych nieruchomości nie użytkuje.
Skoro więc wszystkie czynności w stosunku do nieruchomości będących przedmiotem planowanej sprzedaży – jak wynika z opisu sprawy - wykonywał wyłącznie Pan, tj. działania podjęte w celu sprzedaży działek były podejmowane tylko z Pana inicjatywy, to w efekcie Pan z tytułu całej transakcji sprzedaży będzie występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy.
W konsekwencji sprzedaż niezabudowanych działek nr … stanowiących współwłasność małżeńską będzie stanowiła dla Pana czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zatem Pana stanowisko, w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek niezabudowanych będących we współwłasności małżeńskiej, uznałem za nieprawidłowe.
Odnosząc się natomiast do Pana wątpliwości dotyczących zarejestrowania się przez Pana jako podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działek niezabudowanych należy wskazać, że zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy:
Podmioty, o których mowa w art. 15 i art. 15a, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.
Stosownie do art. 96 ust. 3 ustawy:
Podmioty wymienione w art. 15, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.
Zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy:
Naczelnik urzędu skarbowego po weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym rejestruje podatnika jako "podatnika VAT czynnego", a w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego", i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie.
Jak wynika z art. 96 ust. 5 ustawy:
Jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:
1) przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 2a i 4-41 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;
2) przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;
3) przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia, z zastrzeżeniem pkt 4;
4) przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9, od pierwszej wykonanej czynności.
Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.
Powyższe przepisy stanowią o terminie dokonania rejestracji dla celów podatku VAT w zależności od zaistniałej sytuacji lub statusu podatnika. Rejestracja następuje w momencie zgłoszenia rejestracyjnego, tj. złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R. Z tym momentem podmiot uzyskuje formalne znamiona statusu podatnika podatku od towarów i usług.
Jak zatem wskazano powyżej sprzedaż przez Pana niezabudowanych działek nr … stanowić będzie działalność gospodarczą, określoną w art. 15 ust. 2 ustawy oraz dla całej transakcji sprzedaży działek to Pan będzie działać w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Dostawa ww. działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.
Wobec powyższego, należy wskazać, że w celu rozliczenia podatku VAT, w sytuacji gdy dostawa działek nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, lecz będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki podatku VAT, to dla całej transakcji wyłącznie Pan będzie zobowiązany zarejestrować się do celów podatku VAT i rozliczyć ewentualnie naliczony podatek VAT z tytułu sprzedaży przedmiotowych działek.
Tym samym, Pana stanowisko w zakresie, dokonania rejestracji przez Pana jako podatnika VAT z tytułu sprzedaży ww. działek, uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek niezabudowanych będących we współwłasności małżeńskiej oraz dokonania rejestracji przez Pana jako podatnika VAT z tytułu sprzedaży ww. działek. Natomiast w zakresie rozliczenia podatku VAT z tytułu sprzedaży działek – ustalenia czy sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem VAT czy będzie korzystała ze zwolnienia, wydano odrębne rozstrzygnięcie.
Zauważam, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisem sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem sprawy podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Odnosząc się do powołanej przez Pana interpretacji wskazuję, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right