Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.297.2024.1.JG

Czy ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na nabycie materiałów i surowców związane z prowadzonymi projektami, przedstawione w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 maja 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą prawną będącą polskim rezydentem podatkowym, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawca prowadzi i będzie prowadził w przyszłości działalność, której przedmiotem, zgodnie z danymi prezentowanymi w odpisie aktualnym z Krajowego Rejestru Sądowego, jest Produkcja (…). Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Spółka jest (…) producentów (…), specjalizuje się w projektowaniu i dostarczaniu (…). Istotną częścią działalności Spółki jest działalność badawczo-rozwojowa (dalej: „B+R”). Spółka posiada w swojej strukturze Dział Badań i Rozwoju (Pion Techniczny) liczący około (…) inżynierów. Dodatkowo, w celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej Spółka współpracuje z (...). Ponadto, Spółka systematycznie dąży do dalszego rozwoju zakresu swoich kompetencji w dziedzinie badań i rozwoju.

W ramach specjalistycznych rozwiązań, Wnioskodawca oferuje realizacje różnorodnych (…) oraz modernizacje (…), w szczególności w odniesieniu do:

-(…).

(…) Wnioskodawcy tworzone są według własnych, oryginalnych i twórczych rozwiązań konstrukcyjnych. Wnioskodawca projektuje i buduje (…), wyposażonym w nowoczesny sprzęt, który umożliwia mu urzeczywistnianie prowadzonej działalności B+R.

Tworząc i rozwijając własne produkty, Wnioskodawca łączy zasoby wiedzy technologicznej dostępnej na rynku i wśród jego pracowników z wiedzą biznesową na temat potrzeb i sposobu działania klientów, w celu zaoferowania im nowych lub istotnie zmienionych lub ulepszonych produktów.

Wnioskodawca zatrudnia specjalistów, którzy swoją pracę wykonują w środowisku infrastruktury obejmującej specjalistyczny sprzęt niezbędny do stworzenia poszczególnych rozwiązań oferowanych przez Spółkę. Pracownicy Wnioskodawcy pracują zgodnie z przyjętą strukturą, która dzieli ich na działy posiadające konkretny zakres zadań i kompetencji. W strukturze Wnioskodawcy wyodrębniono, m.in: (…).

Wyniki prac rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę mogą kończyć się sukcesem, tj. w szczególności komercjalizacją - sprzedażą do klienta stworzonego lub ulepszonego produktu - lub porażką/zaniechaniem prac.

W ramach swojej działalności Wnioskodawca na zlecenia klientów lub na potrzeby przyszłych potencjalnych klientów, tworzy nowe (prototypowe) (…), kładąc przy tym nacisk na tworzenie innowacyjnych rozwiązań i koncepcji ułatwiających pracę przy seryjnej produkcji różnego rodzaju (…). Należy podkreślić, że każde zlecenie udzielone przez klienta wymaga indywidualnego i odrębnego podejścia. Spółka wykonuje bowiem zlecenia, które nie polegają na powielaniu całości rozwiązań przyjętych w ramach dotychczas zrealizowanych umów, na skutek czego opracowuje spersonalizowane projekty kolejnych, znacznie ulepszonych (…). Wnioskodawca realizuje zlecenia, które zawsze dotyczą opracowywania innowacji w zakresie produkcji (). Stosuje przy tym określony schemat postępowania, w oparciu o który realizowane są projekty, a następnie produkcja.

Wnioskodawca nie realizuje projektów odtwórczych, jednakże w ramach niektórych projektów mogą być wykorzystywane wcześniejsze wypracowane zasoby wiedzy. Pomimo tego, dzięki procesom modernizacji i specjalistycznym zmianom dostosowanym do potrzeb konkretnego projektu, produkt ulega znacznym modyfikacjom. W rezultacie, w ramach takich modernizacji powstaje wyraźnie zmieniony produkt, dedykowany indywidualnym potrzebom obecnych lub przyszłych klientów Wnioskodawcy. Proces projektowania, a następnie produkcji (…) zostaje zainicjowany przez Spółkę lub na podstawie zamówienia otrzymanego od klienta. Zapytanie ofertowe nie zawiera jednak opisu oczekiwanego produktu, instrukcji lub informacji o sposobie jego realizacji. Wnioskodawca otrzymuje od klienta minimalne parametry, standardy, a także opis wymaganych funkcjonalności, które ma spełniać (…).

Po stronie Wnioskodawcy leży opracowanie koncepcji, następnie całego projektu i zasad jego funkcjonowania, a następnie wyprodukowanie i testowanie (…). Równolegle, Spółka zobligowana jest do przystosowywania (…) do wymogów nakładanych przez ustawodawstwa krajów (rynków), w których mają one być wykorzystywane. Każdy z projektów realizowany jest przez pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę.

Proces ten podzielony jest na etapy:

1)Faza powstania koncepcji projektu, w której pracownicy Wnioskodawcy posiadający wiedzę z zakresu projektowania i budowy (…), przystępują do opracowania założeń projektu. Faza ta ma charakter zupełnie autorski i niepowtarzalny, bowiem na tym etapie powstają główne innowacje, tutaj tworzy się pierwsza koncepcja nowego rozwiązania.

2)Następnie, na podstawie opracowanej koncepcji zostaje przygotowany projekt (…) (prototypu). Sam projekt tworzony jest w specjalistycznych narzędziach informatycznych, które umożliwiają przeprowadzenie symulacji działania (…), a przez to pierwsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

3)Na podstawie opracowanego projektu, pracownicy Wnioskodawcy przystępują do realizacji projektu. Wykorzystywany jest w tym zakresie posiadany przez Wnioskodawcę zakład produkcyjny. W ramach tego etapu konieczne jest również przygotowanie odpowiedniego oprogramowania umożliwiającego prawidłowe funkcjonowanie (…). Czasami, ze względu na złożoność projektu etap ten potrafi być bardzo długotrwały.

4)Kiedy (…) jest gotowy następuje faza testów, podczas której przeprowadzane są próby działania (…). W przypadku zidentyfikowania nieoptymalnych obszarów funkcjonowania prototypów, wprowadzane są aktualizacje i usprawnienia. Z uwagi na stopień skomplikowania i złożoności budowy (…), cechą budowy prototypów jest istotny zakres nieprzewidywalności oraz wystąpienia ryzyka niepowodzenia, które w momencie wystąpienia wymaga od Wnioskodawcy pogłębienia analiz oraz nowych prób;

5)Po pozytywnym zakończeniu fazy testów, następuje kontrola jakości oraz etap wdrożenia u klienta. Wdrożenie to obejmuje przeszkolenie obsługi, pracowników oraz pozostałego personelu wymaganego do obsługi (…). W niektórych przypadkach, wdrożenie może również wiązać się z nadzorowanymi (…) testowymi.

Dodatkowo, należy podkreślić, że w kontekście specyfiki projektów przedstawione etapy nie są zawsze ścisłe i niezależne. W szczególności, faza powstania koncepcji projektu (etap 1) i opracowanie tej koncepcji (etap 2) często na siebie nawzajem wpływają. Etapy te, choć formalnie rozróżnione, w praktyce mogą się przeplatać, wymagając ciągłej współpracy i dostosowań między zespołami specjalistów.

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Wnioskodawcę projekty w zakresie (…) (prototypów) na indywidualne zlecenie klienta lub na potrzeby przyszłych potencjalnych klientów stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy o CIT, ponieważ prowadzona przez Wnioskodawcę działalność spełnia i będzie spełniać w przyszłości łącznie wszystkie następujące warunki:

Kryterium twórczości

Działalność Wnioskodawcy charakteryzuje się twórczością, ponieważ realizowane projekty w zakresie budowy prototypów różnią się od dotychczas opracowanych przez Spółkę. Etapy realizacji projektów są szczegółowo zaplanowane i udokumentowane. Działalność ta ma na celu opracowanie i wdrażanie nowych technologii wykorzystywanych w branży Wnioskodawcy. Każdy projekt Wnioskodawcy jest oryginalny i indywidualny, stworzony w celu zaspokojenia zindywidualizowanych potrzeb klienta. To z kolei wymaga sięgania po innowacyjne, dotychczas niewykorzystywane rozwiązania. W rezultacie, każdy projekt zawiera nowe rozwiązania techniczne, dotychczas niewystępujące w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy. Realizowane prace opierają się na wiedzy i umiejętnościach pracowników, testach oraz wdrożeniu zaprojektowanych i wyprodukowanych (…), nie polegając przy tym na nabywaniu gotowych rozwiązań. Wprawdzie niekiedy możliwa jest sytuacja, w której pewne elementy zlecenia, jak na przykład wykonanie projektu konstrukcji, zostają powierzone przez Spółkę podmiotom zewnętrznym, niemniej jednak w takim przypadku to Wnioskodawca pełni rolę integratora danego rozwiązania, zapewniając jedność całego przedsięwzięcia. Każde zlecone zadanie realizowane jest zgodnie z wytycznymi Wnioskodawcy, który nie tylko projektuje, planuje i nadzoruje prace, ale również bada i weryfikuje jej efekty. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie optymalnej spójności i funkcjonalności finalnego rozwiązania.

Klienci Wnioskodawcy co do zasady nie dostarczają Spółce szczegółowych wytycznych dotyczących realizacji projektów, w tym instrukcji czy informacji o metodach i technologiach jego wykonania. Spółka otrzymuje od klienta jedynie podstawowe informacje dotyczące wymaganych parametrów i standardów (…) wraz z określeniem funkcji do spełnienia. Wobec tego, na Spółce spoczywa zadanie opracowania koncepcji, a następnie całkowitego projektu, co wymaga przeprowadzenia prac rozwojowych w obszarze nowych technologii konstrukcji różnorodnych (…). W ramach projektów, Spółka wdraża również koncepcje i rozwiązania, które mogły nie występować wcześniej w jej praktyce gospodarczej.

Kryterium Systematyczności

Projekty Wnioskodawcy są prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły. Nie mają one charakteru jednorazowego lub przypadkowego, co świadczy o ich systematycznym charakterze. Działania Wnioskodawcy dążą również do zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca wraz z każdym projektem, którego opracowanie wymaga indywidualnego podejścia, tworzy nowe zastosowania, a przez to zgłębia zasoby wiedzy, rozwija specyficzną wiedzę oraz umiejętności, które mogą zostać wykorzystane przy kolejnych projektach budowy (…).

Odnosząc się do powyższego należy stwierdzić, że działalność Wnioskodawcy jest prowadzona w sposób systematyczny. Prace w zakresie projektów są prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły, uporządkowany według ustalonych procedur. Proces realizacji projektów każdorazowo jest szczegółowo zaplanowany i udokumentowany.

Kryterium „zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”

W zakresie działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca dąży również do zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca wraz z każdym projektem, którego opracowanie wymaga indywidualnego podejścia, tworzy nowe zastosowania, a przez to zgłębia zasoby wiedzy, rozwija specyficzną wiedzę oraz umiejętności, które mogą zostać wykorzystane w kolejnych projektach lub przy powieleniu opracowanego nowego rozwiązania.

Dodatkowo, pracownicy Wnioskodawcy, w wyniku prowadzonych prac projektowych oraz testów końcowych, rozwijają oraz będą rozwijać specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, np. z zakresu wykorzystywania nowych materiałów konstrukcyjnych (przykładowo projektowanie (...) czy też (…)).

Zdobyte doświadczenia są następnie wykorzystywane przy realizacji kolejnych projektów.

W efekcie działalność Wnioskodawcy nie ma na celu wprowadzania jedynie rutynowych czy okresowych zmian do opracowanych (…), lecz każdorazowo zmierza do opracowywania nowych i znacząco ulepszonych w pełni zindywidualizowanych (…).

Działalność polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

W swojej działalności, Wnioskodawca korzysta z aktualnie dostępnej wiedzy z takich dziedzin jak mechanika, elektryka, informatyka, technologia czy inżynieria, by tworzyć nowe, innowacyjne produkty spełniające oczekiwania klientów. Innowacje te są możliwe dzięki wiedzy i doświadczeniu pracowników Spółki.

Dlatego, bez wątpienia, działalność Wnioskodawcy, polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu oraz wykorzystywaniu aktualnej wiedzy i umiejętności w celu planowania produkcji, a także projektowania i tworzenia zmodyfikowanych, ulepszonych lub całkowicie nowych produktów.

Działalność nie stanowi rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Prace prowadzone przez Wnioskodawcę nie mają charakteru rutynowego i nie stanowią okresowych zmian, bowiem są to nowe kreatywne koncepcje i rozwiązania, indywidualnie tworzone dla klientów. Projekty realizowane przez Wnioskodawcę mają kompleksowy charakter i skutkują powstaniem nowych i znacząco ulepszonych prototypów (…).

Reasumując powyższe, działalność Wnioskodawcy w zakresie realizacji projektów wpisuje się we wszystkie poniższe kryteria:

-jest ukierunkowana na nowe odkrycia, ponieważ opracowuje nowe i znacząco ulepszone (…) (prototypy), a tym samym stwarza warunki umożliwiające pozyskanie nowej wiedzy prowadzącej do rozwoju nowych produktów;

-opiera swoją działalność na oryginalnych koncepcjach i hipotezach nowych rozwiązań, natomiast tworzone produkty posiadają cechę unikatowości, co wyklucza wszelkie działania rutynowe i odtwórcze;

-projektuje i tworzy nowe produkty, które w stosunku do dotychczasowej działalności mają nowy lub znacząco ulepszony charakter;

-realizuje swoje prace w warunkach niepewności technologicznej i badawczej, bowiem na bieżąco są identyfikowane i rozwiązywane problemy techniczne, co pozwala na produkcję wyrobów spełniających indywidualne wymagania klientów;

-prowadzi prace w sposób systematyczny, tj. działania zaplanowane są od strony formalnej i uwzględnione w budżecie, bowiem prowadzona jest dokumentacja projektowa;

-prowadzi prace, których wyniki mogą być powtórzone, a zapewnia to wiedza i doświadczenie pracowników.

Wnioskodawca zamierza kontynuować w przyszłości działalność w oparciu o ww. kryteria.

W związku z powyższym, działalność Wnioskodawcy polegająca na realizacji innowacyjnych (…) stanowi i będzie stanowić w przyszłości działalność badawczo-rozwojową, zdefiniowaną w art. 4a pkt 26 ustawy CIT.

W związku z tym Wnioskodawca korzysta z ulgi podatkowej przewidzianej w art. 18d ust. 1 tej ustawy. Analogicznie, przyszłe przedsięwzięcia Wnioskodawcy w tym zakresie także będą kwalifikować się jako B+R, uprawniając do korzystania z wymienionej ulgi, gdyż taka działalność będzie spełniać wszystkie ww. cechy działalności badawczo-rozwojowej.

Koszty ponoszone w ramach prowadzonej działalności B+R

W ramach prowadzonych Projektów Wnioskodawca nabywał i będzie nabywać różnego rodzaju materiały i surowce wykorzystywane w procesie budowy kompletnych (…) (prototypów) oraz jej poszczególnych elementów. Do najważniejszych można zaliczyć:

-elementy konstrukcji (…), które są niezbędne do budowy trwałej i funkcjonalnej struktury (…);

-kompletne (…), w tym (...);

-systemy (…);

-ogniwa (…);

-wózki i zestawy kołowe;

-systemy bezpieczeństwa.

Każdorazowo użyte do produkcji materiały i surowce stanowią nieodłączną część budowy kompletnego (…) i przyczyniają się do jego sprawnego funkcjonowania i spełnienia założeń konstruktorskich.

Wnioskodawca posiada i będzie posiadał (w odniesieniu do przyszłych projektów) odrębną dla każdego opracowanego (…) ewidencję kosztów materiałów i surowców, wykorzystanych podczas budowy (…). Dzięki temu Wnioskodawca może precyzyjnie wskazać, jakie koszty zostały poniesione na konkretny projekt. Koszty te stanowią wartości fakturowe nabytych materiałów i surowców i zostały odpowiednio udokumentowane w dokumentacji księgowej Spółki.

Koszty te (już poniesione), jako związane z prowadzonymi pracami rozwojowymi, zostały zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, w roku zakończenia prac rozwojowych - zamknięcia prac dot. projektów - na podstawie art. 15 ust. 4a pkt 2 ustawy o CIT. W przyszłości Spółka nie wyklucza jednak zaliczania kosztów prac rozwojowych, o których mowa w niniejszym wniosku w poczet kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 4a pkt 1 lub 3 ustawy o CIT.

Koszty te są i będą ściśle związane z pracami rozwojowymi.

Ponadto Wnioskodawca oświadcza, że w odniesieniu do stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego:

-działalność Wnioskodawcy ukierunkowana była i będzie na nowe odkrycia. Przystępując do realizacji każdego z (…), Wnioskodawca miał określone minimalne parametry i standardy, które ma spełniać (…). W konsekwencji opracowanie koncepcji budowy prototypu spełniającego określone wymagania leżało po stronie Wnioskodawcy. To z kolei prowadziło do zdobywania nowej wiedzy w zakresie sposobów funkcjonowania opracowywanych rozwiązań, które mogły zostać wykorzystane przy kolejnych opracowywanych (…) lub przy powieleniu skończonego i funkcjonującego prototypu;

-mając na uwadze, iż działalność Wnioskodawcy polegała na realizowaniu projektów (…) spełniających potrzeby jego indywidualnych klientów, działalność nie mogła i nie może polegać na działalności odtwórczej. W konsekwencji, działalność rozwojowa prowadzona przez Wnioskodawcę oparta była i będzie na oryginalnych koncepcjach i hipotezach;

-mając na uwadze podział procesu twórczego na etapy: koncepcja, projekt, realizacja, testy oraz ilość elementów, od których zależy powodzenie Projektu, na pierwszych etapach brak jest pewności co do wyniku końcowego. Dlatego też na każdym etapie należy liczyć się z niepowodzeniem w realizacji danego Projektu lub jego elementów, co wymusza weryfikację i przyjęcie nowych założeń. Po fazie realizacji następuje faza testów, podczas której może okazać się, że założenie przyjęte na etapie koncepcji i Projektu było nieprawidłowe. Wówczas może okazać się, że konieczna jest weryfikacja Projektu oraz poprawa niektórych elementów lub całości. Wnioskodawca przystępując do realizacji (…), nie miał pewności co do wyniku końcowego;

-prowadził i będzie prowadzić ewidencję, pozwalającą wyodrębnić koszty działalności w zakresie opisanym powyżej;

-prowadził i będzie prowadzić księgi rachunkowe, w których wyodrębnił/będzie wyodrębniał koszty kwalifikowane działalności opisanej we wniosku w celu skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT;

-koszty kwalifikowane nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;

-nie posiada/nie będzie posiadał statusu centrum badawczo-rozwojowego;

-nie prowadzi/będzie prowadził działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej;

-w roku podatkowym oraz latach kolejnych, za które Wnioskodawca chciałby skorzystać z ulgi na działalność badawczo rozwojową, nie korzystał i nie będzie korzystać on ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT;

-nie uzyskał żadnych zwrotów wydatków ponoszonych na działalność w zakresie kosztów opisanych powyżej;

-nie otrzymywał żadnych dotacji unijnych obejmujących opisane wyżej koszty, które zamierza rozliczyć w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową;

-chce skorzystać z możliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową za rok 2023 oraz lata kolejne w zakresie kosztów materiałów i surowców;

-chce odliczać koszty kwalifikowane od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d ustawy o CIT.

Pytanie

Czy ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na nabycie materiałów i surowców związane z prowadzonymi projektami, przedstawione w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zadaniem Wnioskodawcy, wydatki na nabycie materiałów i surowców związane z prowadzonymi projektami, przedstawione w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, działalność Wnioskodawcy, polegająca na realizacji innowacyjnych (…), stanowi działalność badawczo- rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Wnioskodawca jest zatem uprawniony do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, kosztami kwalifikowanymi są koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy ustawy o CIT nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców.

W związku z brakiem definicji legalnej tych pojęć na gruncie ustawy o CIT, w celu ustalenia ich treści znaczeniowej należy odwołać się do wykładni językowej. Tym samym należy przyjąć iż „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Natomiast definicję pojęcia „materiałów” można odczytać na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 z późn. zm.), zgodnie z którymi „materiały” to składniki majątku zużywane na własne potrzeby (art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy).

Podobny pogląd był wielokrotnie wyrażany w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Dodatkowo, na szeroki zakres pojęciowy tych terminów wskazano w interpretacji indywidualnej z 27 czerwca 2023 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak: 0112-KDIL2-2.4011.198.2023.2.AA: „Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług, czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.”

Wnioskodawca przytacza również pogląd wyrażony w interpretacji z 27 czerwca 2023 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak: 0112-KDIL2-2.4011.198.2023.2.AA. również wskazujący na szerokie rozumienie tych pojęć: „Zatem kosztami kwalifikowanymi będą wydatki na materiały i surowce, bez których niemożliwe byłoby nie tylko wytworzenie jakichś prototypów, prowadzenie samych badań, wdrażania różnych procesów w ramach prac badawczo-rozwojowych, ale również bez których niemożliwe byłoby wprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. ”

Dodatkowo, Spółka przytacza potwierdzone stanowisko wnioskodawcy (na gruncie analogicznego przepisu unormowanego w ustawie o PIT), w zakresie możliwości rozliczania w ramach ulgi B+R kosztów materiałów, surowców oraz podzespołów stanowiących część finalnego projektowanego urządzenia. W interpretacji z 31 grudnia 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (znak: 0113-KDIPT2-3.4011.862.2021.2.RR), odstępując od sporządzania uzasadnienia, potwierdził następujące stanowisko jako prawidłowe:

„Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f., kosztami kwalifikowanymi są koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepis ten pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich surowców, materiałów i podzespołów niezbędnych do realizacji prac rozwojowych. Zatem, gdy wykorzystanie tych surowców, materiałów i podzespołów jest niezbędne do realizacji projektu, należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek danych surowców, materiałów i podzespołów z działalnością o charakterze badawczo-rozwojowym. Ponadto, Wnioskodawca jest w stanie co do zasady precyzyjnie wskazać koszty surowców, materiałów i podzespołów wykorzystywanych do produkcji konkretnego urządzenia - poszczególnych projektów.

Wszystkie materiały, surowce, części i podzespoły używane przy projektowaniu, a także tworzeniu urządzeń, w tym wykonywane na indywidualne zlecenie X przez podmioty zewnętrzne, stanowiące część składową urządzeń, do których są wyłącznie dedykowane, stanowią koszty kwalifikowane ponoszone w związku z działalnością o charakterze badawczo-rozwojowym. Podobnie, koszty subskrypcji oprogramowania związane są i ponoszone w związku z prowadzeniem ww. działalności.”

Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności. Takie stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna z 10 grudnia 2018 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.500.2018.1.MBD, w której Dyrektor KIS stwierdził, że: „Artykuł 18d ust. 2 pkt 2 o CIT, stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności”.

W ocenie Wnioskodawcy, powyższe interpretacje odpowiadają stanowi faktycznemu oraz zdarzeniu przyszłemu określonemu przez Wnioskodawcę.

Spółka ponosi i będzie ponosiła bowiem wydatki na materiały i surowce takie jak:

-elementy konstrukcji (…), które są niezbędne do budowy trwałej i funkcjonalnej struktury (…);

-kompletne (…), w tym (...);

-systemy (…);

-ogniwa (…);

-wózki i zestawy kołowe;

-systemy bezpieczeństwa.

Przedmiotowe materiały i surowce są (i będą w przyszłości) zawsze nabywane i wykorzystywane na potrzeby konkretnego Projektu B+R, a więc są z nim bezpośrednio powiązane. Ponadto, wydatki te są (i będą w przyszłości) ewidencjonowane w przypisaniu do danego Projektu B+R, a więc Wnioskodawca jest (i będzie w przyszłości) w stanie precyzyjnie wskazać koszty surowców i materiałów wykorzystywanych w poszczególnych Projektach. Wszystkie materiały i surowce używane przy budowie (…) są (i będą w przyszłości) niezbędne do realizacji Projektu i ostatecznie stają się nieodłączną częścią prototypu, umożliwiając jego prawidłowe funkcjonowanie i spełnienie założeń konstruktorskich.

Koszty te (już poniesione) jako bezpośrednio związane z prowadzonymi pracami projektowymi zostały zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, w roku zakończenia prac rozwojowych - zamknięcia prac dot. projektów - na podstawie art. 15 ust. 4a pkt 2 ustawy o CIT. W przyszłości Spółka nie wyklucza jednak zaliczania kosztów prac rozwojowych, o których mowa w niniejszym wniosku w poczet kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 4a pkt 1 lub 3 ustawy o CIT.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy wydatki na nabycie materiałów i surowców przedstawionych w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

W myśl art. 18d ust. pkt 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zgodnie z art. 18d ust. 5 updop:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z art. 18d ust. 7 updop, wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym:

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Obowiązujące przepisy w zakresie ulgi B+R pozwalają na zakwalifikowanie do niej kosztów materiałów i surowców, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów i są one bezpośrednio związane z prowadzoną przez niego działalnością badawczo-rozwojową.

Zatem, poniesione przez Państwa koszty materiałów i surowców wykorzystywanych w ramach działalności B+R, mogą Państwo uznać za koszty kwalifikowane, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na nabycie materiałów i surowców związane z prowadzonymi projektami, przedstawione w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Przedmiotem interpretacji indywidualnej zgodnie z zadanym pytaniem wyznaczającym jej zakres jest wyłącznie ustalenie, czy ponoszone przez Spółkę koszty materiałów i surowców wymienionych we wniosku stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT, podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zatem, niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii związanej z uznaniem czynności realizowanych przez Spółkę za działalność badawczo-rozwojową. Okoliczność ta została przyjęta jako element opisu sprawy.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00