Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2024 r., sygn. II GSK 315/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Marek Krawczak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Rady Miejskiej w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 listopada 2022 r. sygn. akt III SA/Kr 832/22 w sprawie ze skargi Prokuratora Okręgowego w Krakowie na uchwałę Rady Miejskiej w S. z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 listopada 2022 r., sygn. akt III SA/Kr 832/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego w Krakowie na uchwałę Rady Miejskiej w Skawinie z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Miasta i Gminy Skawina, stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w całości.
Rada Miejska w Skawinie wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zaskarżając to orzeczenie w całości, domagając się uchylenia zaskarżonego wyroku w całości i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania oraz zasądzenia niezbędnych kosztów postępowania kasacyjnego według norm prawem przepisanych.
Zaskarżonemu wyrokowi zarzucono:
1) naruszenia prawa materialnego poprzez jego błędną wykładnię i w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie (art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm.; powoływanej dalej jako: "p.p.s.a.") poprzez naruszenie:
a) art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi poprzez błędną wykładnię polegającą na tym, że przyjęto, iż podjęcie uchwały na tej podstawie wymaga zawsze bezwzględnie sformalizowanego uzasadnienia stanowiącego integralną część uchwały obejmującego zawsze pełny konglomerat okoliczności, które legły u podstaw jej podjęcia;